Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

4.6/5 - (Ocen: 14)

Jednymi z najważniejszych rozszerzeń polisy jest OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Zapewniają one ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego każdy narciarz i snowboardzista powinien się tym zainteresować.

Regulacje dotyczące odpowiedzialności za spowodowanie szkody, obowiązują również za granicą. Warto jednak zauważyć, dochodzi tam znacznie częściej do sfinalizowania sprawy przed sądem, w celu uzyskania zadośćuczynienia. W przypadku poważnego wypadku taka suma może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Właśnie dlatego wykupując polisę na zimowy wyjazd powinniśmy pamiętać o OC w życiu prywatnym – rozszerzeniu zabezpieczającym przed szkodami wyrządzonymi osobie trzeciej lub jej mieniu.

Często zdarza się jednak tak, że ubezpieczenie OC nie obejmuje takiej ochrony szkód wyrządzonych osobom trzecim na stoku. Dlatego w takiej sytuacji możliwe (i wskazane) jest rozszerzenie ubezpieczenia o OC sportowe, które w nomenklaturze ubezpieczeniowej nazywane jest również OC dla narciarzy lub pakietem dla narciarzy.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC sportowe?

Dobierając OC sportowe na narty, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną. Powinna być ona możliwie wysoka ze względu na to, że pokrywa nie tylko samą kwotę rekompensaty, ale także inne opłaty, np. koszty sądowe. Co jednak z wkładem własnym?

W niektórych przypadkach ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do odmowy pokrycia kosztów. Dlatego przed każdym kupnem ubezpieczenia narciarskiego, ze szczególną uwaga należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Zawarte w tym dokumencie informacje jasno określają wyłączenia ochrony i zakres polisy. Jeśli więc do szkody dojdzie w wyniku naszego umyślnego działania lub będziemy w tym czasie pod wpływem środków odurzających.

To rodzaj ubezpieczenia majątkowego. Jest częścią polisy turystycznej i gwarantuje pokrycie kosztów odszkodowania w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej. Jeśli podczas jazdy na na nartach, potrąci się lub wjedzie się w innego narciarza, ten może podać nas do sądu.

W czasie rozprawy może zostać zasądzone odszkodowanie rekompensujące straty, które poniosła podoba poszkodowana – tak na zdrowiu, jak i na majątku (sprzęcie narciarskim czy ubraniu). Wszystkie te koszty pokryje ubezpieczyciel w ramach OC sportowego – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w czasie uprawiania sport

Według art. 415 Kodeksu Cywilnego “ten, kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę jest zobowiązany do jej naprawienia” Co ważne, do wypłacenia rekompensaty możemy zostać zmuszeni, nawet jeśli do szkody nie doprowadziliśmy celowo, a także podjęliśmy środki ostrożności.

Gdzie OC na narty jest obowiązkowe?

Aktualnie tylko jeden kraj w Europie wprowadził taką regulację. OC na narty jest wymagana na stokach we Włoszech. Brak takiego ubezpieczenia będzie równoznaczny z mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a nawet odebraniem skipassu. Na razie inne państwa nie zapowiadają takiego obowiązku.

 

Zima tuż tuż – a wraz z nią zimowe szaleństwo na stoku! Jeśli jesteś fanem szusowania po ośnieżonych stokach, z pewnością wiesz, że nietrudno o tragiczny w skutkach wypadek. Przed wyjazdem warto więc wykupić ubezpieczenie narciarskie, które zapewni Ci pomoc i dodatkowe świadczenia w razie nieprzyjemnej sytuacji na stoku. Sprawdź, jak je wybrać! Każdy powinien wiedzieć, jakie ubezpieczenia na narty w Polsce kupić, by odpowiednio się zabezpieczyć na każdą okoliczność.

Wyjazdy na narty w celu rekreacyjnym często są bagatelizowane, gdy analizuje się je pod kątem ryzyka wypadku. Niestety to ogromny błąd, gdyż jest ono relatywnie duże. Co prawda poważne wypadki faktycznie należą do rzadkości, jednak drobniejsze urazy są bardzo popularne, a mogą one przysporzyć ogromnych problemów organizacyjnych i zdrowotnych. Sprawdź, jakie ubezpieczenia na narty kupić i ile kosztuje dobra polisa, która pozwoli na beztroskie cieszenie się wakacjami. Pamiętaj także, że narciarze i snowboardziści są narażeni na większe ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim, przez co warto posiadać ubezpieczenie OC narciarskie i OC w życiu prywatnym na wyjazd, jako dodatkowe rozszerzenie standardowej polisy. Aktualnie we Włoszech, jest to nawet obowiązkowe, a turyści nieposiadający ubezpieczenia, narażeni się na mandaty w wysokości do 150 euro.

