Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

4.1/5 - (Ocen: 9)

Kup OC

Samochody z Wielkiej Brytanii są łakomym kąskiem dla osób, które szukają tańszych modeli o dobrym stanie technicznym. Rejestracja anglika jest jednak możliwa, więc wiele osób się na to decyduje. Różnica pomiędzy anglikiem, a tym samym modelem w Polsce może być na tyle duża, że powstaje pytanie – ile może realnie kosztować taka przyjemność, wliczając koszty rejestracji i ubezpieczenia AC i OC? Dzisiaj sprawdzimy, czy kierownica po prawej stronie może być dużą przeszkodą, czy tylko drobnym problemem do rozwiązania. Ceny używanych pojazdów w Wielkiej Brytanii często okazują się bardzo korzystne, a przy tym same auta są dobrej kondycji. Z tego względu wielu Polaków decyduje się na zakupy na angielskim rynku. Czy taka transakcja rzeczywiście się opłaca? Sprawdziliśmy, ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii!

W Polsce bez problemu można zarejestrować oraz wykupić ubezpieczenie OC na samochód z kierownicą po prawej stronie. W UK da się też znaleźć tzw. auta dla leworęcznych (ang. LHD – Left Hand Drive). Szeroki wybór pojazdów w świetnym stanie każdego roku skutecznie zachęca kupców z naszego kraju. Znalazłeś ciekawą ofertę? Dowiedz się, ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii!

Czego musisz dopilnować, zanim zarejestrujesz auto z Wielkiej Brytanii

 Jeśli już kupiło się i przerejestrowało samochód na Wyspach Brytyjskich oraz planuje się go wyeksportować, należy powiadomić o tym DVLA (ang. Driver and Vehicle Licensing Agency – Agencja Rejestracji Kierowców i Pojazdów). W tym celu wypełnia się specjalną, czwartą sekcję dowodu rejestracyjnego, po czym odrywa się ten fragment i wysyła na adres instytucji.

Zanim zarejestruje się pojazd z Wielkiej Brytanii w Polsce, trzeba wykonać kilka modyfikacji. Najczęściej wymienia się przednie lampy, tylne światło przeciwmgielne (by znajdowało się z lewej strony), a także licznik (by wskazywał prędkość w kilometrach, a nie milach na godzinę). Na takie przeróbki trzeba przeznaczyć ok. kilkaset złotych. Jeśli planuje się powrót kupionym pojazdem, kupując angielską polisę warto dopłacić do ubezpieczenia Assistance, by uzyskać pomoc w razie jakichś kłopotów w trasie.

Następnie należy pamiętać o przetłumaczeniu brytyjskiego dowodu rejestracyjnego przez tłumacza przysięgłego. Koszt tej usługi to ok. 50-100 zł. Przy okazji można zlecić przełożenie treści faktury lub umowy kupna-sprzedaży. Wielu kierowców przed wyjazdem przygotowuje wersje dwujęzyczne. Czasem może jednak się zdarzyć, że urząd będzie wymagał kontroli zgodności przedstawionego tłumaczenia.

Ostatnim krokiem przygotowawczym jest udanie się na przegląd, który kosztuje ok. 200 zł. Wtedy można dokładnie sprawdzić stan oraz historię pojazdu, a także skontrolować, czy był chroniony przez ubezpieczenie AC lub inne dodatkowe polisy.

Nowe zasady rejestracji i OC na anglika

Przez wiele lat liczba Polaków decydujących się na zakup samochodu z Wielkiej Brytanii była stosunkowo niewielka. Choć ceny pojazdów mogły być nawet o 30% niższe od tych samych modeli z kierownicą po lewej stronie, to powstawał jeden zasadniczy problem. Rejestracja anglika była wręcz niemożliwa – trzeba było wykonać kosztowną „przekładkę” kierownicy. Rejestracja anglika w Polsce aktualnie jest jednak możliwa i stosunkowo prosta. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami związanymi z ubezpieczeniem. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli jednak znaleźć ciekawe oferty ubezpieczeń w atrakcyjnych cenach. Można tu znaleźć zarówno ubezpieczenie OC, jak i ubezpieczenie AC, a także wiele rodzajów innych polis ubezpieczeniowych.

Jednak po 2015 roku sytuacja się zmieniła, Komisja Europejska zaskarżyła ten przepis i obecnie nie ma problemu z rejestracją takich samochód. Jednak powstaje inne pytanie – czy ubezpieczenie anglika w Polsce będzie wiązało się z takim samym kosztem, jak innego „standardowego” auta? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź, jednak od początku!

Nowe zasady rejestracji i OC na anglika

Rejestracja anglika w Polsce – nawet po brexicie

Rejestracja samochodu z Anglii po Brexicie nadal jest możliwe.  Rejestracja samochodów z Anglii po przekładce i bez niej, jest możliwa do wykonania po skompletowaniu odpowiednich dokumentów. Aktualnie nie ma obowiązku, by wykonywać tak zwaną przekładkę.

Długo trzeba było czekać na nowe przepisy i choć wciąż mają pewne braki, np. nie ma możliwości rejestracji aut z Australii czy Japonii, to dobrze, że zostały zmienione.

Aby zarejestrować anglika w Polsce należy:

 • posiadać dowód zakupu tego auta – dopuszczalna jest umowa kupna-sprzedaży, faktura czy dowolny dokument przenoszący własność na drugą osobę,
 • posiadać dowód rejestracyjny,
 • opłacić akcyzę w urzędzie celnym i wykonać niezbędną dokumentację,
 • przetłumaczyć wszystkie dokumenty na język polski,
 • posiadać ubezpieczenie OC,
 • zapłacić 256 złotych.

Wysokość akcyzy jest uzależniona od pojemności silnika w aucie. Do 2000 cm3, należy uiścić 3,1% średniej ceny tego modelu z jego rocznika. Powyżej wspomnianej pojemności, akcyza wzrasta do poziomu 18,6% wartości. W tej kwestii rejestracja samochodu z Anglii wymaga poniesienia podobnych kosztów, co rejestracja samochodu z Niemiec, czy innych krajów Europy Zachodniej. Rejestracja samochodu z zagranicy zawsze wymaga poniesienia pewnych kosztów, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi.

Rejestracja anglika – ile kosztuje?

Za zarejestrowanie oraz pozostałe koszty związane ze sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii w 2021 roku zapłacimy:

 • Deklaracja o przekroczeniu granicy: 30-50 zł
 • Tłumaczenie dokumentów V5C (vehicle log book): 50-100 zł
 • Przegląd samochodu: 150 zł
 • Rejestracja samochodu: 280 zł

Rejestracja anglika – co z przeglądem?

Tutaj pojawia się kolejna pułapka przed kupującym anglika. Nawet jeżeli przegląd wciąż jest ważny, w przypadku samochodu z kierownicą po prawej stronie, należy wykonać nowy. Będzie on potrzebny do poprawnej rejestracji, ale dzięki niemu i ubezpieczenie anglika będzie prostsze oraz szybsze. To samo dotyczy rejestracji motocykla z Anglii oraz innych pojazdów, które wymagają zarejestrowania, takich jak pojazdy wolnobieżne, czy maszyny rolnicze.

Wszystko jest związane z pewną modyfikacją, którą należy wykonać, aby bezpiecznie korzystać z auta w ruchu prawostronnym. Przeprowadza jest diagnosta i wykonuje się m.in. drobne zmiany przednich reflektorów, przeniesienie światła przeciwmgłowego na drugą stronę oraz zmienia wkłady w lusterkach. Ostatnia zmiana dotyczy… licznika. Diagnosta musi go przeskalować na km/h, ponieważ w Wielkiej Brytanii stosowana jest miara w milach. Choć modyfikacje wydają się kosztowne, to zawierają się w 99 zł, czyli standardowej stawce przeglądu technicznego.

Koszty rejestracji anglika, jak widać, nie są wysokie, więc osoby mające na oku ciekawy egzemplarz auta, którego szukają, mogą śmiało decydować się na ściągnięcie go z Anglii. Powyższe koszty to jednak nie koniec wydatków, gdyż trzeba jeszcze uwzględnić koszty ubezpieczenia. Na Kioskpolis.pl można jednak znaleźć ubezpieczenie NNW samochodu, a także inne ubezpieczenia w bardzo atrakcyjnych cenach. Porównywarka pozwala na zestawienie ze sobą ofert najlepszych ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika?

Ile zapłacisz za ubezpieczenie anglika?

Czy kierownica po prawej stronie może okazać się przeszkodą w uzyskaniu dobrej oferty? Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Sprawdźmy to!

Firmy ubezpieczeniowe są gotowe przygotować korzystne polisy, jednak w takich wypadkach warto sięgnąć po nasz kalkulator OC, by porównać wszystkie dostępne oferty. Niektóre firmy ubezpieczeniowe bowiem z błędnego założenia, że kierownica po prawej stronie może potęgować zagrożenie w ruchu drogowym i pomimo posiadania zniżki OC, ich oferty są naprawdę drogie. Dlatego nie warto decydować się na ofertę ubezpieczyciela, z którego usług korzystaliśmy do tej pory (użytkując standardowe auto) bez uprzedniego porównania ofert.

Anglik to taki sam samochód, jak każdy inny, dlatego OC anglika nie powinno być droższe niż europejskich modeli tego samego auta, o takich samych parametrach technicznych. Najlepiej więc wybrać takie Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które nie stosuje podziałów na „najtańsze OC” dla samochodów z kierownicą po lewej i „najdroższe OC” dla tych z kierownicą po prawej. Rejestracja w Polsce samochodów z Anglii jest jednak możliwa bez najmniejszego problemu, a ubezpieczyciele nie zawsze traktują takie auta identycznie. Dlatego też kierowcy ubezpieczający nowe auto, które dopiero zostało ściągnięte z Anglii i nie było jeszcze zarejestrowane i ubezpieczone, powinni przejrzeć oferty jak największej ilości towarzystw, by wybrać propozycję najbardziej korzystną. Kioskpolis.pl pozwoli na zrobienie tego zaledwie w kilka minut, oraz dopasuje inne produkty ubezpieczeniowe, takie jak Assistance.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie na samochód z UK?

