Ile czasu ma nabywca na ubezpieczenie samochodu po rejestracji?

Ile czasu ma nabywca na ubezpieczenie samochodu po rejestracji?

5/5 - (Ocen: 1)

Zgodnie z polskimi przepisami na każdym kierowcy, który jest właścicielem samochodu, spoczywa obowiązek ubezpieczenia takiego auta. Trzeba więc wiedzieć, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji się posiada. Brak posiadania aktualnej polisy OC może skutkować podczas kontroli drogowej mandatem. Jednak znacznie gorsze konsekwencje mogą spotkać kierowców w przypadku kolizji drogowej czy wypadku. Wówczas brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej będzie skutkowało koniecznością zapłacenia za szkody z własnej kieszeni. Dla zabezpieczenia kierowców wprowadzono w prawie zapis, że polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Natomiast warto wiedzieć, kiedy kupować ubezpieczenie po rejestracji auta. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której nie będzie posiadało się niezbędnej polisy. 

Nabywając dowolny pojazd, niezależnie od tego, czy będzie to samochód, motocykl, quad, czy motorower, trzeba dostosować się do rygorystycznych przepisów prawa związanych z rejestracją pojazdów. Właściwe przepisy przewidują między innymi czas na ubezpieczenie samochodu po rejestracji, a także innych pojazdów. Nie należy z tym zwlekać ze względu na możliwe kary administracyjne.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie atrakcyjnego ubezpieczenia. Jeśli kupuje się nowy samochód, zazwyczaj składka za ubezpieczenie także będzie inna, a często wyższa. Warto więc porównać wiele ofert na rynku, by wybrać te, które są najbardziej atrakcyjne pod względem ceny. Po nabyciu auta z większym silnikiem trzeba się liczyć z tym, że zarówno OC, jak i Auto Casco pójdą do góry. Dzięki możliwości znalezienia lepszej oferty może to jednak nie być odczuwalne, gdyż porównywarka pozwala na znalezienie ofert tańszych nawet o kilkadziesiąt procent. To samo dotyczy Assistance, które kupując w pakiecie, może być wyjątkowo tanie.

Ile masz czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji?

Każdy zakup samochodu wiąże się z koniecznością spełnienia określonych formalności. Przede wszystkim niezbędna jest rejestracja samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji. Dodatkowo trzeba kupić polisę OC. To ile czasu na ubezpieczenie po rejestracji ma nabywca zależy między innymi od tego, w jakim miejscu dokonało się zakupu. Warto takie informacje sprawdzić przed dokonaniem transakcji. Gdy posiada się informacje o tym jakie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu, wówczas łatwiej poradzić sobie z formalnościami. Pozwala to następnie sprawnie zrealizować proces wyszukiwania ubezpieczenia na odpowiednich warunkach. Nawet przy wykorzystaniu kalkulatorów ubezpieczeniowych do wyszukania ofert na warunkach spełniających oczekiwania, niezbędne jest wpisanie danych pojazdu. Gdy przygotuje się dokumenty, wówczas szukanie spełniającej oczekiwania polisy będzie znacznie łatwiejsze. 

Ubezpieczenie samochodu – przed czy po rejestracji

Kupując nowe auto, trzeba pamiętać, że musi ono być ubezpieczone w momencie rejestrowania. To, czy ubezpieczenie samochodu przed, czy po rejestracji jest obowiązkiem, nie jest tak jednoznaczne. Ubezpieczenie bowiem trzeba mieć podczas rejestrowania nowego auta, podczas gdy rejestrując pojazd używany, powinien on już posiadać ubezpieczenie.

Kalkulatory pozwalają na wygodne sprawdzenie warunków oferowanych w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ma to znaczenie z punktu widzenia wybrania bardziej korzystnych ofert. Takie mogą pozwolić na zmniejszenie wysokości opłacanych składek. Przy ubezpieczeniu OC jest to szczególnie ważne, gdyż nie można z niego zrezygnować. Opłacanie takiej polisy jest konieczne, gdy użytkuje się samochód w ruchu drogowym. Dodatkowo brak jej posiadania może skutkować karami, czy mandatami. Jeszcze większe konsekwencje finansowe pojawiają się przy wypadkach drogach. 

Warto też przeanalizować ranking ubezpieczeń samochodowych, który pozwoli sprawdzić, które towarzystwa mają aktualnie najlepsze oferty na rynku.

