Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

5/5 - (Ocen: 4)

Stało się. Doszło do kolizji bez OC sprawcy. Czy to oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania i za leczenie urazów oraz naprawę auta będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Na szczęście nie. Przekonaj się, jak postąpić, gdy sprawca ma nieubezpieczony samochód. Poznaj wszystkie kroki, które musisz wykonać po dojściu do kolizji bez OC.

Jak zachować się po kolizji bez OC?

W momencie, w którym doszło do kolizji, nie wiesz jeszcze, czy drugi kierowca jest nieubezpieczony. Jego dziwne zachowanie może dać Ci sygnał, że coś jest nie w porządku, jednak postępuj tak, jak podczas zwykłej stłuczki. Przede wszystkim wysiądź z pojazdu i oceń szkody. Jeśli Ty i sprawca znajdujecie się na drodze i utrudniacie lub uniemożliwiacie przejazd innym uczestnikom ruchu, koniecznie przestaw swój samochód.

Porozmawiaj ze sprawcą i spiszcie wspólne oświadczenie o zdarzeniu – sprawdź, jak to zrobić. Weź od niego dane personalne, numer rejestracyjny, numer polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie będzie chciał udostępnić Ci jakichś informacji bądź przyzna się, że ma nieubezpieczony samochód, wówczas powinieneś zadzwonić po policję.

Sprawdź ceny OC i AC

Niestety nieubezpieczony sprawca może też chcieć uciec z miejsca zdarzenia. Jeżeli nie zdążysz spisać numerów jego tablic ani nie zapamiętasz istotnych szczegółów, natychmiast powiadom policję. Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie w tym trudnym przypadku.

sprawca i nieubezpieczony samochód

Co zrobić, gdy sprawca ma nieubezpieczony samochód?

Kiedy sprawca jest nieubezpieczony, wciąż przysługuje Ci odszkodowanie. Musisz zwrócić się do swojego ubezpieczyciela lub bezpośrednio do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie dzięki niemu uzyskasz zwrot pieniędzy przeznaczonych na leczenie czy naprawę pojazdu. Pamiętaj, by zbierać dokumentację – od wyceny rzeczoznawcy w warsztacie aż po rachunki.

Porównaj ceny ubezpieczeń

W przypadku kolizji z osobą, która ma nieubezpieczony samochód, wartościowe jest posiadanie ubezpieczenia OC oraz AC. To drugie sprawia, że nie musisz czekać na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – uzyskasz je szybciej w ramach autocasco.

NIE WIESZ, CZY SPRAWCA JEST UBEZPIECZONY? SPRAWDŹ TO OD RAZU!

Jeśli po kolizji sprawca dziwnie się zachowuje i nie masz pewności, czy jest ubezpieczony, nie czekaj na powrót do domu. Skorzystaj ze smartfona i zaloguj się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – to bezpłatne. Wpisz do bazy numer rejestracyjny pojazdu lub VIN. Jeśli sprawca ma ważne OC, otrzymasz informacje o: numerze polisy, nazwie towarzystwa i jego adresie, marce objętego ochroną pojazdu.

O czym pamiętać, gdy sprawca kolizji okaże się nieubezpieczony?

Abyś czuł się pewny i wiedział, jak postąpić po kolizji, której sprawca ma nieubezpieczony samochód, przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie w wygodnych i przejrzystych punktach:

  1. Po kolizji usuń samochód z miejsca zdarzenia, by nie utrudniać poruszania się innym kierowcom.
  2. Bezzwłocznie zadzwoń po policję, jeśli sprawca jest nieubezpieczony lub zbiegnie z miejsca zdarzenia – notatka policyjna będzie podstawą w sprawie.
  3. Zgłoś się do swojego ubezpieczyciela. To od niego otrzymasz wsparcie w zakresie leczenia i naprawy pojazdu. Następnie ubezpieczyciel sam rozliczy się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym – to wygodne.
  4. Dostarcz ubezpieczycielowi akta z policji i sądu – jeśli została założona sprawa – oświadczenie lekarza o urazach, kosztorys szkód.
  5. Jeżeli masz autocasco, to z niego otrzymasz pieniądze na naprawę auta. Jedynie brakująca kwota – jeśli się taka pojawi – zostanie dołożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

po kolizji sprawdź, czy sprawca jest nieubezpieczony

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest bardzo ważne. Jeśli to Ty będziesz sprawcą i okażesz się nieubezpieczony, czekają Cię wysokie kary. Bądź odpowiedzialny i zachowaj ciągłość ochrony. Zapobiegnij płaceniu grzywny oraz ułatw potencjalnym poszkodowanym uzyskanie pieniędzy.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Koszt OC/AC kształtuje kilka czynników. Kupujesz auto? Wybierz mniejszą pojemność silnika. Pojazdu nie rejestruj na siebie – bądź współwłaścicielem z doświadczonym kierowcą. W adresie podaj mniejszą miejscowość. Po co to wszystko? Aby zaoszczędzić na polisie kilkadziesiąt, a nawet […]

więcej
Płatne drogi w Polsce i Europie – sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych trasach!

Płatne drogi w Polsce i Europie – sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych trasach!

Płatne drogi spotkamy zarówno w Polsce, jak i w innych państwach europejskich. Sprawdź, ile możesz zapłacić za przejazd przez poszczególne kraje i trasy, a także, przed czym może uchronić Cię dodatkowe ubezpieczenie samochodu. W Polsce obowiązuje częściowy system […]

więcej
Kiedy Twój samochód będzie naprawdę bezpieczny, mimo złych warunków pogodowych?

Kiedy Twój samochód będzie naprawdę bezpieczny, mimo złych warunków pogodowych?

Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na jazdę samochodem. Niestety, nie zawsze można zrezygnować z podróży z powodu złej pogody. Podpowiadamy jak zadbać o auto, by móc czuć się bezpiecznie bez względu na panującą na zewnątrz aurę! Jazda samochodem […]

więcej
3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić najodpowiedniejsze autocasco! […]

więcej