Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

5/5 - (Ocen: 1)

Według polskiego prawa po drogach nie mogą poruszać się samochody nieposiadające aktualne ubezpieczenia OC. System prawny jest tak skonstruowany, że właściwie nie jest możliwe nieposiadanie OC, a jednym z efektów ubocznych takiego stanu rzeczy jest to, że wielu kierowców zostaje z ważnym i przede wszystkim opłaconym ubezpieczeniem pomimo że nie posiada już auta z różnych powodów. Jednym z nich może być sprzedaż, jednak dotyczy to także aut zezłomowanych lub utraconych z innych powodów. Jeśli właściciel pozbędzie się auta możliwy jest zwrot składki oc po sprzedaży samochodu.

Przepisy regulujące funkcjonowanie ubezpieczycieli są tak skonstruowane, że konsumentom taki prawo zapewniają odpowiednie przepisy ustawy, więc ogólne zasady otrzymywania zwrotów za zapłacone OC dotyczą wszystkich firm oferujących ubezpieczenia. Niezależnie od tego, jaka jest polisa ubezpieczeniowa, prawo do zwrotu należy się zawsze, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to takie proste ze względu na konstrukcję przepisów. Przede wszystkim zwrot składki oc przy sprzedaży samochodu jest zależny od dobrej woli nowego nabywcy.

Czy po sprzedaży samochodu można odzyskać OC?

Ustawodawca nakłada na ubezpieczyciela obowiązek zwrotu składki proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu, w którym ubezpieczenie nie jest wykorzystywane. Szkopuł tkwi jednak w tym, że wedle przepisów nie istnieje możliwość, by auto nie było w ogóle ubezpieczone. Według aktualnego stanu prawnego zarejestrowany samochód przechodzący na własność innej osoby fizycznej lub prawnej nadal ma ważne OC wykupione przez poprzedniego właściciela w terminie określonym umową z firmą ubezpieczeniową. Nowy właściciel nabywając pojazd, nabywa zatem także prawo do korzystania z polisy ubezpieczeniowej.

Zwrot oc po sprzedaży samochodu może więc nastąpić tylko wtedy, gdy nowy nabywca wypowie umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem. Może to jednak zrobić tylko wtedy, gdy podpisze umowę z inną firmą. Jeśli zatem właściciel auta nie planuje od razu wypowiedzieć umowy i zawrzeć nowej ze swoim ubezpieczycielem, odzyskanie oc po sprzedaży samochodu nie będzie możliwe. Kupując nowe auto, warto zastanowić się nad tym, w jakiej firmie je ubezpieczyć, gdyż ten rynek jest niezwykle konkurencyjny. Dzięki porównywarce ubezpieczeń Kioskpolis.pl można błyskawicznie sprawdzić, którzy ubezpieczyciele oferują najbardziej dogodne warunki dla nowo nabytego pojazdu. Wśród nich są oferty firm, które oferują szybkie odzyskiwanie odszkodowania z OC sprawcy, a wygodny sposób przeglądania ofert pozwoli na szybkie znalezienie takiej, która jest optymalna dla danego kierowcy.

Odzyskanie składki OC przy sprzedaży samochodu lub znalezieniu lepszej oferty

Na Kioskpolis.pl znajduje się wiele dogodnych ofert, a samo sfinalizowanie transakcji przebiega bardzo sprawnie. Korzystanie z takich usług online jest nie tylko bardzo wygodne, ale też bezpieczne, gdyż według polskiego prawa konsumenci, tak jak w przypadku nabywania innych produktów i usług przez Internet mają prawo do odstąpienia od umowy. Jeśli kierowca znajdzie ciekawszą ofertę ubezpieczenia lub z dowolnego powodu będzie chciał ją rozwiązać, a umowa była podpisana całkowicie w wersji online, może on po prostu ją wypowiedzieć bez podawania przyczyny. W takiej sytuacji oczywiście zapłacona składka zostaje zwrócona na konto ubezpieczającego.

Wyjątkiem od tego są sytuacje, w których przez Internet jedynie umawia się z agentem, a umowa zostaje fizyczna podpisana u klienta lub w biurze ubezpieczyciela. W takich sytuacjach nie obowiązują przepisy, których muszą przestrzegać przedsiębiorcy oferujący swoje usługi online, a zastosowanie mają zwykłe przepisy kodeksu cywilnego i właściwych ustaw regulujących prace ubezpieczycieli.  Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu w przypadku umowy online są takie same, jak w tradycyjnym sfinalizowaniu transakcji. Dzięki porównywarce online można też sprawdzić, jaki będzie najlepszy samochód dla młodego kierowcy, w kontekście taniego ubezpieczenia.

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Ubiegając się o zwrot oc przy sprzedaży auta nie trzeba wypełniać dodatkowych wniosków. Wystarczy ustalić z nowym nabywcą, że wypowie on umowę z ubezpieczycielem i samodzielnie ubezpieczy samochód. Przewidziane na to jest 14 dni. Ubezpieczyciel samodzielnie zwróci pieiądze na konto bankowe, a jeśli nie będzie posiadał takich danych, to wykona zwrot przy pomocy przekazu pocztowego na adres podany w danych widniejących w dokumentach podpisanych przy nabywaniu polisy ubezpieczeniowej.

Jak wycofać OC po sprzedaży samochodu?

Co prawda zwrot z oc po sprzedaży auta ubezpieczyciel wykona sam, jednak trzeba pamiętać o innym obowiązku, a mianowicie poinformowaniu go, że auto zostało sprzedane. Jest to jeden z obowiązków osoby zbywającej pojazd, tak samo jak zawiadomienie o tym odpowiedniego urzędu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej
Czym jest krótkoterminowe OC i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest krótkoterminowe OC i co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Istnieją jednak sytuacje, w których nie ma sensu opłacać polisy na cały rok. Rozwiązaniem jest wtedy krótkoterminowe OC. To właśnie krótkoterminowe OC pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym dostosowaniu się do […]

więcej
Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi […]

więcej