Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Czy wiesz, że przekraczając termin zgłoszenia szkody, możesz otrzymać niższe odszkodowanie po wypadku samochodowym z ubezpieczenia AC? Koniecznie sprawdź, ile dni masz na powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji, wypadku lub kradzieży. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat autocasco i przygotuj odpowiednie dokumenty, by uzyskać pieniądze jak najszybciej.

Zgłoszenie szkody z AC – w jakim terminie?

Na zgłoszenie szkody z Autocasco możesz mieć jedynie 24 godziny – większość ubezpieczycieli oznacza czas na zgłoszenie jako „niezwłocznie”. Natomiast konsekwencją opóźnienia zgłoszenia szkody może być poważne uszczuplenie wypłacanego odszkodowania lub też całkowita odmowa wypłaty!

Na otrzymanie odszkodowania po wypadku samochodowym z polisy OC możesz liczyć nawet do dwudziestu lat, jeśli szkoda wynika z popełnionego przestępstwa, bądź do trzech lat w przypadku czynu niedozwolonego, choć niekoniecznie zawinionego (przykład: zwykła stłuczka).

Z kolei na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym z AC masz znacznie mniej czasu. Jest to polisa wykupywana dobrowolnie, więc pieniądze na naprawę są udogodnieniem, o które musisz zadbać sam.

Ile czasu na zgłoszenie szkody AC – tabela

UbezpieczycielIle mam czasu na zgłoszenie szkody z AC?
Allianz Direct72 godziny
Aviva3 dni
Benefia3 dni
Compensa3 dni
Ergo Hestianiezwłocznie
Generali7 dni
Link47 dni
Proama7 dni
PZU7 dni
Uniqa (oraz dawne AXA Direct)3 dni
Warta7 dni
You Can Driveniezwłocznie

odszkodowanie po wypadku samochodowym

Nie ma jednego, powszechnie stosowanego terminu zgłaszania szkody z AC celem uzyskania odszkodowania. Szczegółową informację na ten temat znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi zapoznałeś się przed wykupieniem polisy. Przykładowe terminy przewidywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe to od 7 dni do… zgłoszenia niezwłocznego! Przegapienie terminu sprawi, że nie otrzymasz odszkodowania lub będzie ono niższe.

ZGŁOSZENIE KRADZIEŻY LUB ZNISZCZENIA SAMOCHODU Z AC

Należy pamiętać, że termin zgłoszenia szkody różni się w zależności od rodzaju szkody. I tak, w Warcie i PZU masz 1 dzień na zgłoszenie, jeśli przyczyną szkody była kradzież lub wandalizm. W takim przypadku masz też obowiązek powiadomienia policji – musisz to zrobić w ciągu 12 godzin. W przypadku Proamy czas na zgłoszenie kradzieży wynosi 3 dni, natomiast w Allianz Direct mamy na to 48 godzin.

Czas na zgłoszenie szkody AC – od kiedy liczyć?

Od kiedy liczyć czas przeznaczony na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC? W przypadku kolizji bądź wypadku sprawa jest jednoznaczna – od momentu zdarzenia drogowego. Z kolei w odniesieniu do zarysowania karoserii na parkingu przez wandala lub kradzieży pojazdu liczy się nie chwila wystąpienia szkody, ale odkrycia jej.

Jeszcze inaczej podchodzi się do szkód wyrządzonych przez siły natury: pożar, powódź, huragan i inne kataklizmy, które miały miejsce na szeroką skalę. Ubezpieczyciel rozpatruje je indywidualnie i prawdopodobnie znacząco przedłuży Ci czas na zgłoszenie.

Sprawdź ceny OC i AC

Rzadko się zdarza, że ubezpieczyciel zupełnie odmawia wypłaty odszkodowania, jednak musisz się z tym liczyć, jeśli czekasz zbyt długo. Zacznie częściej zmniejsza wysokość kwoty. Dzieje się tak, gdy opieszałość ubezpieczonego wynika z rażącego niedbalstwa, jest umyślna albo doprowadziła do powiększenia szkody.

Przeczytaj kompleksowe informacje o ubezpieczeniu AC, by poznać wszystkie argumenty przemawiające za wykupieniem go.

odszkodowanie po wypadku a ubezpieczenie ac

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z AC?

Wnosząc o odszkodowanie po wypadku samochodowym lub innej szkodzie z ubezpieczenia AC, przygotuj:

  • dokumenty poświadczające przebieg zdarzenia: oświadczenie wypadku, oświadczenie świadków, notatkę policyjną,
  • numer polisy autocasco,
  • dokumenty określające zakres szkody: protokół oględzin samochodu ze zdjęciami,
  • miejsce znajdowania się samochodu.

Ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który wyliczy koszt zniszczeń. Następnie albo przekaże Ci pieniądze, albo dokona naprawy bezkosztowo – w warsztacie, z którym współpracuje. Przekonaj się, w jaki sposób zostaje wyliczone odszkodowanie z autocasco.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kiedy zdecydujesz się na nabycie dodatkowej ochrony AC, poczekaj do momentu odnowienia OC. Wybierając gotowy pakiet OC z AC, zapłacisz za każde z ubezpieczeń mniej, niż gdybyś nabył je osobno. Skorzystaj z porównywarki OC AC, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Podpowiadamy, jak […]

więcej
Co to jest ubezpieczenie GAP?

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Decydując się na zakup samochodu w leasingu lub na kredyt, nie sposób nie spotkać się z pojęciem „ubezpieczenia GAP.” Skierowane jest ono do wszystkich tych, którzy zdecydowali się na jedną z dwóch powyższych form zakupu pojazdu. Ubezpieczenie GAP […]

więcej
Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w […]

więcej
Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto […]

więcej