Wyjaśniamy, jak działają ubezpieczenia online w przypadku zabytkowych samochodów!

Wyjaśniamy, jak działają ubezpieczenia online w przypadku zabytkowych samochodów!

5/5 - (Ocen: 8)

Kup OC

Każdy posiadacz wiekowego auta z pewnością ma świadomość jego ogromnej wartości historycznej, kolekcjonerskiej i sentymentalnej. Taki pojazd bezwzględnie należy więc odpowiednio zabezpieczyć. Ubezpieczenie samochodu zabytkowego jest obowiązkiem posiadacza, tak samo jak w przypadku zwykłego auta. Są jednak pewne różnice dotyczące ubezpieczenia aut z żółtymi tablicami, które pozwalają na spore oszczędności kierowcom, gdyż nie trzeba zachowywać ciągłości polisy ubezpieczeniowej. Radzimy, jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie online dla zabytkowych samochodów!

Odrestaurowane auta są niezwykłą gratką dla każdego pasjonata motoryzacji. O takie wyjątkowe modele trzeba szczególnie dbać. Są tak samo narażone na wypadki czy uszkodzenia jak zwyczajne samochody, ale koszty ich naprawy mogą być nawet do kilkunastu razy większe. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ubezpieczenie zabytkowego samochodu i jak znaleźć najtańsze OC tego typu!

Czym różnią się od siebie ubezpieczenie dla auta zwykłego i zabytkowego?

Największa różnicą jest fakt, że ubezpieczenie dla zabytkowego auta można wykupić w formie krótkoterminowej. Takie pojazdy raczej nie służą do codziennego poruszania się po drogach. Zwykle większość czasu stoją na specjalnych wystawach lub w garażach. W użyciu są dopiero np. przy okazji zlotów lub gdy zostaną wynajęte na potrzeby filmu historycznego. Wtedy na takie okoliczności można wykupić polisę na okres mniejszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Ubezpieczenie pojazdu zabytkowego w ten sposób pozwala na zaoszczędzenie nawet 100% rocznej polisy, jeśli nie użytkuje się na co dzień samochodu. Jeśli ktoś jest kolekcjonerem i inwestuje w auta zabytkowe, ale nimi nie jeździ, nie musi się martwić o to, że do ich utrzymania będzie musiał dokładać jeszcze koszty polisy OC. Można ją kupować jedynie okazjonalnie. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy posiada się całą kolekcję. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie ciekawych ofert polis ubezpieczeniowych krótkoterminowych. Właściciele aut decydujący się na ubezpieczenia OC w tej formie nie muszą się obawiać o ich zakres- jest on taki sam, jak zwykłych polis kupowanych na cały rok. Dzięki porównywarce można znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu zabytkowego, ale poza standardowym OC, warto jeszcze kupić auto casco, gdyż koszty naprawy zabytkowych aut są wyjątkowo duże.

Oferty ubezpieczenia online dla zabytkowego samochodu różnią się od siebie warunkami, a także cenami. Niektóre firmy oferują np. korzystne zniżki dla członków automobilklubu lub Polskiego Związku Motorowego. By jak najbardziej skorzystać na takiej polisie, należy dobrze zapoznać się ze wszystkimi opcjami i uważnie przeczytać dokument OWU.

Co może obejmować polisa dla zabytkowego auta?

ubezpieczenia online w przypadku zabytkowych samochodów

Zakres świadczeń i usług składających się na ubezpieczenie online dla zabytkowego auta różni się w zależności od wybranej ubezpieczalni. Może składać się na nie ubezpieczenie OC, AC, Assistance oraz inne dodatkowe polisy. Świadczenia te mogą być łączone w specjalne pakiety lub sprzedawane osobno.

Wartości odszkodowań są odpowiednio wyższe, a oferowane usługi i pomoc – dostosowane do tak specyficznego pojazdu. Zabytkowe auto wymaga specjalnego traktowania, ponieważ nie może być np. naprawiane u dowolnego mechanika.

