Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Kup OC

Jeśli prowadzisz własną firmę i rozważasz zakup samochodu, jednym z najlepszych rozwiązań jest wzięcie go w leasing. Wówczas zwolni Cię to z konieczności zapłacenia całej ceny naraz. Nie możesz jednak zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu w leasingu. Przedstawiamy listę 5 rzeczy, na które musisz w tym wypadku zwrócić uwagę!

Po pierwsze – to firma leasingowa decyduje o rodzaju ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Leasing samochodowy jest często wybierany przez właścicieli firm z uwagi na fakt, że jest atrakcyjny od kredytu samochodowego pod względem finansowym. Plusów jest sporo – nie musisz jednorazowo płacić wysokiej sumy za zakup auta, jesteś zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej, a ponadto masz prawo do ulg podatkowych. Ma to jednak swoje konsekwencje w tym, że nie jesteś właścicielem auta. To znaczy – nie od razu, a dopiero po spłaceniu leasingu. Do tego czasu właścicielem jest firma leasingowa, która decyduje o losie auta w razie ewentualnych wypadków, usterek czy ingerencji w udogodnienia (np. wymiana foteli, modyfikacja silnika, lakierowanie). Podobnie jest w kwestii ubezpieczenia samochodu w leasingu. To firma decyduje, jakie jest wymagane – najczęściej jest to ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, Assistance, a niekiedy też NNW.

Po drugie – propozycja ubezpieczenia OC i AC od firmy leasingowej może być korzystna… ale nie musi

Firmy leasingowe zazwyczaj proponują konkretny rodzaj polisy od ubezpieczyciela, z którym współpracują. Ta często bywa korzystna – z uwagi na różnego rodzaju zniżki i lata wzajemnej współpracy. Nie oznacza to jednak, że zawsze ta opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Najczęściej nie są brane pod uwagę Twoje zniżki komunikacyjne, więc może się okazać, że przyjdzie Ci zapłacić więcej. Warto więc zawczasu sprawdzić w naszej porównywarce ubezpieczeń różne warianty, które pokażą Ci szereg propozycji – najtańsze OC, AC i inne. Wówczas możesz to porównać z tym ubezpieczeniem, które zaproponowała Ci firma leasingowa.

Po trzecie – oferta ubezpieczenia nie jest wiążąca

Tak, jak wspomnieliśmy oferta ubezpieczenia samochodu w leasingu od firmy może być korzystna, ale czasem można znaleźć jeszcze lepsze rozwiązanie. W tym pomoże Ci kalkulator OC i AC. Musisz jednak wiedzieć, że decydujące zdanie ma leasingodawca, dlatego po Twojej stronie jest przedłożenie oferty, jaką uzyskałeś z innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Polecamy więc przedstawić wykonane kalkulacje, możliwie z potwierdzeniem od agenta ubezpieczeniowego lub brokera. Zwiększy to wiarygodność ubezpieczenia online i być może okaże się najlepszym sposobem, by zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu.

Po czwarte – dobre ubezpieczenie ochroni Cię w razie szkody

Pamiętaj, że firma leasingowa dba nie tylko o swój interes, ale również o Twój. Posiadając dobre ubezpieczenie, redukujesz ryzyko strat. Mimo, że wiąże się to z koniecznością wniesienia opłaty, to jednak w razie szkody, wypadku czy usterki, chroni od poniesienia kosztów. Nawet jeśli zostaniesz sprawcą wypadku albo auto zostanie uszkodzone nie z Twojej winy, ale sprawca będzie nieznany (np. w nocy porysuje auto kluczem albo uderzysz w sarnę), nie będziesz musiał pokryć kosztów naprawy.

Po piąte – szkoda całkowita lub kradzież mogą narazić Cię na koszty

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

W przypadku wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu dochodzi do wygaśnięcia umowy leasingowej. W związku z tym, leasingodawca będzie oczekiwał zapłaty wszystkich, przewidzianych do końca okresu leasingu rat. Oczywiście wykupione ubezpieczenie AC czy NNW będą skutkowały wypłatą odszkodowania. Musisz jednak pamiętać, że często nie pokrywają one wartości pojazdu, a jedynie jego część. W związku z tym rozwiązaniem jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia GAP, które w połączeniu z ubezpieczeniem AC gwarantuje zwrot całkowitej wartości pojazdu w przypadku jego kradzieży bądź zaistnienia szkody całkowitej. Wówczas, po rozwiązaniu umowy leasingu, możesz spłacić należne raty, a nadwyżka pozostanie w Twojej kieszeni.

Jak widzisz, nie musisz obawiać się ubezpieczenia samochodu w leasingu. Mimo otrzymania propozycji, możesz zdecydować się na inną ofertę i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. W tym celu warto sprawdzić kalkulator OC, który przedstawi Ci najlepsze ubezpieczenia online – także AC czy Assistance.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Opłaty skarbowe za kupno samochodu – sprawdź, zanim kupisz!

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu! Dodatkowa należność nakładana jest na kierowców, którzy […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie i analizowanie wszystkich ofert. […]

więcej
Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kartki z danymi osobowymi i ubezpieczeniowymi? Czy to znaczy, że […]

więcej