Dlaczego EKUZ nie przyda się podczas wyjazdu na narty?

Wyjeżdżając za granicę, masz możliwość wyrobienia darmowej karty EKUZ – otrzymasz ją w wojewódzkim oddziale NFZ. Dokument ten uprawnia Cię do korzystania z pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców tego kraju. Wbrew powszechnej opinii, nie oznacza to jednak, że możesz liczyć na całkowicie darmową pomoc medyczną. W niektórych krajach (jak chociażby we Francji) obowiązuje bowiem współdzielenie kosztów, co oznacza w praktyce, że część pieniędzy zostanie Ci zwrócona, jednak resztę musisz wyłożyć z własnej kieszeni. Biorąc pod uwagę, z jak wysokimi kosztami leczenia trzeba się liczyć, każdy powinien wiedzieć, jakie ubezpieczenie na narty za granicą kupić, by się wystrzec rachunków mogących opiewać nawet na kwoty rzędu kilku tysięcy euro. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne, lepiej nie ryzykować, gdyż jest to nieopłacalne. W Kioskpolis.pl można znaleźć i porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych w tym zakresie, a także ubezpieczenie na wyjazd do pracy, a nie w celu turystycznym.

Co ważne, karta EKUZ obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne. Posiadając ją, nie możesz np. skorzystać z pomocy ratownictwa górskiego, transportu śmigłowcem czy zwiezienia z góry po wypadku. W tej sytuacji za wszystko płacisz samodzielnie – a kwota do zapłaty może wynieść nawet kilka tysięcy. Właśnie z tego powodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie narciarskie. Standardowe ubezpieczenie na ferie zimowe, takie jak ubezpieczenie na narty i snowboard, obejmuje tego typu sytuacje. Trzeba jednak pamiętać, że to, jakie najlepsze ubezpieczenie na narty można wybrać, jest zależne właśnie od zakresu ochrony, a ta jest nieco inna przy każdej polisie. Ubezpieczyciele mają bowiem wolną rękę przy kształtowaniu warunków umowy, więc przed wybraniem polisy zawsze należy dokładnie przestudiować między innymi wyłączenia odpowiedzialności i zapoznać się szczegółowo z zakresem ochrony.

OC narciarskie i OC w życiu prywatnym dla narciarzy – czemu to konieczne?

Standardowa polisa ubezpieczeniowa turystyczna ma ograniczony zakres ochrony. Obejmuje ona koszty leczenia osoby ubezpieczonej, koszty transportu medycznego lub rehabilitacji. Jest to zależne od wykupionego produktu. Taka polisa nieposiadająca rozszerzeń i dodatkowych pakietów nie obejmuje jednak szkód wyrządzonych osobom postronnym na stoku lub poza nim. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, w której ucierpią inne osoby, można zostać pozwanym o odszkodowanie. W krajach Zachodniej Europy jest to bardzo częste zjawisko, więc trzeba być na to przygotowanym. Jednocześnie suma takiego odszkodowania może wynieść równowartość nawet kilkuset tysięcy złotych. Na niekorzyść Polaków wpływa także wysokość kursu lokalnej waluty – euro, lub franka szwajcarskiego.

We wszystkich krajach poza jednym, nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia OC sportowego dla narciarzy, jednak jest to rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza że polisy tego typu nie są drogie, w stosunku do ewentualnych kosztów odszkodowań, na które narciarze są narażeni. W jednym z krajów europejskich – Włoszech – wprowadzono zaś obowiązek posiadania ubezpieczenia OC narciarskiego. Jeśli okaże się, że turysta nie posiada takiej polisy, musi liczyć się z mandatem w wysokości nawet do 150 euro. Korzystając z porównywarki Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć polisy turystyczne, a w tym adekwatne rozszerzenia o OC w życiu prywatnym i OC narciarskie na wyjazd. Dotyczy to jazdy rekreacyjnej, a także wyczynowej, o ile wykupi się takie rozszerzenie. Dysponując takimi polisami, turysta jest chroniony finansowo i ma pełne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, gdy dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji i ktoś poniesie z tego tytułu straty w mieniu lub uszczerbek na zdrowiu.

