Sposoby na tanie OC

Sposoby na tanie OC

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla wielu kierowców jest dość przykrym przymusem. Wiąże się to między innymi z faktem, że polisy ubezpieczeniowe z zakresu komunikacyjnego nie należą do najtańszych. Dlatego też wielu kierowców interesuje, jakie są sposoby na tanie OC. Niestety ostateczna kalkulacja nie zawsze będzie tak niska, jakby właściciel pojazdu sobie tego życzył, gdyż interesem ubezpieczyciela jest to, by jak najdokładniej dopasować cenę polisy do generowanego przez kierowcę ryzyka. Znając jednak metodologie obliczania wysokości składki, można ją obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent, stosując kilka prostych metod. Nie każda z nich będzie odpowiednia w danej sytuacji, jednak znaczną część będzie można zastosować.

Sposoby na obniżenie OC – skorzystaj z porównywarki online

Podstawowym pytaniem w kontekście tego, jak tanio ubezpieczyć pojazd jest to, gdzie ubezpieczyć samochód. To właśnie wybór odpowiedniego ubezpieczyciela, który będzie w stanie zaoferować atrakcyjną ofertę w danej sytuacji, jest kluczowy, by móc obniżyć wysokość składki. W Polsce jeszcze nie jest to aż tak popularne, jednak w wielu krajach europejskich, w których panuje podobne prawo jeśli chodzi i kwestię obowiązkowych ubezpieczeń, konsumenci co rok zmieniają ubezpieczyciela. Biorąc pod uwagę, jak duża konkurencja panuje na tym rynku, zazwyczaj co rok można znaleźć ofertę nieco lepszą, niż ta, którą oferuje dotychczasowy ubezpieczyciel. Wielu właścicieli pojazdów popełnia ten błąd, że nie sprawdza konkurencyjnych ofert i co rok ubezpiecza samochód w tym samym towarzystwie.

Sposobem na to, by znaleźć lepszą ofertę, jest fizyczne udanie się do biura innego ubezpieczyciela lub skontaktowanie się z agentem ubezpieczeniowym. Nie jest to jednak wygodne i przede wszystkim jest czasochłonne. O wiele lepiej skorzystać z porównywarki internetowej, takiej jak Kioskpolis.pl, w której można znaleźć dziesiątki ofert różnych towarzystw. Wśród wielu ofert porównywarka wybierze najbardziej atrakcyjne cenowo, a także uwzględni to, jakich klient oczekuje dodatkowych gwarancji. Na Kioskpolis.pl można bowiem znaleźć nie tylko podstawowe ubezpieczenia OC, ale także AC, ubezpieczenia NWW, a także Assistance. Kupując je wszystkie razem, można liczyć na atrakcyjne zniżki, a biorąc pod uwagę możliwość błyskawicznego porównania wielu ofert, tylko w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny. Ponadto dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można wysłać online, co zdecydowanie przyspiesza proces zakupu polisy.

Taka porównywarka jest zaprojektowana w traki sposób, by klient mógł wypełnić wszystkie niezbędne formularze online, bez zbędnego tracenia czasu na konieczność udawania się do biura ubezpieczyciela. Cały proces zakupu przebiega online, więc poza tym, że jest to sposób na tańszą polisę, to jeszcze jest zdecydowanie wygodniejszy. Kupowane w ten sposób polisy ubezpieczeniowe pod względem zakresu usług i kwestii formalnych nie różnią się niczym do ubezpieczeń kupowanych w tradycyjnych sposób w biurach ubezpieczycieli lub bezpośrednio u agentów. Różni się jedynie forma zakupu.

Sposób na tanie OC – współwłasność pojazdu

Jednym z często powtarzających się problemów, z którymi borykają się młodzi kierowcy to bardzo wysoka cena polisy wynikające ze względu na status młodego kierowcy. Taka kalkulacja wynika z faktu, że młodzi kierowcy, których staż za kierownicą nie przekracza 2-3 lat odpowiadają za większość kolizji na drogach. Naturalnym kierunkiem dla towarzystw ubezpieczeniowych jest więc zdecydowane podnoszenie składek takim kierowcom, gdyż generują oni stosunkowo większe ryzyko, niż kierowcy z nieco większym doświadczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel powiązuje wysokość składki ubezpieczeniowej z domyślnym kierowcą auta, którym jest właściciel. Oczywiście nie ma jednak żadnego prawnego zakazu, by właściciel nie mógł udostępniać auta innym osobom. Tak samo, nie ma przeciwwskazań formalnych, by auto nie mogło należeć do dwóch lub nawet większej ilości osób. Otwiera to pewną furtkę i daje sposób na tanie ubezpieczenie oc.

Ubezpieczyciele kalkulując wysokość składki biorą pod uwagę staż kierowcy, który jest weryfikowany datą otrzymania uprawnień. W większości towarzystw wystarczy jednak, że tylko jeden z współwłaścicieli auta nie jest dla ubezpieczyciela „młodym kierowcą” i ma stosunkowo duży staż, a także posiada już nabyte zniżki za bezszkodową jazdę. W takiej sytuacji wysokość składki będzie kalkulowana na podstawie doświadczonego kierowcy, nawet jeśli jest tylko współwłaścicielem auta i korzysta z niego sporadycznie lub wcale. Decydując się na taki zabieg, trzeba jednak pamiętać, że jeśli młody kierowca spowoduje kolizję to doświadczony współwłaściciel auta, który na przykład może być członkiem rodziny, także utraci swoje zniżki.

