Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

5/5 - (Ocen: 4)

Emigranci zarobkowi z Ukrainy nikogo już nie dziwią. Trudno dokładnie oszacować, ile takich osób obecnie pracuje na terenie Polski. Ich liczba prawdopodobnie przekracza 1,2 miliona. W związku z masowym charakterem emigracji zarobkowej do Polski, rodzimi pracodawcy coraz częściej szukają informacji na temat zasad zatrudnienia i ubezpieczenia Ukraińca. Właśnie dlatego postanowiliśmy wytłumaczyć, jak wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem obywatela Ukrainy podczas pracy w Polsce. Warto również wyjaśnić, kiedy bliscy ukraińskiego pracownika zostają objęci publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ukrainiec może pracować nie tylko dzięki zezwoleniu

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Obywatele Ukrainy obecnie nie są już szczególnie zainteresowani podejmowaniem pracy „na czarno” (nawet jeśli miałoby to oznaczać wyższą pensję). Ukraińcy pracujący w Polsce, coraz bardziej cenią sobie możliwość odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE UKRAIŃCA W POLSCE Warto wiedzieć, że legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy i objęcie go systemem powszechnego ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego będzie możliwe nie tylko w ramach pozwolenia na pracę. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest złożenie przez pracodawcę oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Takie oświadczenie uprawnia obywateli wybranych państw (Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji) do legalnej pracy na terenie Polski. Limit zatrudnienia związanego z oświadczeniem pracodawcy to sześć miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Warto podkreślić, że pracownik z Ukrainy zatrudniony na podstawie oświadczenia, nie musi uzyskiwać osobnego pozwolenia na pracę (w przeciwieństwie do jego rodaków przebywających w Polsce na podstawie wizy lub czasowego zezwolenia). Obywatele Ukrainy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej także mogą wykonywać legalną pracę bez dodatkowego pozwolenia.

UWAGA

Pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy powinien również rozliczać to w raportach miesięcznych, takich jak ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA.

Warto dodać, że możliwości legalnej pracy Ukraińców na terenie Polski znacząco zwiększyły się po wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli wspomnianego kraju. Wiza Schengen dla Ukraińców będzie niepotrzebna jeśli takie osoby posiadają paszport biometryczny i pozostają na terytorium Schengen do 90 dni w każdym 180 -dniowym okresie.

W nawiązaniu do kwestii wizowych warto przypomnieć, że posiadanie prywatnej polisy medycznej jest jednym z warunków uzyskania wizy Schengen przez obywatela Ukrainy. Takie ubezpieczenie musi zapewniać zwrot kosztów leczenia na terenie państw Strefy Schengen wynoszący min. 30 000 euro. Ubezpieczenie Ukraińca związane z legalną pracą w Polsce sprawia jednak, że wymóg dotyczący prywatnej polisy medycznej nie jest stosowany przy wnioskowaniu o Wizę Schengen.

Rodzina pracownika ma prawo do świadczeń z NFZ

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Warto podkreślić, że ubezpieczenie Ukraińca w Polsce stanowi dobre zabezpieczenie społeczne nie tylko dla takiego imigranta zarobkowego. Legalne zatrudnienie skutkujące opłacaniem składek ZUS od pracownika z Ukrainy (w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia) oznacza korzyści również dla jego bliskich. W tym kontekście trzeba podkreślić, że publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym są objęci krewni cudzoziemca, który został legalnie zatrudniony albo posiada inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej). Prawo do świadczeń z NFZ – u przysługuje następującym krewnym ubezpieczonego cudzoziemca: małżonkowi, dzieciom do 18 roku życia, uczącym się dzieciom do 26 roku życia, dzieciom ze znacznym stopniem niepełnosprawności bez limitu wiekowego oraz rodzicom i dziadkom pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym pracownikiem lub przedsiębiorcą.

UWAGA

Jednorazowa wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim może kosztować  nawet 350 zł, a doliczając koszt zakupu przepisanych leków, może to być nawet kilkaset złotych. W przypadku, gdy stan zdrowia wymaga długotrwałego leczenia lub częstych wizyt (np. w przypadku rehabilitacji) – koszty leczenia mogą być nawet kilkanaście razy wyższe.