Chcąc dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb, należy rzetelnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których znajduje się precyzyjnie opisany zakres ochrony, a także wszystkie wyłączenia odpowiedzialności. Przed zakupem należy sprawdzić oferty wielu firm, gdyż różne towarzystwa mogą oferować bardzo zróżnicowane pod tym aspektem produkty ubezpieczeniowe.

 Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

Zastanawiając się, jakie ubezpieczenie na narty kupić, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. W pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować, gdzie się wyjeżdża i jaka jest charakterystyka tego wyjazdu. Polisę ubezpieczeniową zawsze należy kupować, gdy już pozna się wszystkie szczegóły wyjazdu i na tej podstawie dopasować ją między innymi pod kątem zakresu ochrony. Wcześniej warto sprawdzić kalkulator ubezpieczeń turystycznych i ubezpieczenie turystyczne ranking, by dowiedzieć się, czego szukać.

Ubezpieczenie narciarskie

Zanim zaczniesz szukać ubezpieczenia na narty…

Szykujesz się do zimowego wyjazdu na narty? Możesz to zrobić online. Zanim jednak wybierzesz jedną z nich, odpowiedz sobie na 5 poniższych pytań – pomoże Ci to w wybraniu polisy dopasowanej do Twoich rzeczywistych potrzeb!

  • Zamierzasz jeździć na nartach w Polsce czy wyjeżdżasz za granicę?

Jadąc na narty w polskie góry, możesz wybrać nieco tańszą polisę – chociażby dlatego, że nie będziesz musiał martwić się ewentualnymi kosztami transportu do kraju. W przypadku wyjazdu do innych europejskich państw zaleca się wybrać ubezpieczenie narciarskie na wyższą kwotę – najlepiej, aby było to nie mniej niż 20 000 Euro.

  • Jesteś doświadczonym narciarzem czy to dopiero początek Twoich przygód na stoku?

Jeśli jedziesz na narty już po raz enty i znasz zasady bezpiecznego zjazdu, masz zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo wypadku. W przypadku początkujących narciarzy niebezpieczeństwo to jest znacznie wyższe – chociażby dlatego, że nie do końca panują nad nartami i nie wiedzą w jaki sposób upadać, by zminimalizować ewentualne obrażenia. Jeśli więc jedziesz na narty po raz pierwszy, zadbaj o możliwie jak największą ochronę i wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia – tak na wszelki wypadek,

  • Korzystasz z własnego sprzętu sportowego czy zamierzasz wypożyczyć go na miejscu?

Sprzęt narciarski nie należy do tanich – szczególnie wtedy, gdy zainwestowałeś w taki z wyższej półki. Już sama cena zakupu nart powinna przekonać Cię do ubezpieczenia ich przed wyjazdem w góry. Co w przypadku sprzętu, który wypożyczasz na miejscu? Najczęściej jest ubezpieczony przez wypożyczalnię, choć nie jest to normą – lepiej więc dopytać. W przypadku, gdy wypożyczone narty nie są ubezpieczone, warto dokupić dodatkową opcję do polisy narciarskiej, by objęła je ochroną. Dzięki temu nie będziesz musiał płacić za ich przypadkowe uszkodzenie czy zgubienie,

  • Planujesz prawie nie schodzić ze stoku czy chciałbyś też oddać się innym rozrywkom w czasie urlopu?

Czy wyjeżdżając na narty, masz zamiar bez końca szaleć na śniegu czy też chcesz spróbować innych rozrywek? Może planujesz piesze wędrówki po górach lub samochodową podróż krajoznawczą po malowniczych, górskich drogach? Upewnij się najpierw, że Twoja polisa obejmuje takie aktywności – a jeśli nie, dokup odpowiedni pakiet dodatkowy,

  • Czy Twoje dodatkowe plany urlopowe można uznać za ekstremalne czy potencjalnie niebezpieczne?

