Ubezpieczenie OC biura rachunkowego

Ubezpieczenie OC biura rachunkowego

Niektóre podmioty zobowiązane są przepisami prawa do wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej. Przykładem jest OC księgowego, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Warto wiedzieć również o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie OC biur rachunkowych dotyczy jedynie tych podmiotów, które prowadzą usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie dotyczy to więc biur, które rozliczają jedynie sprawy kadrowe i pracownicze. Dlaczego warto kupić OC i na jakie dodatkowe klauzule dobrze jest się zdecydować? Ile kosztuje ubezpieczenie biura rachunkowego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.

OC biura rachunkowego – co to jest?

Polskie prawo zobowiązuje wszystkie podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. OC dla biur rachunkowych znosi odpowiedzialność z osoby ubezpieczonej na ubezpieczyciela, w przypadku wyrządzenia jakiejkolwiek szkody, wynikającej z prowadzonej działalności. W zależności od wybranego zakresu polisy, można ubezpieczyć się nie tylko od szkód majątkowych klientów, ale również uszkodzeń w budynku, wynikających z korzystania z niego w trakcie pracy. Polisa OC biur rachunkowych to doskonała ochrona, ponieważ nawet najbardziej doświadczony księgowy, ma prawo się pomylić lub nie dopełnić w określonym czasie swoich obowiązków. Bywa, że taka sytuacja ma bardzo kosztowne skutki dla klienta, który powierza biuru rachunkowemu swoje finanse oraz kwestie podatkowe. Ubezpieczenie OC biura rachunkowego warto więc dopasować do indywidualnego charakteru prowadzonej działalności. Rozliczając podatki osób o normalnych dochodach, wystarczy zdecydować się na proponowaną przez zakład ubezpieczeń sumę gwarantowaną. Jeśli jednak firma obsługuje duże firmy, wówczas polisa OC biura rachunkowego będzie bardziej kosztowna w skali roku, ale też gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego – kto musi wykupić polisę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde biuro rachunkowe, które świadczy usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych dla innych podmiotów, musi kupić polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, to ubezpieczenie również zapewnia stabilizację finansową i stanowi poduszkę bezpieczeństwa. Jeśli dojdzie do nieumyślnego zaniedbania ze strony pracownika biura rachunkowego, wówczas ubezpieczenie OC biura rachunkowego pokrywa wszystkie koszty związane ze szkodą. Firma ubezpieczeniowa zajmuje się również przeprowadzeniem całego postępowania wyjaśniającego. Poważni klienci zwykle sprawdzają, czy biuro rachunkowe dysponuje taką polisą. Jeśli jest to jednoosobowa firma, szczególnie warto zwrócić na to uwagę. Istotne jest, aby biuro rachunkowe było w stanie zrekompensować ewentualne szkody.

Jaka jest cena ubezpieczenia OC biura rachunkowego?

Dzisiaj takie polisy, jak OC członków zarządu, OC pojazdu, czy OC w życiu osobistym, można zamówić wygodnie online. Również OC dla biura rachunkowego można w każdej chwili zakupić przez Internet. Dzięki wygodnemu kalkulatorowi, bardzo szybko można samodzielnie wybrać wysokość składki. Najważniejszym parametrem, który często decyduje o cenie, jest wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia. Im wyższa suma gwarantowana do wypłaty w przypadku szkody, tym na większy koszt ubezpieczenia trzeba się przygotować. Zwykle cena OC biur rachunkowych wynosi około kilkuset złotych w skali roku. Decydując się na dodatkowe pakiety, trzeba się liczyć ze wzrostem wysokości składki nawet do poziomu kilku tysięcy złotych na rok.

Wpływ na koszt ubezpieczenia ma również ilość pracowników, zatrudnionych przez biuro. Jeśli więcej osób zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, wówczas właściciel biura musi ubezpieczyć również swoich pracowników, co podnosi koszty. Na polisie OC nie warto jednak oszczędzać, ponieważ przynosi wiele korzyści i zapewnia spokój.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Narty w sezonie 2020/2021 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Narty w sezonie 2020/2021 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Sytuacja na świecie wydaje się poprawiać, dlatego miłośnicy zimowych sportów, zmęczeni ograniczeniami, planują aktywny urlop. Każdy wyjazd wiąże się z różnymi zagrożeniami, ale w tym roku ryzyko jest wyjątkowo duże. Podpowiadamy, jak przygotować się na narty w sezonie […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej
Kary za cofanie licznika – co musisz o nich wiedzieć?

Kary za cofanie licznika – co musisz o nich wiedzieć?

Kupowanie używanego auta było często zakupem wysokiego ryzyka. Nowy właściciel tak naprawdę musiał wierzyć na słowo, gdy sprzedawca gwarantował stan licznika. Nawet gdy po czasie odkrył, że dopuszczono się przekręcania licznika w samochodzie, niewiele mógł z tym zrobić. […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Jeśli prowadzisz własną firmę i rozważasz zakup samochodu, jednym z najlepszych rozwiązań jest wzięcie go w leasing. Wówczas zwolni Cię to z konieczności zapłacenia całej ceny naraz. Nie możesz jednak zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu w leasingu. Przedstawiamy listę […]

więcej