Obywatele Ukrainy nie mogący korzystać z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego jako pracownik, przedsiębiorca lub osoba bliska ubezpieczonego, mogą rozważyć opłacanie dobrowolnej składki NFZ. Według stanu na 2021 rok, taka składka wynosi 510,80 zł miesięcznie.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Alina
  - -

  W jaki sposób mogę ubezpieczyć swoją babcie?babcia mieszka na Ukrainie ale chce ja zabrac do Polski.Mam obywatelstwo polskie i prowadzę dzialanosc jednoosobowa.Czy mogę w takim przypadku zgłosić babcie jako bliska osoba do ubezpieczenia zdrowotnego?Z góry dziekuje za Odpowiedz.Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji powinna mieć Pani możliwość dopisania babci do ubezpieczenia.

  • Renata
   - -

   Mama mojego przyjaciela z Ukrainy jest chora na nowotwór i mieszka na Ukrainie.Kolega pracuje od 2017 w Polsce ,ma umowę o pracę i jest tu zameldowany.Mama musi mieć operacje.On chce,żeby jego mama miała operacje w Polsce.
   Czy jest to możliwe w ramach ubezpieczenia ZUS ?

   • Iwona Sowuska
    - -

    Członkiem rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego może być także cudzoziemiec. Musi to być jednak cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Polski bądź na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA. Zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy osoba ta nie jest uprawniona do uzyskania na terenie Polski świadczeń zdrowotnych.

 • aga
  - -

  Witam,mam pracownika który pracuje u mnie od ponad roku ,dostał wize na 3 lata,pojechał ja przedłuzyć na ukraine ,tam z powodu bóli pleców zgłosił sie do lekarza obecnie jest w szpitalu wykryli u niego guza nerki z przerzutami.Czy taki pracownik może przyjechać do polski i tu podjąć leczenie? Chciała bym mu pomóc ponieważ tam nie oferuja leczenia tylko środki przeciw bólowe,zostawili go z wyrokiem śmierci.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Taka osoba musi posiadać umowę o pracę w Polsce i być ubezpieczona na terenie kraju, a także posiadać kartę stałego pobytu.

 • Małgosia
  - -

  Czy osoba z Ukrainy ,która ma pieczątkę,ze złożyła wniosek o zgodę na pobyt czasowy przebywa w Polsce legalnie.Jest uczniem szkoły policealnej czy z tego tytułu podlega składce zdrowotnej?Czy mogę zgłosić do zus i wowczas będzie mogła korzystać z lekarza,karetki,szpitala?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takim przypadku należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców na terenie Polski.

Więcej artykułów i porad
7 zalet wykupienia polisy turystycznej

7 zalet wykupienia polisy turystycznej

5/5 – (Ocen: 1) Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, czy na pewno będzie Ci potrzebne dodatkowe ubezpieczenie? Wiele osób rezygnuje z tego świadczenia, ale nie jest to rozsądne podejście. Przedstawiamy 7 zalet wykupienia polisy turystycznej! Urlop czy wyjazd […]

więcej
Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

4.9/5 – (Ocen: 17) Planujesz urlop i zastanawiasz się, co wziąć na wakacje, by zapewnić sobie minimalny ciężar w trakcie wędrówki? A może wprost przeciwnie – chcesz, by Twoja lista na wakacje obejmowała wszystkie niezbędne rzeczy podczas długiego […]

więcej
Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

5/5 – (Ocen: 1) Tegoroczny urlop zamierzasz spędzić w pięknej Argentynie? Ameryka Południowa zachwyca przyrodą, niesamowitymi krajobrazami i barwną kulturą. Turyści muszą jednak mieć na względzie nie tylko przyjemności, ale też potencjalne zagrożenia. Do tak dalekiej podróży trzeba […]

więcej
Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

4.4/5 – (Ocen: 30) Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy można tam pojechać na wakacje? Jeżeli tak, to na co zwracać uwagę, czego unikać i jakie kroki podjąć, by ochronić siebie i współpodróżników? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi […]

więcej