Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia konsekwencji za jego ewentualny brak?

Ubezpieczenie samochodu na inną osobę niż właściciel

Ubezpieczenie samochodu na inną osobę niż właściciel

Czasami osoba, której dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, nie jest w rzeczywistości kierowcą tego samochodu. Niektóre osoby jeżdżą samochodem pożyczonym, np. od rodziców lub korzystają z jednego auta wśród kilku kierowców. Przepisy pozwalają na zgłoszenie dodatkowych użytkowników samochodu, jednak wciąż nie są oni właścicielami z przysługującą im pełnią praw. To rozwiązanie pozwalające na oszczędność, ponieważ za ubezpieczenie samochodu płaci tylko właściciel, ale jednocześnie w razie jakiegokolwiek wypadku, posiadacz pojazdu utraci wszelkie zniżki OC. Z praw ubezpieczeniowych jednoznacznie wynika, że polisa OC jest przypisywana do samochodu, a nie do użytkowników auta. Jednakże odpowiadając na pytanie:

Czy mogę ubezpieczyć auto niezarejestrowane na mnie? Ubezpieczenie musi kupić właściciel.

Kim właściwie jest właściciel pojazdu?

Prawnym właścicielem samochodu jest posiadacz pojazdu, a także osoba, która dostała auto w spadku oraz osoba korzystająca z leasingu. Ubezpieczenie samochodu obejmuje w takim razie osobę, która pożyczyła auto od właściwego posiadacza pojazdu.

Głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona poszkodowanych w kolizjach i wypadkach drogowych przed wszelkimi finansowymi konsekwencjami poniesionych obrażeń czy uszczerbków. Dodatkowo, ma ona zapewnić rodzinom wynagrodzenie za straty psychiczne.

Które samochody muszą być ubezpieczone?

Które samochody muszą być ubezpieczone?

Każdy zarejestrowane auto musi być ubezpieczone. Warunek ten obowiązuje także samochody, które nie są użytkowane i np. stoją w garażu albo czekają w kolejce na sprzedaż w komisie. Muszą one posiadać specjalne polisy ubezpieczeniowe, które są zazwyczaj tańsze niż standardowe ubezpieczenie OC.

Kto jest właścicielem samochodu firmowego?

Agencje ubezpieczeniowe zawierają umowy OC nie tylko z klientami indywidualnymi, ale i firmami. Czym jest samochód firmowy?

Pojazd firmowy rozumiany jest jako auto, które jest wykorzystywane w celach zarobkowych, korzystają z niego pracownicy firmy, a właściciel wpisany w dowodzie rejestracyjnym to firma, do której należy samochód (w przypadku działalności jednoosobowej jest to właściciel firmy, natomiast w większych przedsiębiorstwach może to być specjalnie wyznaczona osoba). Może to też być więcej osób – w takim przypadku składka jest uśredniania, a ryzyko szkody nie jest oceniane na podstawie danych konkretnych kierowców. Osobną grupę samochodów firmowych stanowią taksówki. W ich przypadku istnieje możliwość oszacowania ryzyka na podstawie danych konkretnego użytkownika pojazdu i dokładne ustalenie wysokości składki.

Zobacz również: Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę.

Ubezpieczenie OC na inną osobę niż właściciel – jak ubezpieczyć auto?

Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie OC, możesz:

  • wybrać się do biura towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • umówić się z agentem, który znajdzie najtańsze OC,
  • samodzielnie znaleźć najkorzystniejszą ofertę w Internecie.

Do niedawna większość osób korzystała głównie z dwóch pierwszych opcji, jednak obecnie liczba kierowców decydujących się na ubezpieczenia online regularnie rośnie. Z czego to wynika? Głównym atutem ubezpieczenia samochodu przez Internet jest fakt, że cały proces jest o wiele szybszy. Dodatkowo, posługując się intuicyjnymi porównywarkami ubezpieczeń można znaleźć najtańsze OC.

Ubezpieczenia OC przez Internet – jak je wykupić?

  1. W pierwszej kolejności należy wybrać satysfakcjonującą ofertę, wybrać zakładkę „OC Komunikacyjne” i kliknąć przycisk „Kalkulator OC” lub „Oblicz składkę”, które kalkulują przewidywaną wysokość ubezpieczenia.
  2. Następnie należy wybrać odpowiedni pakiet – może to być podstawowe ubezpieczenie OC lub poszerzone o ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance.
  3. W kolejnym kroku należy wypełnić kilka pól, dotyczących samochodu (np. rok produkcji, model, numer rejestracyjny) i podać informacje o eksploatacji (np. szacowany średni przebieg roczny).
  4. Ostatnim krokiem jest podanie danych właściciela i ewentualnego współwłaściciela pojazdu oraz zostawienie kontaktu do siebie (email, telefon). Po kliknięciu przycisku „dalej” zostaniesz przeniesiony na stronę stworzonych dla Ciebie ofert indywidualnych.

Pamiętaj, że według prawa ubezpieczenie OC jest przypisywane do pojazdu, a nie do użytkowników auta. Wykupienie ubezpieczenia OC nie jest trudne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ofertę i dopilnujesz wszelkich formalności. Pomoże Ci w tym nasza porównywarka ubezpieczeń OC, która stworzy specjalnie dla Ciebie zestawienie najlepszych opcji, wyszukując najtańsze OC, ubezpieczenie AC i Assitance. Kalkulator OC szybko i skutecznie wyliczy spersonalizowane ceny składek, uwzględniając wszystkie najbardziej korzystne zniżki OC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

5/5 – (Ocen: 13) Koszt OC/AC kształtuje kilka czynników. Kupujesz auto? Wybierz mniejszą pojemność silnika. Pojazdu nie rejestruj na siebie – bądź współwłaścicielem z doświadczonym kierowcą. W adresie podaj mniejszą miejscowość. Po co to wszystko? Aby zaoszczędzić na […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

5/5 – (Ocen: 1) Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

5/5 – (Ocen: 1) Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

5/5 – (Ocen: 1) Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów […]

więcej