Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Emigranci zarobkowi z Ukrainy nikogo już nie dziwią. Trudno dokładnie oszacować, ile takich osób obecnie pracuje na terenie Polski. Ich liczba prawdopodobnie przekracza 1,2 miliona. W związku z masowym charakterem emigracji zarobkowej do Polski, rodzimi pracodawcy coraz częściej szukają informacji na temat zasad zatrudnienia i ubezpieczenia Ukraińca. Właśnie dlatego postanowiliśmy wytłumaczyć, jak wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem obywatela Ukrainy podczas pracy w Polsce. Warto również wyjaśnić, kiedy bliscy ukraińskiego pracownika zostają objęci publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ukrainiec może pracować nie tylko dzięki zezwoleniu

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Obywatele Ukrainy obecnie nie są już szczególnie zainteresowani podejmowaniem pracy „na czarno” (nawet jeśli miałoby to oznaczać wyższą pensję). Ukraińcy pracujący w Polsce, coraz bardziej cenią sobie możliwość odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Warto wiedzieć, że legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy i objęcie go systemem powszechnego ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego będzie możliwe nie tylko w ramach pozwolenia na pracę. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest złożenie przez pracodawcę oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Takie oświadczenie uprawnia obywateli wybranych państw (Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji) do legalnej pracy na terenie Polski. Limit zatrudnienia związanego z oświadczeniem pracodawcy to sześć miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Warto podkreślić, że pracownik z Ukrainy zatrudniony na podstawie oświadczenia, nie musi uzyskiwać osobnego pozwolenia na pracę (w przeciwieństwie do jego rodaków przebywających w Polsce na podstawie wizy lub czasowego zezwolenia). Obywatele Ukrainy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej także mogą wykonywać legalną pracę bez dodatkowego pozwolenia.

Warto dodać, że możliwości legalnej pracy Ukraińców na terenie Polski znacząco zwiększyły się po wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli wspomnianego kraju. Wiza Schengen dla Ukraińców będzie niepotrzebna jeśli takie osoby posiadają paszport biometryczny i pozostają na terytorium Schengen do 90 dni w każdym 180 -dniowym okresie.

W nawiązaniu do kwestii wizowych warto przypomnieć, że posiadanie prywatnej polisy medycznej jest jednym z warunków uzyskania wizy Schengen przez obywatela Ukrainy. Takie ubezpieczenie musi zapewniać zwrot kosztów leczenia na terenie państw Strefy Schengen wynoszący min. 30 000 euro. Ubezpieczenie Ukraińca związane z legalną pracą w Polsce sprawia jednak, że wymóg dotyczący prywatnej polisy medycznej nie jest stosowany przy wnioskowaniu o Wizę Schengen.

Rodzina pracownika ma prawo do świadczeń z NFZ

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Warto podkreślić, że ubezpieczenie Ukraińca w Polsce stanowi dobre zabezpieczenie społeczne nie tylko dla takiego imigranta zarobkowego. Legalne zatrudnienie skutkujące opłacaniem składek ZUS od pracownika z Ukrainy (w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia) oznacza korzyści również dla jego bliskich. W tym kontekście trzeba podkreślić, że publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym są objęci krewni cudzoziemca, który został legalnie zatrudniony albo posiada inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej). Prawo do świadczeń z NFZ – u przysługuje następującym krewnym ubezpieczonego cudzoziemca: małżonkowi, dzieciom do 18 roku życia, uczącym się dzieciom do 26 roku życia, dzieciom ze znacznym stopniem niepełnosprawności bez limitu wiekowego oraz rodzicom i dziadkom pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym pracownikiem lub przedsiębiorcą.

Obywatele Ukrainy nie mogący korzystać z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego jako pracownik, przedsiębiorca lub osoba bliska ubezpieczonego, mogą rozważyć opłacanie dobrowolnej składki NFZ. Według stanu z 3 lipca 2019 roku, taka składka wynosiła 451,35 zł miesięcznie.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych to internetowe narzędzie, dzięki któremu możesz znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do Twojego rodzaju podróży. Nie tylko zapewnisz sobie i współpodróżnikom właściwą ochronę, ale również nie przekroczysz przygotowanego wcześniej budżetu wyjazdowego. Sprawdź zatem, w jaki sposób […]

więcej
Gdzie na wakacje w maju?

Gdzie na wakacje w maju?

Europa, reszta świata, a może Polska. Zastanawiasz się, gdzie na wakacje w maju warto byłoby wybrać się w tym roku? Sprawdź nasze propozycje. Porównaj temperatury, ceny i zdecyduj, który kierunek jest dla Ciebie najlepszy. Dowiedz się także, jakie […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Jaki wpływ ma wiek podróżującego na ubezpieczenie turystyczne? Na co zwrócić uwagę wybierając polisę dla osoby przewlekle chorej? Jak kupić najlepsze ubezpieczenie za granicą dla seniora? Podpowiadamy, jak ubezpieczyć wyjazd osoby starszej.

więcej
Ubezpieczenie wyjazdu służbowego – czy warto?

Ubezpieczenie wyjazdu służbowego – czy warto?

Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą, jeśli masz w perspektywie wyjazd służbowy, powinieneś zainteresować się kwestią ubezpieczenia wyjazdów zagranicznych. Kompleksowa ochrona zapewni Tobie lub Twoim pracownikom poczucie bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności służbowych za granicą. Sprawdź, […]

więcej