Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Z roku na rok pogoda w Polsce staje się coraz trudniejsza do przewidzenia. Nawet w okresie wiosennym mogą pojawić się spore ulewy czy niespodziewane burze. Często zjawiskom pogodowym towarzyszy również grad, który stanowi zagrożenie m.in. dla samochodów. W takiej sytuacji pomaga odpowiednie ubezpieczenie samochodu, a w szczególności ubezpieczenie AC. Ubezpieczenie samochodu od gradu nie jest drogie, a stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed dość istotnym ryzykiem, z którym trzeba się liczyć. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu auta od gradu.

Standardowe obowiązkowe ubezpieczenia OC nie obejmują szkód, takich jak gradobicie. Zabezpieczenie się od zjawisk pogodowych tego rodzaju wymaga dodatkowego ubezpieczenia samochodu od gradu, więc warto się nad tym zastanowić, kupując polisę. Sprawdź informacje, które musisz znać, by kupić OC od gradu relatywnie tanio i kompleksowo się zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?

Grad to zazwyczaj niespodziewana sytuacja, dlatego ciężko się na niego odpowiednio przygotować. Co bardziej przezorni kierowcy zaopatrują się w specjalne pokrowce – koszt takiego pokrowca może wynieść nawet kilkaset złotych. Natomiast jeśli zostaniemy złapani przez grad w trakcie jazdy, a nie ma możliwości lub czasu na szukanie zadaszenia, najbardziej praktycznym krokiem będzie przykrycie dachu, szyb i maski samochodu kocem i przytrzaśnięcie go drzwiami i maską. Jeśli nie mamy koca pod ręką, pozostają nam gumowe wycieraczki – te przynajmniej zminimalizują uszkodzenia. Warto pamiętać, że najbardziej opłaca się chronić w pierwszej kolejności dach samochodu, ponieważ jest on najtrudniejszy i najbardziej kosztowny do naprawy. Warto mieć na uwadze również to, że w przypadku wybicia szyb przez kule gradowe narażona zostaje elektronika znajdująca się wewnątrz samochodu, co w wyniku zalania może wygenerować naprawdę spore koszty naprawy.

Biorąc pod uwagę, jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu od gradobicia, jest to bardzo opłacalna polisa. Wgniecenia po gradobiciu mogą wygenerować koszty naprawy na poziomie zbliżonym do wartości auta. Intensywny grad powoduje uszkodzenia karoserii, które bardzo trudno usunąć, a chcąc to zrobić, trzeba zainwestować ogromną ilość czasu, a analizując średnie koszty roboczogodzin wykwalifikowanych blacharzy, koszty są bardzo duże. Nawet usunięcie niewielkich uszkodzeń może kosztować kilka tysięcy złotych. Jeśli gradobicie będzie bardzo intensywne, a kule gradowe będą duże, auto może nawet nadawać się do kasacji. Szukając polis komunikacyjnych na Kioskpolis.pl można jednak z łatwością znaleźć atrakcyjne cenowo oferty ubezpieczeń od gradobicia. Kupując je razem z obowiązkowym OC, lub innymi polisami, takimi jak ubezpieczenie domu od burzy, można sporo zaoszczędzić na jednostkowej cenie polisy.

Ubezpieczenie samochodu od gradu – ubezpieczenie AC od gradobicia

Ubezpieczenie AC od gradobicia

Sposób eksploatowania samochodu ma duży wpływ na jego wartość końcową, która będzie niezwykle istotna, np. podczas jego sprzedaży. Na obniżenie wartości mogą wpłynąć także atmosferyczne czynniki zewnętrzne, takie jak podtopienie czy gradobicie. Z tego powodu wielu właścicieli pojazdów decyduje się na inwestycję w Autocasco, czy ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie AC obejmuje takie zdarzenia, a standardowym elementem polis tego rodzaju w większości najważniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. PZU, Allianz czy Aviva, jest właśnie ubezpieczenie samochodu od gradu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają także ochronę w wariancie „all risks” (od wszystkich ryzyk), zapewniającą ochronę przed wszelkimi zjawiskami pogodowymi, które również obejmują gradobicie.

Co więcej, firmy ubezpieczeniowe często umożliwiają także możliwość modyfikacji pakietu Autocasco i wybór opcji, które w szczególności interesują Klienta, tak by były jak najbardziej dostosowane do jego indywidualnych preferencji. Najlepszym wyborem jest jednak kompleksowa ochrona AC, która pomimo wyższej ceny, zawiera wszystkie nieprzewidziane zjawiska pogodowe.

Chcąc się dowiedzieć, czy dana polisa zawiera ubezpieczenie do gradobicia samochodu, wystarczy sprawdzić to w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jest to dokument, który powinien być rzetelnie przeanalizowany przed zdecydowaniem się na zakup polisy. Wynika to z faktu, że o ile zakres ochrony obowiązkowych ubezpieczeń OC jest dokładnie narzucony przez Ustawę o Ubezpieczeniach obowiązkowych, to w przypadku polis dodatkowych, takich jak AC, towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność w kształtowaniu umów z klientami. Dlatego też każda polisa jest nieco inna, a kierowca musi podchodzić do jej wyboru indywidualnie. Na rynku jest jednak na tyle duża konkurencja, że można z powodzeniem znaleźć bardzo atrakcyjne polisy zabezpieczające auto od wszystkich zdarzeń. Ubezpieczenie auta od gradu jest dość powszechne, więc taką ofertę ma większość ubezpieczycieli na rynku.

