Winiety Słowenia

Winiety Słowenia

5/5 - (Ocen: 1)

Gdy podczas podróży będzie się przejeżdżało przez Słowenię, wówczas należy sprawdzić, na jakich warunkach można kupić obowiązkowe winiety w Słowenii. Brak dysponowania potwierdzeniem zakupu może skutkować koniecznością płacenia mandatów. Zatem ważne jest sprawdzenie, na jakich warunkach można uzyskać winietę.

Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek wykupienia winiet. Nie inaczej jest w Słowenii. Od 1 lutego 2022 w tym kraju niezbędne jest posiadanie winiety w Słowenii na motocykle i samochody do 3,5 tony.

Jak uzyskać winietę na Słowenię online?

Gdy planuje się podróż do Słowenii, warto sprawdzić, w jaki sposób można dokonać uzyskania pozwolenia na poruszanie się autostradami. Jednym ze sposobów na uzyskanie winiety online do  Słowenii jest skorzystanie z zakupu za pośrednictwem strony internetowej operatora. Będzie to bardziej wygodnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy planują przejazd przez ten kraj. Natomiast zakupu można dokonać również na przejściu granicznym.

Jak kupić elektroniczne winiety w Słowenii?

Wygodnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na elektroniczne winiety na Słowenię. Pozwala to przede wszystkim wygodnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, na jakich warunkach można zrealizować transakcję. Sprawdzić można cennik winiet w Słowenii. W ten sposób na spokojnie można ustalić, na jaki czas opłaca się je wykupić.

Wybierać można dla samochodów osobowych okres ważności:

  • rok,
  • miesiąc,
  • tydzień.

Gdy nie planuje się regularnie poruszać po Słowenii, wówczas wykupienie winiety na krótszy czas będzie lepszym rozwiązaniem. Dotyczy to między innymi wyjazdu turystycznego. Wówczas winieta tygodniowa na Słowenię może być wystarczająca.

Jaka winieta w Słowenii na auto z przyczepą?

Na różne typy pojazdów obowiązują inne winiety. Należy to brać pod uwagę, gdy chce się kupić winietę w Słowenii online.  Dokonanie niewłaściwego zakupu biletu drogowego będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia kary za brak winiety na Słowenii. Gdy samochód wraz z przyczepą przekracza masę 3,5 tony, wówczas będzie traktowany, jako pojazd ciężarowy.

Jakie winiety w Słowenii na motocykl?

W wielu krajach specjalne wersje biletów drogowych obowiązują na jednoślady, czy też poruszanie się takimi pojazdami nie wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Z tego powodu wybierając winiety Austria, czy te obowiązujące na terenie Słowenii, warto sprawdzić, czy występuje konieczność dokonania zakupu. Akurat właściciele motocykli muszą dysponować biletami drogowymi przy podróżowaniu przez Słowenię.

Jakie są ceny za winiety w Słowenii?

Podczas planowania podróży przez Słowenię, czy wakacji w tym kraju, warto oszacować wydatki, z którymi można się spotkać. Wyjazd turystyczny wymaga zdecydowania się między innymi na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowe wydatki będą związane, także z koniecznością zakupu biletów drogowych. Warto z tego powodu sprawdzić ceny za winiety na Słowenii. Akurat w tym kraju trzeba liczyć się z nieco wyższymi wydatkami. Z tego powodu planując jedynie przejazd przez ten kraj, często lepszym rozwiązaniem może być wybranie innej trasy.

Natomiast udając się na wakacje na Słowenię, trzeba liczyć się z wydatkiem:

  • 120 euro za roczną winietę,
  • 30 euro za miesięczną,
  • 15 euro za tygodniową.

Różne opcje sprawiają, że koszt winiety na Słowenii może być dopasowany do czasu, który spędza się w tym kraju. Podobnie jak przy wybieraniu polis turystycznych sprawdza się informacje, które zapewnia porównywarka ubezpieczeń turystycznych, co pozwala ustalić między innymi, na jaki czas opłaca się ją kupić, tak samo warto wybrać odpowiednie okres ważności biletów drogowych. Przy weekendowym wyjeździe wakacyjnym, można zdecydować się na tygodniową winietę. Natomiast przy dwutygodniowym pobycie, można postawić na miesięczny bilet drogowy.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zniesienie współwłasności samochodu – krok po kroku

Zniesienie współwłasności samochodu – krok po kroku

Często praktykowanym sposobem na obniżenie składki OC, zwłaszcza wśród młodych kierowców, jest dopisywanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu, który ma pełne zniżki ubezpieczeniowe. Można to zrobić, gdyż jeśli się chce, możliwe jest późniejsze zniesienie współwłasności samochodu. Skorzystałeś z […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Włochy

Ubezpieczenie na narty Włochy

Jedziesz na narty do Włoch? Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Alpejskie stoki są piękne i długie, a jazda po nich może być naprawdę ekscytująca. Łatwo się jednak zapomnieć, przeszarżować i doznać urazu bądź kontuzji. Zabezpiecz się, by […]

więcej
Ateny – dojazd z lotniska do miasta

Ateny – dojazd z lotniska do miasta

Planujesz zwiedzić piękną, ciepłą Grecję? Przed wyjazdem warto zdobyć jak najwięcej informacji, które po przyjeździe mogą okazać się przydatne. Wyjaśniamy, jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum, oraz jak się przygotować na taki urlop! Wyjazd za granicę […]

więcej
Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Zgodnie z prawem, każdy polski kierowca musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Należy je wykupić najszybciej, jak to możliwe, ponieważ za jego brak płaci się wysokie kary. Czy do tego procesu trzeba się jakoś przygotować? Wyjaśniamy, co jest potrzebne […]

więcej