Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Kup OC

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia konsekwencji za jego ewentualny brak?

Ubezpieczenie samochodu na inną osobę niż właściciel

Ubezpieczenie samochodu na inną osobę niż właściciel

Czasami osoba, której dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, nie jest w rzeczywistości kierowcą tego samochodu. Niektóre osoby jeżdżą samochodem pożyczonym, np. od rodziców lub korzystają z jednego auta wśród kilku kierowców. Przepisy pozwalają na zgłoszenie dodatkowych użytkowników samochodu, jednak wciąż nie są oni właścicielami z przysługującą im pełnią praw. To rozwiązanie pozwalające na oszczędność, ponieważ za ubezpieczenie samochodu płaci tylko właściciel, ale jednocześnie w razie jakiegokolwiek wypadku, posiadacz pojazdu utraci wszelkie zniżki. Z praw ubezpieczeniowych jednoznacznie wynika, że polisa OC jest przypisywana do samochodu, a nie do użytkowników auta. Ubezpieczenie jednak musi kupić właściciel.

Kim właściwie jest właściciel pojazdu?

Prawnym właścicielem samochodu jest posiadacz pojazdu. Może nim być także osoba, która dostała auto w spadku oraz osoba korzystająca z leasingu. Ubezpieczenie samochodu obejmuje w takim razie osobę, która pożyczyła auto od właściwego posiadacza pojazdu.

Głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona poszkodowanych w kolizjach i wypadkach drogowych przed wszelkimi finansowymi konsekwencjami poniesionych obrażeń czy uszczerbków. Dodatkowo, ma ona zapewnić rodzinom wynagrodzenie za straty psychiczne.

Które samochody muszą być ubezpieczone?

Które samochody muszą być ubezpieczone?

Każdy zarejestrowane auto musi być ubezpieczone. Warunek ten obowiązuje także samochody, które nie są użytkowane i np. stoją w garażu albo czekają w kolejce na sprzedaż w komisie. Muszą one posiadać specjalne polisy ubezpieczeniowe, które są zazwyczaj tańsze niż standardowe ubezpieczenie OC.

Jak ubezpieczyć auto?

Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie OC, możesz:

  • wybrać się do biura towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • umówić się z agentem, który znajdzie najtańsze OC,
  • samodzielnie znaleźć najkorzystniejszą ofertę w Internecie.

Do niedawna większość osób korzystała głównie z dwóch pierwszych opcji, jednak obecnie liczba kierowców decydujących się na ubezpieczenia online regularnie rośnie. Z czego to wynika? Głównym atutem ubezpieczenia samochodu przez Internet jest fakt, że cały proces jest o wiele szybszy. Dodatkowo, posługując się intuicyjnymi porównywarkami ubezpieczeń można znaleźć najtańsze OC.

Ubezpieczenia OC przez Internet – jak je wykupić?

  1. W pierwszej kolejności należy wybrać satysfakcjonującą ofertę, wybrać zakładkę „OC Komunikacyjne” i kliknąć przycisk „Kalkulator OC” lub „Oblicz składkę”, które kalkulują przewidywaną wysokość ubezpieczenia.
  2. Następnie należy wybrać odpowiedni pakiet – może to być podstawowe ubezpieczenie OC lub poszerzone o ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance.
  3. W kolejnym kroku należy wypełnić kilka pól, dotyczących samochodu (np. rok produkcji, model, numer rejestracyjny) i podać informacje o eksploatacji (np. szacowany średni przebieg roczny).
  4. Ostatnim krokiem jest podanie danych właściciela i ewentualnego współwłaściciela pojazdu oraz zostawienie kontaktu do siebie (email, telefon). Po kliknięciu przycisku „dalej” zostaniesz przeniesiony na stronę stworzonych dla Ciebie ofert indywidualnych.

Pamiętaj, że według prawa ubezpieczenie OC jest przypisywane do pojazdu, a nie do użytkowników auta. Wykupienie ubezpieczenia OC nie jest trudne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ofertę i dopilnujesz wszelkich formalności. Pomoże Ci w tym nasza porównywarka ubezpieczeń OC, która stworzy specjalnie dla Ciebie zestawienie najlepszych opcji, wyszukując najtańsze OC, ubezpieczenie AC i Assitance. Kalkulator OC szybko i skutecznie wyliczy spersonalizowane ceny składek, uwzględniając wszystkie najbardziej korzystne zniżki OC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym […]

więcej
Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni.

więcej
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej