Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Jazda rowerem w ostatnich latach zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Taki środek lokomocji jest zdrowszy, tańszy w utrzymaniu oraz bardziej ekologiczny. Niestety, mimo wszystko stanowi także źródło potencjalnego zagrożenia dla osoby kierującej oraz innych uczestników ruchu. Ubezpieczenie roweru od kradzieży, a także OC rowerzysty może okazać się bardzo opłacalną inwestycją, zwłaszcza jeśli korzysta się z tego środka lokomocji na co dzień. Najbardziej polisami dla rowerzystów powinny zainteresować się osoby jeżdżące po mieście i w gęsto zaludnionych regionach. Z tego względu warto jest rozważyć zakup odpowiedniej polisy. Radzimy, co powinno zawierać ubezpieczenie roweru!

Wiele osób każdego dnia pedałuje do pracy, na uczelnię, zakupy i w inne miejsca. Zapaleni kolaże koniecznie powinni zainwestować w stosowną polisę. Ubezpieczenie OC nie jest co prawda wymagane, ale na pewno się przyda. Nawet jeśli stosuje się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, w każdej chwili można spowodować jakąś szkodę. Sam sprzęt jest też często dość kosztowny, więc jego uszkodzenie lub kradzież mogą narazić na straty finansowe. Dowiedz się, co warto wiedzieć, zanim kupi się ubezpieczenie roweru!

Ubezpieczenie roweru – co może obejmować?

Przede wszystkim, ubezpieczenie roweru powinno zawierać polisę odpowiedzialności cywilnej. Przypadkiem można m.in. wpaść na przechodnia czy wjechać w samochód lub inne mienie. Jeśli spowoduje się jakieś szkody, nie trzeba będzie za nie płacić z własnej kieszeni. W ten sposób można uniknąć poważnych kłopotów – koszty leczenia, naprawy czy odszkodowania potrafią być zawrotnie wysokie.

Ubezpieczenie roweru i OC rowerzysty są niezwykle istotne, jeśli jeździ się po mieście. Nawet drobna kolizja na zatłoczonej uliczce może bowiem skutkować na przykład urwanym lusterkiem, lekko wgniecioną lub porysowaną karoserię lub pękniętym zderzakiem. Koszty napraw, pomimo że nie wynikają z dużego uszkodzenia, mogą wynieść nawet do kilkunastu tysięcy złotych, jeśli chodzi o nowe i drogie pojazdy. Warto więc posiadać ubezpieczenie, zwłaszcza że to, jak ubezpieczyć rower jest bardzo proste.

Drugim ważnym elementem polisy rowerzysty powinno być ubezpieczenie AC. Jeśli przypadkiem uszkodzi się sprzęt lub zrobi to osoba trzecia albo jakiś czynnik zewnętrzny (np. wiatrołom, pożar, grad), otrzyma się środki na naprawę lub zakup nowego modelu. Droższe rowery są także często kradzione. AC zagwarantuje wtedy wypłatę stosownego odszkodowania.

Ubezpieczenie roweru – co może obejmować?

Niektóre ubezpieczalnie pozwalają również na dokupienie ubezpieczenia NNW, czyli polisę następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy podczas wypadku coś stanie się rowerzyście, np. złamie rękę lub dozna wstrząśnienia mózgu, otrzyma pieniądze na leczenie. W razie jego śmierci jego rodzina otrzyma natomiast pełną sumę gwarantowaną ubezpieczenia.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu roweru?

Ubezpieczenie roweru wydaje się pod pewnymi względami podobne do polis komunikacyjnych dla aut, ale nie do końca tak jest. Każdy ubezpieczyciel ustala własne warunki, dlatego przez zakupem warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Jedne firmy proponują okrojone opcje, inne zaś bardzo szerokie. Wybrane towarzystwa uwzględniają nawet świadczenia w ramach ubezpieczenia Assistance. Taka opcja przydaje się, gdy ktoś np. lubi długie wycieczki i w drodze nagle doświadczy problemów ze sprzętem. Może wtedy wezwać pomoc na miejsce, by fachowcy naprawili jego rower lub odwieźli go do domu.

Zawsze powinno się też sprawdzić tzw. wyłączenia, czyli okoliczności, w których polisa nie zostanie uwzględniona. Pomocy finansowej można nie uzyskać np. gdy w chwili zdarzenia rowerzysta był pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Niektóre firmy dokładnie określają też, jaki sprzęt może być objęty polisą – współcześnie istnieją także specjalne rowery elektryczne. Jeśli posiada się taki model, trzeba się upewnić, że polisa będzie go chronić.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie roweru?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie roweru?

Ponieważ powinno się w pełni świadomie wybrać ubezpieczenie roweru, poszukiwania mogą zająć sporo czasu. Przeglądanie ofert wszystkich towarzystw może trwać nawet kilka godzin. Na szczęście, wraz z cyfryzacją rynku ubezpieczeń, rozwiązania dla rowerzystów także są o wiele łatwiej dostępne. Być może już niebawem w znalezieniu polisy, jaką jest najtańsze OC dla rowerzysty, pomocny będzie ten sam kalkulator OC AC co w przypadku właścicieli samochodów?

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

To, ile kosztuje ubezpieczenie roweru od kradzieży i OC rowerzysty jest zależne od wysokości ubezpieczenia. Najwyższe polisy sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Standardowy koszt ubezpieczenia wynosi jedna nie więcej niż 100 zł jeśli chodzi o OC, a koszt ubezpieczenia od kradzieży to wydatek rzędu kolejnych 100 zł.

Na Kioskpolis.pl można porównać wiele ofert tego rodzaju, a także inne produkty ubezpieczeniowe, takie jak OC krótkoterminowe na auto. Można tu też porównać standardowe polisy OC samochodowe i wybrać korzystniejszą opcję – jest to polecane, zwłaszcza gdy ktoś chce rozwiązać umowę z poprzednim ubezpieczycielem, a często w takiej sytuacji należy się jeszcze zwrot składki OC.

Ubezpieczenie roweru to bardzo przydatne świadczenie, szczególnie dla osób często wybierających ten środek lokomocji. Jeśli zależy Ci na tym, by uzyskać pomoc w razie jakichkolwiek kłopotów, koniecznie zainteresuj się wykupieniem stosownej polisy, by zawsze czuć się pewnie na rowerze!

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej