6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka

5/5 - (Ocen: 1)

Bezpieczeństwo dziecka jest dla odpowiedzialnych rodziców nadrzędną wartością. Gdy w wychowawca w szkole przedstawia ofertę ubezpieczenia, większość bez zastanowienia decyduje się na to świadczenie. Czy jednak na pewno ma się świadomość tego, za co się płaci? Przedstawiamy 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka!

Nad małymi łobuziakami czasem trudno jest zapanować. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do mniej lub bardziej poważnego wypadku. Rodzice czy opiekunowie nie zawsze dadzą radę w porę ochronić malucha przed niebezpieczeństwem. Z tego względu warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie NNW dziecka. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tej polisie!

1. Co to jest ubezpieczenie NNW dziecka?

Ubezpieczenie NNW dziecka to polisa Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Obejmuje sytuacje, w których doszło do urazu, zachorowania lub śmierci. Każda ubezpieczalnia określa własne warunki umowy – ochrona może działać na terenie szkoły, ale też poza nią. W zapisach można znaleźć także tabelę procentowego uszczerbku na zdrowiu. Określa jaka część sumy gwarantowanej jest przyznawana rodzicom w razie wybranych zdarzeń. Im poważniejsze konsekwencje, tym większe odszkodowanie się otrzyma. W chwili śmierci dziecka wypłaca się 100% podstawowej wartości (lub więcej, jeśli do śmierci dojdzie w wypadku komunikacyjnym).

2. Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie NNW dziecka?

Ubezpieczenie NNW dziecka gwarantuje wypłatę odszkodowania i/lub pokrycie kosztów w chwili, gdy nastąpił uszczerbek na zdrowiu (wymieniony w tabeli) lub śmierć.

Pieniądze mogą być przekazane m.in. na:

  • transport medyczny,
  • zwrot kosztów leczenia (w tym pokrycie ceny leków),
  • zwrot kosztów wizyty bądź zabiegów u stomatologa,
  • zwrot kosztów operacji plastycznych,
  • zwrot kosztów wypożyczenia lub zakupu protez, przedmiotów ortopedycznych i innych akcesoriów lub urządzeń,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji.

Ubezpieczenie NNW dziecka może jednak nie zostać wypłacone w kilku określonych przypadkach. W tzw. wyłączeniach zwykle wspomina się o sportach ekstremalnych, podróżach w niebezpieczne rejony czy zdarzeniach poza granicami kraju. Są jednak ubezpieczyciele, których polisy obejmują część sportów walki (np. Wiener TU) bądź zapewniają ochronę na całym świecie (np. Proama i Generali). Z tego powodu konieczne jest przeczytanie OWU jeszcze przed zakupem ubezpieczenia, by świadomie wybrać najlepszą polisę!

3. Czy ubezpieczenie NNW dziecka jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie NNW dziecka nie jest obowiązkowe. Zwykle oferta kupna polisy jest przedstawiana rodzicom i/lub uczniom w szkole, ale nie oznacza to, że jest wymagana. Brak takiego świadczenia oznacza jednak, że to rodzice są w pełni odpowiedzialni i poniosą wszystkie ewentualne koszty leczenia z własnej kieszeni. Z tego względu – mimo wszystko – rozsądniej jest zdecydować się na ubezpieczenie NNW dziecka.

4. Czy można wykupić ubezpieczenie NNW dziecka poza szkołą?

Czy można wykupić ubezpieczenie NNW dziecka poza szkołą?

Ubezpieczenie NNW dziecka jest zwykle oferowane w szkołach, ponieważ placówki oświatowe mają najczęściej podpisaną umowę z wybranym towarzystwem. Każdego roku dostarczają nowych klientów, dlatego przysługują im korzystne oferty grupowe. Dzięki temu roczna składka za ubezpieczenie NNW dziecka może wynosić tylko ok. 20-30 złotych. To niewiele, ale sam zakres polisy zwykle nie jest też zbyt obszerny. Ponieważ nie ma obowiązku wykupienia pakietu proponowanego przez szkołę, warto samodzielnie znaleźć lepszą ofertę.  Ceny samodzielnie wykupowanych polis także zaczynają się od 20-30 złotych, a mogą mieć znacznie szerszy zakres ubezpieczenia!

5. Jaką sumę gwarantowaną powinno mieć ubezpieczenie NNW dziecka?

Ubezpieczenie NNW dziecka powinno mieć jak najwyższą sumę gwarantowaną. Dzięki temu można uzyskać korzystne sumy odszkodowania, które faktycznie pokryją koszty leczenia. Zawsze rozsądnie jest wybrać pakiet z możliwie największą kwotą. Dobre oferty zaczynają się od ok. 50 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że suma gwarancyjna nie jest jedynym elementem, na który należy zwrócić uwagę. Im szerszy zakres polisy, tym lepiej. Warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia, które zapewnia m.in. pomoc w przypadku zachorowania dziecka na poważne choroby, niebędące wynikiem wypadku.

6. Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie NNW dziecka?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie NNW dziecka?

W Polsce działa kilkadziesiąt towarzystw i firm ubezpieczeniowych. Chcąc znaleźć najlepsze ubezpieczenie NNW dziecka, trzeba by poświęcić sporo czasu na przeanalizowanie oraz porównywanie dostępnych ofert. Na szczęście istnieje o wiele szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze rozwiązanie. Z naszą pomocą możesz skorzystać z gotowego zestawienia najtańszych i najciekawszych propozycji na rynku, które spełnią Twoje oczekiwania. Możesz je ze spokojem porównać, by wybrać najlepszy z nich.

Ubezpieczenie NNW dziecka to niezwykle przydatne świadczenie. Nie trzeba jednak godzić się na pakiet oferowany przez szkołę. Czasami warto wykupić tę polisę na własną rękę. Zadbaj o to, by Twoja pociecha mogła otrzymać należyte wsparcie w trudnej sytuacji!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
NNW szkolne dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

NNW szkolne dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

Nawet najlepiej pilnowane dziecko może w każdej chwili ulec wypadkowi. Wystarczy chwila nieuwagi, by ruchliwy maluch zrobił sobie mniej lub bardziej poważną krzywdę. Z tego względu w placówkach edukacyjnych oferowane jest specjalne ubezpieczenie. Czy jest ono obowiązkowe, czy […]

więcej
5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka

5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka

Dzieci uwielbiają się bawić i są niezwykle żywiołowe. Niestety, czasem wystarczy chwila nieuwagi, by radosne psoty skończyły się nieszczęściem. Każdego dnia na Twoją pociechę czeka wiele niebezpieczeństw. Przedstawiamy 5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie […]

więcej
Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Dzieci w wieku szkolnym są niezwykle aktywne i żywiołowe. Spędzają wiele czasu na zewnątrz, godzinami bawiąc się z rówieśnikami. Nie są przy tym raczej zbyt ostrożne. W każdej chwili może dojść do wypadku. Z tego względu należy zadbać […]

więcej
Ubezpieczenie przedszkolaka (NNW) – czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie przedszkolaka (NNW) – czy warto je wykupić?

Bezpieczeństwo ukochanej pociechy jest absolutnie jednym z priorytetów każdego odpowiedzialnego rodzica. Dziecko przebywające poza domem zawsze jest w większym lub mniejszym stopniu narażone na rozmaite niebezpieczeństwa. Jak zadbać o jego ochronę? Wyjaśniamy, czy warto wykupić ubezpieczenie przedszkolaka (NNW)! […]

więcej