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu niezbędne jest pozyskanie polisy OC przy zakupie w salonie. Nowy samochód można ubezpieczyć nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu. Inaczej jest przy zakupie używanego pojazdu na terenie kraju. Wówczas warto wiedzieć, kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po rejestracji. Gdy polisa OC nie zostanie przekazana przez sprzedającego, wówczas konieczne jest ubezpieczenie pojazdu w dniu podpisania umowy sprzedaży. W przeciwnym razie nastąpi przerwa w ubezpieczeniu. Przy wykryciu takiej sytuacji zostaną naliczone wysokie kary za okres bez ochrony ubezpieczeniowej. Będą one tym większe im dłużej, trwa ten okres. Po kilkunastu dniach takie kary będą liczone w tysiącach złotych. Warto zatem unikać takich sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie pojazdu w wyznaczonym przez ustawodawcę dniu. Oczywiście jednodniowe spóźnienie nie będzie jeszcze tak dużym problemem, jak brak wykupienia polisy przez kilkanaście dni. 

Czy można ubezpieczyć samochód przed rejestracją?

Istnieje możliwość, aby samochód ubezpieczyć przed jego rejestracją. Dla wielu kierowców może to być wygodniejsze rozwiązanie niż ubezpieczenie po rejestracji samochodu. Jeśli chce się uzyskać możliwość pozyskania polisy OC, zanim uzyska się bezterminowy dowód rejestracyjny, warto mieć dokument tymczasowy. To tak zwany miękki dowód rejestracyjny. Natomiast w towarzystwach ubezpieczeniowych można starać się o zakup ubezpieczenia samochodu, gdy posiada się dowód własności. Takim może być kopia umowy kupna-sprzedaży. Oczywiście trzeba dysponować, także dodatkowymi dokumentami. Do takich zaliczają się między innymi karta pojazdu, prawo jazdy. Przy pozyskiwaniu polisy OC samochodu można od razu zdecydować się na ubezpieczenie przyczepy. Gdy przy zakupie auta równocześnie weszło się w posiadanie takiego pojazdu, wówczas warto od razu zdecydować się na pozyskanie dla niego niezbędnego OC. 

Trzeba brać pod uwagę, że podobnie jak przy samochodach taka polisa jest niezbędna. Ustawodawca traktuje przyczepy jak pojazdy. Wielu kierowców ma mylne przekonanie, że ponieważ przyczepa nie może sama poruszać się po drodze, to nie wymaga ubezpieczenia OC. W rzeczywistości jest to niezbędna polisa, która ma chronić przed szkodami, choćby w sytuacji, gdy doczepka podczas wypadku odłączy się od auta. Wówczas straty zostaną spowodowane bezpośrednio przez przyczepę. Równocześnie podobnie, jak przy samochodach brak posiadania ubezpieczenia skutkuje naliczaniem kar za okres braku ochrony ubezpieczeniowej.

To, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji się posiada, jest zależne od tego, kiedy wygasa bieżąca polisa. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili z zakupem nowego ubezpieczenia. Ranking ubezpieczycieli pozwoli na znalezienie tanich polis, które warto kupić od razu, by mieć ten obowiązek z głowy.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przywidz – poznaj świetne miejsce na zimowy wyjazd!

Przywidz – poznaj świetne miejsce na zimowy wyjazd!

Miłośnicy sportów zimowych w Polsce zazwyczaj wybierają Tatry, jako kierunek docelowy. Mieszkańcy północnej części kraju mają jednak o wiele bliżej ciekawą alternatywą, jaką są narty w Przywidzu. W tej niewielkiej wsi na Kaszubach mieści się ośrodek narciarski, w […]

więcej
UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

  Realizując przepisy prawa w Polsce działa jedna instytucja odpowiedzialna za wdrażanie i kontrolowanie Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, bo o nim mowa, ma w swoim zakresie szereg kompetencji, które są bardzo istotne dla działania całego […]

więcej
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Czy warto zakupić rozszerzone ubezpieczenie na wyjazd za granicę, jeżeli miejscem docelowym mają być kraje tropikalne? A może wystarczy zwykłe ubezpieczenie na wakacje o niskiej składce i podstawowym zakresie ochrony? Przekonaj się, które wybrać i dlaczego. Sprawdź też, […]

więcej
Jak zaplanować budżet na wycieczkę z plecakiem?

Jak zaplanować budżet na wycieczkę z plecakiem?

Nie każdy z nas cieszy się z urlopu w wersji all inclusive – nie brakuje osób, dla których najlepsze wakacje to wakacje z plecakiem. Gwarantują one większą niezależność, pozwalają poznać wybrane miejsce nieco z innej strony niż wtedy, […]

więcej