Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę

Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę

5/5 - (Ocen: 4)

Wyjeżdżasz na zagraniczne praktyki studenckie? A może chcesz skorzystać z ofert pracy sezonowej poza granicami Polski? Przed wyjazdem za granicę do pracy, koniecznie pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i jak wybrać właściwą polisę!

Zarobkowy wyjazd za granicę – dlaczego ubezpieczenie EKUZ nie będzie wystarczające?

Podróżując po krajach Unii Europejskiej z pewnością nie raz korzystałeś z EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Choć w przypadku turystów taka polisa najpewniej będzie wystarczająca, może nie objąć wszystkich zdarzeń związanych z wykonywaniem pracy. Wszystko z powodu tego, że EKUZ pokrywa tylko koszty podstawowej opieki medycznej, nie możesz jednak skorzystać z niego w celu opłacenia wizyty u specjalisty ani transportu medycznego do Polski – jeśli więc zajdzie taka potrzeba, możesz liczyć na wysoki rachunek ze szpitala. Warto też wspomnieć o tym, że EKUZ pokrywa koszty tych usług medycznych, które są podstawowe w kraju, do którego się wybierasz. Przykład? Korzystając z opieki stomatologicznej w Belgii z kartą EKUZ, będziesz musiał pokryć ok 20-40% kosztów leczenia. Będąc w Danii, za taką samą usługę zapłacisz jednak 60% żądanej kwoty.

Zobacz również, jaką ochronę podczas zagranicznego wyjazdu zapewnia Ci NFZ – przeczytasz o tym w naszym artykule.

Porównaj ceny ubezpieczeń

PRACA ZA GRANICĄ JAKO “WYSOKIE RYZYKO”

W przypadku wielu ofert ubezpieczenia zdrowotnego za granicą, praca fizyczna wymieniania jest jako jeden z czynników z grupy tzw. wysokiego ryzyka. Właśnie dlatego standardowa polisa podróżna nie jest tutaj wystarczająca. Co więcej, zawsze warto dokładnie zapoznać się ze szczegółowym regulaminem konkretnego ubezpieczenia – okazuje się bowiem, w przypadku niektórych profesji nie możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, który miał miejsce w czasie pracy. Dotyczy to najczęściej zawodów wyjątkowo wysokiego ryzyka – np. osób pracujących w przemyśle ciężkim, chemicznym lub hutniczym.

Praca za granicą a ubezpieczenie – co powinno obejmować?

Przeglądając oferty polis obejmujących wyjazdy do pracy za granicę, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

  • ubezpieczenie NNW – koniecznie takie, które obejmuje zdarzenia powstałe w związku z wykonywaniem pracy (fizycznej lub umysłowej) za granicą,

  • ubezpieczenie OC – przyda się w sytuacji, gdy Twoje działanie spowoduje wypadek, którego działanie dotknie innej osoby,

  • koszt leczenie nie mniejszy niż 30 000 euro – taka kwota bez obaw wystarczy na wizytę u specjalisty i hospitalizację w większości wypadków, a nawet pokryje koszt transportu do Polski.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą

CZY WIESZ, ŻE..?

Koszty hospitalizacji bez ubezpieczenia za granicą mogą być naprawdę wysokie. Szacuje się, że jeden dzień na szpitalnym łóżku w Niemczech, Francji czy Hiszpanii może Cię kosztować ok 500 euro. Jeszcze więcej zapłacisz w krajach skandynawskich. Do najdroższych szpitali należą te w Norwegii i Danii – jednodniową hospitalizację wycenia się tu szacunkowo na odpowiednio 1300 i 800 euro.

Jedziesz za granicę samochodem? Zadbaj o bezpieczną i spokojną podróż – może Ci się tutaj przydać ubezpieczenie obejmujące holowanie w przypadku awarii w podróży. Zobacz, jakie polisy obejmują taką usługę – przeczytasz o tym w naszym artykule: Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Porównaj oferty

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

    MARIOLA
    - -

    SYN PRACUJE W NIEMCZECH POSIADA KARTE EKUZ CO DWA TRZY MIESIACE PRZYJEZDZA DO POLSKI ZACHOROWAL OKAZALO SIE ZE LEKARZDOMOWY W POLSCE NIE UDZIELI MU PORADY ANI INNEJ POMOCY A NALEZAL DO TEJ PRZYCHODNI 37LAT WIEC CO MA TU ZROBIC GDZIE SIE UBEZPIECZYC TO JEST NIELUDZKIE CO MA ROBIC ZEBY BYC UBEZPIECZONYM NA POLSKE????

      Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji należy skorzystac z pomocy prawnej.

Więcej artykułów i porad
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, by w razie nieprzewidzianych problemów, ochronić środki finansowe przeznaczone na zaplanowanie wyjazdu. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i w jakich sytuacjach […]

więcej
Choroba na urlopie – ile kosztuje leczenie za granicą

Choroba na urlopie – ile kosztuje leczenie za granicą

Choroba za granicą może bardzo poważnie skomplikować Ci życie. Koszty poniesione na akcję ratunkową, koszty hospitalizacji czy transportu do kraju, są bardzo wysokie. Aby zapobiec pokryciu ich z własnej kieszeni wykup ubezpieczenie turystyczne. Podpowiadamy, jaką polisę wybrać.

więcej
Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas w górach? Preferujesz piesze wędrówki polskimi, mało wymagającymi szlakami? A może wspinasz się w wyższych partiach gór, nie tylko na terenie kraju? Ubezpieczenie w góry jest Ci niezbędne! Wybierz takie ubezpieczenie turystyczne, które […]

więcej
Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Ubezpieczenie na podróż nie bez powodu kojarzy się z ochroną dodatkową, fakultatywną. Osoby bez ubezpieczenia ryzykują, bo w razie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia nie otrzymają pieniędzy. Ale uwaga! Są sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia w podróży to […]

więcej