 Po zarejestrowaniu samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii należy je od razu ubezpieczyć. Po tylu wydatkach kierowcy chcą zwykle znaleźć najtańsze OC. Używany, przerabiany, zagraniczny pojazd może wiązać się z wysoką składką. Najrozsądniej jest porównać wszystkie dostępne oferty, by móc znaleźć najbardziej opłacalną z nich. Pomocny w tym będzie formularz dostępny na naszej stronie. Wpisz swoje dane oraz informacje o pojeździe, a w kilka chwil uzyskasz listę najlepszych ofert. Kalkulator OC/AC oblicza ceny składek, dlatego od razu wiesz, które opcje są najkorzystniejsze. Po wybraniu polisy możesz od razu ją wykupić przez Internet!

Wiedząc już, ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii, możesz obliczyć pełne koszty tej transakcji. Pamiętaj, by w szacunkach uwzględnić cenę ubezpieczenia. Postaraj się znaleźć korzystną ofertę, a zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych!

 Nasza porównywarka OC pomoże Ci w znalezieniu najkorzystniejszej oferty, jednak poza ceną, warto zwrócić uwagę na wysokość kwot gwarantowanych, ogólne warunku ubezpieczenia czy wyłączenia polisy.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (12)

 • Diagnosta
  - -

  Artykuł podaje błędne informacje. koszt i wykonanie przeróbek lub wymiany świateł, lusterek i przeskalowanie leży po stronie właściciela pojazdu. Diagnosta w kwocie 99 PLN ma za zadanie sprawdzić czy modyfikacje spełniają wymagania polskich przepisów.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za informację. Artykuł na dzień dodania zawierał prawidłowe informację. Po weryfikacji oczywiście tekst zostanie zaktualizowany 🙂

 • Paweł
  - -

  Koszty przeróbek przednich reflektorów wcale nie są małe. Dla przykładu jeżeli są to soczewkowe reflektory to koszty przeróbki dla Mazdy 6, 2015 rok to 450 zł za sztukę, demontaż i montaż obu reflektorów 200 zł oraz przeróbka instalacji tylnej, gdy jest potrzeba przeniesienia światła przeciwmgielnego z lewej na prawa stronę to 200 zł. Można poszukać zamienników koszty takich reflektorów to około 1100 zł. Pozdrawiam.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za informację.

 • Marek
  - -

  Zapomnieliście dodać że trzeba opłacić , cło ,vat i akcyze gdzie koszta koszta rejestracji już się zwiększają kilku krotnie i czasem może to być nie opłacalne

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   W artykule jest informacja o akcyzie i jej wielkości w zależności od pojazdu. VAT dotyczy tylko zakupu samochodów nowych lub zakupu samochodów przez osoby będące płatnikiem VAT a cło dla pojazdów sprowadzonych z UK wynosi 0%.

   • Bartek
    - -

    Witam to jak wyglądają opłaty samochodu do rejestracji z UK czy te informacje są wiarygodne
    VAT dotyczy tylko zakupu samochodów nowych lub zakupu samochodów przez osoby będące płatnikiem VAT a cło dla pojazdów sprowadzonych z UK wynosi 0%. Gdzie mogę znaleść jakieś informacje na ten temat dziekuje .

    • Katarzyna Dabrowska
     - -

     Dzień dobry, Informację zawarte w artykule oraz kwoty są aktualne na dzień publikacji artykułu.

 • zainteresowany
  - -

  Niestety nie zgadzam się..mam anglika, którego chciałbym zarejestrować w Polsce i urzędnicy celni wymagają ode mnie zapłaty za CŁO 10% + VAT 23% oraz AKCYZĘ w moim przypadku 18,6% czyli 51% kosztu wartości samochodu.. Inna możliwość to mienie przesiedleńcze, ale nie spełniam warunków.. a potrzebuje samochodu w razie moich wizyt w Polsce. Czy ktos zna jeszcze jakąś inne możliwość?

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   W Urzędzie Celnym otrzymał Pan najbardziej aktualną informację o opłatach związanych ze sprowadzeniem pojazdu z UK.

 • Krzychu
  - -

  Też planuje wysłać samochód do Polski i dzwoniłem do urzędu celnego w ostatnich dniach i powiedziano mi, że oprócz cła, akcyzy i VATu trzeba zrobić odprawe celna. Nie wiem czy to prawdziwe informacje? Nawet na stronie rządowej jest informacja, że cło na samochody sprowadzone z UK to 0% i nie ma prawa pobierania cła. Każdy co innego mówi i już nie wiadomo jak się za to zabrać

  • Piotrek Popis
   - -

   Dzień dobry, ze względu na indywidualny charakter sprawy, w takim przypadku najlepiej zasięgnąć porady doradcy podatkowego, który przedstawi wszelkie opłaty, które byłby Pan zobowiązany uregulować.

Więcej artykułów i porad
5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne! Własny samochód […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej