Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

5/5 - (Ocen: 1)

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie.

Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy chce się zabezpieczyć auto, wówczas taki produkt sprawdzi się przy leasingowaniu, a także zakupie na kredyt, gdy występowanie utraty wartości będzie niekorzystne. Wiedząc co to ubezpieczenie GAP, można zdecydować się na taki dobrowolny produkt, co zapewni ochronę w sytuacji, gdy dojdzie do całkowitej szkody lub kradzieży pojazdu. Zatem warto zorientować się, gdzie kupić ubezpieczenie GAP, co pozwala zdecydować się na takie produkty, które będą w stanie zapewnić skuteczną ochronę.

Jak w praktyce działa ubezpieczenie GAP?

Zanim podejmie się decyzję o wykupienie jakiejś polisy jak ubezpieczenie NNW samochodu, warto sprawdzić jak działa. Pozwala to następnie znacznie lepiej ocenić, czy zdecydowanie się na taki produkt przyniesie korzyści. Ma to znaczenie z punktu widzenia również tego, że za składki trzeba płacić regularnie. Zatem decydowanie się na takie polisy, które nie spełnią oczekiwań nie ma sensu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na GAP ubezpieczenie, gdy będzie w stanie zapewnić zabezpieczenie finansowe. Działanie tego produktu opiera się na tym, że nie zawsze takie produkty jak ubezpieczenie oc, czy AC będą w stanie zapewnić skuteczną ochronę. Dotyczy to sytuacji, gdy na przykład dojdzie do kradzieży. Wówczas może okazać się, że z punktu widzenia towarzystwa naprawa może przekraczać 70% wartości rynkowej auta. Wówczas nie będzie można skorzystać z wypłaty z polis. Wiedząc jak działa ubezpieczenie GAP, można zdecydować się na jego wykorzystanie, gdy chce się uniknąć sytuacji, w której nie uzyska się odszkodowania. Zatem, gdy kupuje się ubezpieczenie ac, warto przemyśle również zdecydować się na skorzystanie z dodatkowej ochrony.   

Jakie są rodzaje ubezpieczeń GAP?

Wiedza o tym, co to ubezpieczenie gap można następnie znacznie lepiej podejmować decyzje o tym, jaki produkt pod kątem zakresu ochrony warto wybrać. Zdecydować można się na takie produkty, które w znacznie większym stopniu spełniają oczekiwania.

Do rodzajów polis GAP zaliczają się takie jak:

 • fakturowy,
 • CASCO,
 • finansowy,
 • indeksowy.

Decydując się na fakturowy GAP, można liczyć na to, że uzyska się dostęp do takiego produktu, który pozwala liczyć na to, że towarzystwo wypłaci różnicę pomiędzy ceną samochodu zawartą na fakturze, a wartością rynkową. Natomiast wersja finansowa jest najtańszą wersją takiej polisy. Zatem sprawdzając, ile ubezpieczenie gap kosztuje, można zdecydować się właśnie na taką opcję. Finansowa wersja jest bardzo przydatna, gdy korzysta się z leasingu z niskim wkładem własnym. Wówczas można liczyć na to, że towarzystwo będzie w stanie pokryć różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingu, a kwotą odszkodowania, która jest wypłacana z polisy AC. Jeszcze innym rodzajem polisy Gap jest wersja CASCO. Pozwala na pokrycie różnicy pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia AC lub OC, a sumą ubezpieczenia ważnego na dzień zawarcia umowy. Natomiast indeksowy GAP jest popularnym rozwiązaniem w przypadku decydowania się na krótki umowy leasingu, które nie są zawierane na dłużej, niż 3 lata. Ubezpieczyciel będzie w stanie wówczas zapłacić odszkodowanie w wysokości około 30% wartości skradzionego samochodu. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie są warunki zapisane w umowie. Z tego powodu zawsze warto wybierając polisę dokładnie sprawdzić różne produkty, choćby na porównywarka OC AC. Decydując się na skorzystanie z takich produktów, warto jest sprawdzić również jak księgować ubezpieczenie GAP.

Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe?

Wybierając różne polisy, istotne jest czy konkretny produkt jest obowiązkowy, czy nieobowiązkowy. Gdy wybraną polisę trzeba wykupić, wówczas nie ma wyjścia. Natomiast GAP nie jest takim produktem. Zatem decydując o tym, czy taki produkt warto brać pod uwagę, można uzależnić, choćby od tego ile ubezpieczenie GAP kosztuje. Oczywiście różne rodzaje tej polisy mogą być dostępne w różnych cenach. Zatem dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wstępne ustalenie, który typ polisy będzie właściwy. Następnie można dokonać sprawdzenia i porównania poszczególnych produktów dostępnych na rynku, co pozwala zdecydować się na taki, który jest dostępny na odpowiednich warunkach finansowych.

Czy warto mieć GAP ubezpieczenie?

Określając, czy warto mieć jakąkolwiek polisę nieobowiązkową, warto jest ustalić czy takie ubezpieczenie będzie w stanie zapewnić korzyści. Oczywiście obowiązkowy produkt jak ubezpieczenie samochodu bez zniżek, trzeba kupić. Jednak przy ubezpieczeniu GAP cena również będzie grała rolę. Zatem dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na sprawdzenie, czy taki produkt warto brać w ogóle pod uwagę. Następnie można określić rodzaj polisy, którą warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim jest to produkt, który jest skierowany do wybranej grupy kierowców. Dotyczy to kredytobiorców i leasingobiorców. Zatem przy decydowaniu się na taką formę finansowania zakupu samochodu, warto rozważyć, czy ubezpieczenie GAP dla osoby fizycznej będzie warte brania pod uwagę.

Jakie korzyści przyniesie ubezpieczenie GAP?

To czy ubezpieczenie GAP będzie opłacalne zależy między innymi o wieku, a także tym, jak będzie spadać wartość pojazdu. Dotyczy to potencjalnej wartości auta. Dodatkowo można również uwzględnić ubezpieczenie GAP w kosztach. Zatem będzie to produkt, który może przynieść nieco inne korzyści osobom fizycznym prowadzącym działalność finansową, a inne rozliczającym się z wykorzystaniem PIT. Równocześnie trzeba brać pod uwagę, że nowe i droższe auta lepiej objąć taką polisę. Za niewielką cenę można w ten sposób znacznie zwiększyć ochronę ubezpieczeniową. Zatem już, gdy uzyska się miękki dowód rejestracyjny, warto dokonać dokładnej analizy poszczególnych polis komunikacyjnych i pozwalających ubezpieczyć samochód. Pozwala to zdecydować się na takie produkty, które będą w stanie zapewnić odpowiedni zakres ochrony. Ma to bardzo duże znaczenie, gdy chce się mieć pewność, że samochód pod kątem finansowym będzie właściwie zabezpieczony. Wówczas, gdy dojdzie do szkód, będzie można liczyć na uzyskanie odpowiednio dużego odszkodowania w stosunku do wartości wcześniej ubezpieczonego auta. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Adam Włoch
  - -

  A dlaczego jest zastrzeżenie , że nie wypłac ą jeśli podstawowe nie jest wypłacone ? Jeśli to “powiedziano |” to gdzie i kiedy ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Prosilibyśmy serdecznie o rozwinięcie wypowiedzi oraz informację, której części artykułu dotyczy Pana zapytanie.

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto […]

więcej
AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno auta w leasingu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Takie świadczenie wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami i warunkami. Jednym z nich jest konieczność stosownego ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, jak działa AC samochodu w leasingu oraz co jeszcze warto […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Wielu kierowców podejmuje decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim aucie, ponieważ chce zaoszczędzić na jego eksploatacji. Wszelkie modyfikacje pojazdu nie są jednak zbyt przychylnie traktowane przez ubezpieczycieli. Wyjaśniamy, czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz! […]

więcej