Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Kalkulator OC
Na parkingach osiedlowych czy nawet prywatnych posesjach można czasami zauważyć niszczejące wraki, które tylko oszpecają okolicę. Często są to auta, które się zepsuły i ktoś nie ma pieniędzy na ich naprawę. Kto za nie odpowiada? Wyjaśniamy, jak można usunąć wraki porzucone na parkingu!

Opuszczony samochód to tak naprawdę nieestetyczny złom, który bardzo rzuca się w oczy. Pozostawiony bez żadnej opieki na wiele miesięcy staje się brudny, zardzewiały i zniszczony. Jeśli w dodatku stoi na miejscu parkingowym, po prostu je zajmuje. Takie pojazdy można na szczęście zgłosić. Jak to się robi i co się wtedy dzieje? Czy właściciel poniesie jakąś karę, jeśli nie zapłacić za ubezpieczenie OC? Dowiedz się, co się dzieje w chwili, gdy chce się usunąć wraki porzucone na parkingu!

Wraki porzucone na parkingu – kiedy auto uznaje się za wrak?

Według art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawa o ruchu drogowym, wrakiem samochodu jest auto porzucone bez tablic rejestracyjnych lub pojazd w stanie wskazującym na to, że od dłuższego czasu nie jest już używany. Może zostać usunięty przez straż gminną lub policję, jeśli zauważą go odpowiednie jednostki lub jego istnienie zostanie do nich zgłoszone.

Wraki porzucone na parkingu – kiedy auto uznaje się za wrak? Ubezpieczyciele za wrak uznają także samochody zniszczone w więcej niż 70%, w przypadku których naprawa jest już nieopłacalna. Jeśli kierowcy należy się odszkodowanie z OC sprawcy lub posiadał wykupione ubezpieczenie AC, może otrzymać uznanie szkody całkowitej i wypłatę odszkodowania pomniejszonego o wartość wraku. Nie każdy wie, że taki wrak trzeba sprzedać lub zezłomować, dlatego niektórzy po prostu go porzucają.

Na jakich zasadach usuwa się porzucone wraki?

Prawo o ruchu drogowym określa zasady obowiązujące na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i ruchu. Nie obejmuje jednak dróg wewnętrznych (rowerowych, a także parkingów i placów, które nie są zaliczane do dróg publicznych). Jeśli wrak znajduje się na drodze wewnętrznej, poza obszarem strefy ruchu lub zamieszkania, nie może być usunięty. Wyjątkiem są sytuacje, w których stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Wtedy należy zwrócić się do zarządcy terenu.

Jeśli właściciel auta zostanie zidentyfikowany (po tablicach rejestracyjnych, naklejce na szybie lub numerze podwozia), musi w ciągu 3-14 dni usunąć pojazd. Gdy tego nie zrobi, podjęte zostają kolejne kroki. Najczęściej samochód zostaje skonfiskowany przez Gminę. Właściciel ma 6 miesięcy na jego odbiór. Po tym czasie auto uznaje się za porzucone z zamiarem wyzbycia się. W sytuacjach, w których nie udało się ustalić właściciela, po 6 miesiącach pojazd również zostaje przejęty. Gmina staje się jego właścicielem, dlatego ma prawo go zezłomować lub sprzedać.

Kto ponosi odpowiedzialność za porzucony pojazd?

W większości przypadków da się znaleźć właściciela porzuconego auta i wtedy czekają go przykre konsekwencje. Otrzymuje mandat za pozostawienie wraku w miejscu publicznym, a także musi pokryć koszty odholowania pojazdu. Jeśli auto stało na parkingu płatnym, ma obowiązek pokrycia naliczonego kosztu parkowania. W przypadku samochodów, które stwarzały zagrożenie, nałożona zostaje także grzywna.

Dodatkową karę zapłaci się także w momencie, gdy samochód nie był ubezpieczony. Zgodnie z prawem, każdy, nawet nieużywany pojazd musi posiadać ważną polisę. Warto wtedy wykupić chociażby najtańsze OC. Już jeden dzień bez polisy może skutkować wysoką karą pieniężną.

Kto ponosi odpowiedzialność za porzucony pojazd?Niektórym wydaje się, że porzucenie auta to „oszczędniejsze” rozwiązanie – nie trzeba płacić za ubezpieczenie, holowanie, złomowanie ani wyrejestrowanie. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. W takich sytuacjach przydają się szersze pakiety polis. Często w zakres ubezpieczenia Assistance wchodzi m.in. samochód zastępczy, a także wsparcie specjalistów, którzy doradzą co robić czy nawet pomogą w pozbyciu się wraku.

Jak ubezpieczyć wrak?

Właśnie kończy Ci się ubezpieczenie, a chcesz spróbować sprzedać wrak lub jego części? Dzięki nam w kilka chwil znajdziesz najbardziej opłacalną ofertę. Na naszej stronie dostępny jest specjalny formularz, który w mniej niż minutę porównuje najlepsze propozycje od znanych ubezpieczalni. Niezależnie od tego, czy chcesz wykupić tanie OC na wrak czy szukasz pełnego pakietu z takimi dodatkami jak m.in. ubezpieczenia NNW, AC czy Assistance na nowy samochód – podaj swoje dane, a za chwilę będziesz przeglądać listę ofert dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasz kalkulator OC od razu obliczy ich cenę, więc wybierzesz najbardziej opłacalną z nich.

Wraki porzucone na parkingu to problem nie tylko dla osób postronnych, ale przede wszystkim dla właściciela. Jeśli zauważy się takie auto, trzeba reagować. Zgłoś sytuację do gminy lub zarządcy posesji, a nie tylko poprawisz okoliczne widoki, ale może też uchronisz posiadacza pojazdu przez znacznie wyższymi konsekwencjami finansowymi!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Planujesz sprowadzenie auta z zagranicy przy pomocy pośrednika samochodowego? Częstym zwyczajem w takich sytuacjach jest spisywanie tzw. umów połówkowych. Zobacz, z czym wiąże się taki dokument i dlaczego jest dla Ciebie niekorzystny!

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – 5 rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć

Jeśli prowadzisz własną firmę i rozważasz zakup samochodu, jednym z najlepszych rozwiązań jest wzięcie go w leasing. Wówczas zwolni Cię to z konieczności zapłacenia całej ceny naraz. Nie możesz jednak zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu w leasingu. Przedstawiamy listę […]

więcej
Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do […]

więcej
Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

W ofertach banków można znaleźć kredyty na określony cel. Wśród nich popularną opcją jest ta umożliwiająca kupno pojazdu. Jakie warunki obejmuje i czy zawsze jest opłacalna? Wyjaśniamy, kiedy warto wziąć kredyt samochodowy! SPIS TREŚCI Kredyt na samochód – […]

więcej