Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

4.8/5 - (Ocen: 16)

Czy wiesz, że przekraczając termin zgłoszenia szkody, możesz otrzymać niższe odszkodowanie po wypadku samochodowym z ubezpieczenia AC? Koniecznie sprawdź, ile dni masz na powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji, wypadku lub kradzieży. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat autocasco i przygotuj odpowiednie dokumenty, by uzyskać pieniądze jak najszybciej. Sprawdź, ile czasu na zgłoszenie szkody AC posiadasz i inne informacje, które musisz znać!

To, ile dni na zgłoszenie szkody AC się posiada, jest zależne od kilku czynników, a w głównej mierze od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma się wykupioną polisę. Co prawda ubezpieczenie AC jest opcjonalne, a nie obowiązkowe, ale warto je wykupić, zwłaszcza że w Kioskpolis.pl można znaleźć ciekawe pakiety polis komunikacyjnych, dzięki którym jednostkowa cena AC jest dużo tańsza.

Zgłoszenie szkody z AC – w jakim terminie?

Na zgłoszenie szkody z Autocasco możesz mieć jedynie 24 godziny – większość ubezpieczycieli oznacza czas na zgłoszenie jako “niezwłocznie”. Natomiast konsekwencją opóźnienia zgłoszenia szkody może być poważne uszczuplenie wypłacanego odszkodowania lub też całkowita odmowa wypłaty! Takie praktyki są jak najbardziej dozwolone, gdyż dobrowolne polisy AC i kształt umów z klientami nie podlegają pod Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. To z kolei warunkuje, że towarzystwa mają sporo swobody, jeśli chodzi o kształtowanie umowy i jej szczegółów, a w tym warunków, ile czasu na zgłoszenie szkody AC posiada osoba pokrzywdzona.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że produkt AC jest traktowany tak samo, jak inne produkty ubezpieczeniowe, więc każde towarzystwo musi pozwolić na złożenie reklamacji, a w razie czego klient może udać się na ścieżkę sądową. Jest to ostateczność, z której nie trzeba korzystać, jeśli się wie, ile czasu na zgłoszenie AC się posiada u danego ubezpieczyciela. Jeśli właściciel pojazdu nie zna takich informacji, powinien do nich jak najszybciej dotrzeć. Gdy nie znajdzie się dokładnych danych poniżej, zawsze można sprawdzić je na stronie ubezpieczyciela, w dostarczonej umowie lub poprzez infolinie dla klientów.

Na otrzymanie odszkodowania po wypadku samochodowym z polisy OC możesz liczyć nawet do dwudziestu lat, jeśli szkoda wynika z popełnionego przestępstwa, bądź do trzech lat w przypadku czynu niedozwolonego, choć niekoniecznie zawinionego (przykład: zwykła stłuczka).

Z kolei na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym z AC masz znacznie mniej czasu. Jest to polisa wykupywana dobrowolnie, więc pieniądze na naprawę są udogodnieniem, o które musisz zadbać sam.

Ile czasu na zgłoszenie szkody AC – tabela

Ubezpieczyciel Ile mam czasu na zgłoszenie szkody z AC?
Allianz Direct 72 godziny
Aviva 3 dni
Benefia 3 dni
Compensa 3 dni
Ergo Hestia niezwłocznie
Generali 7 dni
Link4 7 dni
Proama 7 dni
PZU 7 dni
Uniqa (oraz dawne AXA Direct) 3 dni
Warta 7 dni
You Can Drive niezwłocznie

odszkodowanie po wypadku samochodowym

Nie ma jednego, powszechnie stosowanego terminu zgłaszania szkody z AC celem uzyskania odszkodowania. Szczegółową informację na ten temat znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi zapoznałeś się przed wykupieniem polisy. Przykładowe terminy przewidywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe to od 7 dni do… zgłoszenia niezwłocznego! Przegapienie terminu sprawi, że nie otrzymasz odszkodowania lub będzie ono niższe.

ZGŁOSZENIE KRADZIEŻY LUB ZNISZCZENIA SAMOCHODU Z AC

Należy pamiętać, że termin zgłoszenia szkody różni się w zależności od rodzaju szkody. I tak, w Warcie i PZU masz 1 dzień na zgłoszenie, jeśli przyczyną szkody była kradzież lub wandalizm. W takim przypadku masz też obowiązek powiadomienia policji – musisz to zrobić w ciągu 12 godzin. W przypadku Proamy czas na zgłoszenie kradzieży wynosi 3 dni, natomiast w Allianz Direct mamy na to 48 godzin.

Do powyższych terminów dotyczących tego, ile jest czasu na zgłoszenie szkody AC, trzeba się bezwzględnie dostosować, jeśli chce się uzyskać odszkodowanie. To samo dotyczy szczegółów umowy dotyczących powiadamiania odpowiednich służb. Zgłaszając jakiekolwiek zdarzenie, które potem ma być przedmiotem sporu i wniosku o odszkodowanie, zawsze trzeba żądać odpowiedniej notatki od policji lub innego organu, gdyż ubezpieczyciel na pewno tego zażąda.

Czas na zgłoszenie szkody AC – od kiedy liczyć?

Od kiedy liczyć czas przeznaczony na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC? W przypadku kolizji bądź wypadku sprawa jest jednoznaczna – od momentu zdarzenia drogowego. Z kolei w odniesieniu do zarysowania karoserii na parkingu przez wandala lub kradzieży pojazdu liczy się nie chwila wystąpienia szkody, ale odkrycia jej.

Jeszcze inaczej podchodzi się do szkód wyrządzonych przez siły natury: pożar, powódź, huragan i inne kataklizmy, które miały miejsce na szeroką skalę. Ubezpieczyciel rozpatruje je indywidualnie i prawdopodobnie znacząco przedłuży Ci czas na zgłoszenie.

Sprawdź ceny OC i AC

Rzadko się zdarza, że ubezpieczyciel zupełnie odmawia wypłaty odszkodowania, jednak musisz się z tym liczyć, jeśli czekasz zbyt długo. Zacznie częściej zmniejsza wysokość kwoty. Dzieje się tak, gdy opieszałość ubezpieczonego wynika z rażącego niedbalstwa, jest umyślna albo doprowadziła do powiększenia szkody.

Przeczytaj kompleksowe informacje o ubezpieczeniu AC, by poznać wszystkie argumenty przemawiające za wykupieniem go.

odszkodowanie po wypadku a ubezpieczenie ac

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z AC?

Wnosząc o odszkodowanie po wypadku samochodowym lub innej szkodzie z ubezpieczenia AC, przygotuj:

  • dokumenty poświadczające przebieg zdarzenia: oświadczenie wypadku, oświadczenie świadków, notatkę policyjną,
  • numer polisy autocasco,
  • dokumenty określające zakres szkody: protokół oględzin samochodu ze zdjęciami,
  • miejsce znajdowania się samochodu.

Ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który wyliczy koszt zniszczeń. Następnie albo przekaże Ci pieniądze, albo dokona naprawy bezkosztowo – w warsztacie, z którym współpracuje. Przekonaj się, w jaki sposób zostaje wyliczone odszkodowanie z autocasco.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kiedy zdecydujesz się na nabycie dodatkowej ochrony AC, poczekaj do momentu odnowienia OC. Wybierając gotowy pakiet OC z AC, zapłacisz za każde z ubezpieczeń mniej, niż gdybyś nabył je osobno. Skorzystaj z porównywarki OC AC, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Jeśli zapisy umowy dotyczące tego, ile czasu jest na zgłoszenie szkody z AC, są niekomfortowe, zawsze można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Wypowiedzenie OC, a także AC jest bardzo proste. W Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć bardzo dużo ciekawych ofert obowiązkowych i opcjonalnych polis komunikacyjnych, które będą miały zróżnicowane zakresy ochrony, a także szczegóły zapisów, takie jak termin zgłoszenia szkody. Ponadto kalkulator OC pozwoli znaleźć najtańsze OC na rynku w danej sytuacji, a dzięki zakupowi w pakiecie z dodatkowymi polisami, można uzyskać dodatkowe rabaty.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Wielu kierowców podejmuje decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim aucie, ponieważ chce zaoszczędzić na jego eksploatacji. Wszelkie modyfikacje pojazdu nie są jednak zbyt przychylnie traktowane przez ubezpieczycieli. Wyjaśniamy, czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz! […]

więcej
AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik Ubezpieczonych oraz kiedy i […]

więcej