Winiety Słowenia

Winiety Słowenia

5/5 - (Ocen: 1)

Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek wykupienia winiet. Nie inaczej jest w Słowenii. W 2013 roku weszło w życie rozporządzenie, które zmieniło to obowiązujące dotychczas i dotyczące dróg płatnych oraz opłat. Zgodnie z nim na terenie Słowenii zaczęła obowiązywać nowa klasyfikacja dwuśladowych pojazdów silnikowych, których maksymalna dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 tony niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy. Jeśli jadąc przez Słowenię, chcesz korzystać z autostrad, pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest wykupienie odpowiedniej winiety.

Gdzie i jak kupić winiety w Słowenii?

Planując podróż do Słowenii, warto sprawdzić, w jaki sposób można uzyskać pozwolenie na poruszanie się autostradami. Jednym ze sposobów na zakup winiety w celu podróży po Słowenii jest wykorzystanie formy online. Winietę można zakupić za pośrednictwem strony internetowej operatora Evinjeta ( https://evinjeta.dars.si). Będzie to bardziej wygodnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy planują przejazd przez ten kraj. Pozwala to przede wszystkim wygodnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, na jakich warunkach można zrealizować transakcję. Sprawdzając cennik winiet w Słowenii, można ustalić, jaka winieta będzie najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku.

Dostępne są 3 opcje płatności online, w skład których wchodzą:

  • karta kredytowa;
  • bankowość online;
  • paypal.

Decydując się na zakup online, musisz wejść na wspomnianą stronę, a następnie wybrać klasę opłaty za pojazd, a także wskazać, jaki rodzaj winiety Cię interesuje (roczna, półroczna, miesięczna, tygodniowa). Kolejny krok to podanie adresu e-mail, na który otrzymasz wiadomość z linkiem, dzięki któremu możliwe będzie kontynuowanie zakupu. W kolejnym kroku musisz podać numer rejestracyjny pojazdu, a także datę, od której winieta ma zacząć obowiązywać. Krok ten powtarza się, co pozwala na eliminację ewentualnych błędów. Ostatnim etapem jest uiszczenie płatności i odebranie dowodu zakupu.

Jeśli w procesie zakupu online napotkasz jakieś trudności, możesz potrzebną Ci winietę kupić stacjonarnie na przejściu granicznym. 

Planując krótki wypad do Słowenii, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie winiety obowiązującej przez tydzień. Wówczas unikniesz niepotrzebnego wydawania większej sumy pieniędzy. 

Klasyfikacja pojazdów i odpowiednie winiety na Słowenii 

Na różne typy pojazdów obowiązują inne winiety. Należy to brać pod uwagę, gdy chce się kupić winietę w Słowenii online.  Dokonanie niewłaściwego zakupu biletu drogowego będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia kary za brak winiety na Słowenii. Obecnie na terenie Słowenii kierowcy mogą korzystać z przeszło 700 kilometrów dróg szybkiego ruchu, za które trzeba uiścić opłatę. Jest to aż 5 autostrad, a także 6 dróg klasyfikowanych jako ekspresowe. Dostępne są następujące winiety:

  • Klasy 1 – przeznaczone są dla jednośladów silnikowych, których szerokość śladu nie przekracza 50 centymetrów.
  • Klasy 2A – są odpowiednie dla pojazdów silnikowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a wysokość nad pierwszą osią nie wynosi więcej niż 1,3 metra.
  • Klasy 2B – przeznaczone są dla pojazdów silnikowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a wysokość nad pierwszą osią jest większa niż 1,3 metra.

Większość pojazdów osobowych zaliczana jest do klasy 2A. Obejmuje ona także popularne SUV-y, minivany, a także pick-upy. Gdy samochód wraz z przyczepą przekracza masę 3,5 tony, wówczas będzie traktowany, jako pojazd ciężarowy.

Różne kategorie pojazdów a obowiązkowe winiety na Słowenii 

Jak już wspomnieliśmy, na Słowenii winiety kupuje się w zależności od tego, do jakiej kategorii zaliczany jest pojazd. Ci, którzy planują przejazd przez Słowenię pick-upem czy niewielkim vanem, mogą w przeważającej większości przypadków kupić winietę dla pojazdów klasy 2A. Z kolei lekkie pojazdy dostawcze są na ogół zaliczane do grupy 2B. Klasa 2B obejmuje między innymi takie auta, jak:

  • Peugeot Boxer;
  • Opel Vivaro;
  • Fiat Ducato;
  • Opel Movano.

W wielu krajach winiety są obowiązkowe nie tylko dla samochodów, ale również jednośladów. W przypadku Słowenii poruszający się motocyklami zobowiązani są do posiadania winiety.

Ceny winiet i ich okres ważności w Słowenii 

Podczas planowania podróży przez Słowenię, czy wakacji w tym kraju, warto oszacować wydatki, z którymi można się spotkać. Wyjazd turystyczny wymaga zdecydowania się między innymi na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowe wydatki będą związane, także z koniecznością zakupu biletów drogowych. Warto z tego powodu sprawdzić ceny za winiety na Słowenii. Akurat w tym kraju trzeba liczyć się z nieco wyższymi wydatkami. Z tego powodu planując jedynie przejazd przez ten kraj, często lepszym rozwiązaniem może być wybranie innej trasy.

W Słowenii dostępne 3 rodzaje czasowe winiet:

  • roczne;
  • tygodniowe;
  • półroczne.

Koszt zakupu uzależniony jest od długości ważności, a także klasy, do której zaliczony jest pojazd. Udając się na wakacje na Słowenię, trzeba liczyć się z wydatkiem, który  w przypadku pojazdów osobowych wyniesie:

  • 120 euro za roczną winietę (około 540 złotych),
  • 30 euro za miesięczną (około 135 złotych),
  • 15 euro za tygodniową (około 68 złotych).