Dla wielu właścicieli jest także ważne, by posiadać zabezpieczenie nie tylko na wypadek uszkodzenia auta, ale także osobowych skutków kolizji drogowej. Taki pojazd, niestety, równie dobrze może brać udział w wypadku. Niektórzy ubezpieczyciele oferują więc możliwość dokupienia ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków).

Ubezpieczenia online dla zabytkowego samochodu – jakie kryteria musi spełniać taki pojazd?

ubezpieczenia online w przypadku zabytkowych samochodów

Oczywiście by posiadany pojazd mógł używać oficjalnego miana samochodu zabytkowego (potwierdzonego żółtą tablicą rejestracyjną), musi spełniać kilka ściśle określonych kryteriów. Przede wszystkim auto powinno mieć minimum 25 lat i nie być produkowane od co najmniej 15 lat. Co więcej, musi być w 75% zgodne z oryginałem – modele poddane niemalże całkowitemu odtworzeniu są raczej replikami, niż zabytkami.

Na pojazd historyczny OC można kupić tylko w określonych okolicznościach. Takie auta definiuje ustawa oraz decyzja właściwego konserwatora zabytków. By samochód mógł być uznany za historyczny i ubezpieczony krótkoterminowo, także musi być odpowiednio zarejestrowany.

Od tych reguł zdarzają się wyjątki. Czasem dany pojazd, który niekoniecznie spełnia wszystkie warunki (poza tym o dacie produkcji przypadającej na minimum 25 lat wstecz), zostaje uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji i jest wpisany do księgi inwentarza muzealiów.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenia online dla zabytkowych samochodów?

Najszybszym sposobem na zalezienie ubezpieczenia online dla zabytkowych samochodów jest nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić formularz, wpisując dane swoje i posiadanego pojazdu, by w kilka minut uzyskać gotowe zestawienie ofert najlepszych ubezpieczalni. W kilka chwil kalkulator OC wylicza spersonalizowane ceny, dlatego od razu można porównać ze sobą wszystkie opcje pod każdym względem.

Ubezpieczenie OC i AC pojazdu zabytkowego

OC po kupnie używanego samochodu zabytkowego zawsze trzeba zweryfikować. Często nie posiada on ważnej polisy OC i trzeba ją kupić, by móc się od razu poruszać. Warto jednak od razu dokupić AC, jeśli nowy właściciel chce jeździć autem na co dzień. Ryzyko kolizji jest wtedy stosunkowo duże, a koszty ubezpieczeń AC aut zabytkowych nie są wygórowane. Warto też sprawdzić, czy nie posiada się podwójne ubezpieczenie OC, które może się zdarzyć, jeśli poprzedni właściciel kupił polisę na dłuższy okres, a kolejny, także wykupił kolejną.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zabytkowego?

To, ile kosztuje ubezpieczenie zabytkowego samochodu, jest zależne od konkretnego towarzystwa, ale nie są to wysokie kwoty. Często cena polisy może się zamknąć w cenie kilkuset złotych.

Potrzebne Ci ubezpieczenie online dla samochodu zabytkowego? Znajdź je w kilka chwil za pomocą naszej internetowej porównywarki ubezpieczeń! Nie trać czasu na długie rozmowy z przedstawicielami czy samodzielne poszukiwanie wszystkich informacji, gdy możesz znaleźć i kupić najlepszą polisę nie wychodząc z domu!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz […]

więcej
Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

Kolizje samochodowe zdarzają się na polskich drogach każdego dnia i warto mieć świadomość tego, że mogą przytrafić się i Tobie. Czy będziesz wiedział, jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji? Czy konieczne jest wezwanie policji? Wielu kierowców pod wpływem […]

więcej
Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC/AC w największych polskich miastach różnią się nawet o kilkaset złotych. Wrocław i Warszawa – tu znajdziemy polisy najdroższe. Najtańsze OC i AC jest natomiast w stolicy Małopolski – Krakowie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej