Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Kalkulator OC
Planujesz zakup samochodu? Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem to dobry pomysł na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jednocześnie duża odpowiedzialność za sposób jazdy drugiego współwłaściciela. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, o umowie kupna samochodu ze współwłaścicielem.

Korzyści umowy kupna samochodu ze współwłaścicielem

Nabycie auta wraz z drugą osobą może być odbierane jako korzyść lub słabość. Wszystko zależy od tego, jaką pozycję zajmuje się w układzie. Dla młodego kierowcy umowa współwłasności to ogromna zaleta, ponieważ z uwagi na brak doświadczenia na drodze nie przysługują mu żadne zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Przeciwnie współwłaścicielowi z długim stażem. Kiedy zniżki się zsumują, polisa OC lub inna będzie miała atrakcyjniejszą cenę.

Sprawdź ceny OC i AC

Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem wiąże się jednak z różnymi ograniczeniami. Przede wszystkim prawo nie określa, kto, kiedy i jak długo może korzystać ze wspólnego samochodu. Jeśli zdarza Ci się nie dogadywać z osobą, którą chcesz uczynić współwłaścicielem kupowanego auta, być może lepiej się wstrzymać. Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem dobrze sprawdza się przy autach służbowych i rodzinnych, gdy tylko jeden ze współwłaścicieli używa pojazdu na co dzień.

umowa kupna samochodu współwłaściciel

Wady umowy kupna samochodu ze współwłaścicielem

Czy to Ty jesteś bardziej doświadczonym kierowcą i masz pomóc młodszemu członkowi rodziny bądź znajomemu uzyskać atrakcyjniejsze OC? Zastanów się nad konsekwencjami. Jeżeli masz zastrzeżenia do sposobu jazdy czy temperamentu potencjalnego współwłaściciela, może lepiej się wycofać. Pamiętaj, że kiedy drugi właściciel auta wda się w kolizję lub doprowadzi do wypadku, zniżki za OC stracicie oboje. Mało tego, jeżeli wypadek będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami, również poniesiecie je oboje. W świetle prawa jesteście w równym stopniu odpowiedzialni za samochód, bez względu na to, kto prowadził.

Więcej trudności przysporzy także sprzedaż auta. O ile do zarejestrowania lub wyrejestrowania pojazdu w Urzędzie Komunikacyjnym wystarczy pisemne upoważnienie współwłaściciela do dopełnienia formalności w jego imieniu, o tyle umowę kupna-sprzedaży auta współwłaściciel musi podpisać własnoręcznie. Jeden właściciel nie ma prawa zbyć pojazdu bez drugiego. Dowiedz się o tym więcej z artykułu: Sprzedaż auta a współwłaściciel.

TO WAŻNE!

W umowie kupna sprzedaży samochodu właściciel i współwłaściciel mogą zostać wpisani w dowolnej kolejności. Jednak przy rejestracji pojazdu ma to znaczenie. Tylko osoba wpisana jako pierwsza pojawi się na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego. Druga – oraz kolejne – zostaną zapisani w dodatkowej rubryce jako współwłaściciele. Dla wysokości zniżek OC największe znaczenie mają dane głównego właściciela.

Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem i co dalej?

Kiedy auto stało się współwłasnością na drodze transakcji, po podpisaniu umowy kupna–sprzedaży samochodu właściciel i współwłaściciel powinni udać się do Urzędu Skarbowego – macie na to 14 dni. Obowiązuje Was opłata w wysokości 2% od wartości samochodu, którą wyliczy urzędnik.

umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem

Nie unikniecie także uiszczenia podstawowych opłat, które wiążą się z rejestracją pojazdu mechanicznego w Urzędzie Komunikacyjnym. Przeczytaj, jakie są koszty rejestracji samochodu, by przygotować się na wydatek.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Miej na uwadze, że dzień rejestracji samochodu to jednocześnie ostateczny dzień, w którym powinieneś wykupić ubezpieczenie OC. Za zwłokę czekają Cię kary – lepiej ich uniknąć. Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC, by wybrać taką o zakresie odpowiadającym wszystkich współwłaścicielom oraz w korzystnej cenie.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (44)

 • Magdalena
  - -

  Czym różni się właściciel od współwłaściciela przy wykupowaniu OC? Czy mogę wpisać ich w dowolnej kolejności, tzn czy współwłaściciel może kupić na siebie ubezpieczenie?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Współwłaściciel może oczywiście wykupić ubezpieczenie, jednak należy wszystkich właścicieli pojazdu podać zgodnie z kolejnością w dowodzie rejestracyjnym.

   • Konrad
    - -

    Witam. Czy to znaczy, że załączając do druku PCC-3 druk PCC-3/A jako współwłaściciel muszę zapłacić podatek 2%,tak jak właściciel? Czyli 2% on i 2% ja?
    Czy wspólnie płacimy to 2% (po 1%).
    Jeżeli osoba podana w druku PCC-3 jest osobą z drugim stopniem niepełnosprawności co wtedy (współwłaściciel to osoba sprawna).

    • Iwona Sowuska
     - -

     W przypadku kiedy samochód został kupiony na użytek osoby niepełnosprawnej obowiązuje zwolnienie od płacenia podatku. Nie ma również obowiązku składania deklaracji.

  • Anka
   - -

   Planuję zakup auta. Chce być właścicielem, a współwłaścicielem aby była moja mama. Jestem zameldowana w innym mieście/powiecie aniżeli mama czy rejestrację będę miała ze swojego miejsca zamieszkania ?

   • Iwona Sowuska
    - -

    Rejestracja auta musi odbyć się w miejscu zamieszkania właściciela

 • Michał
  - -

  Dzień dobry, co to znaczy, że obowiązuje nas opłata 2% od wartości samochodu? Czy jeśli samochód kosztuje 15000 zł, a prawa do niego mamy w proporcji 50% na 50%, to czy nadal obowiązuje nas ta opłata, biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku? Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Transakcja wolna jest od podatku tylko wtedy kiedy wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł lub gdy kupiła go osoba niepełnosprawna na użytek własny. W opisanym przez Pana przypadku również obowiązuje opłata podatku i wynosi 2 procent wartości nabywanego pojazdu, w tym przypadku będzie to 300 zł.

   • Monia
    - -

    Jeżeli auto ktore chce kupić posiada właściciela ale w momecie sprzedaży nie jest obecny może wszystko podpisać osoba do tego upoważniona i sprzedac auto legalnie i bez wieszkszych pozniej problemów?

    • Iwona Sowuska
     - -

     Na umowie powinny znaleźć się dane właściciela pojazdu.

 • Kacper
  - -

  Czy jeśli jeden z właścicieli jest osobą niepełnosprawną obowiązuje zwolnienie z podatku od nabycia samochodu, 0d osoby prywatnej ( 2 % )?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tylko osoby niepełnosprawne użytkujące pojazd prywatnie są zwolnione z podatku od nabycia samochodu.

 • Justyna
  - -

  czy współwłaściciel też płaci podatek?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Zarówno właściciel, jak i współwłaściciel pojazdu powinni zapłacić podatek od swojej części pojazdu, jeżeli samochód został nabyty od osoby fizycznej. Jedynie osoby niepełnosprawne kupujące samochód na użytek własny i zakup pojazdu o wartości poniżej 1000 zł nie wymagają płatności podatku.

 • Rafał
  - -

  Witam,
  Jeżeli na umowie kupna samochodu, widnieje tylko jedna osoba (żona), a chce jednak zarejestrować go ze współwłaścicielem (ze mną), to czy mogę złożyć wniosek o rejestracje od razu z darowizną, czy najpierw musi zarejestrować go żona – przekazać darowiznę (częściową) – zarejestrować ponownie ze mną już jako obdarowanym (współwłaścicielem) i w ten sposób wyrabiać dwa razy dowod rejestracyjny?
  Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   Wniosek o przerejestrowanie pojazdy można złożyć już po dokonaniu darowizny.

   • Karol
    - -

    Przy zakupie auta z współwłaścicielem jakich drukow musze użyć? Wlasciciel i wspolwlasciciel wypelnia osobna deklaracje?

    • Iwona Sowuska
     - -

     Należy przygotować umowę kupna-sprzedaży, wzór można pobrać z internetu. W przypadku osób fizycznych na umowie podajemy: Imiona i nazwiska, Adres zameldowania i zamieszkania (jeśli jest inny), Pesel, Numer dowodu osobistego.

 • Volodymyr
  - -

  Witam, co można zrobić. Kupiłem samochód w autokomis, nie zauważyłem co samochód zarejestrowany na 2 osoby. Umowa sprzedaży jest tylko od jednej osoby autokomisu. I ja nie mogę zarejestrować samochód na siebie. Kontakt z autokomis nic nie dało. Autokomis mówił co wyśle poprawne umowę. A teraz nawet nie odbiera telefon.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji powinien Pan ponowić próbę kontaktu z autokomisem, jeśli to nie pomoże poinformować komis, że sprawa zostanie przez Pana zgłoszona do Rzecznika Spraw Konsumenta.

 • Karolina
  - -

  Witam. Kupiłam auto jako osoba niepełnosprawna. W umowie jest również współwłaściciel mój mąż. Czy w związku z tym mąż będzie płacił 2% podatku? Ja jestem zwolniona.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji Pani jest zwolniona z podatku, natomiast w związku z tym, że przyjmujemy, że w przypadku współwłasności- auto w 50$ procentach należy do Pani, a w 50% do Pani taty- dlatego Pani tata musi zapłacić 2% podatku za swoje 50% auta.

 • Xyz
  - -

  Witam. Kupiłem samochód mam wystawiona fakturę w której jestem nabywca i jest wpisany różniej współwłaściciel. Czy teraz przy rejestracji i kupnie oc mogę pominąć współwłaściciela? I zarjestrować pojazd tylko na siebie? Czy muszę go z tej faktury wypisać?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Przy zakupie pojazdu i późniejszym zakupie ubezpieczenia OC należy podać wszystkie dane osób, które znajdują się na dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 • EK
  - -

  Czy jeżeli odkupuję auto od współwłaściciela muszę zapłacić podatek?
  Jeżeli tak, to czy musi on być opłacony od wartości auta czy kwoty za jaką odkupuję auto od współwłaściciela?
  Dziękuję!

  • Iwona Sowuska
   - -

   2% podatku trzeba zapłacić przy zakupie używanego pojazdu. Jeśli współwłaściciele decydują się na kupno auta prosto z salonu, w cenę wliczony jest podatek VAT, więc PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) nie jest już wymagany.

   • EK
    - -

    Przedstawię systuacje w ten sposób – ja i mój ex-partner jestśmy współwłaścicielami auta.
    Ponieważ się rozstajemy, ja chcę go spłacić i wykreślić z dowodu rejestracyjnego.
    Podpiszemy umomowę sprzedaży. Będzie to połowa wartości samochodu jaką mu zapłacę.

    Czy ponieważ i tak jestem już właścicielem auta, to muszę i tak zapłacić podatek?
    Jeżeli tak to czy od kwoty wartości czy tej jaka będzie na umowie sprzedaży?
    Dziękuję!

 • EK
  - -

  Przedstawię systuacje w ten sposób – ja i mój ex-partner jestśmy współwłaścicielami auta.
  Ponieważ się rozstajemy, ja chcę go spłacić i wykreślić z dowodu rejestracyjnego.
  Podpiszemy umomowę sprzedaży. Będzie to połowa wartości samochodu jaką mu zapłacę.

  Czy ponieważ i tak jestem już właścicielem auta, to muszę i tak zapłacić podatek?
  Jeżeli tak to czy od kwoty wartości czy tej jaka będzie na umowie sprzedaży?
  Dziękuję!

