Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Czy wiesz, że przekraczając termin zgłoszenia szkody, możesz otrzymać niższe odszkodowanie po wypadku samochodowym z ubezpieczenia AC? Koniecznie sprawdź, ile dni masz na powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji, wypadku lub kradzieży. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat autocasco i przygotuj odpowiednie dokumenty, by uzyskać pieniądze jak najszybciej.

Ile jest dni na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC?

Na otrzymanie odszkodowania po wypadku samochodowym z polisy OC możesz liczyć nawet do dwudziestu lat, jeśli szkoda wynika z popełnionego przestępstwa, bądź do trzech lat w przypadku czynu niedozwolonego, choć niekoniecznie zawinionego (przykład: zwykła stłuczka).

Z kolei na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym z AC masz znacznie mniej czasu. Jest to polisa wykupywana dobrowolnie, więc pieniądze na naprawę są udogodnieniem, o które musisz zadbać sam.

odszkodowanie po wypadku samochodowym

Nie ma jednego, powszechnie stosowanego terminu zgłaszania szkody z AC celem uzyskania odszkodowania. Szczegółową informację na ten temat znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi zapoznałeś się przed wykupieniem polisy. Przykładowe terminy przewidywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe to od 7 dni do… zgłoszenia niezwłocznego! Przegapienie terminu sprawi, że nie otrzymasz odszkodowania lub będzie ono niższe.

ODSZKODOWANIE PO WYPADKU, KRADZIEŻY I SZKODZIE CAŁKOWITEJ

Koniecznie sprawdź, czy każdy rodzaj szkody chronionej przez wykupione przez Ciebie autocasco ma przypisany ten sam czas zgłoszenia się po odszkodowanie. Najczęściej terminy są odmienne. Przykładowo na powiadomienie ubezpieczyciela o fakcie kolizji masz 7 lub 4 dni, ale kradzieży już tylko 2.

Termin zgłoszenia szkody samochodowej – dodatkowe informacje

Od kiedy liczyć czas przeznaczony na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC? W przypadku kolizji bądź wypadku sprawa jest jednoznaczna – od momentu zdarzenia drogowego. Z kolei w odniesieniu do zarysowania karoserii na parkingu przez wandala lub kradzieży pojazdu liczy się nie chwila wystąpienia szkody, ale odkrycia jej.

Jeszcze inaczej podchodzi się do szkód wyrządzonych przez siły natury: pożar, powódź, huragan i inne kataklizmy, które miały miejsce na szeroką skalę. Ubezpieczyciel rozpatruje je indywidualnie i prawdopodobnie znacząco przedłuży Ci czas na zgłoszenie.

Sprawdź ceny OC i AC

Rzadko się zdarza, że ubezpieczyciel zupełnie odmawia wypłaty odszkodowania, jednak musisz się z tym liczyć, jeśli czekasz zbyt długo. Zacznie częściej zmniejsza wysokość kwoty. Dzieje się tak, gdy opieszałość ubezpieczonego wynika z rażącego niedbalstwa, jest umyślna albo doprowadziła do powiększenia szkody.

Przeczytaj kompleksowe informacje o ubezpieczeniu AC, by poznać wszystkie argumenty przemawiające za wykupieniem go.

odszkodowanie po wypadku a ubezpieczenie ac

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z AC?

Wnosząc o odszkodowanie po wypadku samochodowym lub innej szkodzie z ubezpieczenia AC, przygotuj:

  • dokumenty poświadczające przebieg zdarzenia: oświadczenie wypadku, oświadczenie świadków, notatkę policyjną,
  • numer polisy autocasco,
  • dokumenty określające zakres szkody: protokół oględzin samochodu ze zdjęciami,
  • miejsce znajdowania się samochodu.

Ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który wyliczy koszt zniszczeń. Następnie albo przekaże Ci pieniądze, albo dokona naprawy bezkosztowo – w warsztacie, z którym współpracuje. Przekonaj się, w jaki sposób zostaje wyliczone odszkodowanie z autocasco.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kiedy zdecydujesz się na nabycie dodatkowej ochrony AC, poczekaj do momentu odnowienia OC. Wybierając gotowy pakiet OC/AC, zapłacisz za każde z ubezpieczeń mniej, niż gdybyś nabył je osobno. Skorzystaj z porównywarki KioskPolis.pl, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Więcej artykułów i porad

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Gdy tradycyjne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawiodą, warto mieć w zanadrzu AC od kradzieży, które zapewni Ci wypłatę stosownego odszkodowania. Czy można jednak wybrać ochronę tylko na wypadek kradzieży, bez pozostałych opcji dostępnych w pakiecie assistance? Oczywiście – podpowiadamy jak […]

więcej
Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy OC i AC przebiega na innych warunkach i należy przeprowadzić je osobno. W niniejszym artykule pochyliliśmy się wyłącznie nad kwestią wypowiedzenia umowy AC. Przekonaj się, kiedy możesz to zrobić i w jaki sposób. Zastanawiasz się, czy […]

więcej
Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

AC – ubezpieczenie chroni Twoje auto m.in. w przypadku zalania. Sprawdź, jaki jest najczęstszy zakres takiej polisy. Dowiedz się też, co zrobić, w przypadku zniszczenia auta przez wodę. Przeczytaj dlaczego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody AC i […]

więcej
Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto […]

więcej