Ranking stoków narciarskich we Francji – TOP 5 [SEZON 2022/2023]

Ranking stoków narciarskich we Francji – TOP 5 [SEZON 2022/2023]

5/5 - (Ocen: 4)

Góry we Francji przyciągają rokrocznie tysiące narciarzy. Nic dziwnego – tamtejsze kurorty narciarskie należą do jednych z najlepszych w Europie. Stoki narciarskie we Francji to gwarancja świetnych warunków pogodowych i dobrej infrastruktury dla miłośników sportów zimowych. Nie wiesz, gdzie na narty we Francji? Z pomocą przychodzi niniejszy ranking. Zobacz!

Gdzie na narty we Francji?

Ośrodki narciarskie we Francji cieszą się niezwykle dobrą opinią wśród mieszkańców Europy, a także całego świata – nie bez powodu są celem podróży turystów nawet z innych kontynentów. Polacy zadając pytanie, gdzie na narty w Europie wyjechać, często dochodzą do wniosku, że właśnie Francja będzie świetnym wyborem. Pozostaje jeszcze kluczowe pytanie, gdzie na narty do Francji wyjechać. Góry w tym kraju rozciągają się na stosunkowo dużej powierzchni, więc jest co najmniej kilka godnych uwagi propozycji, które warto rozważyć. Przed wyjazdem, należy jednak pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, więc ubezpieczenie w góry powinno być pierwszym zakupem przed wyjazdem.

Espace Killy

Nazwa tego jednego z najbardziej znanych na świecie regionów narciarskich wzięła się od nazwiska Jean Claude’a Killy – słynnego, francuskiego narciarza. To druga najwyżej położona stacja narciarska w Europie, możesz więc liczyć na to, że śnieg leży tu naprawdę długo. Sezon zresztą trwa cały rok na dwóch tutejszych lodowcach: Grande Motte i Pissaillas. W Tignes i Val d’Isere, które należą do Espace Killy każdy znajdzie coś dla siebie – nie brakuje tu tras łagodnych, ale także stromych i krętych, czy też dużych snowparków dla wielbicieli narciarskiej i snowboardowej akrobatyki oraz świetnych warunków do freeride’u. Espace Killy to z pewnością jeden z najważniejszych kurortów narciarskich nie tylko we Francji, ale i Europie. Dla fanów luksusu i zabytkowej architektury najlepszy będzie ośrodek Val d’Isere z piękną drewnianą zabudową. To tutaj też odbywały się zawody olimpijskie w narciarstwie alpejskim. W Tignes będzie bardziej rozrywkowo. Espace Killy to jedno z najlepszych miejsc na narty we Francji.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Dla kogo: wiek: 25-45 lat, rodziny, dobrzy narciarze

+ bogata oferta dodatkowych atrakcji

– dość wysokie ceny zaplecza gastronomicznego

Długość i zróżnicowanie tras: 300 km

198 km – łatwe

75 km – średnie

27 km – trudne

+ świetna baza wypadowa na łagodne zbocza lodowca Grande Motte

– dość drogie karnety

Liczba wyciągów: 79

+ uznawana za jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych przestrzeni narciarskich świata

Ceny: karnet 6-dniowy – 200-230 euro

+ jedna z najlepszych tras do zjeżdżania poza wytyczonymi trasami

Cechy szczególne: w Tignes znajduje się centrum muzyki klubowej, nurkowanie pod lodem na wysokości 2100 m n.p.m

OCENA REGIONU: 9/10

Trzy Doliny – Les Trois Vallees

Największy region narciarski na świecie – Trzy Doliny, czyli Les Trois Vallees, leżą w parku narodowym w Sabaudii w południowo-wschodniej Francji. Znajdziesz tu niesamowite zróżnicowanie nie tylko jeśli chodzi o trasy, ale także ośrodki. Luksus zapewnia dolina Courchevel, gdzie będziesz miał okazję poznać najbardziej elegancką stację narciarską w Alpach. Meribel zaś urzeka pięknem tradycyjnej, drewnianej zabudowy. Mając skipass Les Trois Vallees możesz korzystać z każdego ośrodka i wszystkich tras. Val Thorens to jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich we Francji – jest najwyżej położony w całej Europie. Znajdziesz tu wymarzone tereny do freeridingu i świetne snowparki. W Brides Le Bains będziesz mógł natomiast na chwilę zapomnieć o mrozie – a to za sprawą źródeł termalnych. Wszystkie doliny są bardzo dobrze skomunikowane, a trasy sensownie połączone, dlatego będziesz mieć okazję do łatwego korzystania z całej oferty regionu. Nic dziwnego, że region ten wygrywa często w rankingach stoków narciarskich we Francji i nie tylko.

