Jakie ubezpieczenie na sporty ekstremalne podczas podróży wybrać?

Jakie ubezpieczenie na sporty ekstremalne podczas podróży wybrać?

Oceń ten wpis

Sporty ekstremalne stają się coraz bardziej popularne – z roku na rok zwiększa się liczba osób, które nie boją się wyzwań i chcą spróbować czegoś nowego. Wiążą się one jednak z dużym ryzykiem -przy ich uprawianiu łatwo jest o kontuzję albo powstanie dużej szkody materialnej. Jeśli Ty także jesteś w gronie osób, które szukają dodatkowej adrenaliny lub zamierzasz do nich dołączyć, potrzebne jest Ci odpowiednio dobrane ubezpieczenie. Ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Zapewni Ci ono dobrą ochronę na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie ich uprawiania.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie na sporty ekstremalne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają odrębnej kategorii polis dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych będzie więc standardową polisą, która zostanie rozszerzona o dodatkowy rodzaj aktywności. Powinieneś zdecydować się na takie rozwiązanie, gdy zamierzasz aktywnie wypoczywać, uprawiając sporty wysokiego ryzyka. Ubezpieczyciele zaliczają do nich takie dyscypliny, jak między innymi:

 • skoki ze spadochronem;
 • narciarstwo ekstremalne ( jazda poza wyznaczonymi trasami);
 • snowboarding ekstremalny;
 • speleologia;
 • żeglarstwo morskie;
 • rafting.

Do sportów ekstremalnych zaliczane jest także szybownictwo, kolarstwo górskie oraz trekking powyżej czterech tysięcy metrów nad poziomem morza. Mówiąc ogólnie, są to wszystkie dyscypliny, które uprawiane są w trudnych warunkach. Oznacza to, że jeśli planujesz ze swoją pociechą górską wycieczkę, ubezpieczenie dziecka od sportów ekstremalnych jest dobrym pomysłem.

Jak wybrać ubezpieczenie sportów ekstremalnych podczas podróży?

Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim rodzaj sportu, który zamierzasz uprawiać. Do popularnych aktywności na zarówno krajowych, jak i zagranicznych wakacjach należą sporty wodne, do których zalicza się:

 • pływanie;
 • nurkowanie;
 • kajakarstwo;
 • sporty motorowodne;
 • żeglarstwo;
 • windsurfing.

Na miejsce wypoczynku wybierane są nie tylko miejscowości położone nad morzem czy jeziorem, ale także górskie kurorty. Piesze wycieczki po górach o charakterze rekreacyjnym to nie jedyny rodzaj aktywności – w terenie górskim możesz uprawiać też wspinaczkę wysokogórską lub kolarstwo górskie. Każda z tych dyscyplin jest sportem wysokiego ryzyka, przed wyjazdem pomyśl więc o wykupieniu ubezpieczenia, które podczas ich uprawiania zapewni Ci odpowiednią ochronę. Cena ubezpieczenia od sportów ekstremalnych będzie oczywiście wyższa od standardowej – pamiętaj jednak, że brak polisy i wypadek zawsze wiązać będzie się ze zdecydowanie wyższym wydatkiem.

Jak dopasować zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do uprawiania sportów ekstremalnych?

Uprawiając sporty ekstremalne, możesz oczywiście liczyć na mnóstwo emocji, ale nie możesz też zapominać o ryzyku z tym związanym. Powstanie kontuzji podczas skoku ze spadochronem czy jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami jest znacznie większe, dlatego potrzebujesz ochrony, której nie zapewni Ci standardowe ubezpieczenie turystyczne. Planując uprawianie sportów ekstremalnych, musisz wybrać polisę, która zagwarantuje Ci otrzymanie pomocy medycznej w pełnym zakresie. Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych powinno obejmować też koszty transportu medycznego do Polski, które mogą być naprawdę bardzo wysokie. Dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę, jeśli zamierzasz uprawiać sporty nie tylko ekstremalne, powinno obejmować także koszty akcji poszukiwawczych i ratownictwa. Ważny jest pakiet assistance, dzięki któremu możesz otrzymać pomoc od ubezpieczyciela przez siedem dni w tygodniu przez całą dobę. W skład dobrej polisy powinno wchodzić także ubezpieczenie NNW od sportów ekstremalnych oraz OC. Wybierając polisę, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia – dopasuj jej wysokość do kraju wyjazdu, pamiętając, że absolutnie minimum to przynajmniej pięćdziesiąt tysięcy złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o sporty ekstremalne?

Kupując ubezpieczenie sporty ekstremalne, musisz się liczyć z koniecznością wydania większej sumy pieniędzy niż w przypadku standardowej polisy turystycznej. Ubezpieczyciele, którzy oferują polisy z rozszerzeniem odpowiednim dla miłośników adrenaliny stosują bowiem zwyżkę składki. W zależności od firmy ubezpieczeniowej jej wysokość może wynieść nawet trzysta procent. Jeśli chcesz wcześniej wiedzieć, ile zapłacisz za rozszerzoną polisę, sięgnij po kalkulator ubezpieczeń turystycznych – to przydatne narzędzie znajdziesz na Kioskpolis.pl

Dlaczego warto wybrać nasze ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych powinno zapewnić Ci dobrą ochronę za stosunkowo niewielką składkę. Na wysokość składki wpłynie nie tylko zakres ubezpieczenia i wysokość sumy gwarantowanej, ale także rodzaj uprawianej przez Ciebie dyscypliny. Korzystając z naszej wyszukiwarki, wybierzesz najlepszą, a więc najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb polisę. Nasza wyszukiwarka obejmuje bowiem oferty różnych ubezpieczycieli, także tych oferujących ubezpieczenie na narty i snowboard oraz ubezpieczenie na ferie zimowe. Przy wyborze polisy i ubezpieczyciela przydatnym narzędziem jest również ranking ubezpieczeń turystycznych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Kłopoty z transportem zawsze są stresujące. Gdy w dodatku chodzi o samolot, niemalże zawsze powodują one dodatkowe problemy. Jeśli nie dotrze się na miejsce na czas, można np. nie pojawić na ważnym spotkaniu, stracić jeden dzień wakacji czy […]

więcej
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej
Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Zbliżają się ferie – cudowny czas, w którym dziecko może wypocząć od szkoły i naładować się energią na kolejny semestr. Jeśli wyjeżdża na narty do obcego kraju, warto, byś zadbał o odpowiednie ubezpieczenie za granicą. Co prawda organizator […]

więcej
Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Obowiązek posiadania OC dotyczy każdego pojazdu z homologacją dopuszczającą do poruszania się po drogach publicznych. Za spełnienie tego obowiązku odpowiada właściciel pojazdu, a nie dostosowując się do niego, naraża się on na wysoką grzywnę w wysokości nawet kilku […]

więcej