Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Kalkulator OC
Jazda rowerem w ostatnich latach zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Taki środek lokomocji jest zdrowszy, tańszy w utrzymaniu oraz bardziej ekologiczny. Niestety, mimo wszystko stanowi także źródło potencjalnego zagrożenia dla osoby kierującej oraz innych uczestników ruchu. Z tego względu warto jest rozważyć zakup odpowiedniej polisy. Radzimy, co powinno zawierać ubezpieczenie roweru!

Wiele osób każdego dnia pedałuje do pracy, na uczelnię, zakupy i w inne miejsca. Zapaleni kolaże koniecznie powinni zainwestować w stosowną polisę. Ubezpieczenie OC nie jest co prawda wymagane, ale na pewno się przyda. Nawet jeśli stosuje się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, w każdej chwili można spowodować jakąś szkodę. Sam sprzęt jest też często dość kosztowny, więc jego uszkodzenie lub kradzież mogą narazić na straty finansowe. Dowiedz się, co warto wiedzieć, zanim kupi się ubezpieczenie roweru!

Ubezpieczenie roweru – co może obejmować?

Przede wszystkim, ubezpieczenie roweru powinno zawierać polisę odpowiedzialności cywilnej. Przypadkiem można m.in. wpaść na przechodnia czy wjechać w samochód lub inne mienie. Jeśli spowoduje się jakieś szkody, nie trzeba będzie za nie płacić z własnej kieszeni. W ten sposób można uniknąć poważnych kłopotów – koszty leczenia, naprawy czy odszkodowania potrafią być zawrotnie wysokie.

Drugim ważnym elementem polisy rowerzysty powinno być ubezpieczenie AC. Jeśli przypadkiem uszkodzi się sprzęt lub zrobi to osoba trzecia albo jakiś czynnik zewnętrzny (np. wiatrołom, pożar, grad), otrzyma się środki na naprawę lub zakup nowego modelu. Droższe rowery są także często kradzione. AC zagwarantuje wtedy wypłatę stosownego odszkodowania.

Ubezpieczenie roweru – co może obejmować?

Niektóre ubezpieczalnie pozwalają również na dokupienie ubezpieczenia NNW, czyli polisę następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy podczas wypadku coś stanie się rowerzyście, np. złamie rękę lub dozna wstrząśnienia mózgu, otrzyma pieniądze na leczenie. W razie jego śmierci jego rodzina otrzyma natomiast pełną sumę gwarantowaną ubezpieczenia.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu roweru?

Ubezpieczenie roweru wydaje się pod pewnymi względami podobne do polis komunikacyjnych dla aut, ale nie do końca tak jest. Każdy ubezpieczyciel ustala własne warunki, dlatego przez zakupem warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Jedne firmy proponują okrojone opcje, inne zaś bardzo szerokie. Wybrane towarzystwa uwzględniają nawet świadczenia w ramach ubezpieczenia Assistance. Taka opcja przydaje się, gdy ktoś np. lubi długie wycieczki i w drodze nagle doświadczy problemów ze sprzętem. Może wtedy wezwać pomoc na miejsce, by fachowcy naprawili jego rower lub odwieźli go do domu.

Zawsze powinno się też sprawdzić tzw. wyłączenia, czyli okoliczności, w których polisa nie zostanie uwzględniona. Pomocy finansowej można nie uzyskać np. gdy w chwili zdarzenia rowerzysta był pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Niektóre firmy dokładnie określają też, jaki sprzęt może być objęty polisą – współcześnie istnieją także specjalne rowery elektryczne. Jeśli posiada się taki model, trzeba się upewnić, że polisa będzie go chronić.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie roweru?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie roweru?

Ponieważ powinno się w pełni świadomie wybrać ubezpieczenie roweru, poszukiwania mogą zająć sporo czasu. Przeglądanie ofert wszystkich towarzystw może trwać nawet kilka godzin. Na szczęście, wraz z cyfryzacją rynku ubezpieczeń, rozwiązania dla rowerzystów także są o wiele łatwiej dostępne. Być może już niebawem w znalezieniu polisy, jaką jest najtańsze OC dla rowerzysty, pomocny będzie ten sam kalkulator OC/AC co w przypadku właścicieli samochodów?

Ubezpieczenie roweru to bardzo przydatne świadczenie, szczególnie dla osób często wybierających ten środek lokomocji. Jeśli zależy Ci na tym, by uzyskać pomoc w razie jakichkolwiek kłopotów, koniecznie zainteresuj się wykupieniem stosownej polisy, by zawsze czuć się pewnie na rowerze!

 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do takiej podróży!

więcej
Ubezpieczona szyba – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczona szyba – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, jak działa taka opcja […]

więcej
ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

Przewożenie malucha w samochodzie często generuje niepotrzebny stres u świeżo upieczonych rodziców.  Nieświadomość rodziców może prowadzić do nieodpowiednego zabezpieczenia dziecka, a co za tym idzie – do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy regulują przewożenie dzieci w samochodzie […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym […]

więcej