Sposób na tańsze OC – jak łatwo zwiększyć teoretyczny staż za kierownicą?

Ubezpieczyciele biorą też pod uwagę staż prowadzenia innych pojazdów. Kolejny sposób na OC w lepszej cenie to udokumentowanie doświadczenia w prowadzeniu motocykla lub na przykład samochodu służbowego, którego nie jest się właścicielem. Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają możliwość przedstawienia zaświadczenia od pracodawcy, a wtedy biorą to pod uwagę przy kalkulowaniu wysokości składki.

Czy każdą szkodę opłaca się naprawiać z odszkodowania?

Ubezpieczyciele bardzo dużą uwagę przykładają do bezszkodowej jazdy. Kierowcy robiący na drodze wiele szkód są obarczani zdecydowanie większymi składkami ubezpieczeniowymi. To również jest wskazówka, jaki jest sposób na niższe OC. Co prawda trudno wyjść z założenia, że nie będzie się robiło na drodze szkód, gdyż każdy kierowca stara się tak postępować, jednak jeśli już dojdzie do kolizji, nie zawsze warto korzystać z polisy OC. Jeśli spowoduje się niewielką szkodą parkingową lub nawet szkodę w postaci drobnej stłuczki, czasem warto rozważyć rozliczenie się z osobą poszkodować osobiście, w postaci zwrotu kosztów naprawy. W praktyce, jeśli uszkodzi się komuś światło, zderzak lub lekko porysuje lakier, co nie wymaga zaawansowanych i bardzo kosztownych prac, czasem warto zapłacić za naprawę i nie zgłaszać tego do ubezpieczyciela. To pozwoli zachować zniżki za bezszkodową jazdę, a czasem cena naprawy jest niższa niż ewentualny wzrost składki OC, który będzie następstwem spowodowania szkody. Wdrożenie tego nie jest oczywiście możliwe, gdy w wyniku kolizji są też poszkodowane osoby, a nie jedynie pojazdy. W takiej sytuacji obowiązkiem jest wezwać policję.

Obniżenie OC przez miejsce zamieszkania

Sposoby na tańsze OC to także zwrócenie uwagi na to, gdzie właściciel auta jest zameldowany oraz gdzie rejestruje pojazd. Bardzo istotne dla ubezpieczyciela jest to, gdzie zarejestrowane jest auto, gdyż w bogatszych regionach, zazwyczaj na drogach poruszają się droższe samochody, a to wpływa na stosunkowo wyższe szkody. To sprawia, że OC za auto zarejestrowane w biednym regionie, w stosunku do OC za auto z dużej aglomeracji, takiej jak Warszawa może różnić się nawet o kilkadziesiąt procent. Jednocześnie wiele osób mieszkając w dużych miastach, wynajmuje mieszkania lub domy. To pozwala na zarejestrowanie auta w swoich stronach rodzinnych, które leżą w mniejszych ośrodkach miejskich. Cena za OC zazwyczaj jest liczona na podstawie powiatu. Jeśli auto będzie zarejestrowane poza dużym miastem, wysokość składki OC zdecydowanie ulegnie zmniejszeniu.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to jednak tylko jeden produkt. O wiele lepiej nabyć od razu inne ubezpieczenia, a dzięki temu można uzyskać zniżki. Kupując ubezpieczenie OC online można łatwo dokupić szeroki pakiet Assistance, NWW, a także innych polis. Porównując ceny za polisy na Kioskpolis.pl można też porównać, jak zmienia się wysokość składki w kontekście posiadanego samochodu. Im mniejszy silnik o mniejszej mocy, tym mniejsza wysokość składki. Wpływ na cenę ma także posiadana marka pojazdu. Jeśli komuś zależy na niskich kosztach eksploatacji, sposobem na niskie OC będzie zmiana samochodu na inny, co w przeciągu kilku lat da spore oszczędności. Czasem można zmienić auto na takie, o podobnych właściwościach jezdnych, które jednak ze względu na markę będzie o wiele tańsze w ubezpieczaniu. To samo dotyczy wybierania samochodu w kontekście posiadanego silnika. Auta z motorami o dużej pojemności są zdecydowanie droższe w ubezpieczeniu, podczas gdy dla większości kierowców nie ma to aż tak dużego praktycznego znaczenia, więc nie zawsze opłaca się inwestować w samochód z dużo większych silnikiem. Najtańsze w ubezpieczeniu są auta o pojemności do jednego litra, a ubezpieczenia aut o pojemności do półtora litra można nadal uznać za stosunkowo tanie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz samochód marki Volkswagen? Tak jak wszyscy polscy kierowcy, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy jesteś pewien, że opłacana przez Ciebie oferta jest najlepsza? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen! Jedną z najpopularniejszych marek samochodów w Polsce […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Włochy

Ubezpieczenie na narty Włochy

Jedziesz na narty do Włoch? Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Alpejskie stoki są piękne i długie, a jazda po nich może być naprawdę ekscytująca. Łatwo się jednak zapomnieć, przeszarżować i doznać urazu bądź kontuzji. Zabezpiecz się, by […]

więcej
Likwidacja szkody z OC sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Kierowcy poruszając się po drogach zawsze są narażeni na zagrożenie ze strony innych kierowców. Jednocześnie według polskiego prawa każdy z kierowców musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Przepisy zostały tak skonstruowane, że nie istnieje możliwość, by po drogach poruszały […]

więcej
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Przedstawiamy […]

więcej