Co to jest OC sportowe i ile kosztuje?

Co to jest OC sportowe i ile kosztuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Ubezpieczyciele oferują dziś swoim klientom szeroki zakres ochrony, w różnych sytuacjach. Osoby, które zajmują się działalnością sportową i na przykład trenują innych, mogą skorzystać z dostępnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie sportowe dedykowane jest różnym osobom – amatorsko i profesjonalnie uprawiającym działalność sportową. Chroni je przed koniecznością poniesienia odpowiedzialności, w przypadku uszkodzenia czyjegoś mienia lub nieumyślnego uszkodzenia ciała i zdrowia innej osoby.

Co to jest OC sportowe?

Jeżeli dla osób wybierających ubezpieczenie sportowe jest czymś istotnym, powinny one rozważyć możliwość wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest to polisa dedykowana osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kto może z niej skorzystać?

  • sportowcy i osoby zajmujące się prowadzeniem zorganizowanych zajęć,
  • instruktorzy oraz trenerzy,
  • sędziowie sportowi,
  • przewodnicy turystyczni.

Jeśli taka osoba wyrządzi komuś szkodę w sposób nieumyślny, OC sportowe pozwoli na szybką wypłatę odszkodowania.

W jakich sytuacjach można uzyskać wypłatę odszkodowania z OC dla sportowców?

Podobnie, jak OC fizjoterapeuty, to dedykowane sportowcom ma jasne zasady i warunki umowy. Kiedy można ubiegać się o wypłatę odszkodowania?

  • jeśli na skutek zaniedbania trenera, podczas treningu dojdzie do uszkodzenia ciała,
  • kiedy podczas zawodów, na przykład kolarskich, dojdzie do uszkodzenia czyjegoś mienia,
  • w momencie, gdy dojdzie do wypadku, na przykład na stoku narciarskim.

Ubezpieczenie OC sportowe zwalnia z odpowiedzialności finansowej, która ciążyłaby na sprawcy wypadku lub osobie odpowiedzialnej. Każda osoba chcąca prowadzić działalność trenerską lub zostać przewodnikiem, powinna zdecydować się na OC sportowe, ponieważ nie jest ono dużym kosztem w miesięcznym budżecie, a dzięki niemu można zyskać spokój i stabilizację finansową.

Podobnie, jak ubezpieczenie OC lekarzy, to dla sportowców proponowane jest przez większość firm ubezpieczeniowych. W zależności od indywidualnych potrzeb, warto rozszerzyć warunki umowy, aby móc się cieszyć spokojem. Bywa, że w podstawowej opcji, suma gwarantowana ubezpieczenia jest pomniejszana o wysokość poprzedniej szkody. Wystarczy jednak niewielka dopłata, aby uniknąć takiej sytuacji. Każdemu, nawet bardzo doświadczonemu sportowcowi, może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, który okaże się niezwykle kosztowny w skutkach.

Jak zamówić ubezpieczenia sportowe online?

Wiedząc już ubezpieczenie sportowe co to jest i jakie mogą być jego warunki, warto odnaleźć odpowiednią ofertę dla siebie. Każdy zakład ubezpieczeniowy może zaproponować nieco inne ogólne warunki oraz promocje. Na szczęście, w dzisiejszych czasach wszystkie formalności można załatwić z łatwością przez Internet. Wystarczy skorzystać z funkcjonalnego kalkulatora, który pozwala sprawdzić, jaka będzie wysokość składki, przy wybranej gwarantowanej sumie ubezpieczenia. Jeśli to możliwe, warto dopłacić kilkadziesiąt złotych w skali roku, aby móc uzyskać jak najwyższą sumę gwarantowaną do wypłaty w razie poważnego wypadku lub zdarzenia.

Jaka jest cena ubezpieczenia sportowego?

Ubezpieczenie OC sportowe można wykupić w wielu miejscach. Większość firm oferujących tego typu polisę proponuje podobne warunki cenowe. OC dla sportowca to podobny koszt, jak OC dla pielęgniarek, lekarzy, czy innych grup zawodowych. Zwykle w skali roku jest to koszt kilkuset złotych, w zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Bardzo często polisę OC można rozszerzyć o dodatkowe pakiety i usługi, które są bardzo korzystne z punktu widzenia osoby ubezpieczającej się. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ dopłacając kilkadziesiąt złotych, można automatycznie zyskać znacznie lepszą ochronę od firmy. Podstawowe ubezpieczenie sportowe można wykupić za niewielkie pieniądze.

Bardzo często klienci, którzy dodatkowo w tej samej firmie ubezpieczają mieszkania, samochody lub swoje życie, mogą liczyć na korzystne zniżki. Jeśli przy tym nie korzystają oni z wypłaty świadczeń i nie zgłaszają za często szkód, wówczas zyskują jeszcze lepsze warunki.

Dlaczego warto wykupić OC sportowe?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej sportowców nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju. Zwykle korzystają z niego profesjonalni sportowcy, jeśli ubezpieczenie OC pracodawcy nie zapewnia im ochrony. Są to również trenerzy, z których usług korzystają inne osoby. Wypadek może zdarzyć się wszędzie – na siłowni, na boisku, korcie, czy nawet na ścieżce rowerowej. Jeśli zostanie uszkodzone ciało lub mienie innej osoby, można wówczas ponosić poważne konsekwencje finansowe. Chcąc zapewnić sobie spokój psychiczny, a jednocześnie stabilizację finansową, warto wykupić ubezpieczenie sport za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W sytuacji takiego zajścia, to zakład ubezpieczeń przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody w zakresie finansowym, ale również on prowadzi całe postępowanie wyjaśniające.

Szkodę może zgłosić zarówno sprawca, jak i osoba poszkodowana. Całe postępowanie jest uproszczone i nie wymaga zbyt wielu formalności.

Podpisując umowę, warto bardzo dokładnie zapoznać się z jej wszystkimi zapisami, aby mieć pewność, że zakres ubezpieczenia jest odpowiedni. Podstawowa oferta może być bowiem dość uboga, a jej rozszerzenie nie jest trudne. Osoba ubezpieczona musi również pilnować, aby zawsze w terminie opłacać składkę. Jeśli robi to raz do roku, wówczas wysokość raty jest najbardziej korzystna.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Opel

Opel

Koszty użytkowania samochodu są brane pod uwagę przez kierowców już na etapie dokonywania zakupu. Wydatki, które trzeba regularnie ponosić, decydują o opłacalności kupna wybranego modelu pojazdu. Do stałych kosztów zaliczają się niewątpliwie ubezpieczenia motoryzacyjne. Takie polisy jak OC […]

więcej
Parkowanie pojazdu a cena OC

Parkowanie pojazdu a cena OC

Zaskoczyła Cię wysoka cena OC/AC proponowanego przez ubezpieczyciela po przeprowadzce w inne miejsce? Może to być związane z tym, że zamieniłeś garaż na parkowanie na ulicy. Sprawdź, w jaki sposób miejsce przechowywania samochodu w nocy wpływa na wysokość […]

więcej
Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Zakup polisy komunikacyjnej, która nie jest nadmiernie kosztowna to sposób, aby ograniczyć koszty użytkowania samochodu, więc warto sprawdzić, od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu. Na wydatki będzie wpływać wiele czynników, które na dodatek są bezpośrednio zależne od zakresu […]

więcej
Winiety Rumunia

Winiety Rumunia

W coraz większej liczbie krajów europejskich w celu poruszania się wybranymi drogami, trzeba skorzystać z systemu elektronicznego poboru opłat, co obejmuje również winiety w Rumunii. Zatem organizując wyjazd do wybranego kraju, czy też podróż prywatnym samochodem, którym będzie […]

więcej