Ubezpieczenie na życie w młodym wieku – przesada czy zdrowy rozsądek?

Ubezpieczenie na życie w młodym wieku – przesada czy zdrowy rozsądek?

Oceń ten wpis

Kiedy jesteśmy młodzi, zdrowi i sprawni często nam się wydaje, że tak już pozostanie. Tymczasem los niestety bywa przewrotny. Nigdy nie możesz być pewien, czy za jakiś czas nie ulegniesz poważnemu wypadkowi, którego skutkiem będzie potrzeba wielomiesięcznej rehabilitacji lub nie zachorujesz, a Twoje leczenie pochłonie wszystkie oszczędności. Właśnie dlatego ubezpieczenie życia dla młodych wcale nie jest przesadą, ale głosem rozsądku. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak się ubezpieczyć na życie w młodym wieku i na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią polisę. Czytaj dalej!

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie na życie w młodym wieku?

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale nie wiesz, co to jest ubezpieczenie na życie w młodym wieku? Już wyjaśniamy! Polisa ubezpieczenia na życie dla młodych to ten sam produkt, co ubezpieczenie na życie dla osób w starszym wieku. Ma za zadanie przede wszystkim zapewnić wsparcie finansowe osobom uposażonym na wypadek śmierci ubezpieczonego. Twoja śmierć będzie dla najbliższych ogromnym ciosem, ale pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela zdejmą z ich barków przynajmniej konieczność martwienia się o kwestie finansowe. 

Ubezpieczenie na życie może dotyczyć tylko zabezpieczenia finansowego na wypadek śmierci, ale często wybieranym rozwiązaniem jest ubezpieczenie zdrowia i życia, rozszerzone o pomoc finansową w przypadku choroby, wypadku, śmierci osoby z rodziny ubezpieczonego, narodzin dziecka, niektórych chorób, pobytu w szpitalu, inwalidztwa itp. Zakres ochrony, jaki daje ubezpieczenie zdrowotne i na życie dla młodych zależy od warunków zaproponowanych przez ubezpieczyciela i wybranej przez Ciebie polisy, dlatego w pierwszej zastanów się, na jakim zabezpieczeniu Ci zależy. 

Reasumując: co obejmuje ubezpieczenie na życie dla młodzieży i młodych? W podstawowej wersji jest to polisa na wypadek śmierci, ale zakres ochrony można rozszerzyć, w zależności od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Przeczytaj również, dlaczego ubezpieczenie dla rodziny to dobry pomysł. 

Ubezpieczenia na życie w młodym wieku można podzielić na grupowe i indywidualne. 

 • Indywidualna polisa na życie dla młodych to ubezpieczenie, które wykupujesz samodzielnie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ofertę, czyli zakres ochrony oraz czas trwania umowy dostosowujesz do własnych potrzeb. Indywidualne ubezpieczenia na życie znajdziesz w ofercie większości ubezpieczycieli. Może być ono wymagane przez bank, jeżeli zaciągasz kredyt na kupno mieszkania lub domu. Więcej informacji na temat tego, czy ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym to zawsze konieczność, znajdziesz w podlinkowanym tekście. 
 • Polisy grupowe to propozycje ubezpieczenia na życie oferowane zazwyczaj przez zakład pracy. Z uwagi na to, że polisa zazwyczaj obejmuje dużą liczbę osób, Twój pracodawca często jest w stanie zaproponować Ci preferencyjne warunki. 

Warto dodać, że prywatne ubezpieczenie na życie w młodym wieku może dodatkowo umożliwiać osobie ubezpieczonej oszczędzanie lub inwestowanie pieniędzy – miesięcznie płacisz konkretną składkę, która następnie jest dzielona na dwie części. Jedna część zapewnia Ci ochronę ubezpieczeniową, natomiast druga jest przeznaczona na inwestycje. 

Jakie korzyści przynosi posiadanie ubezpieczenia na życie w młodym wieku?

Prywatne ubezpieczenie na życie i zdrowie dla młodych to forma zabezpieczenia dla Ciebie i Twoich najbliższych, która proponuje wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Zakup dodatkowego ubezpieczenia na życie pomaga zmniejszyć ryzyko, że w razie Twojej śmierci rodzina popadnie w problemy finansowe. Indywidualne ubezpieczenie na życie i zdrowie w młodym wieku warto rozważyć, zwłaszcza jeżeli:

 • Jesteś jedynym lub głównym żywicielem rodziny, czyli Twoja żona lub mąż nie pracują lub zarabiają zdecydowanie mniej niż Ty,
 • Masz małe dzieci. Dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na życie na wypadek Twojej śmierci pomoże matce lub ojcu dzieci zaspokoić ich podstawowe potrzeby, jeżeli Ciebie zabraknie. Wychowanie i wykształcenie kosztują, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu rodziny. 

To jednak nie koniec korzyści, jakie zapewnia Ci ubezpieczenie życia i zdrowia dla młodych. Niestety, nawet jeżeli bardzo o siebie dbasz, ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, nigdy nie wiesz, kiedy do Twoich drzwi zapuka poważna choroba czy trwała lub czasowa niepełnosprawność związana np. z wypadkiem komunikacyjnym. Wykupując polisę, która w takich przypadkach zapewni Ci wsparcie finansowe, otrzymane pieniądze możesz wykorzystać na zapłacenie za drogie leczenie czy rehabilitację. 

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej dla osób w młodym wieku?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie na życie dla młodych, bardzo możliwe, że kluczowe znaczenie ma dla Ciebie wysokość składki. W czasach galopującej inflacji jest to bardziej niż zrozumiałe. Musisz jednak pamiętać, że cennik indywidualnego ubezpieczenia na życie w młodym wieku zależy od wielu czynników. Wpływ na niego ma m.in.:

 • Zakres ubezpieczenia – im jest ono szersze, tym droższa może być Twoja polisa,
 • Stanu Twojego zdrowia – wyższej ceny możesz się spodziewać, jeżeli poważnie chorujesz, ponieważ wówczas ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko,
 • Sumy ubezpieczenia – wysoka suma potencjalnego odszkodowania nierozerwalnie wiąże się z wyższą składką,
 • Wykonywanego zawodu – jeżeli pracujesz w ryzykownej branży, w której jest duże niebezpieczeństwo wypadków, możliwe, że zapłacisz większą stawkę,
 • Czas trwania umowy – zazwyczaj umowa ubezpieczenia na życie dla młodych obejmuje okres 12 miesięcy, ale na rynku znajdziesz również polisy z dłuższym czasem umowy, których koszt w przeliczeniu na jeden rok może być niższy. Przed zakupem porównaj więc cennik polisy na życie dla młodych krótko- i długoterminowej. 

Nie wiesz, gdzie ubezpieczyć się na życie? Pomóc może Ci ranking ubezpieczycieli oraz ranking ubezpieczeń na życie. Skorzystaj również z naszej porównywarki polis, dzięki której bez ruszania się z fotela sprawdzisz oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz tę, której warunki najbardziej Ci odpowiadają. 

Czy są różnice w warunkach ubezpieczenia na życie dla młodych osób w porównaniu do starszych?

Warunki polisy na życie dla młodych często różnią się od warunków proponowanych starszym klientom. 

 • Ubezpieczenie życiowe w młodym wieku może być tańsze niż polisa dla osoby starszej. Powód jest prosty – w ich przypadku prawdopodobieństwo śmierci jest większe. Zwykle gorszy jest również stan zdrowia osób w podeszłym. 
 • Inną ważną różnicą jest suma ubezpieczenia, czyli kwota wypłacanego odszkodowania. Dla starszych osób ubezpieczyciel może zaproponować niższą sumę z uwagi na większe ryzyko, które ponosi. 
 • Zaproponowany czas trwania umowy w przypadku ubezpieczenia na życie dla młodych jest zazwyczaj dłuższy niż ten oferowany klientom w podeszłym wieku. 

Sprawdź również, czym jest ubezpieczenie na życie dla rodziny.

Jakie są najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie w młodym wieku?

Decyzja zapadła: kupujesz ubezpieczenie! Najlepsze polisy na życie w młodym wieku to te, które odpowiadają Twoim potrzebom. Na co w takim razie powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jeżeli przeglądasz oferty towarzystw ubezpieczeniowych?

 • Wyłączenia odpowiedzialności. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia sprawdź, kiedy ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Musisz mieć świadomość, że istnieją sytuację, których odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego nie obejmuje. Zazwyczaj wyłączenie dotyczy np. śmierci samobójczej, śmierci podczas uprawiania niebezpiecznych sportów, śmierci w trakcie popełniania lub próby popełnienia przestępstwa itp., ale każdy ubezpieczyciel ma pod tym względem swoje zasady. 
 • Optymalna suma ubezpieczenia. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to, jaką sumę ubezpieczenia powinna Ci gwarantować najlepsza polisa na życie dla młodych. To bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od Twojej sytuacji życiowej. Inna kwota będzie odpowiednia dla bezdzietnego małżeństwa, które posiada mieszkanie nieobciążone kredytem, a inna dla osoby, której żona lub mąż nie pracuje, a para ma na utrzymaniu 2 dzieci. 
 • Udogodnienia w opłacaniu składek. Dobra polisa na życie w młodym wieku powinna zapewniać Ci elastyczność w kwestii płacenia składek. Zwróć uwagę zwłaszcza na to, czy ubezpieczyciel dopuszcza możliwość ich czasowego zawieszenia. Taka opcja może Ci się przydać, jeżeli będziesz się borykał z przejściowymi problemami finansowymi.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię do tego, że ubezpieczenie na życie dla młodych to przejaw rozsądku. W życiu warto spodziewać się przede wszystkim dobrych chwil, ale warto jednocześnie być przygotowanym na te gorsze. Pamiętaj – przezorny, ubezpieczony!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej
Jaki jest koszt wymiany opon w aucie oraz gdzie możemy to zrobić?

Jaki jest koszt wymiany opon w aucie oraz gdzie możemy to zrobić?

Każdy właściciel samochodu musi pamiętać o tym, że o auto trzeba dbać. Regularny przegląd techniczny jednak nie wystarczy. Z różnych powodów niezbędna może być wymiana opon w samochodzie. Najczęściej robimy to wtedy, kiedy zmieniają się pory roku. Zdecydowana […]

więcej
Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Wybierasz się na samochodową podróż po Europie? Uważaj – w niektórych krajach obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce – stąd też nietrudno o mandat. Możesz tego jednak uniknąć, przygotowując się odpowiednio do podróży. Zobacz, co powinieneś sprawdzić […]

więcej
Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Szukasz taniego i atrakcyjnego pod względem dodatków ubezpieczenia OC? Przekonaj się, dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie mógłby zadziałać tak dobrze, jak odpowiednik, gdzie dane się podaje. Poznaj największe zalety porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych na przykładzie KioskuPolis.pl. Wybierz […]

więcej