Wyjeżdżasz na zagraniczne praktyki studenckie? A może chcesz skorzystać z ofert pracy sezonowej poza granicami Polski? Przed wyjazdem za granicę do pracy, koniecznie pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i jak wybrać właściwą polisę!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zarobkowy wyjazd za granicę – dlaczego ubezpieczenie EKUZ nie będzie wystarczające?
Podróżując po krajach Unii Europejskiej z pewnością nie raz korzystałeś z EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Choć w przypadku turystów taka polisa najpewniej będzie wystarczająca, może nie objąć wszystkich zdarzeń związanych z wykonywaniem pracy. Wszystko z powodu tego, że EKUZ pokrywa tylko koszty podstawowej opieki medycznej, nie możesz jednak skorzystać z niego w celu opłacenia wizyty u specjalisty ani transportu medycznego do Polski – jeśli więc zajdzie taka potrzeba, możesz liczyć na wysoki rachunek ze szpitala. Warto też wspomnieć o tym, że EKUZ pokrywa koszty tych usług medycznych, które są podstawowe w kraju, do którego się wybierasz. Przykład? Korzystając z opieki stomatologicznej w Belgii z kartą EKUZ, będziesz musiał pokryć ok 20-40% kosztów leczenia. Będąc w Danii, za taką samą usługę zapłacisz jednak 60% żądanej kwoty.
Zobacz również, jaką ochronę podczas zagranicznego wyjazdu zapewnia Ci NFZ – przeczytasz o tym w naszym artykule.
PRACA ZA GRANICĄ JAKO “WYSOKIE RYZYKO”
W przypadku wielu ofert ubezpieczenia zdrowotnego za granicą, praca fizyczna wymieniania jest jako jeden z czynników z grupy tzw. wysokiego ryzyka. Właśnie dlatego standardowa polisa podróżna nie jest tutaj wystarczająca. Co więcej, zawsze warto dokładnie zapoznać się ze szczegółowym regulaminem konkretnego ubezpieczenia – okazuje się bowiem, w przypadku niektórych profesji nie możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, który miał miejsce w czasie pracy. Dotyczy to najczęściej zawodów wyjątkowo wysokiego ryzyka – np. osób pracujących w przemyśle ciężkim, chemicznym lub hutniczym.
Praca za granicą a ubezpieczenie – co powinno obejmować?
Przeglądając oferty polis obejmujących wyjazdy do pracy za granicę, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:
-
ubezpieczenie NNW – koniecznie takie, które obejmuje zdarzenia powstałe w związku z wykonywaniem pracy (fizycznej lub umysłowej) za granicą,
-
ubezpieczenie OC – przyda się w sytuacji, gdy Twoje działanie spowoduje wypadek, którego działanie dotknie innej osoby,
-
koszt leczenie nie mniejszy niż 30 000 euro – taka kwota bez obaw wystarczy na wizytę u specjalisty i hospitalizację w większości wypadków, a nawet pokryje koszt transportu do Polski.
CZY WIESZ, ŻE..?
Koszty hospitalizacji bez ubezpieczenia za granicą mogą być naprawdę wysokie. Szacuje się, że jeden dzień na szpitalnym łóżku w Niemczech, Francji czy Hiszpanii może Cię kosztować ok 500 euro. Jeszcze więcej zapłacisz w krajach skandynawskich. Do najdroższych szpitali należą te w Norwegii i Danii – jednodniową hospitalizację wycenia się tu szacunkowo na odpowiednio 1300 i 800 euro.
Jedziesz za granicę samochodem? Zadbaj o bezpieczną i spokojną podróż – może Ci się tutaj przydać ubezpieczenie obejmujące holowanie w przypadku awarii w podróży. Zobacz, jakie polisy obejmują taką usługę – przeczytasz o tym w naszym artykule: Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?
Komentarze (2)
SYN PRACUJE W NIEMCZECH POSIADA KARTE EKUZ CO DWA TRZY MIESIACE PRZYJEZDZA DO POLSKI ZACHOROWAL OKAZALO SIE ZE LEKARZDOMOWY W POLSCE NIE UDZIELI MU PORADY ANI INNEJ POMOCY A NALEZAL DO TEJ PRZYCHODNI 37LAT WIEC CO MA TU ZROBIC GDZIE SIE UBEZPIECZYC TO JEST NIELUDZKIE CO MA ROBIC ZEBY BYC UBEZPIECZONYM NA POLSKE????
W takiej sytuacji należy skorzystac z pomocy prawnej.