Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

4.9/5 - (Ocen: 14)

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto skorzystać z tej drugiej opcji.

Leasing a ubezpieczenie AC/OC

Z danych Związku Polskiego Leasingu, w którym zrzeszonych jest aż 90% rodzimych firm leasingowych, wynika że w 2018 roku łączne finansowanie tego typu wyniosło aż 82,6 mld zł. Prawie połowa z tych inwestycji, bo 48,4%, to zakup pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony. Leasing aut jest zatem popularną formą finansowania w polskich firmach. Decydując się jako przedsiębiorca na leasing nie stajesz się jednak właścicielem auta. Jest nim podmiot, który udziela Ci tego typu wsparcia finansowego (bank, dealer samochodowy, firma leasingowa). W tej strukturze Ty jesteś leasingobiorcą, firma finansująca – leasingodawcą.

Ubezpieczenie AC – auto firmowe

Co w takim razie z ubezpieczeniem auta? Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Ubezpieczenie samochodu w leasingu. Zasadniczo nie musisz się zastanawiać nad polisą, ponieważ wybiera i przedstawia Ci ją podmiot finansujący leasing. Ty ją jedynie opłacasz. Pamiętaj jednak, że możesz także sam zaproponować ubezpieczenie AC czy OC.

Leasing a ubezpieczenie AC/OC

Chcesz leasingować samochód firmowy? Pamiętaj, że będziesz zobowiązany do opłacenia polisy auta. Co więcej, firma udzielająca Ci wsparcia finansowego będzie z pewnością wymagała pełnego ubezpieczenia – AC i OC, a nawet NNW czy Assistance. Dlaczego? Pozwala to lepiej chronić jej interesy w przypadku, gdy z autem coś się stanie. Czy są to zawsze oferty korzystne dla leasingobiorcy? I tak, i nie. Po pierwsze, firma udzielająca leasingu może zaproponować pakiety na wybór dwóch produktów (ubezpieczenie auta+finansowanie auta). Dzięki połączeniu oferty cena może być korzystniejsza lub… zupełnie odwrotnie – zawyżona. Pamiętaj, że swoją ratę leasingową powinieneś zawsze negocjować, podpierając się np. korzystniejszą ofertą zaproponowaną Ci przez zewnętrznego ubezpieczyciela lub znalezioną w wyszukiwarce internetowej.

Jak wybrać ofertę? Kalkulator OC/AC

Jeśli przedstawiona przez leasingodawcę oferta ubezpieczenia auta jest już na pierwszy rzut oka mocno zawyżona – nie bój się jej podważyć. Ważne, żebyś miał konkretną kontrofertę (najlepiej z podpisem agenta ubezpieczeniowego) z atrakcyjniejszą ceną. Pamiętaj, że negocjowanie bez twardych argumentów może okazać się po prostu nieskuteczne. Miej też na uwadze, że zawarcie umowy ubezpieczenia auta z agentem niewskazanym przez leasingodawcę wiąże się najczęściej z dodatkową opłatą. Zazwyczaj to około kilkadziesiąt do nawet kilkuset złotych.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak sprawdzić inne oferty? Skorzystaj np. z kalkulatora OC/AC na KioskPolis.pl. Składkę obliczysz w kilka minut. Załóżmy, że leasingujesz roczną Skodę Octavię. Twój leasingodawca zaproponował Ci ratę miesięczną 739 zł, a obowiązkowy pakiet ubezpieczenia AC i OC w cenie 4400 zł rocznie. Wpisując parametry swojego auta w naszej porównywarce znajdziesz kilka atrakcyjniejszych ofert:

  • mtu24.pl – pakiet ubezpieczenia AC/OC otrzymujesz w cenie 2627 zł,
  • Generali – podstawowe OC i AC – 3517 zł – pokrywa także Zieloną Kartę i koszt auta zastępczego po wypadku,
  • Benefia – 4167 zł za OC i AC z wliczonym kosztem Zielonej Karty.

Ubezpieczenie auta w leasingu

Leasing a ubezpieczenie auta – kruczki w umowie

Chcesz sam zdecydować o ubezpieczeniu auta? Świetnie. Pamiętaj jednak, że leasingodawca oprócz dodatkowej opłaty, którą doliczy za zweryfikowanie wybranej przez Ciebie polisy, może także wyznaczyć pewne warunki dla tej „obcej” dla niego polisy. Jakie? Przykładowo może to być brak franszyzy integralnej powyżej 1000 zł, o której wspominaliśmy m.in. w naszym artykule na temat rodzajów franszyz ubezpieczeniowych. Co więcej, leasingodawca może wymagać zapisu o braku redukcji sumy ubezpieczenia o wypłacone odszkodowania przy szkodach częściowych. Może też nałożyć obostrzenie odnośnie braku stosowania amortyzacji części przy rozliczaniu szkód częściowych czy braku udziału własnego w  szkodach.

Wyjazd za granicę a ubezpieczenie AC

Jeśli kupiłeś auto w leasingu i chciałbyś nim wyjechać za granicę pamiętaj, że w większości przypadków powinieneś to zgłosić firmie finansującej i na koszt własny wykupić ubezpieczenie OC, a często też i AC, poza granicami Polski. Niedopełnienie warunków takiej umowy często grozi karami umownymi rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jednym słowem – leasingodawca w umowie może zastrzec wiele podpunktów, które musi spełniać odpowiednia polisa ubezpieczenia auta, dlatego warto dokładnie zapoznać się z nimi przed decyzją o zakupie ochrony.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie. Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Systematycznie wzrasta liczba Polaków posiadających dobrowolne ubezpieczenie AC. Dane KNF – u wskazują, że krajowe zakłady ubezpieczeń w 2018 r. sprzedały niecałe siedem milionów takich polis. Wraz ze wzrostem popularności AC pojawia się więcej skarg kierowców, którzy narzekają […]

więcej
AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Gdy tradycyjne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawiodą, warto mieć w zanadrzu AC od kradzieży, które zapewni Ci wypłatę stosownego odszkodowania. Czy można jednak wybrać ochronę tylko na wypadek kradzieży, bez pozostałych opcji dostępnych w pakiecie assistance? Oczywiście – podpowiadamy jak […]

więcej