Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Kalkulator OC

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co wchodzi w zakres jego działalności!

Kwestie polis ubezpieczeniowych dla osób przebywających poza granicami swojego ojczystego kraju są dość skomplikowane. Z tego względu zajmuje się nimi specjalna organizacja, którą jest właśnie Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Dowiedz się, czym jest PBUK!

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych)?

PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jest organizacją skupiającą zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność na terenie Polski. Są to wszystkie firmy, które oferują sprzedaż oraz obsługę ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej. Pełni również rolę Biura Narodowego, reprezentującego nasz kraj w Systemie Zielonej Karty. W związku z tym, podpisuje porozumienia z odpowiednimi organizacjami z poszczególnych krajów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokumentu Zielonej Karty, która gwarantuje wsparcie w ramach ubezpieczenia wykupionego w swoim ojczystym kraju, nawet gdy przebywa się poza jego granicami. Do tego porozumienia należą Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja oraz Ukraina. Dokument ten zwykle można uzyskać podczas zakupu pakietów polis komunikacyjnych zawierających dodatkowo ubezpieczenie AC.

Czym zajmuje się PBUK?

Czym zajmuje się PBUK?

PBUK zajmuje się wieloma ważnymi kwestiami. Nie tylko wystawia certyfikaty Zielonych Kart, ale także podpisuje stosowne umowy z przedstawicielami Państw członkowskich porozumienia oraz określa zasady i tryb dostarczania dokumentów powiązanych z ubezpieczeniem granicznym.

PBUK organizuje także procesy likwidacji szkód w przypadku sytuacji mających miejsce na terytorium Polski, z udziałem kierowcy ubezpieczonego za granicą, posiadającego Zieloną Kartę lub będącego obywatelem państwa porozumienia wielostronnego.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pełni również rolę organu odszkodowawczego i informacyjnego. Prowadzi bazę, w której poszkodowani mogą np. sprawdzić do którego zakładu ubezpieczeń mają kierować roszczenie odszkodowawcze. Jest to niezwykle pomocne w razie kłopotów za granicą.

PBUK nie zajmuje się oczywiście takimi dodatkowymi świadczeniami jak np. ubezpieczenia Assistance, dlatego przy wyborze pakietu warto zwrócić uwagę, czy obejmuje on pomoc poza granicami kraju.

PBUK a odszkodowania

PBUK a odszkodowania

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych gwarantuje wsparcie w przypadku zdarzeń drogowych mających miejsce na terytorium Polski, w których udział brał pojazd ubezpieczony za granicą. Jego właściciel musi posiadać Zieloną Kartę lub być obywatelem jednego z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. porozumienia wielostronnego). Pomaga w przeprowadzeniu całego procesu wypłaty odszkodowań z ubezpieczenia OC, a także ubezpieczenia NNW.

PBUK jest wyjątkowo przydatne we wszelkich kłopotach. Udzieli wsparcia w chwili, gdy ubezpieczalnia nie odpowiedziała w terminie 3 miesięcy, zagraniczne towarzystwo nie ma reprezentanta w Polsce albo nie da się ustalić odpowiedzialnego ubezpieczyciela, a wypadek miał miejsce minimum 2 miesiące temu. Po złożeniu stosownego wniosku można uzyskać pomoc w rozwiązaniu takich kwestii.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Przed każdym wyjazdem za granicę należy zadbać o stosowne zabezpieczenie. W wielu krajach obowiązuje polska polisa Odpowiedzialności Cywilnej, ale przydatne są także inne świadczenia. Nawet w kilka chwil przed planowaną podróżą można znaleźć i zakupić odpowiednie ubezpieczenie. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem naszego serwisu! Wystarczy wypełnić krótki formularz, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC AC, na podstawie Twoich danych, oblicza wysokość składek. W ten sposób sprawnie i wygodnie wybierzesz najtańsze OC oraz inne korzystne pakiety!

W razie wypadku za granicą, pomocą służyć może Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. By jednak uzyskać wsparcie, musisz posiadać odpowiednie polisy. Znajdź zawczasu najlepszą opcję dla siebie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je […]

więcej
Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Kiedy kupujesz OC w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym, może zostać Ci zaproponowana jedna z dodatkowych polis: AC, assistance czy NNW. Ta ostatnia stanowi zabezpieczenie dla kierowcy oraz współpasażerów podczas wypadku lub innych nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść podczas […]

więcej
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej