Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, a także dlaczego najtańsze OC nie zawsze wystarczy!

Kierowcy starają się zabezpieczyć przed rozmaitymi zdarzeniami. Chociaż obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC, wykupują także inne polisy, starają się ostrożnie jeździć, unikają niebezpiecznych miejsc itp. Nie da się jednak uchronić przed wszystkim. Nawet najlepszy kierowca może brać udział w wypadku. Z tego względu trzeba być zawsze przygotowanym na najgorsze. Dowiedz się, jak udzielić pomocy ofiarom wypadku!

Co robić, w chwili kolizji – jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku

Zgodnie z prawem (Art. 162. KK.) – obywatel, który nie udzieli pomocy osobie, której zdrowie lub życie jest zagrożone, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Mimo to, wiele uczestników wypadku ze strachu boi się cokolwiek zrobić. Pomimo odbytych szkoleń BHP i kursów na prawo jazdy, nie każdy wie czy pamięta, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku.

Przede wszystkim, najpierw trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należy zatrzymać auto w odpowiednim miejscu, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt bezpieczeństwa. Następnie trzeba ocenić sytuację. Powinno się wziąć ze sobą apteczkę, gaśnicę, telefon komórkowy, nóż do przecinania pasów i zbijak do szyb. Przy gorszej widoczności należy założyć kamizelkę odblaskową.

Jeśli jest to możliwe, należy wyłączyć silnik rozbitego pojazdu, po czym natychmiast sprawdzić w jakim stanie jest poszkodowany/poszkodowani. Warto poprosić o pomoc inne osoby lub świadków, np. by zadzwonili po służby ratunkowe czy skontaktowali się z ubezpieczycielem (jeśli uczestnicy wypadku posiadają ubezpieczenia Assistance). Należy wskazać miejsce wypadku, opisać zdarzenie oraz podać kontakt do siebie.

Jak pomóc ofiarom wypadku?

Może się zdarzyć, że poszkodowany jest nieprzytomny lub pojazd zacznie się palić. Wtedy trzeba wyciągnąć osobę z samochodu, by przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Najlepiej zastosować chwyt Rauteka – prawą rękę wkłada się pod pachę poszkodowanego, by jego głowę oprzeć na swoim ramieniu. Następnie lewą rękę wkłada się pod lewą pachę, by złapać przedramię. Wyciągniętą osobę trzeba położyć i sprawdzić, czy oddycha. Jeśli nie, należy skontrolować drożność dróg oddechowych. Następnie przystępuje się do masażu serca oraz sztucznego oddychania. Klatkę piersiową uciskamy do głębokości ok. 5 cm w tempie 90-110 ucisków na minutę. Po 30 uciskach wykonujemy 2 wdechy. Proces należy kontynuować do poprawy stanu osoby ratowanej lub przyjazdu odpowiednich służb.

Jak wezwać pomoc w razie wypadku?

Oczywiście, w chwili wypadku należy wezwać pomoc. Jeśli na miejscu nie jest się w pojedynkę, najrozsądniej jest poprosić kogoś o pomoc (np. współpasażerów czy gapiów). Będąc w pojedynkę trzeba najpierw szybko ocenić stan uczestników wypadku, zadzwonić na 112, a następnie szybko przystąpić do ratowania osób poszkodowanych. Jeśli są przytomne, należy uzyskać od nich maksymalnie dużo informacji. Warto spytać o ich ogólny stan zdrowia, czy posiadają ubezpieczenia NNW czy chcą by kogoś powiadomić itp.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne?

najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne

Wypadek to niezwykle stresujące zdarzenie. Naraża nas i osoby postronne na uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Koszty leczenia, naprawy pojazdu oraz odszkodowania mogą łącznie wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. By uzyskać jak najlepsze wsparcie w takich sytuacjach należy posiadać odpowiednie polisy – najlepiej, by było to ubezpieczenie OC, ale też dostęp do innych świadczeń w ramach AC, Assistance czy NNW.

Na naszej stronie można znaleźć najkorzystniejszą ofertę nawet w kila minut! Wystarczy podać dane swoje oraz samochodu, by uzyskać zestawienie najlepszych propozycji od znanych ubezpieczalni. Nasz kalkulator OC i AC w kilka sekund obliczy wysokość składek, dlatego od razu da się wybrać najbardziej opłacalną opcję i znaleźć najtańsze OC. W ten sposób można też wyszukać ofertę obejmującą dodatkowo ubezpieczenie AC, Assistance, NNW i inne przydatne świadczenia.

Odpowiedzialny kierowca powinien nie tylko wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, ale też posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu wszystkim uczestnikom kolizji uda się jak najlepiej wyjść z tej sytuacji. Poświęć chwilę na znalezienie oferty, która zagwarantuje Ci kompleksowe wsparcie, nawet w tak trudnych okolicznościach!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

Polisy ubezpieczeniowe są sprzedawane nie tylko przez banki czy specjalne firmy. Wiele osób jest członkami wyjątkowej organizacji opartej na samopomocy, w której odszkodowania finansują osoby do niej należące. Wyjaśniamy, kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW! Towarzystwo Ubezpieczeń […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej