Na czym polega amortyzacja samochodu osobowego?

Na czym polega amortyzacja samochodu osobowego?

Oceń ten wpis

Pojęciem, które bardzo często pojawia się w kontekście odszkodowań wypłacanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe z tytułu polisy autocasco jest amortyzacja samochodu. Nie da się ukryć, że wszystkie części użytkowanego auta ulegają zużyciu. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można dzisiaj znaleźć nie tylko polisy uwzględniające amortyzację części. Od większości ubezpieczycieli za cenę wyższej składki możesz kupić także ubezpieczenie auto casco z tak zwanym zniesieniem amortyzacji samochodu.

Co to jest amortyzacja samochodu?

Wiele osób nie do końca wie, co to jest amortyzacja samochodu. Otóż w przypadku ubezpieczenia AC chodzi o pomniejszenie wartości części auta, które musisz wymienić, dokonując jego naprawy. Ich wartość wyrażana jest w procentach. Ile to będzie procent możesz sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy, które są integralną częścią każdej umowy zawieranej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Z tą częścią dokumentu musisz zapoznać się naprawdę bardzo dokładnie i uważnie. Tylko wtedy będziesz mógł wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę i nie poczujesz się oszukany, gdy dojdzie do wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych wysokość amortyzacji jest bowiem ustalana bardzo różnie.

Amortyzacja samochodu osobowego jest brana pod uwagę przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe w trakcie wyliczania szkody. Jest ona uwzględniana przez ubezpieczycieli także przy wyliczaniu wysokości odszkodowania. W chwili zaistnienia szkody ubezpieczyciel potrąci od odszkodowania procent od wartości nowych części. O ile mniejsze odszkodowanie otrzymasz zależy od tego, jak wysoki procent został zapisany w OWU. W przypadku auta, które ma maksymalnie rok procent potrącenia może wynieść 10%. W przypadku dwuletniego samochodu będzie to już dwa razy więcej.

Koniecznie należy dodać, że amortyzacja części odnosi się wyłącznie do ubezpieczenia autocasco. Nie dotyczy ona ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce.

Co daje amortyzacja samochodu?

Na wysokość potrącenia wpływa w bardzo dużym stopniu wiek pojazdu. Im jest on starszy, tym dokonywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe potrącenie jest większe. Ubezpieczenie AC jest jednym z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Oznacza to, że nie musisz go wykupywać. To, że jest to ubezpieczenie, którego nie musisz mieć pozwala firmom ubezpieczeniowym dowolnie ustalać wysokość potrąceń z tytułu amortyzacji części. Musisz pamiętać, że amortyzacja auta obejmuje wszystkie znajdujące się w pojeździe części, a nie tylko te mechaniczne. Eksploatowane są także elementy znajdujące się na wyposażeniu samochodu.

Wielu kierowców – szczególnie młodych – zastanawia się jednak nad tym, co daje amortyzacja samochodu. Otóż nabywając polisę autocasco z amortyzacją części, możesz liczyć na znacznie obniżoną składkę. U niektórych ubezpieczycieli za polisę autocasco z amortyzacją części możesz zapłacić nawet do 50% mniej. W przypadku wystąpienia szkody nie otrzymasz jednak pełnego odszkodowania. Jeśli chcesz liczyć na takie, musisz kupić polisę z tak zwanym zniesieniem amortyzacji. Pamiętaj jednak, że za takie ubezpieczenie zapłacisz więcej. Decydując się na tak zwane zniesienie amortyzacji, możesz jednak być pewny, że towarzystwo ubezpieczeniowe przy wypłacie odszkodowania nie dokona żadnych potrąceń zarówno za wyeksploatowane części, jak również za wyposażenie.

