Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu dopiero po spłaceniu rat. Nie oznacza to jednak, że nie musisz wykupić ubezpieczenia samochodu w leasingu. Ubezpieczenie samochodu w leasingu jest obowiązkiem, a ponadto często ta kwestia nieco się komplikuje ze względu na to, co narzuca klientowi firma udzielające leasingu. Nie chcąc mieć nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba znać zasady. Sprawdź, o co musisz zadbać. Jeśli prowadzisz własną firmę i rozważasz zakup samochodu, jednym z najlepszych rozwiązań jest wzięcie go w leasing. Wówczas zwolni Cię to z konieczności zapłacenia całej ceny naraz. Nie możesz jednak zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu w leasingu. Przedstawiamy listę 5 rzeczy, na które musisz w tym wypadku zwrócić uwagę!

Po pierwsze – to firma leasingowa decyduje o rodzaju ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Leasing samochodowy jest często wybierany przez właścicieli firm z uwagi na fakt, że jest atrakcyjny od kredytu samochodowego pod względem finansowym. Plusów jest sporo – nie musisz jednorazowo płacić wysokiej sumy za zakup auta, jesteś zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej, a ponadto masz prawo do ulg podatkowych. Ma to jednak swoje konsekwencje w tym, że nie jesteś właścicielem auta. To znaczy – nie od razu, a dopiero po spłaceniu leasingu. Do tego czasu właścicielem jest firma leasingowa, która decyduje o losie auta w razie ewentualnych wypadków, usterek czy ingerencji w udogodnienia (np. wymiana foteli, modyfikacja silnika, lakierowanie). Podobnie jest w kwestii ubezpieczenia samochodu w leasingu. To firma decyduje, jakie jest wymagane – najczęściej jest to ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, Assistance, a niekiedy też NNW.

Jakie ubezpieczenie przy leasingu?

To, jakie ubezpieczenie leasingu należy wybrać, jest zależne od wielu aspektów, a w tym od formy prowadzenia działalności. Jest to też powiązane z tym, ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu, gdyż forma ubezpieczenia i nabycia pojazdu wpływa na wysokość kosztów ponoszonych przez firmę. Zawsze warto skonsultować ze swoim księgowym, jaką formę leasingu wybrać, by była najkorzystniejsza w danej sytuacji.

Po drugie – propozycja ubezpieczenia OC i AC od firmy leasingowej może być korzystna… ale nie musi

Firmy leasingowe zazwyczaj proponują konkretny rodzaj polisy od ubezpieczyciela, z którym współpracują. Ta często bywa korzystna – z uwagi na różnego rodzaju zniżki i lata wzajemnej współpracy. Nie oznacza to jednak, że zawsze ta opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Najczęściej nie są brane pod uwagę Twoje zniżki komunikacyjne, więc może się okazać, że przyjdzie Ci zapłacić więcej. Warto więc zawczasu sprawdzić w naszej porównywarce ubezpieczeń różne warianty, które pokażą Ci szereg propozycji – najtańsze OC, AC i inne. Wówczas możesz to porównać z tym ubezpieczeniem, które zaproponowała Ci firma leasingowa.

Po trzecie – oferta ubezpieczenia nie jest wiążąca

Tak, jak wspomnieliśmy oferta ubezpieczenia samochodu w leasingu od firmy może być korzystna, ale czasem można znaleźć jeszcze lepsze rozwiązanie. W tym pomoże Ci kalkulator OC i AC. Musisz jednak wiedzieć, że decydujące zdanie ma leasingodawca, dlatego po Twojej stronie jest przedłożenie oferty, jaką uzyskałeś z innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Polecamy więc przedstawić wykonane kalkulacje, możliwie z potwierdzeniem od agenta ubezpieczeniowego lub brokera. Zwiększy to wiarygodność ubezpieczenia online i być może okaże się najlepszym sposobem, by zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu.

Po czwarte – dobre ubezpieczenie ochroni Cię w razie szkody

Pamiętaj, że firma leasingowa dba nie tylko o swój interes, ale również o Twój. Posiadając dobre ubezpieczenie, redukujesz ryzyko strat. Mimo, że wiąże się to z koniecznością wniesienia opłaty, to jednak w razie szkody, wypadku czy usterki, chroni od poniesienia kosztów. Nawet jeśli zostaniesz sprawcą wypadku albo auto zostanie uszkodzone nie z Twojej winy, ale sprawca będzie nieznany (np. w nocy porysuje auto kluczem albo uderzysz w sarnę), nie będziesz musiał pokryć kosztów naprawy.

Po piąte – szkoda całkowita lub kradzież mogą narazić Cię na koszty

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

W przypadku wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu dochodzi do wygaśnięcia umowy leasingowej. W związku z tym, leasingodawca będzie oczekiwał zapłaty wszystkich, przewidzianych do końca okresu leasingu rat. Oczywiście wykupione ubezpieczenie AC czy NNW będą skutkowały wypłatą odszkodowania. Musisz jednak pamiętać, że często nie pokrywają one wartości pojazdu, a jedynie jego część. W związku z tym rozwiązaniem jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia GAP, które w połączeniu z ubezpieczeniem AC gwarantuje zwrot całkowitej wartości pojazdu w przypadku jego kradzieży bądź zaistnienia szkody całkowitej. Wówczas, po rozwiązaniu umowy leasingu, możesz spłacić należne raty, a nadwyżka pozostanie w Twojej kieszeni.

Jak widzisz, nie musisz obawiać się ubezpieczenia samochodu w leasingu. Mimo otrzymania propozycji, możesz zdecydować się na inną ofertę i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. W tym celu warto sprawdzić kalkulator OC, który przedstawi Ci najlepsze ubezpieczenia online – także AC czy Assistance.

Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu?

To, jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu jest zależne od wielu aspektów prawnych. Generalnie leasing oznacza możliwość zaoszczędzenia na podatkach, jednak sposób księgowania musi być zgodny z prawem, które często się zmienia. Najlepiej skorzystać więc z pomocy doświadczonego księgowego, gdyż od drobnych detali zależy to, ile uda się zaoszczędzić. Ubezpieczenie pojazdu w leasingu także może być uznane za koszt, więc trzeba je uwzględnić w rozliczeniu.

Leasing samochodowy jest atrakcyjny m.in. z uwagi na to, że często okazuje się tańszy od kredytu samochodowego. Mogą go brać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Nie wymaga płacenia jednorazowo wysokiej sumy za zakup auta. Leasingobiorca jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej, a ponadto ma prawo do ulg podatkowych. W leasingu operacyjnym może odpisać od podatku nie tylko spłacane raty, ale także podatek VAT w wysokości 60% (odliczona kwota nie może jednak być wyższa niż 6000 zł).

 

Sprawdź ceny OC i AC

 

Ponieważ jednak nie ma rozwiązań idealnych, zalety leasingu mają swoje odzwierciedlenie w wadach. Przede wszystkim warto pamiętać, że biorąc samochód w leasing, nie stajesz się jego właścicielem. Mimo tego jesteś zobowiązany do ubezpieczenia samochodu w leasingu, a także ponoszenia kosztów naprawy czy serwisowania. Auto nie może być modyfikowane ani fizycznie dostosowywane do gustu czy potrzeb klienta (wymiana foteli, modyfikacja silnika, zmiana koloru). Firmy leasingowe także mogą wymagać wkładu własnego od klienta.

Kto płaci ubezpieczenie leasingu auta i ile kosztuje?

To, ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu, jest zależne od podobnych czynników, co tradycyjne ubezpieczenie auta. Schemat kalkulowania wysokości składki nieco się jednak różni, więc tym bardziej warto sprawdzić oferty różnych firm, by nie przepłacić. To, kto płaci ubezpieczenie w leasingu jest jednoznaczne i zawsze jest to użytkownik pojazdu, choć formalnie może to być firma udzielająca leasingu. W takiej sytuacji jednak koszty i tak zostaną przeniesione na użytkownika.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu to koszty, jeśli chce się kupić polisę u zewnętrznego dostawcy. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli jednak na znalezienie o wiele lepszych ofert, więc nawet koszty rzędu 200 czy 300 zł poniesione dodatkowo nie sprawiają, że trzeba ubezpieczać się w firmie narzuconej przez leasingodawcę.

 

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • KRZYSZTOF
  - -

  A co zrobić jak leasingodawca nie przedstawił propozycji umowy ? wpłyneła na maila po dwóch dniach od wygaśnięcia starej polisy. Ja tydzień przed wygaśnięciem starej polisy zawarłem kontynuację polisy za kwotę 3000 zł . Czekałem do ostatniej chwili z opłaceniem jej. OOpłaciłem w ostatni dzień. Leasingodawca ubezpieczył ten sam samochód w innej firmie i żąda zapłaty 7700 zł CO MOGĘ ZROBIĆ W TEJ SYTUACJI?

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Przede wszystkim tą sprawę należy wyjaśnić z firmą leasingową. Może Pan zasięgnąć również porady u Rzecznika Ubezpieczonych.

Więcej artykułów i porad
CEPiK – system sprawdzania historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – system sprawdzania historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK! Centralna […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Czy masz prawo używać OC samochodu po poprzednim właścicielu? A może chcesz się go zrzec, ale nie wiesz, czy to możliwe oraz jak tego dokonać? Sprawdź, do czego upoważnia Cię podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wybierz najlepsze rozwiązanie, by […]

więcej
BLS: czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

BLS: czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

W marcu 2015 r. osiem krajowych zakładów ubezpieczeń podpisało umowę, która przewidywała wprowadzenie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Z perspektywy ostatnich czterech lat można stwierdzić, że wspomniane rozwiązanie dobrze przyjęło się na krajowym rynku. Mimo tego niektórzy kierowcy […]

więcej