Ubezpieczenie opon – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Ubezpieczenie opon – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

5/5 - (Ocen: 1)

Koła są jednymi z najbardziej eksploatowanych elementów pojazdu. Z tego względu są szczególnie narażone na usterki. Ogumienie jest kosztowne, a w każdej chwili może się przebić, odkształcić czy przeciąć. Z tego powodu jednym z najczęściej dokupowanych pakietów jest ubezpieczenie opon. Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

W Polsce obowiązkową polisą komunikacyjną jest tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to chroni kierowcę w sytuacji, gdy spowoduje on wypadek, przed koniecznością wypłaty odszkodowania czy naprawy samochodu poszkodowanego. Nasz własny samochód może jednak zostać uszkodzony w wielu innych okolicznościach. Wtedy bez dodatkowych polis nie otrzyma się żadnego wsparcia. Jeśli chce się mieć pewność, że ubezpieczyciel zagwarantuje nam pomoc, dobrze jest zainwestować w dodatkową ochronę. Dowiedz się, jak działa ubezpieczenie opon, jak je kupić oraz ile kosztuje!

Ubezpieczenie opon – jak działa ta polisa i jak ją kupić?

Ubezpieczenie opon jest dodatkową polisą komunikacyjną, która obejmuje jedynie szkody związane z ogumieniem. Zakres tego świadczenia jest indywidualnie ustalany przez każde towarzystwo. Zazwyczaj gwarantuje pomoc w razie nagłej awarii. Gdy zajdzie taka potrzeba, wystarczy wykonać telefon, by wezwać fachowców, którzy szybko wymieniają oponę lub odholują auto do najbliższego warsztatu. Droższe warianty pokrywają również koszty naprawy u wulkanizatora. Ubezpieczyciele najczęściej oferują tę polisę jako dodatek do innych pakietów, zazwyczaj jako uzupełnienie opcji OC+AC.

Ubezpieczenie opon – jak działa ta polisa i jak ją kupić?

Ubezpieczenie opon jest zwykle wybierane przez osoby, które nie chcą kupować pełnego Assistance, ale zależy im jednak na jakieś ochronie. Nie każdy potrafi przecież wymienić koło lub może po prostu nie mieć czasu czy ochoty tego robić. Koszty wzywania lawety mogą z kolei być naprawdę zawrotne. Niektórzy mogą w stresie mieć kłopot nawet ze znalezieniem numeru do pomocy drogowej. Wtedy wystarczy kontakt z firmą ubezpieczeniową, aby sprawnie wyjść z kłopotów.

Kiedy otrzyma się wsparcie w ramach ubezpieczenia opon?

Wiele osób błędnie myśli, że ubezpieczenie opon chroni je w pełni, ponieważ interpretuje je dość dosłownie. Do szkody ogumienia może przecież dojść nie tylko na drodze. Zdarzają się też incydenty, w których np. wandale przecinają bieżniki na parkingu czy złodzieje kradną koła lub przechowywane opony wymienne (zimowe/letnie). Niestety, polisa ta nie zapewnia aż tak kompleksowej pomocy. W większości przypadków, w takich sytuacjach trzeba jednak posiadać Autocasco (czyli ubezpieczenie AC).

Ubezpieczenie opon działa zazwyczaj tylko wtedy, gdy w trasie dojdzie do uszkodzenia, np. po wjechaniu na dziurę w jezdni, ostry przedmiot czy wysoki krawężnik. Towarzystwa dokładnie definiują zdarzenia, w których oferują wsparcie. Z tego względu powinno się zawsze dokładnie czytać dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Bardzo ważne jest też to, że wiele firm zastrzega, że wyśle mechaników na miejsce zdarzenia tylko w sytuacji, gdy klient posiada koło zapasowe.

Niektóre towarzystwa zapewniają pomoc nawet poza granicami kraju, ale trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie pokrywają koszty naprawy u wulkanizatora (jeśli wsparcie wysłanych fachowców okaże się niewystarczające). Wybrane firmy ustalają także limit usług wykonanych w ramach tej polisy. Często dopuszcza się tylko jedną szkodę w skali roku.

Kiedy otrzyma się wsparcie w ramach ubezpieczenia opon?

Na pewno powinno się również mieć na względzie tzw. wyłączenia. Są to okoliczności, w których kierowca nie otrzyma wsparcia w ramach ubezpieczenia opon. Najczęściej wymienia się wśród nich takie sytuacje, jak np. jazda pod wpływem alkoholu, celowe spowodowanie szkody czy udział w nielegalnych działaniach. Niektóre firmy dodają jednak do listy inne, mniej oczywiste przykłady, więc warto na to uważać.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon – czy jest opłacalne?

Można się zastanowić, czy polisa obejmująca tak wąski zakres ma sens i czy w ogóle opłaca się ją kupować. W praktyce okazuje się, że ubezpieczenie opon to najczęściej niewielki koszt. W większości firm składka wynosi od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Co więcej, jeśli jest dodatkiem np. do pakietu OC+AC, zwykle ma bardzo promocyjną cenę. Porównywarka ubezpieczeń na naszej stronie pozwala szybko znaleźć odpowiednią ofertę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie opon to naprawdę drobny wydatek, którego praktycznie się nie odczuje. Dla porównania, holowanie czy skorzystanie ze wsparcia pomocy drogowej może kosztować nawet kilkaset złotych. Warto pomyśleć też o tym, że dzięki tej polisie da się skutecznie ochronić zniżki na AC. Gdyby doszło do szkody i nie miałoby się akurat pieniędzy na jej pokrycie, konieczne byłoby zgłoszenie się do ubezpieczyciela. Opcja ta jest również tańsza niż pełne Assistance, które przecież nie każdemu się przydaje. Nie wszyscy tak często są w trasie, by konieczne było pełne ubezpieczenie auta. Przebita opona może z kolei przytrafić się nawet podczas codziennej drogi do pracy czy na zakupy.

Jak znaleźć korzystny pakiet z ubezpieczeniem opon?

Zastanawiasz się, jak znaleźć korzystny pakiet z ubezpieczeniem opon? Dzięki KioskPolis.pl możesz odszukać i kupić idealny wariant zaledwie w kilkanaście minut! Wystarczy, że wypełnisz krótki, prosty formularz. Wpisz swoje dane oraz najważniejsze informacje o ubezpieczanym samochodzie oraz zaznacz wybrane kryteria. W kilka chwil nasz kalkulator OC AC wyselekcjonuje najlepsze propozycje i od razu obliczy ceny składek. Dzięki temu dostaniesz wszystkie najważniejsze informacje w przejrzystej formie.

Po zapoznaniu się z listą najlepszych wariantów, możesz wybrać kilka najciekawszych z nich, by bliżej się im przyjrzeć. Gdy któryś spełni wszystkie Twoje wymagania, wystarczy kilka kliknięć, aby wykupić polisę Nie musisz opuszczać naszej strony, by sfinalizować transakcję! Wszystkie formalności załatwisz online, nie ruszając się nawet sprzed komputera.

Ubezpieczenie opon to ciekawa dodatkowa polisa, pomoże Ci w sytuacji, gdy konieczna będzie niespodziewana wymiana uszkodzonego ogumienia. Nie potrafisz zmienić koła zapasowego lub po prostu nie chcesz zawracać sobie tym głowy? Zabezpiecz się na wszelki wypadek, wykupując stosowną polisę. Szerokiej drogi!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
Ceny winiet w 2020 roku – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż!

Ceny winiet w 2020 roku – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż!

Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty rejestracyjnej, drogowej, ubezpieczeniowej, autostradowej lub tym podobnej. Jest niezbędna, jeśli chce się jeździć po ulicach obcego kraju. Planujesz wyjazd za granicę? Przedstawiamy ceny winiet w 2020 roku! Kierowca wyjeżdżający z Polski musi często […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej