Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i co zrobić, by je otrzymać!
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie z AC?
Zastanawiasz się nad tym, kiedy otrzymasz wypłatę odszkodowania z AC? Szkoda z AC jest wypłacana w kilku określonych sytuacjach. Oto najczęstsze przypadki, w których możesz na to liczyć:
odszkodowanie AC z własnej winy – w przypadku szkody, która powstała z Twojej nieumyślnej winy,
nieumyślne spowodowanie szkody z winy innej osoby,
jeśli nie znasz danych sprawcy, który uszkodził Twój samochód,
gdy szkodę spowodowały warunki pogodowe – grad, wichura lub powódź,
w sytuacji, gdy za szkodę odpowiada zwierzę – np. sarna, która wbiegła Ci przed maskę,
jeśli Twój pojazd zostanie skradziony lub zdewastowany przez nieznanego sprawcę.
UWAGA!
Istnieje sporo ograniczeń polisy AC, które uniemożliwiają późniejszą wypłatę odszkodowania. Należą do nich przede wszystkim sytuacje, w których działasz celowo, znajdujesz się pod wpływem substancji odurzających lub jeździsz pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego. Przed wykupieniem ubezpieczenia zapoznaj się z wyłączeniami zawartymi w OWU, a unikniesz późniejszego zaskoczenia.
Jak otrzymać wypłatę odszkodowania z AC w 5 krokach?
Otrzymanie wypłaty z AC niewiele różni się od postępowania w przypadku OC. Jeśli mimo to nie jesteś pewien, jak to zrobić, podążaj za naszymi instrukcjami – poniżej 5 kroków które Ci w tym pomogą.
1. Zgłoś szkodę
Najlepiej zrobić to jak najszybciej po powstaniu szkody. Pamiętaj o tym, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby zgłosić im kradzież samochodu w ciągu jednej doby od zdarzenia!
2. Wyceń szkodę
Zaczekaj na wizytę rzeczoznawcy, który określi koszt naprawienia szkód. Ważne jest to, by przed jego wizytą nie naprawiać nic na własną rękę – w ten sposób tylko obniżysz wysokość późniejszego odszkodowania.
3. Oczekuj decyzji ubezpieczyciela
Po wizycie rzeczoznawcy towarzystwo ubezpieczeniowe oceni, czy szkoda jest częściowa czy całkowita – od tego będzie zależeć to, jak zostanie wyceniona.
4. Wybierz sposób wypłaty odszkodowania
Do wyboru masz rozliczenie gotówkowe (kosztorysowe) oraz bezgotówkowe (serwisowe).
PORADA EKSPERTA
W przypadku wariantu gotówkowego ubezpieczyciel ma prawo obniżyć wysokość odszkodowania o tzw. amortyzację, czyli stopień zużycia pojazdu do dnia wystąpienia szkody. W wycenie kosztorysowej zostaną też uwzględnione ceny zamienników, a nie oryginalnych części do samochodu.
5. Czekaj na decyzję
W ciągu 30 dni o zgłoszenia szkody powinieneś otrzymać odpowiedź – pozytywną lub odmowną, od której możesz się oczywiście odwołać.
Odszkodowanie AC – od czego dokładnie zależy jego wysokość?
Na wysokość odszkodowania z AC wpływają takie czynniki, jak:
suma ubezpieczenia – ustalana na samym początku, przy podpisywaniu umowy. W praktyce to nic innego jak górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela w sytuacji, gdy zajdzie konieczność wypłaty świadczenia. Może równać się wartości rynkowej pojazdu, choć nie jest to obligatoryjne. Suma ubezpieczenia może być stała przez cały czas trwania polisy lub zmienna – w tej drugiej sytuacji pod uwagę jest brana wartość pojazdu w momencie zdarzenia, a nie zakupu ubezpieczenia,
udział własny – dokładnie określona w OWU polisy kwota, którą w razie wystąpienia szkody pokrywasz z własnej kieszeni. Dopiero po jej przekroczeniu możesz liczyć na wypłatę odszkodowania AC,
amortyzacja – procentowy ubytek wartości pojazdu wraz z czasem użytkowania. Ma znaczenie tylko wtedy, gdy suma ubezpieczenia jest zmienna,
typ szkody – uszkodzenie pojazdu może zostać zakwalifikowane jako szkoda częściowa lub całkowita. Odszkodowanie wyniesie zawsze tyle, ile będzie kosztować przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody – lub też tyle, ile wynosiła jego wcześniejsza wartość w przypadku szkody całkowitej.
WARTO WIEDZIEĆ
Szkoda całkowita z AC równa się automatycznemu rozwiązaniu polisy przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Koniecznie sprawdź też, czym dokładnie jest szkoda całkowita i co warto o niej wiedzieć – komplet przydatnych informacji znajdziesz tutaj: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?
Sprawdź również: