Przedstawiciele niektórych zawodów zmuszeni są prawem do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy nakładają na nich taki obowiązek, szczególnie jeśli zamierzają prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. OC księgowego, lekarza lub fizjoterapeuty, można wykupić w każdej firmie, podobnie, jak OC pośrednika nieruchomości. Kiedy pośrednik musi wykupić obowiązkową polisę i na jakich warunkach może to zrobić? Czy warto zamówić OC przez Internet? Zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie pośrednika nieruchomości – czego dotyczy polisa?
Dzisiaj bez trudu można zamówić ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości, które zapewnia bezpieczeństwo i stabilizację finansową. Pośrednik może ubezpieczyć się od nieprzewidzianych zajść w zakresie umów ze swoim klientem, dotyczących zakupu, sprzedaży, czy wynajmu nieruchomości. Zakres wykupionego ubezpieczenia OC można oczywiście poszerzać o dodatkowe klauzule, dzięki którym pośrednik może ubezpieczyć się również od kosztów związanych z naprawą wynajmowanego lokalu, kiedy dojdzie do szkody, na skutek prowadzonej działalności.
OC pośrednika w obrocie nieruchomościami to doskonała forma zabezpieczenia, dzięki której nie trzeba obawiać się żadnych kosztów, ponieważ ponosi je ubezpieczyciel i to on jest odpowiedzialny za prowadzenie postępowania wyjaśniającego, czy też występowanie przed sądem w procesie cywilnym. Dzięki niewielkiej składce, można zyskać spory spokój. OC dla pośrednika w obrocie nieruchomościami to także informacja dla potencjalnego klienta o tym, że pośrednik bardzo poważnie traktuje swoją pracę i będzie wypłacalny, jeśli coś pójdzie nie po jego myśli. Dzięki polisie, klient poczuje się pewniej i chętniej podpisze umowę.
Obowiązkowe OC pośrednika w obrocie nieruchomościami – kto musi je wykupić?
Nie każdy pośrednik musi podpisać umowę OC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC pośrednika w obrocie nieruchomościami dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa nieruchomościami. Taką polisę może wykupić zarówno osoba prowadząca działalność jednoosobowo, jak i spółka. Podobnie, jak OC adwokata, polisa pośrednika będzie go chroniła przed odpowiedzialnością cywilną za wszystkie szkody, wyrządzone w wyniku prowadzenia działalności.
Obowiązkowe ubezpieczenie pośrednika w obrocie nieruchomościami będzie stanowiło podstawę do wypłaty odszkodowania każdemu kontrahentowi, z którym podpisze umowę, jeśli nie będzie w stanie dopełnić jej warunków. Dzisiaj znacznie łatwiej jest zostać pośrednikiem nieruchomości, niż kiedyś. Jednym z koniecznych warunków, w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jest właśnie wykupienie OC pośrednika nieruchomości. Trzeba pamiętać o tym, jak duże ryzyko niesie za sobą praca pośrednika. Współpracujący z taką osobą klienci bardzo często podejmują najważniejsze w swoim życiu decyzje. Większość osób szuka pośrednika, który jest ubezpieczony od różnego rodzaju zdarzeń. Każdy pośrednik, który wykupi OC musi pamiętać, że warunkiem koniecznym do objęcia ochroną jest regularne opłacanie składek. Najlepiej zdecydować się na jednorazową opłatę, aby przez rok nie musieć pilnować tej kwestii. Jeśli zapomnimy o konieczności opłacenia raty, OC wygaśnie.
Ile kosztuje OC pośrednika nieruchomości?
Kupując ubezpieczenie OC dla pośredników w obrocie nieruchomościami, warto zapoznać się z obowiązującą ofertą. Każda z firm ubezpieczeniowych proponuje podstawowy pakiet dla osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu, ale również opcje dodatkowe, które można dokupić, podobnie jak w przypadku OC członków zarządu. Od czego zależy wysokość składki OC?
- od tego, czy firma była już wcześniej ubezpieczona,
- od ilości zatrudnianych osób,
- od gwarantowanej sumy ubezpieczenia.
Najtańsze ubezpieczenie OC pośrednika w obrocie nieruchomościami to koszt około kilkuset złotych w skali roku. Jeśli firma zatrudnia więcej osób i chce zwiększyć sumę gwarantowaną, koszt takiej polisy wzrośnie automatycznie do kilku tysięcy złotych. Ubezpieczenie można oczywiście opłacać w wygodnych ratach, lub zdecydować się na płatność jednorazową. Koszty ubezpieczenia rosną, w przypadku dokupienia dodatkowych klauzul. Podobnie dzieje się na przykład w przypadku OC firmy budowlanej – im większy zakres zgłoszonych do polisy prac i potencjalnych szkód, tym wyższa składka.
Każdy pośrednik powinien jednak zdecydować się na poszerzony zakres umowy, ponieważ można sporo zyskać, za niewielką opłatą. Każdy pośrednik nieruchomości OC wykupi wygodnie przez Internet. Pomocny okaże się na pewno kalkulator, który pozwala wybrać różne parametry, na przykład wysokość sumy gwarantowanej, czy ilość zatrudnianych w firmie osób i sprawdzić, jaki koszt ubezpieczenia proponuje, która z firm dostępnych na rynku. Znacznie ułatwia to podjęcie decyzji.
Komentarze (2)
Obecnie uśredniając koszt ubezpieczenia na rok czasu zaczyna się od około 600zł, a następnie sky is the limit, z racji możliwych dodatkowych opcji do skorzystania.
Dokładnie tak, wszystko zależy od zakresu wybranego ubezpieczenia.