Na ulicach polskich miast można spotkać samochody, które wyposażone są w zielone tablice rejestracyjne. To nowa wersja samochodowych tablic rejestracyjnych, które pojawiły się pierwszego stycznia 2020 roku. Przeznaczone są dla pojazdów z napędem elektrycznym oraz z napędem wodorowym, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia, niż tradycyjne samochody z napędem spalinowym, które emitują szkodliwe gazy do atmosfery. Ubezpieczenie od kradzieży samochodu z zielonymi tablicami jest możliwe tak samo, jak każdego innego pojazdu mechanicznego. Niekiedy właściciele pojazdu mogą liczyć nawet na bardziej korzystne warunki. Z zielonych tablic rejestracyjnych mogą korzystać również właściciele komisów samochodowych, czy dealerzy. Ich przywilej jest taki, że z zielonych tablic mogą korzystać podczas jazd testowych wielokrotnie. Poza tym, właściciele zielonych tablic mogą poruszać się po tak zwanych buspasach. Podpowiadamy, kto może korzystać z zielonych tablic i ile kosztuje ich wymiana.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są zielone tablice rejestracyjne?
Od 1 stycznia 2020 r. pojazdy zasilane wodorem oraz elektryczne mogą korzystać z zielonych tablic rejestracyjnych. To, czy je posiadają nie ma wpływu na ubezpieczenie samochodu od kradzieży, jednak może mieć wpływ na ich wygodę. Każdy rejestrowany samochód, które spełnia powyższe kryteria, otrzymuje w urzędzie zielone tablice, które sprawiają, że staje się rozpoznawalny. Poza tym, zielone tablice nie różnią się w żaden sposób od tradycyjnych białych tablic i sposób zastosowania oznaczeń jest identyczny. Ubezpieczenie NNW samochodu z zielonymi tablicami jest tak samo łatwe, jak pojazdu, który porusza się na klasycznych tablicach. Warto również pyta o ubezpieczenie samochodu tylko od kradzieży, ponieważ można liczyć na indywidualnie zaprojektowaną i korzystną ofertę.
Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne w Polsce?
Jeśli pojazd porusza się na zielonych tablicach rejestracyjnych, można z góry założyć, że jest to samochód ekologiczny. Prawo do zielonych tablic mają bowiem jedynie pojazdy zasilane silnikami elektrycznymi oraz na wodór. Właściciele takich samochód, którzy rejestrowali je przed dniem 1 stycznia 2020 r. nie muszą wymieniać tablic na zielone, jednak mają taką możliwość, jeśli zależy im na rozpoznawalności. Wiąże się to z niewielkimi kosztami.
Mimo, że nowoczesne samochody mają bardzo dobre zabezpieczenia przeciw kradzieży samochodu, nie warto ryzykować i dobrze jest taki pojazd ubezpieczyć. Wystarczy dobre i niedrogie ubezpieczenie AC, które nie tylko zminimalizuje skutki kradzieży, ale będzie stanowiło również dobre zabezpieczenie przed skutkami szkodliwych warunków pogodowych lub pomyłką na drodze. W razie takich zdarzeń ubezpieczyciel przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody i wypłaca odszkodowanie określone w umowie.
Jakie auta mają zielone tablice?
Obecnie istnieje możliwość zarejestrowania na zielonych tablicach pojazdów, które posiadają silniki elektryczne oraz wodorowe. Każdy właściciel takiego samochodu, który pojawi się w urzędzie, aby dokonać rejestracji, otrzyma właśnie takie tablice, a łączny koszt wyniesie go dziewięćdziesiąt trzy złote. Poza właścicielami aut o ekologicznych napędach, z zielonych tablic, ale nieco innych korzystają dealerzy samochodowi. Dla nich dostępne są białe tablice, na których znajdują się zielone litery i cyfry. Mogą się nimi poruszać auta podczas jazd testowych. To spore udogodnienie, ponieważ do 2019 roku cała flota pojazdów miała do dyspozycji jedne tablice.
Właściciele tych samochodów mogą bez trudu wykupić AC od kradzieży samochodu w każdej firmie, która zajmuje się ubezpieczeniami. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję ubezpieczenia autocasco dla swojego pojazdu, warto poznać ranking ubezpieczeń samochodowych i dowiedzieć się, która firma zaproponuje najtańsze rozwiązanie.
Jakie ubezpieczenie powinien wybrać właściciel auta z zielonymi tablicami?
Każdy pojazd mechaniczny, który ma poruszać się po drogach musi posiadać tablice rejestracyjne, które pozwalają go szybko i skutecznie zidentyfikować. Poza tym, taki pojazd musi zostać ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Nie jest możliwe ubezpieczenie OC z datą wsteczną, dlatego tak ważne jest, żeby umowę zawrzeć zanim wyruszymy samochodem z parkingu. Dzięki OC to firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone na innym pojeździe lub na zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego.
Warto zainwestować również w ubezpieczenie autocasco, aby zawsze uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie własnego pojazdu. AC chroni też przed kradzieżą czy skutkami anomalii pogodowych. Możliwe jest też ubezpieczenie samochodu od kradzieży bez AC, dlatego warto dowiadywać się, jakie oferty i w jakiej cenie funkcjonują na rynku. Można w ten sposób znaleźć dla siebie najkorzystniejszą pod kątem cenowym opcję.
Świadomy kierowca powinien rozważyć również wykupienie ubezpieczenia NNW, które zapewnia mu dość kompleksową ochronę. Dodatkowo, osoby kupujące samochody na kredyt lub korzystające z oferty leasingu mogą rozważyć ubezpieczenie GAP, które stanowi dla nich utratę przed utratą wartości samochodu, która ma miejsce z czasem. Każde ubezpieczenie można dopasować do własnych potrzeb i zminimalizować jego koszty. Wybierając kilka polis w jednej firmie można również liczyć na niższą cenę, a z czasem na korzystne zniżki za bezszkodową jazdę.