Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

3/5 - (Ocen: 2)

Kup OC

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia konsekwencji za jego ewentualny brak?

Ubezpieczenie samochodu na inną osobę niż właściciel

Ubezpieczenie samochodu na inną osobę niż właściciel

Czasami osoba, której dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, nie jest w rzeczywistości kierowcą tego samochodu. Niektóre osoby jeżdżą samochodem pożyczonym, np. od rodziców lub korzystają z jednego auta wśród kilku kierowców. Przepisy pozwalają na zgłoszenie dodatkowych użytkowników samochodu, jednak wciąż nie są oni właścicielami z przysługującą im pełnią praw. To rozwiązanie pozwalające na oszczędność, ponieważ za ubezpieczenie samochodu płaci tylko właściciel, ale jednocześnie w razie jakiegokolwiek wypadku, posiadacz pojazdu utraci wszelkie zniżki OC. Z praw ubezpieczeniowych jednoznacznie wynika, że polisa OC jest przypisywana do samochodu, a nie do użytkowników auta. Jednakże odpowiadając na pytanie:

Czy mogę ubezpieczyć auto niezarejestrowane na mnie? Ubezpieczenie musi kupić właściciel.

Kim właściwie jest właściciel pojazdu?

Prawnym właścicielem samochodu jest posiadacz pojazdu, a także osoba, która dostała auto w spadku oraz osoba korzystająca z leasingu. Ubezpieczenie samochodu obejmuje w takim razie osobę, która pożyczyła auto od właściwego posiadacza pojazdu.

Głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona poszkodowanych w kolizjach i wypadkach drogowych przed wszelkimi finansowymi konsekwencjami poniesionych obrażeń czy uszczerbków. Dodatkowo, ma ona zapewnić rodzinom wynagrodzenie za straty psychiczne.

Które samochody muszą być ubezpieczone?

Które samochody muszą być ubezpieczone?

Każdy zarejestrowane auto musi być ubezpieczone. Warunek ten obowiązuje także samochody, które nie są użytkowane i np. stoją w garażu albo czekają w kolejce na sprzedaż w komisie. Muszą one posiadać specjalne polisy ubezpieczeniowe, które są zazwyczaj tańsze niż standardowe ubezpieczenie OC.

Kto jest właścicielem samochodu firmowego?

Agencje ubezpieczeniowe zawierają umowy OC nie tylko z klientami indywidualnymi, ale i firmami. Czym jest samochód firmowy?

Pojazd firmowy rozumiany jest jako auto, które jest wykorzystywane w celach zarobkowych, korzystają z niego pracownicy firmy, a właściciel wpisany w dowodzie rejestracyjnym to firma, do której należy samochód (w przypadku działalności jednoosobowej jest to właściciel firmy, natomiast w większych przedsiębiorstwach może to być specjalnie wyznaczona osoba). Może to też być więcej osób – w takim przypadku składka jest uśredniania, a ryzyko szkody nie jest oceniane na podstawie danych konkretnych kierowców. Osobną grupę samochodów firmowych stanowią taksówki. W ich przypadku istnieje możliwość oszacowania ryzyka na podstawie danych konkretnego użytkownika pojazdu i dokładne ustalenie wysokości składki.

Zobacz również: Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę.

Ubezpieczenie OC na inną osobę niż właściciel – jak ubezpieczyć auto?

Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie OC, możesz:

  • wybrać się do biura towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • umówić się z agentem, który znajdzie najtańsze OC,
  • samodzielnie znaleźć najkorzystniejszą ofertę w Internecie.

Do niedawna większość osób korzystała głównie z dwóch pierwszych opcji, jednak obecnie liczba kierowców decydujących się na ubezpieczenia online regularnie rośnie. Z czego to wynika? Głównym atutem ubezpieczenia samochodu przez Internet jest fakt, że cały proces jest o wiele szybszy. Dodatkowo, posługując się intuicyjnymi porównywarkami ubezpieczeń można znaleźć najtańsze OC.

Ubezpieczenia OC przez Internet – jak je wykupić?

  1. W pierwszej kolejności należy wybrać satysfakcjonującą ofertę, wybrać zakładkę „OC Komunikacyjne” i kliknąć przycisk „Kalkulator OC” lub „Oblicz składkę”, które kalkulują przewidywaną wysokość ubezpieczenia.
  2. Następnie należy wybrać odpowiedni pakiet – może to być podstawowe ubezpieczenie OC lub poszerzone o ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance.
  3. W kolejnym kroku należy wypełnić kilka pól, dotyczących samochodu (np. rok produkcji, model, numer rejestracyjny) i podać informacje o eksploatacji (np. szacowany średni przebieg roczny).
  4. Ostatnim krokiem jest podanie danych właściciela i ewentualnego współwłaściciela pojazdu oraz zostawienie kontaktu do siebie (email, telefon). Po kliknięciu przycisku „dalej” zostaniesz przeniesiony na stronę stworzonych dla Ciebie ofert indywidualnych.

Pamiętaj, że według prawa ubezpieczenie OC jest przypisywane do pojazdu, a nie do użytkowników auta. Wykupienie ubezpieczenia OC nie jest trudne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ofertę i dopilnujesz wszelkich formalności. Pomoże Ci w tym nasza porównywarka ubezpieczeń OC, która stworzy specjalnie dla Ciebie zestawienie najlepszych opcji, wyszukując najtańsze OC, ubezpieczenie AC i Assitance. Kalkulator OC szybko i skutecznie wyliczy spersonalizowane ceny składek, uwzględniając wszystkie najbardziej korzystne zniżki OC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Szukasz taniego i atrakcyjnego pod względem dodatków ubezpieczenia OC? Przekonaj się, dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie mógłby zadziałać tak dobrze, jak odpowiednik, gdzie dane się podaje. Poznaj największe zalety porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych na przykładzie KioskuPolis.pl. Wybierz […]

więcej
Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Warunki na drodze, a ubezpieczenie – kiedy przysługuje Ci naprawa szkód?

Od lat mówi się o złym stanie polskich dróg. Chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, niestety nadal można uszkodzić auto lub spowodować wypadek przez ubytki w jezdni czy nieodśnieżone odcinki drogi. Czy ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe […]

więcej
Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC i AC bez ważnego przeglądu auta? Jakie konsekwencje grożą temu, kto spowodował wypadek, lecz ma nieważne badania techniczne? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania i podejmij najlepszą decyzję w sytuacji, […]

więcej
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym […]

więcej