 • Sebastian
  - -

  Kupiłem samochód z ojcem jest głównym właścicielem, ja jestem współwłaścicielem pytanie czy płacąc podatek pcc3 jestem zobowiązany zapłacić podatek tak jak ojciec czy podatek jest naliczny od kwoty głównej

  • Iwona Sowuska
   - -

   Podatek taki jak Pana ojciec.

 • Maciej L.
  - -

  Kupilem motocykl razem z ojcem. Na umowie ja jestem wpisany jako pierwszy a tata jako wspolwlasciciel. Zmienilem zdanie i chce aby to on byl glownym wlascicielem i figurowal na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego. Pani w starostwie powiatowym powiedziala ze to niemozliwe bez osobistego stawiennictwa nas obu co w obecnej sytuacji jest to niemozliwe. W rozmowie telefonicznej z urzedem komunikacji w gdansku poinformowano mnie ze wystarczy oswiadczenie o zamianine kolejnosci / wspolwlascicielstwa dolaczone do innych dokumentow i nie ma z tym problemu. Jak ma wygladac takie oswiadczenie i co powinno zawierac w swojej tresci?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Zawsze można do oświadczenia załączyć Pełnomocnictwo drugiego właściciela pojazdu, ponieważ są Państwo najbliższą rodziną, to takie Pełnomocnictwo nie generuje dodatkowych kosztów.
   Oświadczenie powinno zawierać:
   1) Dane dotyczące pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny oraz numer identyfikacyjny)
   2) Dane właścicieli pojazdu (imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania i numery dokumentów tożsamości)
   3) Krótką informacja z prośbą o zmianę kolejności właścicieli pojazdu z dokładnym wskazaniem kto ma być głównym właścicielem pojazdu, a kto współwłaścicielem.

 • Michał
  - -

  Witam.Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.Niepełnosprawnośc nie jest związana z narządem ruchu.Czy będę musiał płacić 2%podatku

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tym celu najlepiej skontaktować się z Wydziałem Komunikacji i przedstawić dokumentację medyczną.

 • Dawid
  - -

  Witam czy współwłaściciel musi być osobiście przy sprzedaży samochodu? Czy wystarczy mi jego dowód i dane?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Przy sprzedaży pojazdu, który jest we współwłasności wszyscy właściciele muszą być obecni.

 • Adziu
  - -

  Witam mam pytanie czy przy zakupie auta musi być obu kupujących? Chciałbym kupić samochód z dziadkiem ale nie ma go w kraju. kolejne pytanie czy jak kupie samochód sam moge póżniej wpisać dziadka jakos właściciela ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Obaj współwłaściciele muszą być przy zakupie auta i w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

 • TOMASZ
  - -

  Czy głównym wła scicielem auta może być osoba w wieku 15 lat, a współwłaściciel pełnoletni z prawem jazdy. Czy ta druga osoba może wykupić na siebie OC ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Głównym właścicielem na którego jest zakupiona polisa musi być osoba pełnoletnia.

 • Jakub
  - -

  witam zakupiłem samochód i na umowie kupna jestem tylko ja. czy przy rejestracji jest mozliwość dodać współwłaściciela pojazdu? umową darowizny czy cos?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W celu dopisania współwłaściciela po zakupie pojazdu należy zgłosić współwłasność w wydziale komunikacji, należy przedstawić urzędnikowi umowę darowizny.

 • Jakub
  - -

  Zakupiłem samochód na umowie jestem ja i również zapłaciłem 2% podatku. Czekam na rejestrację i doszedłem do wniosku, że współwłaścicielem będzie tata czy muszę się udać ponownie do Urzedu Skarbowego w celu dokonania darowizny ?
  Wystarczy, że udam się do wydział komunikacji i przy rejestracji zostanie dopisany współwłaściciel ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej udać się do wydziału komunikacji z umową darowizny.

Więcej artykułów i porad

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej
Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej