W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie będzie działać?

5/5 - (Ocen: 2)

Wydawać by się mogło, że wykupując polisę ubezpieczeniową na wakacje nie trzeba się już niczym martwić na zagranicznym wyjeździe. Okazuje się jednak, że istnieje szereg sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłacenia świadczenia. Zobacz, kiedy może Cię to spotkać, by uchronić się przed tym w przyszłości!

Czego nie obejmuje standardowa polisa ubezpieczeniowa na wakacje?

Kupując ubezpieczenie na wakacje za granicą, koniecznie zapoznaj się dokładnie z OWU. To właśnie tam znajdziesz ewentualne ograniczenia i spis sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci pomocy czy wypłacenia świadczenia za doznaną krzywdę. Najczęściej dotyczy to:

  • wyjazdu za granicę pomimo złego stanu zdrowia, np. w sytuacji, gdy cierpisz na przewlekłą chorobę (jak cukrzyca czy nadciśnienie) – o ile nie wykupisz dodatkowego pakietu na okoliczność nagłego zaostrzenia objawów choroby;
  • zdarzeń, do których doszło podczas uprawiania sportu wysokiego ryzyka, a ty nie miałeś wykupionej klauzuli, która obowiązuje w takich sytuacjach;
  • sytuacji, gdy podczas zdarzenia byłeś pod wpływem środków odurzających lub alkoholu;

UWAGA!

Niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość dokupienia dodatkowej klauzuli alkoholowej. Warto o nią zapytać, wykupując polisę wakacyjną.

  • tzw. wyłączeń medycznych, czyli chociażby operacji plastycznych, stosowania medycyny niekonwencjonalnej itp.;

  • brania udziału w przeróżnych formach rywalizacji – zawodach sportowych, wyścigach, turniejach;

  • kosztów ratownictwa górskiego i poszukiwania;

  • utraty sprzętu elektronicznego.

Wyjazd na wakacje – odmowa wypłaty odszkodowania

Zagrożenie terrorystyczne a polisa ubezpieczeniowa

Udając się do krajów zagrożonych wojną, atakami terrorystycznymi czy zamieszkami musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel nie odpowiada za krzywdy, które Cię spotkają – nie możesz zatem liczyć na późniejszą wypłatę świadczenia. Taki zapis znajdziesz w większości polis turystycznych. Czy można się jakoś zabezpieczyć na taką okoliczność? Do niektórych umów można dodać dodatkową klauzulę nieoczekiwanej wojny i terroru. W tej sytuacji możesz liczyć na pełną pomoc ubezpieczyciela – o ile do zdarzenia doszło w kraju, który standardowo nie jest narażony na takie incydenty.

Na dodatkową polisę na wypadek ataków terrorystycznych warto zdecydować się chociażby jadąc do Francji – wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło ją do oferty po zamachach, które miały miejsce kilka lat temu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym innym artykule: Jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Francji.

Jak wybrać polisę ubezpieczeniową na wakacje

Kiedy jeszcze spotkasz się z odmową wypłaty odszkodowania?

Odmowa wypłaty świadczenia może Cię również spotkać wtedy, gdy:

  • przegapiłeś termin zgłoszenia zdarzenia u ubezpieczyciela,

  • do zdarzenia doszło w momencie, gdy złamałeś prawo,

  • wypadek był efektem celowego działania lub rażącego niedbalstwa,

  • nie zachowałeś dokumentów, które potwierdzają to, że należy Ci się wypłata świadczenia – rachunków od lekarza i za kupione leki, potwierdzenia opóźnionego lotu, zawiadomienia o kradzieży itp.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Koniecznie pamiętaj też o tym, że ubezpieczenie podróżne obowiązuje tylko wtedy, gdy wyjeżdżasz za granicę w celach rekreacyjnych. Jeśli jednak jedziesz tam do pracy, standardowa polisa zagraniczna nie wystarczy. Zobacz, jak się ubezpieczyć, wyjeżdżając do pracy za granicą – szczegóły znajdziesz w tym artykule: Jakie ubezpieczenie wybrać, jadąc do pracy za granicę.

Sprawdź również:

 

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Czeka Cię podróż samolotem? Nie każdy bagaż będzie mógł bezpłatnie polecieć razem z Tobą na wakacje. Jeśli nie chcesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, powinieneś posiadać bagaże o odpowiednich gabarytach. Przybliżamy maksymalne wymiary walizki do samolotu! Powietrzne podróże są […]

więcej
Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Zgubiony na lotnisku bagaż, ukradzione w metrze dokumenty czy skręcona podczas pieszej wędrówki kostka. Wykupienie polisy turystycznej przez internet pomoże Ci uporać się ze wszystkimi niespodziewanymi zdarzeniami wakacyjnymi. Przeczytaj, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne online i spraw, by wypoczynek […]

więcej
Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

8 marca, czyli Dzień Kobiet, to niezwykła data. Warto o tym pamiętać i podarować ukochanej kobiecie prezent, o którym nie zapomni przez długi czas. Zamiast kwiatów czy czekoladek – podróż w wyjątkowe miejsce. Warto celebrować każdą z dobrych […]

więcej
W jakich sytuacjach powinieneś ubezpieczyć bagaż?

W jakich sytuacjach powinieneś ubezpieczyć bagaż?

Jeśli podróżujesz często samolotem to wiesz, że o zagubienie lub zniszczenie bagażu nie trudno. Wakacje bez rzeczy osobistych? Sprawdź, jak ubezpieczyć swój bagaż, by nie stracić dobrego humoru podczas urlopu.

więcej