Minicasco a gradobicie – ubezpieczenie OC od gradu

Należy pamiętać, że zazwyczaj w Mini AC (zwanym popularnie Minicasco) nie występuje ochrona przed skutkami gradobicia. Oferta ta posiada znacznie węższy zakres ochrony, ale jednocześnie niższą składkę niż tradycyjne AC. Czasami od tej zasady zdarzają się wyjątki, np. You Can Drive w polisie Minicasco, które zapewnia ochronę przed skutkami gradu. Dlatego warto dokładnie prześledzić oferty udostępniane przez firmy ubezpieczeniowe i porównać je między sobą.

Ile wynosi odszkodowanie za gradobicie?

Ile wynosi odszkodowanie za gradobicie?

Usterki wywołane przez gradobicie na karoserii samochodu mogą wiązać się z dużymi kosztami. Wysokość odszkodowania zależy od różnych czynników (opisanych w warunkach ubezpieczenia), które udostępniane są przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe. Kwota odszkodowania za gradobicie może się różnić w zależności od:

  • udziału własnego w szkodzie,
  • zapisów dotyczących utraty zniżek w kolejnym roku,
  • wyboru wariantu serwisowego,
  • kosztorysowego wariantu likwidacji szkód.

Jeżeli grad poważnie uszkodzi Twój samochód – np. wyrządzi znaczące szkody na karoserii, dachu, tylnej lub przedniej szybie – zgłoszenie takiej szkody bardzo się opłaca, ponieważ naprawa może się wiązać z naprawdę dużym kosztem. Podczas mniejszych usterek warto przemyśleć sytuację, ponieważ w kolejnym roku towarzystwo ubezpieczeniowe może podnieść Twoją składkę, a jeśli zaznaczyłeś swój udział własny w szkodzie, wówczas wypłaci stosowną kwotę środków oraz pokryje koszty pomniejszone o ten wkład.

Ubezpieczenie AC zazwyczaj jest dedykowane stosunkowo nowym autom (do 10 lat) oraz droższym pojazdom, dlatego zazwyczaj wyłącznie właściciele takich pojazdów mogą liczyć na pomoc w zlikwidowaniu skutków gradobicia.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania od uszkodzenia gradem?

Należy pamiętać, że TU zawsze indywidualnie ocenia czy grad i burza zaskoczyły ubezpieczonego. Ubezpieczyciel ocenia, czy miał on czas na zabezpieczenie pojazdu przed szkodą lub jej zminimalizowaniem – musi wykazać tutaj np. rażące zaniedbanie. Istotne dla wypłaty odszkodowania może być nawet to, co znajduje się w umowie ubezpieczenia – na przykład, jeśli zadeklarowaliśmy, że samochód parkować będziemy w garażu, a tymczasem stał on przed blokiem czy domem, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto zatem zawsze sprawdzać Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz zawarte w nim wyłączenia od odpowiedzialności.

To właśnie wyłączenia odpowiedzialności są najważniejszą częścią umowy, gdyż klient dowie się z nich, kiedy nie otrzyma odszkodowania. Zawsze należy rzetelnie podejść do przeanalizowania tej części umowy i dostosować się do warunków narzuconych przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie samochodu od gradobicia będzie wypłacone zawsze, gdy tylko klient spełni warunki umowy, więc kupując polisę, nie trzeba się niczego obawiać, o ile będzie się spełniać kryteria. Klienci towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce są dobrze chronienie, a w razie konieczności mogą złożyć reklamację. Jeśli towarzystwo jej nie uzna, pozostaje droga sądowa, więc nie ma obawy przed nierzetelnymi firmami. Na Kioskpolis.pl znajdują się jednak tylko porównania najlepszych i rzetelnych ubezpieczycieli, którzy dbają o poziom obsługi klienta.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu przed gradobiciem?

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie samochodu, które pomoże Ci spać spokojnie – nawet w przypadku gradobicia? Nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych pozwoli Ci już w kilka chwil przeanalizować opcje wielu towarzystw ubezpieczeniowych! Bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić jak wybrane ubezpieczenia online – ubezpieczenie OC, Assistance czy ubezpieczenie AC wypada na tle konkurencji. Możesz obliczyć także wysokość polisy, wykorzystując nasz kalkulator OC. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, podając podstawowe informacje – na ich podstawie kalkulator OC w krótkim czasie obliczy ceny ubezpieczeń spełniających Twoje wymagania. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC, które jednocześnie skutecznie ochroni przed negatywnymi skutkami czynników atmosferycznych.

Jak widzisz, ubezpieczenie samochodu od gradu jest możliwe, ale musisz poświęcić nieco czasu, by znaleźć taką wszechstronną polisę. Niemniej – warto to uczynić, bowiem w Polsce pogoda bywa zaskakująca i może przysporzyć Ci sporo kosztów, gdy nie będziesz mieć kompleksowej ochrony przy ubezpieczeniu AC.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Poznaniu! W […]

więcej
Nowe przepisy dla kierowców –  co zmieni się w 2020 roku?

Nowe przepisy dla kierowców – co zmieni się w 2020 roku?

2020 rok zbliża się wielkimi krokami. To też moment, w którym wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale i eliminowania zachowań utrudniających poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Zobacz, […]

więcej
Rejestracja samochodu w 2022 – sprawdź, co się zmieniło!

Rejestracja samochodu w 2022 – sprawdź, co się zmieniło!

Planujesz sprzedaż lub kupno samochodu w najbliższych miesiącach? Przed dokonaniem transakcji koniecznie powinieneś zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami, które nakłada na Ciebie prawo. Tym bardziej, że w sieci krąży wiele mitów wokół obowiązku rejestracji samochodu.  Wyjaśniamy, co się […]

więcej
Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

więcej