Masz w planach wypróbowanie innych, bardziej ekstremalnych sportów zimowych jak np. freeride czy off piste? Z pewnością jesteś więc świadomy tego, że standardowe ubezpieczenie na narty nie obejmuje takich aktywności – jeśli więc dojdzie do wypadku podczas ich uprawiania, jesteś zdany na siebie, a wszystkie koszty pokrywasz z własnej kieszeni. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają jednak dokupienie dodatkowej klauzuli do polisy – nie zapomnij dopytać o to zanim podpiszesz umowę.

OD CZEGO JESZCZE SIĘ UBEZPIECZYĆ?

Za dodatkową opłatą zakres polisy można rozszerzyć. Dla osób chorujących przewlekle konieczne jest dodatkowe rozszerzenie ochrony. Ubezpieczyć można się także od zdarzeń pod wpływem alkoholu (które w standardowej polisie nie są objęte ochroną).

Ubezpieczenia narciarskie na wyjazd w góry

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC narciarskiego?

Standardowa polisa turystyczna obejmuje koszty leczenia, jednak daje ona pełnego zakresu ochrony sportowcom. Na takie okazje towarzystwa ubezpieczeniowe mają przygotowane oddzielne produkty ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie OC narciarskie jest dopasowane pod względem ochrony do tego rodzaju aktywności. Wśród wielu ofert można znaleźć firmy oferujące polisę ubezpieczeniową obejmującą rekreacyjną jazdę na nartach lub snowboardzie, a także jazdę wyczynową lub ekstremalną. Trzeba pamiętać, że to inne produkty ubezpieczeniowe i należy zaznaczyć przy zakupie, jaki charakter ma uprawiany sport. Jazda wyczynowa wiążę się z wyższym ryzykiem, a więc wyższą ceną polisy. Takie ubezpieczenia obejmują m. in.:

  • koszty leczenia po wypadku na stoku,
  • koszty leczenia po zdarzeniu poza stokiem,
  • rehabilitację,
  • transport medyczny,
  • opcjonalnie koszty akcji ratowniczych,
  • i inne.

Szczegółowy zakres ochrony zawsze zawarty jest OWU i w przypadku OC narciarskiego jest o wiele szerszy, niż w przypadku zwykłej polisy turystycznej, która może nie obejmować np. jazdy na nartach. Ponadto warto kupić dodatkowy pakiet zawierający ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Takie rozszerzenia pozwolą sfinansować ewentualne odszkodowanie za wyrządzone szkody – zniszczone mienie, sprzęt lub koszty leczenia, akcji ratunkowych i rehabilitacji osób poszkodowanych. Mając pełny pakiet ubezpieczeń, można być spokojnym, gdyż w razie nieprzewidzianej sytuacji, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszty związane ze zdarzeniem, a w tym roszczenia osoby poszkodowanej i własne koszty leczenia osoby ubezpieczonej.

Jakie ubezpieczenie na narty w Polsce?

Największą różnicą pomiędzy polisą ubezpieczeniową na wyjazd w polskie góry i zagraniczne, jest kwota ubezpieczeniowa. W Polsce ceny są zdecydowanie niższe niż na przykład w Szwajcarii, Austrii czy Francji, więc maksymalna suma ubezpieczenia nie musi być tak wysoka. Zawsze powinna jednak opiewać przynajmniej na kilkadziesiąt tysięcy złotych, gdyż taka kwota pokryje na przykład koszty akcji ratunkowej, czy transportu medycznego w górach. To, jakie ubezpieczenie na narty w Polsce wybrać, jest jednak zależne także od wyżej wymienionych czynników, a maksymalna kwota jest tylko jednym z nich. Zakres ochrony jest tak samo ważny i wymaga rzetelnego przemyślenia.

Jakie ubezpieczenie na narty za granicą?

Kupując ubezpieczenie na narty za granicą, przede wszystkim trzeba uwzględnić wyższą sumę ubezpieczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na takie detale, jak możliwość sfinansowania przyjazdu na miejsce najbliższych osób, które mogłyby zając się osoba poszkodowaną po wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szereg dodatkowych opcji, więc warto się z nimi zapoznać przed wybraniem konkretnej polisy.

Ubezpieczenie narciarskie na zagraniczny wyjazd

Wybierając się na narty za granicę, powinieneś posiadać polisę obejmującą:

  • koszty leczenia – umożliwi Ci uzyskanie bezgotówkowej pomocy medycznej za granicą. Najlepiej, aby ta część ubezpieczenia obejmowała nie tylko konsultację z lekarzem, lecz również zakup leków, hospitalizację oraz ewentualnie transport medyczny do kraju. Minimalna zalecana wysokość to 40 000 euro,

  • NNW – dzięki temu będziesz mógł później liczyć na świadczenie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu wymagającego np. długiej rehabilitacji,

  • OC – jeśli podczas zjazdu na nartach wyrządzisz krzywdę innej osobie, jej roszczenia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, a nie przez Ciebie,

  • ubezpieczenie od sportów podwyższonego ryzyka – przyda się w sytuacji, gdy zechcesz poczuć zastrzyk adrenaliny, uprawiając ekstremalne sporty – takie jak np. szusowanie po nieoznaczonych trasach narciarskich,

  • assistance – pakiet assistance to przede wszystkim nieoceniona pomoc w sytuacji, gdy wypadek przydarzy Ci się w obcym kraju. Najczęściej obejmuje darmową infolinię, usługi tłumacza lub prawnika, a jeśli obejmuje również samochód – nawet pojazd zastępczy, jeśli Twój ulegnie awarii w trasie,

  • sprzęt sportowy (OC sportowe) – warto go ubezpieczyć, gdyż o zniszczenie go na stoku naprawdę nietrudno. Kurorty zimowe są również pełne złodziejów, którzy tylko czekają na roztargnionych turystów z drogim sprzętem sportowym – warto się ubezpieczyć, by w razie nieprzyjemnego wypadku odzyskać choć część jego wartości,

  • koszty ratownictwa i poszukiwania – punkt ten może, choć nie musi znajdować się w standardowej polisie narciarskiej. Warto jednak go posiadać – chociażby ze względu na to, że akcja ratownicza w górach przy użyciu śmigłowca może nas kosztować nawet 10 000 euro lub więcej.

UBEZPIECZENIE OD…BRAKU ŚNIEGU?

Ciekawą, choć oferowaną przez nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe, opcją jest tzw. ubezpieczenie od braku śniegu. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko wypłatę świadczenia w sytuacji, gdy w najbliższym otoczeniu kurortu narciarskiego nie ma żadnej trasy, na której znajdowałaby się wystarczająca ilość śniegu, by swobodnie szusować po stoku. Najczęściej jest to jednak symboliczna kwota – do kilkunastu euro za każdy taki dzień.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?

To, ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie, jest zależne od wielu czynników. Najistotniejszy z nich to zakres ochrony i maksymalna suma ubezpieczenia. Najniższe ceny zaczynają się jednak już od kilku złotych za jeden dzień ochrony, więc są bardzo atrakcyjne. W Kiokspolis.pl można wybierać spośród tanich ofert z minimalnym zakresem ochrony, a także wśród droższych polis, dających pełną ochronę. Sprawdź i porównaj, jakie ubezpieczenia na narty będzie spełniało Twoje kryteria.

Nie wiesz, gdzie w tym roku wybrać się na narty za granicę? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najlepszych tras dla mniej i bardziej doświadczonych narciarzy – zajrzyj do naszego artykułu: Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech. Z pewnością znajdziesz tu trasę, która Cię zaciekawi! Z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim będziesz z kolei szusować po nich bezpiecznie!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego […]

więcej
Wypadek na nartach – co robić?

Wypadek na nartach – co robić?

Nawet jeśli szusujesz na nartach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, możesz stać się uczestnikiem wypadku – w końcu nie możesz z góry założyć, że każdy narciarz czy snowboardzista przebywający razem z Tobą na stoku będzie zachowywał się wzorowo. […]

więcej
Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Czy Gruzja może kojarzyć się z narciarstwem? Okazuje się, że tak! Gruzja i narty nie są ze sobą kojarzone, jednak w tym kraju panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, najwyższy czas przekonać się […]

więcej
Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać?

Twoje dziecko – mały miłośnik narciarstwa – wybiera się na ferie lub obóz w góry? Koniecznie wykup mu ubezpieczenie na narty! Sprawdź, jaki może mieć zakres i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji. Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu […]

więcej