Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy można tam pojechać na wakacje? Jeżeli tak, to na co zwracać uwagę, czego unikać i jakie kroki podjąć, by ochronić siebie i współpodróżników? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Sprawdź też oficjalne stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące wyjazdów do Egiptu od sierpnia 2018 roku.

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Zagrożenie terroryzmem w Egipcie jest bardzo wysokie, z uwagi na co osoby wybierające się tam na wycieczkę lub dłuższe wakacje powinny zachować szczególną ostrożność podczas opuszczania kurortu. Obiekty kultu religijnego, budynki rządowe czy atrakcje turystyczne to miejsca, na odwiedzeniu których na pewno Ci zależy. Niestety to właśnie one są najbardziej narażone na ataki. Inne miejsca o podwyższonym ryzyku terrorystycznym to punkty komunikacyjne: lotniska, dworce autobusowe. Niewykluczone są też ataki na samoloty i autobusy pozostające w ruchu.

Na ulicach Egiptu zauważysz uzbrojonych żołnierzy. Są tam, by chronić życie i zdrowie mieszkańców oraz turystów. Autobusom mogą towarzyszyć konwoje wojskowe, zwłaszcza gdy droga przecina mniej bezpieczne punkty. Po przyjeździe do Egiptu nie wynajmuj samochodu do samodzielnego poruszania się po kraju!

sprawdź, czy egipt jest bezpieczny

Poza terroryzmem zagrożenie w Egipcie stanowią drobni złodzieje. Dokądkolwiek się udajesz, pilnuj torby lub plecaka – najlepiej zawieś je z przodu ciała. Unikaj noszenia większych ilości pieniędzy i cennych przedmiotów. Karty kredytowe oraz kosztowności trzymaj w hotelowym sejfie.

Jakie stanowisko zajmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych?

Najświeższe, wciąż aktualne ostrzeżenie dla podróżujących do Egiptu zamieszczone na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pochodzi z 28 sierpnia 2018 roku. Odradza się w nim wypraw do następujących rejonów Egiptu:

  • na Półwysep Synaj (wyjątek stanowi kurort Szarm el-Szejk),
  • na Pustynię Zachodnią, tereny graniczące z Libią, tereny na granicy z Sudanem,
  • do trójkąta Halaib.

Do regionów o podwyższonym ryzyku należą także:

  • strefa pustynna na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkami do sprawdzenia w ostrzeżeniu),
  • Delta Nilu i wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkami do sprawdzenia w ostrzeżeniu),
  • Dolina Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkami do sprawdzenia w ostrzeżeniu).

Porównaj oferty

Czy Egipt jest bezpieczny? Jeśli chcesz wyjechać tam na wakacje – możesz. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność nawet na obszarach niewymienionych wyżej. W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy, co przekłada się m.in. na kontrole na ulicach i przy wejściach do różnych budynków, np. kościołów. Władze mają prawo do aresztowania osób podejrzanych o stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa.

MSZ EGIPT: SYSTEM ODYSEUSZ

Jeśli wybierasz się w podróż do Egiptu, koniecznie zgłoś to w systemie Odyseusz. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek sytuacje nadzwyczajne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie w stanie skontaktować się z Tobą i udzielić Ci informacji niezbędnych do podjęcia odpowiednich działań oraz uzyskania pomocy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w Egipcie?

Osobom planującym wyjazd na wakacje do Egiptu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykupywanie gotowych wycieczek w biurach podróży. Samodzielne organizowanie podróży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie biuro podróży jest certyfikowane, czyli ma swoje plany zarządzania kryzysowego i rezydentów.

Zapoznaj się z ofertą zakwaterowania. Wybieraj wyłącznie miejscowości turystyczne. Hotel czy inny obiekt noclegowy powinien być w pełni strzeżony – to dotyczy również przysługującego mu fragmentu plaży. Nie opuszczaj kurortu po zmierzchu. Nie zbaczaj z głównych szlaków komunikacyjnych.

wyjazdy do Egiptu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje również na konieczność zakupu ubezpieczenia turystycznego, gwarantującego pełną hospitalizację. Dobrze więc, by takie ubezpieczenie miało wysoką sumę przypisaną ochronie kosztów leczenia – min. 30 tys. euro, a przy dłuższych pobytach nawet 50 tys. euro. Znajdź najkorzystniejszą ofertę, używając kalkulatora polis podróżnych KioskPolis.pl.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jeśli potrzebujesz podpowiedzi przy wyborze właściwego ubezpieczenia do Egiptu, przeczytaj poradnik zakupu takiego ubezpieczenia.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Gdzie pojechać z dzieckiem na wakacje, by zapewnić mu niezapomniane przeżycia, a jednocześnie upewnić się, że będzie bezpieczne? W artykule podaliśmy kilka propozycji na urlop z dzieckiem wraz z korzyściami płynącymi z ich wyboru. Dowiesz się też, jak […]

więcej
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym

Przekonaj się, czym jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu na wakacje i podróże. Poznaj wszystkie informacje na jej temat i upewnij się, że zapewniasz sobie oraz najbliższym właściwą ochronę. Sprawdź też, od czego zależy suma gwarancyjna na wyjazd za […]

więcej
Gdzie na majówkę w 2019?

Gdzie na majówkę w 2019?

Celebrowanie długiego, majowego weekendu to już niejako polska tradycja. Co roku zdecydowana większość z nas pakuje walizki i wyjeżdża na zasłużony wypoczynek przy pięknej pogodzie. Zobacz, gdzie pojechać na majówkę – oto nasze propozycje na ciekawe miejscówki urlopowe […]

więcej
Wiza Schengen – jakie są warunki jej otrzymania przez Ukraińców?

Wiza Schengen – jakie są warunki jej otrzymania przez Ukraińców?

Wprowadzenie ruchu bezwizowego pomiędzy Strefą Schengen oraz Ukrainą (w 2017 r.) z całą pewnością było ważnym wydarzeniem. Podkreśliło ono prozachodni kurs Ukrainy i ułatwiło setkom tysięcy obywateli wspomnianego kraju wyjazd na zachód. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że […]

więcej