Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kup OC

Gdy dojdzie do szkody całkowitej czy kradzieży pojazdu w przypadku auta kupionego na raty lub wziętego w leasing, zdarza się, że ubezpieczenie OC lub AC nie są wystarczające, by zwrócić nam odpowiednie środki, które zapłaciliśmy za pojazd. Wówczas po utracie pojazdu, pozostałą należność, jaka pozostała nam do spłaty, trzeba by było zapłacić z własnej kieszeni. Można jednak tego uniknąć dzięki wykupieniu ubezpieczenia typu GAP. Wyjaśniamy, jak działa taka polisa!

Planujesz zakup nowego auta na kredyt? Warto zabezpieczyć się w razie sytuacji, które mogą spowodować spadek wartości pojazdu oraz utratę dużych pieniędzy. Jeśli do czasu spłaty samochód na raty lub w leasingu zostanie skradziony bądź zniszczony, można znaleźć się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Ubezpieczenie samochodu typu GAP pozwala zapobiegać takim kłopotom. Opisujemy, na czym dokładnie polega taka polisa!

Jak działa ubezpieczenie typu GAP?

Jak działa ubezpieczenie typu GAP?

Przy zakupie auta na kredyt lub korzystaniu z leasingu, oprócz obowiązkowego OC, należy wykupić również ubezpieczenie AC. W razie szkody czy kradzieży obie te polisy mogą okazać się niewystarczające. Nowe pojazdy szybko tracą na wartości. W momencie utraty samochodu ubezpieczalnie wyceniają go na podstawie obecnej ceny rynkowej, która z pewnością będzie o wiele niższa niż w chwili zakupu. Kwota do spłacenia rat pozostaje bez zmian, dlatego pozostałą należność trzeba wyłożyć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie GAP (Ubezpieczenie Wartości Fakturowej) chroni przed takimi sytuacjami i pokrywa różnice kosztów. Przy całkowitym zniszczeniu auta pieniądze te otrzymuje się niezależnie od tego, czy jest się osobą poszkodowaną, czy sprawcą.

Polisę kupuje się tak samo, jak inne ubezpieczenia online. Należy jednak nabyć ją najpóźniej w momencie zawierania umowy leasingowej. Po fakcie wykupić można jedynie GAP casco, oferowane tylko przez nieliczne towarzystwa.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Istnieją trzy rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowe, finansowe i indeksowe.

GAP fakturowy jest najdroższą opcją, ale gwarantuje najlepsze zabezpieczenie. W przypadku zaistnienia szkody całkowitej, ubezpieczyciel wypłaca różnicę między ceną auta z faktury, a jego wartością rynkową sprzed wypadku.

GAP finansowy jest natomiast najtańszy. Pokrywa różnicę między pozostałymi ratami, a kwotą uzyskaną z odszkodowania OC/AC.

GAP indeksowy jest najczęściej wybieraną opcją, ponieważ stanowi pewnego rodzaju wersję pośrednią. W ramach tej polisy otrzymuje się odszkodowanie w wysokości 20-30% wartości samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie typu GAP?

Ile kosztuje ubezpieczenie typu GAP?

Cena ubezpieczenia GAP wynosi odpowiednio: ok. 0,4% wartości samochodu przy opcji finansowej, 0,8% przy indeksowej, oraz 1,2% przy fakturowej. Polisę tę zawiera się zwykle na okres roku. Koszty z nią związane dolicza się do raty leasingowej lub kredytu.

Nie wszystkie polisy typu GAP chronią jednak np. przed kradzieżą. Różne firmy stosują odmienne kryteria dlatego zwróć szczególną uwagę na dokładny zakres. Przed wyborem oferty warto skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń – pomoże ona znaleźć najtańsze OC (samego ubezpieczenia GAP nie posiadamy jeszcze w swojej ofercie). Wystarczy podać podstawowe dane kierowcy oraz pojazdu, a kalkulator OC obliczy ceny ubezpieczeń w poszczególnych towarzystwach. Z przygotowanego zestawienia w kilka chwil można wybrać najlepszą ofertę.

Ubezpieczenie typu GAP nie jest obowiązkową polisą i nigdy nie ma się pewności, że będzie przydatne. Straty finansowe, które odnosi się w razie utraty pojazdu na raty lub w leasingu są jednak tak duże, że nie warto ryzykować. Zagwarantuj sobie spokój i kupując nowe auto zadbaj o komplet korzystnych polis ubezpieczeniowych!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Auto z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auto z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy jest w naszym kraju powszechną praktyką. Taka procedura wiąże się jednak z wieloma formalnościami. Wyjaśniamy, o […]

więcej
Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Od końca 2019 roku wszystko drożeje – w tym również polisy komunikacyjne. Według badań statystycznych, najmniej za auta podobno płaci się na Podkarpaciu. Sprawdziliśmy jakie są średnie składki za ubezpieczenie OC/AC w Rzeszowie! SPIS TREŚCI Rzeszów ubezpieczenie OC/AC […]

więcej
Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Nie stać Cię na to, by kupić sobie auto z własnych środków? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na kredyt na samochód. Zanim w całości się go spłaci, bank musi się zabezpieczyć na rożne sposoby. Jednym z […]

więcej
Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Jeździsz ze swoim maluchem w samochodzie? Jako odpowiedzialny rodzic musisz znać przepisy związane z przewożeniem dzieci. Przytaczamy najważniejsze zasady oraz wyjaśniamy, jak wybrać i zamocować fotelik samochodowy! SPIS TREŚCI Foteliki samochodowe przepisy – co musisz wiedzieć Fotelik samochodowy […]

więcej