Jaka amortyzacja samochodu osobowego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają spadek wartości części samochodowych, biorąc pod uwagę czas, jaki minął od zarejestrowania samochodu. Oznacza to, że uwzględniany jest także ten czas, w którym auto nie było użytkowane. Zdarza się też, że poszczególni ubezpieczyciele różnie obliczają spadek wartości konkretnych części. Jedni uznają, że pewne elementy (np. układ hamulcowy) pojazdu zużywają się szybciej niż inne. Warto dodać, że amortyzacja dotyczy nie tylko samochodów osobowych używanych przez osoby prywatne, ale także pojazdów służbowych. W przypadku samochodów firmowych dopuszczalna jest nawet przyspieszona amortyzacja samochodu. Może ona zostać zastosowana w stosunku do tych aut, które są bardziej intensywnie eksploatowane. O takiej amortyzacji można mówić też w przypadku pojazdów, od których wymagana jest szczególnie wysoka sprawność techniczna. Chodzi tutaj między innymi o te pracujące w warunkach, które powodują ich wcześniejsze zużycie.

Ile trwa amortyzacja samochodu?

Pytanie o to, ile trwa amortyzacja samochodu – zarówno amortyzacja samochodu używanego, jak i nowego – nurtuje niejednego przedsiębiorcę. Wiele zależy od tego, jaka była początkowa wartość auta. Jeżeli początkowa wartość samochodu osobowego wynosiła ponad 10 000 złotych, musisz zastosować amortyzację w czasie. Metod amortyzacji samochodów służbowych jest kilka. Najczęściej stosowana jest amortyzacja liniowa wynosząca 20%. Okres amortyzacji w tym przypadku wynosi 5 lat. W przypadku aut zakupionych z drugiej ręki możesz zastosować wyższą, wynoszącą 40% stawkę amortyzacji. Czas amortyzacji zostanie skrócony w tym przypadku do 2,5 roku. Oczywiście, aby skorzystać z indywidualnej – 40% stawki amortyzacji – musisz udowodnić, że nabyłeś samochód, z którego poprzedni właściciel korzystał przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Ile kosztuje amortyzacja auta?

Dla wielu osób samochód jest narzędziem pracy. Są też tacy, którzy wykorzystują auto podczas dojazdów do pracy. Mimo że w domowym budżecie koszty ponoszone na utrzymanie auta zajmują istotne miejsce, wiele z tych osób nie może korzystać z innego środka transportu. Jak wygląda amortyzacja samochodu i koszty związane z jego eksploatacją? Rachunek wydatków ponoszonych na eksploatację auta warto rozpocząć od wydatków na paliwo. Ile one wyniosą zależy zarówno od ceny paliwa na stacjach, jak i liczby kilometrów pokonywanych w ciągu jednego miesiąca. Wydatki na paliwo to oczywiście jeszcze nie wszystko.

Koniecznie należy doliczyć także te na ubezpieczenie OC i AC. Jeśli jesteś osobą, która dużo podróżuje, musisz rozważyć również ubezpieczenie assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych podstawową polisę assistance dodaje gratis do ubezpieczenia OC i AC. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie lepszą ochronę, za polisę assistance musisz dopłacić. Porównywarka OC AC jest narzędziem, które pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę. Do wydatków związanych z eksploatacją samochodu musisz doliczyć także te związane z przeglądem technicznym. Pamiętaj o kosztach zakupu płynu do spryskiwaczy oraz kompletu opon. Na szczęście tych ostatnich nie musisz kupować co roku.

Zajmij się teraz policzeniem amortyzacji auta. Załóżmy, że za samochód w salonie zapłaciłeś 90 000 zł. Jeśli zdecydujesz się sprzedać go za 5 lat, może znajdziesz kupca, który gotowy będzie zapłacić za niego 30.000. Podziel różnicę między ceną zakupu nowego auta a tą, za którą go sprzedałeś przez 1826 (auto użytkowałeś 5 lat). Otrzymany wynik musisz dodać do kosztów, które wynikały tylko i wyłącznie z eksploatacji samochodu. Odpowiedź na pytanie jak liczyć amortyzację samochodu nie jest więc nadmiernie skomplikowana.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej
Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak coraz więcej posiadaczy pojazdów się na nie decyduje. Zwiększa bowiem zakres ochrony i sprawia, że nie musimy się martwić o różnego rodzaju zajścia – np. kradzież pojazdu, porysowanie maski przez nieznanego sprawcę […]

więcej