Właściciele motocykli muszą zapłacić:

  • 55 euro za winietę roczną, czyli około 250 złotych;
  • 30 euro za winietę półroczną, czyli około 135 złotych;
  • 7,5 euro za winietę tygodniową, czyli około 34 złote.

Różne opcje sprawiają, że koszt winiety na Słowenii może być dopasowany do czasu, który spędza się w tym kraju. Podobnie jak przy wybieraniu polis turystycznych sprawdza się informacje, które zapewnia porównywarka ubezpieczeń turystycznych, co pozwala ustalić między innymi, na jaki czas opłaca się ją kupić. Przy weekendowym wyjeździe wakacyjnym, można zdecydować się na tygodniową winietę. Natomiast przy dwutygodniowym pobycie, można postawić na miesięczny bilet drogowy.

Winiety siedmiodniowe ważne są przez 7 kolejnych dni kalendarzowych, licząc od dnia, który zaznaczony został na winiecie. Miesięczne ważne są od dnia, który zaznaczony został na winiecie do dnia o takim samym numerze, ale przypadającym w kolejnym miesiącu. W przypadku winiet półrocznych termin ważności upływa w dniu o takim samym numerze, jak ten zaznaczony na winiecie, ale przypadającym za sześć miesięcy.

Kontrola i potencjalne kary za brak winiety na Słowenii

Kontrolę nad prawidłowym korzystaniem z winiet sprawują na Słowenii 3 organy:

  • Policja;
  • Spółka Autostrad Republiki Słowenii;
  • Administracja Finansowa Republiki Słowenii.

Obowiązkiem każdego operatora drogi jest monitorowanie winiet. Wykorzystuje się w tym celu kamery, które zainstalowane są na drogach, punktach kontrolnych, ale również pojazdach uprawnionych do kontroli.

Przejazd słoweńską autostradą bez ważnej winiety wiąże się z ryzykiem grzywny wynoszącej nawet 300 euro, co daje kwotę około 1350 złotych (w zależności od kursu euro). Jeśli okaże się, że kierowca przeniósł tablicę rejestracyjną pojazdu, który posiadał ważną winietę, na inny pojazd wówczas grzywna będzie wyższa i wyniesie 500 euro, czyli około 2500 złotych.

Kto jest zwolniony z opłat drogowych w Słowenii?

Obowiązujące na terenie Słowenii przepisy wskazują pojazdy, które zwolnione są z opłat drogowych. Zalicza się do nich między innymi samochody Armii Słowenii, pojazdy innych wojsk, które wykonują zadania obronne, a także samochody międzynarodowych sił pokojowych. Również te wykorzystywane w transporcie humanitarnym zwolnione są z opłat.

Podsumowanie

Na drogach ekspresowych i autostradach słoweńskich obowiązują winiety, których cena zależna jest od klasy pojazdu oraz czasu trwania. Zakupić możesz winietę roczną, miesięczną oraz tygodniową. Koszt w przypadku pojazdów osobowych waha się od 15 euro (około 68 złotych) do 120 euro (około 540 złotych). Brak winiety to ryzyko mandatu karnego, którego wysokość to 300 euro (około 1350 złotych). 

FAQ

Czy winieta w Słowenii jest obowiązkowa?

Winiety na terenie Słowenii są obowiązkowe dla kierowców poruszających się po autostradach i drogach ekspresowych. 

Ile kosztują winiety w Słowenii?

Cena uzależniona jest od kategorii pojazdu oraz czasu ważności winiety. W przypadku aut osobowych winieta roczna to koszt 120 euro, czyli około 540 złotych, miesięczna 30 euro, czyli około 135 złotych, zaś tygodniowa 15 euro, co daje w przeliczeniu na złotówki kwotę około 78 złotych.

Gdzie można kupić winietę na Słowenii?

Najlepiej zrobić to online, wchodząc na stronę https://evinjeta.dars.si. Dostępne są one również w punktach stacjonarnych na przejściach granicznych.

Jak długo ważne są winiety w Słowenii?

Dostępne są winiety ważne tydzień, miesiąc oraz rok.

Jakie kary grożą za brak winiety w Słowenii?

Decydując się na jazdę bez ważnej winiety, trzeba liczyć się z karą wynoszącą 300 euro, czyli około 1350 złotych.Jeśli przeniesiesz tablicę rejestracyjną pojazdu posiadającego ważną winietę na swoje auto, kara będzie wyższa – wyniesie 500 euro, czyli 2500 złotych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

Dom czy mieszkanie zwykle stanowią główną część majątku przeciętnego Polaka. Jego zniszczenie, zdewastowanie czy ograbienie może spowodować ogromne problemy oraz straty finansowe. Na wypadek takich okoliczności można się jednak odpowiednio zabezpieczyć, inwestując w stosowną polisę. Przedstawiamy 5 sytuacji, […]

więcej
Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Chorwacja jest jedną z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wakacje Polaków. Stosunkowo korzystne ceny, urocze krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy, dogodna pogoda i smaczne jedzenie zachęcają do odwiedzin i wypoczynku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje dojazd do Chorwacji, a także ile […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej
Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Wyjazd na narty w marcu – jakie kierunki wziąć pod uwagę?

Marzysz o wyjeździe na narty, lecz ceny w kurortach w szczycie sezonu przekraczają Twoje możliwości? Choć z narciarstwem jednoznacznie kojarzy się okres od grudnia do lutego, nie brakuje miejsc, w których możesz się oddać tej rozrywce również wczesną […]

więcej