Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Kup OC

Z roku na rok pogoda w Polsce staje się coraz trudniejsza do przewidzenia. Nawet w okresie wiosennym mogą pojawić się spore ulewy czy niespodziewane burze. Często zjawiskom pogodowym towarzyszy również grad, który stanowi zagrożenie m.in. dla samochodów. W takiej sytuacji pomaga odpowiednie ubezpieczenie samochodu, a w szczególności ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie AC od gradobicia

Ubezpieczenie AC od gradobicia

Sposób eksploatowania samochodu ma duży wpływ na jego wartość końcową, która będzie niezwykle istotna, np. podczas jego sprzedaży. Na obniżenie wartości mogą wpłynąć także atmosferyczne czynniki zewnętrzne, takie jak podtopienie czy gradobicie. Z tego powodu wielu właścicieli pojazdów decyduje się na inwestycję w Autocasco, czy ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie AC obejmuje takie zdarzenia, a standardowym elementem polis tego rodzaju w większości najważniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. PZU, Allianz czy Avivy, jest właśnie ubezpieczenie samochodu od gradu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają także ochronę w wariancie „all risks” (od wszystkich ryzyk), zapewniającą ochronę przed wszelkimi zjawiskami pogodowymi, które również obejmują gradobicie.

Co więcej, firmy ubezpieczeniowe często umożliwiają także możliwość modyfikacji pakietu Autocasco i wybór opcji, które w szczególności interesują Klienta, tak by były jak najbardziej dostosowane do jego indywidualnych preferencji. Najlepszym wyborem jest jednak kompleksowa ochrona AC, która pomimo wyższej ceny, zawiera wszystkie nieprzewidziane zjawiska pogodowe.

Minicasco a gradobicie

Należy pamiętać, że zazwyczaj w Mini AC (zwanym popularnie Minicasco) nie występuje ochrona przed skutkami gradobicia. Oferta ta posiada znacznie węższy zakres ochrony, ale jednocześnie niższą składkę niż tradycyjne AC. Czasami od tej zasady zdarzają się wyjątki, np. You Can Drive w polisie Minicasco, które zapewnia ochronę przed skutkami gradu. Dlatego warto dokładnie prześledzić oferty udostępniane przez firmy ubezpieczeniowe i porównać je między sobą.

Ile wynosi odszkodowanie za gradobicie?

Ile wynosi odszkodowanie za gradobicie?

Usterki wywołane przez gradobicie na karoserii samochodu mogą wiązać się z dużymi kosztami. Wysokość odszkodowania zależy od różnych czynników (opisanych w warunkach ubezpieczenia), które udostępniane są przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe. Kwota odszkodowania za gradobicie może się różnić w zależności od:

  • udziału własnego w szkodzie,
  • zapisów dotyczących utraty zniżek w kolejnym roku,
  • wyboru wariantu serwisowego,
  • kosztorysowego wariantu likwidacji szkód.

Jeżeli grad poważnie uszkodzi Twój samochód – np. wyrządzi znaczące szkody na karoserii, dachu, tylnej lub przedniej szybie – zgłoszenie takiej szkody bardzo się opłaca, ponieważ naprawa może się wiązać z naprawdę dużym kosztem. Podczas mniejszych usterek warto przemyśleć sytuację, ponieważ w kolejnym roku towarzystwo ubezpieczeniowe może podnieść Twoją składkę, a jeśli zaznaczyłeś swój udział własny w szkodzie, wówczas wypłaci stosowną kwotę środków oraz pokryje koszty pomniejszone o ten wkład.

Ubezpieczenie AC zazwyczaj jest dedykowane stosunkowo nowym autom (do 10 lat) oraz droższym pojazdom, dlatego zazwyczaj wyłącznie właściciele takich pojazdów mogą liczyć na pomoc w zlikwidowaniu skutków gradobicia.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu przed gradobiciem?

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie samochodu, które pomoże Ci spać spokojnie – nawet w przypadku gradobicia? Nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych pozwoli Ci już w kilka chwil przeanalizować opcje wielu towarzystw ubezpieczeniowych! Bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić jak wybrane ubezpieczenia online – ubezpieczenie OC, Assistance czy ubezpieczenie AC wypada na tle konkurencji. Możesz obliczyć także wysokość polisy, wykorzystując nasz kalkulator OC. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, podając podstawowe informacje – na ich podstawie kalkulator OC w krótkim czasie obliczy ceny ubezpieczeń spełniających Twoje wymagania. Dzięki temu bez wysiłku znajdziesz najtańsze OC, które jednocześnie skutecznie ochroni przed negatywnymi skutkami czynników atmosferycznych.

Jak widzisz, ubezpieczenie samochodu od gradu jest możliwe, ale musisz poświęcić nieco czasu, by znaleźć taką wszechstronną polisę. Niemniej – warto to uczynić, bowiem w Polsce pogoda bywa zaskakująca i może przysporzyć Ci sporo kosztów, gdy nie będziesz mieć kompleksowej ochrony przy ubezpieczeniu AC.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Nowe przepisy dla kierowców –  co zmieni się w 2020 roku?

Nowe przepisy dla kierowców – co zmieni się w 2020 roku?

2020 rok zbliża się wielkimi krokami. To też moment, w którym wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale i eliminowania zachowań utrudniających poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Zobacz, […]

więcej
Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kartki z danymi osobowymi i ubezpieczeniowymi? Czy to znaczy, że […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw! SPIS TREŚCI Jakie ubezpieczenie […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Na parkingach osiedlowych czy nawet prywatnych posesjach można czasami zauważyć niszczejące wraki, które tylko oszpecają okolicę. Często są to auta, które się zepsuły i ktoś nie ma pieniędzy na ich naprawę. Kto za nie odpowiada? Wyjaśniamy, jak można […]

więcej