góry we Francji – narty Mont Blanc

Porównaj ceny ubezpieczeń

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Dla kogo: wszyscy

+ niemal 10000 ha terenu narciarskiego

– niekameralnie

Długość i zróżnicowanie tras: 600 km

171 km – łatwe

314 km – średnie

115 km – trudne

+ ogromne zróżnicowanie tras

Liczba wyciągów: 200

+ jeden karnet na cały obszar

Ceny: karnet 6-dniowy – 160-250 euro

+ większość wyciągów to gondole i krzesełka

Cechy szczególne: Les 3 Valees to największy na świecie region narciarski, Val Thorens to najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie

OCENA KURORTU: 10/10

Chamonix Mont-Blanc

Słynny, położony przy granicy ze Szwajcarią ośrodek narciarski u podnóża majestatycznej Mont Blanc w niezwykle naturalnym otoczeniu wciąż przyciąga co roku wielu turystów z całego świata. Malownicze miasteczko stanowi wręcz tygiel kulturowy, a zjeżdżający tu ludzie nie tylko chcą zażywać ruchu na stoku, ale też wędrować, a nawet zdobyć najwyższą górę Europy (4810 m n.p.m.). Ale Chamonix to głównie destynacja zapalonych narciarzy, którzy doskonale radzą sobie nawet na najtrudniejszych trasach i poza nimi. Wysoko położone trasy (większość przynajmniej na poziomie 2000 m n.p.m.) gwarantują śnieg i doskonałe warunki do szusowania. Możesz skorzystać tu z najwyżej położonej kolejki świata, która zabierze Cię na wysokość aż 3802 m. Jeśli chcesz zjechać stamtąd na nartach musisz być naprawdę doświadczonym narciarzem wyposażonym w profesjonalny sprzęt. Chamonix Mont-Blanc, to z pewnością jeden z najbardziej ekscytujących ośrodków narciarskich we Francji.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Dla kogo: głównie zaawansowanych narciarzy i wielbicieli freeride’u

+ bogate zaplecze kulturalno-rozrywkowe

– może być dość tłoczno w sezonie

Długość i zróżnicowanie tras: 194 km

81 km – łatwe

74 km – średnie

39 km – trudne

+ trasy również dla początkujących narciarzy

– trasy mocno podzielone ze względu na umiejętności, co wymaga rozdzielania się grup

Liczba wyciągów: 50

+ najwyżej położony stok, Aiguille du Midi leży zaledwie 8 km od szczytu Mont Blanc

Ceny: karnet 6-dniowy – 148-217 euro

Cechy szczególne: najstarszy ośrodek narciarski, 1924 r. odbyła się tu pierwsza Olimpiada Zimowa

OCENA KURORTU: 9/10

L’Alpe d’Huez

Zwany Wyspą Słońca jeden z najbardziej popularnych i lubianych ośrodków narciarskich we Francji. Doskonałe warunki śnieżne gwarantuje lodowiec. Stacja przyciąga głównie rodziny ze względu na doskonałe przystosowanie stoków dla narciarzy o różnych umiejętnościach, a także na bogate zaplecze rozrywki. L’Alpe d’Huez słynie między innymi z najdłuższej trasy narciarskiej w Europie – Sarenne, która ciągnie się aż na 16 km. Możesz nią przejechać także w nocy – oświetlana jest raz w tygodniu, w środy. Region ten jest złożony ze świetnie połączonych ze sobą miejscowości, pomiędzy którymi możesz poruszać się bez odpinania nart. To aż 10000 ha frajdy. Zadowoleni będą również amatorzy freeride’u oraz snowboarderzy, którzy będą chcieli wyszaleć się w snowparkach. W tym niezwykłym kurorcie narciarskim możesz także zażyć dyskoteki na stoku, a także zjeść na wysokości 3330 m n.p.m. w restauracji panoramicznej nagrodzonej aż 3 gwiazdkami Michelin.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Dla kogo: głównie rodziny, ale również bardzo zaawansowani narciarze

+ tanie karnety

Długość i zróżnicowanie tras: 120 km

38 km – łatwe

32 km – średnie

50 km – trudne

+ duże zróżnicowanie tras

Liczba wyciągów: 83

+ najdłuższa trasa w Europie (16 km)

Ceny: karnet 6-dniowy – 65-215 euro

+ bardzo nasłonecznione stoki

Cechy szczególne: najdłuższa trasa w Europie – Sarenne, 16 km, którą w środy można również pokonywać w nocy; panoramiczna restauracja na wysokości 3330 m

