Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd został porzucony.

Łatwo można usunąć auta, które zostały porzucone przy drodze publicznej. Wówczas sprawą może zająć się policja, czy straż miejska. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że często służby nie decydują się na interwencję. Wynika to między innymi z nieprecyzyjnych przepisów dotyczących tego, kiedy można usunąć pojazd. Z zasady usuwane powinny być takie auta, które nie mają tablic rejestracyjnych lub ich stan wskazuje na to, że nie są używane. Jednak wiedząc, gdzie zgłosić porzucony pojazd, można następnie znacznie szybciej rozpocząć proces, który często pozwala na pozbycie się auta.

Wraki porzucone na parkingu – kiedy auto uznaje się za wrak?

Co z wrakiem znajdującym się poza miejscami publicznymi?

Trudniej jest pozbyć się wraku, który znajduje się poza miejscem publicznym. Obejmuje to między innymi prywatne parkingi. W przestrzeni miejskiej można taki wrak zgłosić do straży miejskiej. Służby mają uprawnienia, aby sprawdzić dane właściciela pojazdu, choćby sprawdzając ubezpieczenie OC. Natomiast usunięcie wraku będzie trudne. Działania służb ograniczają się w takiej sytuacji jedynie do skierowania prośby do właściciela, aby zając się porzuconym autem. Jedną ze sztuczek, która pozwala skutecznie usunąć porzucony pojazd na parkingu, jest zamiana terenu na publiczne poprzez ustanowienie strefy ruchu. Wówczas straż miejska lub policja mają możliwość zastosowania ustawy.

Kto ponosi odpowiedzialność za porzucony pojazd?

Gdzie zgłosić porzucony pojazd?

Gdy zauważy się porzucony pojazd, wówczas warto od razu ustalić, czy wygląda na nieużywany. Jeśli ma rejestrację, a równocześnie jego stan jest dobry, wówczas trudno będzie się pozbyć takiego pojazdu. Natomiast, gdy porzucony pojazd wygląda na długo nieużywany, wówczas można to zgłosić przede wszystkim na policję. W miastach, gdzie funkcjonuje straż miejsca, można zdecydować się na poinformowanie o tym tej służby. Często reagują oni znacznie szybciej na porzucone pojazdy. Pozwala to skrócić czas, w którym będzie można pozbyć się wraku. Samodzielne szukanie właściciela może być trudne. Służby mogą korzystać z dostępu do wielu baz danych o kierowcach. Każdy musi kupić polisę obowiązkową, którą może znaleźć, choćby wykorzystując narzędzie: porównywarka OC AC. W ten sposób ustalenie właściciela auta nie jest trudne. Zupełnie inną kwestią jest to, czy będzie można sprawnie zrealizować proces usuwania wraku. 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  - -

  Przy stacji cpn na Grota Roweckiego w kierunku skrzyżowania z Kobierzynska stoi od 3 mc samochód..Przeszkadza odkad wprowadzono droge jednokierunkową

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   W takiej sytuacji należy zgłosić to do straży miejskiej.

  Adam
  - -

  Przy ul. Morelowej 2 w Krakowie, od 8 miesięcy stoi na chodniku pomarańczowa lada na ukraińskich numerach, opony obrosły już mchem. Czy możliwym jest usunięcie tego auta bądź kontakt z właścicielem?

   Przemysław Tryfon
   - -

   Dzień dobry, jeżeli porzucone auto znajduje się na parkingu publicznym, strefie ruchu, taką sprawę może Pan zgłosić do odpowiednich służb Policji lub Straży Miejskiej w celu usunięcia samochodu.

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Z roku na rok pogoda w Polsce staje się coraz trudniejsza do przewidzenia. Nawet w okresie wiosennym mogą pojawić się spore ulewy czy niespodziewane burze. Często zjawiskom pogodowym towarzyszy również grad, który stanowi zagrożenie m.in. dla samochodów. W […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu! Warto wiedzieć, ile za złomowanie auta można […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – styczeń 2020

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – styczeń 2020

Kierowcy, którzy są potencjalnie bardziej narażeni na kolizje drogowe, zawsze muszą płacić więcej za polisy, podobnie jak i właściciele aut, które np. często padają łupem złodziei. Jedne z najwyższych składek uiszczają osoby, które dopiero niedawno zdały prawo jazdy. […]

więcej