Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy można tam pojechać na wakacje? Jeżeli tak, to na co zwracać uwagę, czego unikać i jakie kroki podjąć, by ochronić siebie i współpodróżników? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Sprawdź też oficjalne stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące wyjazdów do Egiptu od sierpnia 2018 roku.

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Zagrożenie terroryzmem w Egipcie jest bardzo wysokie, z uwagi na co osoby wybierające się tam na wycieczkę lub dłuższe wakacje powinny zachować szczególną ostrożność podczas opuszczania kurortu. Obiekty kultu religijnego, budynki rządowe czy atrakcje turystyczne to miejsca, na odwiedzeniu których na pewno Ci zależy. Niestety to właśnie one są najbardziej narażone na ataki. Inne miejsca o podwyższonym ryzyku terrorystycznym to punkty komunikacyjne: lotniska, dworce autobusowe. Niewykluczone są też ataki na samoloty i autobusy pozostające w ruchu.

Na ulicach Egiptu zauważysz uzbrojonych żołnierzy. Są tam, by chronić życie i zdrowie mieszkańców oraz turystów. Autobusom mogą towarzyszyć konwoje wojskowe, zwłaszcza gdy droga przecina mniej bezpieczne punkty. Po przyjeździe do Egiptu nie wynajmuj samochodu do samodzielnego poruszania się po kraju!

sprawdź, czy egipt jest bezpieczny

Poza terroryzmem zagrożenie w Egipcie stanowią drobni złodzieje. Dokądkolwiek się udajesz, pilnuj torby lub plecaka – najlepiej zawieś je z przodu ciała. Unikaj noszenia większych ilości pieniędzy i cennych przedmiotów. Karty kredytowe oraz kosztowności trzymaj w hotelowym sejfie.

Jakie stanowisko zajmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych?

Najświeższe, wciąż aktualne ostrzeżenie dla podróżujących do Egiptu zamieszczone na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pochodzi z 28 sierpnia 2018 roku. Odradza się w nim wypraw do następujących rejonów Egiptu:

  • na Półwysep Synaj (wyjątek stanowi kurort Szarm el-Szejk),
  • na Pustynię Zachodnią, tereny graniczące z Libią, tereny na granicy z Sudanem,
  • do trójkąta Halaib.

Do regionów o podwyższonym ryzyku należą także:

  • strefa pustynna na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkami do sprawdzenia w ostrzeżeniu),
  • Delta Nilu i wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkami do sprawdzenia w ostrzeżeniu),
  • Dolina Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkami do sprawdzenia w ostrzeżeniu).

Porównaj oferty

Czy Egipt jest bezpieczny? Jeśli chcesz wyjechać tam na wakacje – możesz. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność nawet na obszarach niewymienionych wyżej. W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy, co przekłada się m.in. na kontrole na ulicach i przy wejściach do różnych budynków, np. kościołów. Władze mają prawo do aresztowania osób podejrzanych o stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa.

MSZ EGIPT: SYSTEM ODYSEUSZ

Jeśli wybierasz się w podróż do Egiptu, koniecznie zgłoś to w systemie Odyseusz. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek sytuacje nadzwyczajne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie w stanie skontaktować się z Tobą i udzielić Ci informacji niezbędnych do podjęcia odpowiednich działań oraz uzyskania pomocy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w Egipcie?

Osobom planującym wyjazd na wakacje do Egiptu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykupywanie gotowych wycieczek w biurach podróży. Samodzielne organizowanie podróży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie biuro podróży jest certyfikowane, czyli ma swoje plany zarządzania kryzysowego i rezydentów.

Zapoznaj się z ofertą zakwaterowania. Wybieraj wyłącznie miejscowości turystyczne. Hotel czy inny obiekt noclegowy powinien być w pełni strzeżony – to dotyczy również przysługującego mu fragmentu plaży. Nie opuszczaj kurortu po zmierzchu. Nie zbaczaj z głównych szlaków komunikacyjnych.

wyjazdy do Egiptu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje również na konieczność zakupu ubezpieczenia turystycznego, gwarantującego pełną hospitalizację. Dobrze więc, by takie ubezpieczenie miało wysoką sumę przypisaną ochronie kosztów leczenia – min. 30 tys. euro, a przy dłuższych pobytach nawet 50 tys. euro. Znajdź najkorzystniejszą ofertę, używając kalkulatora polis podróżnych KioskPolis.pl.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jeśli potrzebujesz podpowiedzi przy wyborze właściwego ubezpieczenia do Egiptu, przeczytaj poradnik zakupu takiego ubezpieczenia.

Więcej artykułów i porad

Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Posiadanie ubezpieczenia podróżnego jest korzystne nie tylko za granicą, lecz także w Polsce. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki pakiet polis sprawdzi się dla wczasowicza lubiącego wypoczywanie na plaży, a jakie dla aktywnego piechura lub sportowca. A może szukasz […]

więcej
Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Co roku w lipcu operatorzy turystyczni mogą liczyć na wysokie zyski. Pierwszy miesiąc wakacji jest bowiem okresem dużego zainteresowania wyjazdami turystycznymi za granicę (podobnie jak sierpień). Można oczekiwać, że rok 2019 przyniesie rekordową liczbę wyjazdów zagranicznych naszych rodaków […]

więcej
Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Wybierasz się do Anglii? Nie zapomnij o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Sprawdź, jakie ubezpieczenie będzie najlepsze podczas podroży do tego kraju i czy po Brexicie wciąż możesz tam korzystać z darmowej karty EKUZ!

więcej
Ubezpieczenie do Holandii – kiedy należy je wykupić?

Ubezpieczenie do Holandii – kiedy należy je wykupić?

Holandia jest pięknym i ciekawym krajem, chętnie wybieranym przez turystów jako cel swoich wakacyjnych podróży. Chociaż jest to państwo należące do Unii Europejskiej, dodatkowa polisa turystyczna jest wskazana przy dłuższych pobytach. Wyjaśniamy, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie do Holandii […]

więcej