+ bogate zaplecze dodatkowych atrakcji

OCENA KURORTU: 10/10

Les Deux Alpes

Kolejny położony w parku narodowym kurort narciarski Francji zapewnia doskonałe warunki nie tylko do szusowania na deskach, ale i kontaktu z przyrodą. Możesz także przyjechać tu latem i wciąż cieszyć się możliwością zjeżdżania na nartach czy snowboardzie. Region zawdzięcza swoje doskonałe warunki lodowcowi Girose. Wielbiciele gór nasycą również wzrok czterotysięcznikiem Alpe Barre des Ecrins. Les Deux Alpes wyróżnia się także obecnością ośrodków bezpośrednio na stokach, co oznacza, że nie musisz wychodzić z nart czy deski, aby zażyć wszelkich atrakcji czy skorzystać z bogatego zaplecza gastronomicznego. Ten kurort narciarski jest z pewnością niezwykle nowoczesny. Doskonałe warunki dla snowboardzistów sprawiają, że jest to jedna z najczęstszych destynacji wielbicieli jednej deski. Cena karnetów też jest znośna. Wszystko to sprawia, że Les Deux Alpes trafia wysoko w rankingu stoków narciarskich we Francji.

PARAMETRY PLUSY MINUSY

Dla kogo: wszyscy; bardzo dobrze przystosowany dla snowboardzistów

+ nowoczesna sieć wyciągów

– trasy bywają zatłoczone

Długość i zróżnicowanie tras: 223 km

146 km – łatwe

50 km – średnie

27 km – trudne

+ trasy dla początkujących nawet na dużych wysokościach

Liczba wyciągów: 52

+ jedna z najwyżej położonych stacji na świecie

Ceny: karnet 6-dniowy – 21 -260 euro

+ większość wyciągów to gondole i krzesełka

Cechy szczególne: pierwszy ośrodek w Europie do jazdy na nartach latem, od południa Alpy schodzą tu już ku Lazurowemu Wybrzeżu

OCENA KURORTU: 10/10

Podsumowanie:

Stoki narciarskie we Francji leżą w różnych regionach. Zawsze warto więc dopasować miejsce podróży do swoich indywidualnych preferencji. Francja to bez wątpienia jedna z głównych destynacji wszystkich wielbicieli nart i snowboardu. Oprócz wymienionych w tym rankingu stoków narciarskich topowych miejsc znajdziesz tu jeszcze mnóstwo innych pomniejszych kurortów i mniejszych ośrodków, jednak tych 5 zasługuje na największą uwagę. Odwiedź któryś z nich, jeśli oczekujesz największych alpejskich wrażeń. Pamiętaj tylko, że góry we Francji to miejsce tyle piękne, co dzikie i może być niebezpieczne – znajdź odpowiednią polisę turystyczną, aby czuć się pewnie tak daleko od domu i podczas uprawiania sportów zimowych. Szczególnie, jeśli najbardziej cenisz sobie freeride czy freestyle. Sprawdź jeszcze, gdzie wybrać się na narty we Włoszech.

Kupując ubezpieczenie od wypadku na nartach zarówno narciarze rekreacyjni, jak i wyczynowi będą mogli spać spokojnie. Na Kioskpolis.pl można znaleźć ubezpieczenie narciarskie adekwatne dla miłośników sportów ekstremalnych, a także szereg innych rodzajów ubezpieczeń sportowych i turystycznych. Ciekawe polisy znajdą tutaj także miłośnicy tradycyjnej turystyki, którzy chcieliby wybrać się we francuskie góry, a jednocześnie zapewnić sobie komfort, który daje ubezpieczenie pokrywające ewentualne koszty leczenia w nagłych wypadkach.

Gdzie na narty? TOP 10 najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas w górach? Preferujesz piesze wędrówki polskimi, mało wymagającymi szlakami? A może wspinasz się w wyższych partiach gór, nie tylko na terenie kraju? Ubezpieczenie w góry jest Ci niezbędne! Wybierz takie ubezpieczenie turystyczne, które […]

więcej
Czy na zimowy wypad wystarczy karta Euro26?

Czy na zimowy wypad wystarczy karta Euro26?

Wybierasz się na wakacje w jednym z krajów Europy? Nie zapomnij się ubezpieczyć – abyś mógł liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego wypadku poza granicami kraju. Masz do wyboru dwie opcje – kartę EKUZ oraz standardową […]

więcej
Aktywność zimą? Zacznij przygodę ze sportem już teraz!

Aktywność zimą? Zacznij przygodę ze sportem już teraz!

Wielu osobom, które uwielbiają aktywność fizyczną, zima może wydawać się niesprzyjającym czasem na ruch. A jednak mnóstwo sportów zimowych pozwoli Ci podtrzymać formę, a także cieszyć się przygodą nie tylko latem. Jakie są sporty zimowe, które możesz uprawiać […]

więcej
Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Choć niskie temperatury i zdecydowanie mniej słońca w ciągu dnia nie zachęcają do wychodzenia z domu to i zimą warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Możliwości dla uprawiania sportów zimowych jest sporo, a zatem szkoda byłoby rezygnować z […]

więcej