Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

4.3/5 - (Ocen: 6)

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i co należy do jego obowiązków?

Aby zostać rzeczoznawcą samochodowym, konieczne jest spełnienie warunków wskazanych w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 79a Ustawy o ruchu drogowym, rzeczoznawcą samochodowym jest osoba, która posiada:

 • co najmniej wykształcenie średnie (lub średnie branżowe),
 • co najmniej 2-letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją,
 • prawo jazdy kat. A, B oraz C1 lub C,
 • certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez akredytowaną jednostkę,

Rzeczoznawca nie może także być karany wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne.

Powyższych wymogów nie muszą spełniać osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej. Rejestr rzeczoznawców majątkowych można znaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/centralny-rejestr-rzeczoznawcow-majatkowych

Niezależny rzeczoznawca samochodowy to ekspert, z którego usług może skorzystać każdy, kto tylko chce sprawdzić poprawność wyliczeń przygotowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jak rozpocząć współpracę z rzeczoznawcą? Przygotuj wszystkie dokumenty samochodu, a także zdjęcia z miejsca wypadku oraz ekspertyzę towarzystwa ubezpieczeniowego. Opowiedz też swoją wersję wydarzeń – na pewno pomoże to w ustaleniu prawdziwego przebiegu zdarzenia.

Wybierając rzeczoznawcę, upewnij się też co do jego kwalifikacji oraz możliwości. Najważniejszy jest bez wątpienia dostęp do warsztatu samochodowego i podnośnika – tylko wtedy ekspert będzie w stanie sprawdzić, jak wygląda stan wewnętrznych podzespołów auta, które są niewidoczne na co dzień.

Przeczytaj również: Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców.

Porównaj ceny ubezpieczeń

niezależny rzeczoznawca samochodowy

Kiedy warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?

W jakich momentach powołanie rzeczoznawcy motoryzacyjnego ma największy sens? Oto sytuacje, których naprawdę warto to zrobić:

 • za niskie odszkodowanie powypadkowe – jeśli wydaje Ci się, że koszt szkód oszacowanych przez ubezpieczyciela jest zaniżony, możesz skorzystać z niezależnej opinii i przedstawić ją ubezpieczycielowi. Szanse na to, że zmieni zdanie są dość wysokie, a jeśli jednak nie – możesz zawsze rozpocząć postępowanie sądowe, aby udowodnić swoje racje,

UWAGA

Pamiętaj jednak, że postępowanie sądowe może trwać dość długo, przez ten czas nie możesz naprawić samochodu, a za założenie sprawy zapłacisz z własnej kieszeni. Jeśli jednak wygrasz, ubezpieczyciel zostanie zobowiązany do zwrócenia Ci kosztów procesowych.

 • uznanie szkody całkowitej z OC – sytuacja, w której ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą i przeznaczy samochód do kasacji może być naprawdę niekorzystna dla Ciebie. Dlaczego? Otrzymasz kwotę odszkodowania pomniejszoną o szacunkową cenę wraku – jednak nie jest powiedziane, czy rzeczywiście otrzymasz taką stawkę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym innym artykule: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

pomoc niezależnego rzeczoznawcy samochodowego

Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy?

Zastanawiasz się nad tym, czy skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy nie przekroczy Twoich możliwości finansowych? Nie ulega wątpliwości, że takie usługi nie należą do tanich – w końcu ekspert dysponuje naprawdę fachową wiedzą, a wynik jego badania jest poparty wieloletnim doświadczeniem i renomą. Dokładne ceny należą jednak do samych rzeczoznawców, gdyż mają w tym względzie pełną dowolność. Szacuje się jednak, że ceny powinny oscylować wokół:

 • około 300 zł za wyceny samochodów osobowych,

 • około 500 zł – za oszacowanie strat w pojeździe,

 • nawet do kilkunastu tysięcy zł – za przeprowadzenie pełnej rekonstrukcji zdarzenia.

Zwrot kosztów za opinię rzeczoznawcy

Uchwałą Sądu Najwyższego z 2019 roku „poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania”.

Sprawdź ceny OC i AC

Koniecznie zobacz też, do kogo możesz się odwołać, aby nieco przyspieszyć rozpatrywanie sprawy sądowej wobec ubezpieczyciela. Przeczytasz o tym tutaj: Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

  MICHAŁE
  - -

  Ubezpieczyciel zakwestionował zasadność odszkodowania. Nie chodzi o wysoką sumę ale zawsze – moim zdaniem jakieś 700 – 800 zł. Niby niewielkie pieniądze, ale trochę mnie to denerwuje bo wiem że mam racje. Z drugiej strony w tym przypadku niezbyt opłaca mi się korzystać z pomocy rzeczoznawcy, a tym bardziej iść do sądu. Czy moge czasem coś ugrać? Nie chciałbym odpuszczać tej sprawy.

   Mikołaj Dedrys
   - -

   W Pana sytuacji najlepszym wyjściem będzie zwrócenie się do Rzecznika Osób Ubezpieczonych. Jeśli nieskutecznie odwoływał Pan się od decyzji ubezpieczyciela, wsparcie rzecznika to naturalnym krok. Opinia tej instytucji nie jest wiążąca dla ubezpieczyciela, ale może okazać się bardzo pomocna w dalszym przebiegu procesu reklamacyjnego.

   Aneta
   - -

   Dwa tygodnie po wyjeździe samochodu od mechanika, podczas jazdy do pracy, zapalił mi się samochód. Chciałabym się dowiedzieć, czy pożar powstał z winy warsztatu czy nie miał związku z przprowadzonymi naprawami. Czy rzeczoznawca jest w stanie stwierdzić jaka była przyczyna zapłonu?

    Iwona Sowuska
    - -

    W opisanej przez Panią sytuację najlepiej skontaktować się bezpośrednio z rzeczoznawcą i przedstawić swoje obawy.

  Evitta
  - -

  Niedawno stałam się posiadaczką wspaniałego Citroena cx z 1987 roku. Myślę że autko zasługuje już na żółte tablice i chcę się o nie postarać. Zresztą nie będę jeździć nim na co dzień. Sprawa jest dość kontrowersyjna, bo nie mam pewności czy wszystkie części w moim nowym klasyku są oryginalne. Czy dobry rzeczoznawca pomoże mi w załatwieniu żółtych tablic?

   Mikołaj Dedrys
   - -

   Proszę znaleźć rzeczoznawcę, który specjalizuje się w autach zabytkowych. To jego rolą jest wydanie opinii na ten temat i przygotowanie tzw. białej karty pojazdu. Z tymi dokumentami musi się Pani udać do wojewódzkiego konserwatora zabytków, by wydał zgodę na wydanie “żółtych tablic”.

  Natalia
  - -

  czy rzeczoznawca określa potencjalną przyczynę np określonej usterki w aucie ? czy tylko określa, że jest taka usterka i na tym kończy ?

   Iwona Sowuska
   - -

   Wszystko jest uzależnione od Rzeczoznawcy oraz danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, natomiast rzeczoznawca może określić przyczynę usterki w aucie.

Więcej artykułów i porad
Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Każdy pojazd musi być zarejestrowany, a wygodnym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na rejestrację samochodu online. To łatwiejszy sposób na spełnienie formalności. Nie trzeba osobiście odwiedzać urzędu. Nowy, czy używany samochód musi być zarejestrowany. Zatem warto dowiedzieć się, […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd został porzucony. Łatwo można […]

więcej
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy […]

więcej