Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

4.7/5 - (Ocen: 3)

W Polsce warunki do uprawiania sportów zimowych nie zawsze są idealne i często niełatwo jest zgrać wolny weekend z odpowiednią pogodą. Najlepiej więc udać się za granicę, szczególnie jeśli chcesz pojeździć dłużej. Sprawdź, gdzie na narty warto udać się w Europie. Odpowiedź na pytanie, gdzie na narty w Europie można się udać nie jest takie proste, gdyż jest co najmniej kilka ciekawych kierunków.

Gdzie na narty w Europie

Najbardziej popularnymi destynacjami narciarskimi w Europie są Włochy, Francja, Austria i Szwajcaria. Ostatnio popularne są również wyjazdy do sąsiadów – Czechy i Słowacja mają coraz lepszą ofertę infrastruktury narciarskiej. Alpy mają też taką zaletę, że można tam wyjechać na narty w kwietniu. Wszystkie rodzaje tras znajdziesz choćby w:

  • Val di Sole – tzw. Dolina Słońca, leżąca u podnóża Włoskich Alp – Dolomitów. To tam znajduje się wiele ośrodków narciarskich, z których wyróżnia się 2 główne: Folgarida i Marilleva. Szczególnie ta pierwsza nada się dla osób początkujących i dzieci, ale znajdziesz tam aż 56 różnych tras, dlatego doskonale odnajdą się tam także zaawansowani narciarze. Inną stacją w Val di Sole jest też znana z długich i łagodnych stoków Tonale; Zobacz również: Ubezpieczenie na narty Włochy.
  • Livigno, które leży również we Włoszech, jednak bardzo blisko granicy ze Szwajcarią. Znajdziesz tam aż 80 tras o łącznej długości prawie 120 km! Nic dziwnego, że znajdzie tam warunki dla siebie każdy narciarz;
  • Madonna di Camiglio – to kolejna propozycja wyjazdu w Alpy na narty. Jeden z najważniejszych włoskich ośrodków leży z jednej strony u podnóża Dolomitów, a z drugiej – lodowca. Znajduje się na wysokości 1550 m n.p.m., możesz zatem liczyć na dużą dawkę świeżego, górskiego powietrza i słońca. Jest tu aż 150 km tras, z czego prawie 50% jest łatwa, a 13% bardzo trudna;
  • Klinec – czeska góra i miejscowość położona w północno-zachodniej części kraju blisko granicy z Niemcami. Tam znajduje się najbardziej zróżnicowany ośrodek narciarski z aż 18 trasami o łącznej długości prawie 20 km. Wśród nich znajdziesz coś dla narciarza na każdym poziomie zaawansowania – prawie połowa tras jest łatwa, 36% trudna, a 19% bardzo trudna.

Najlepsze miejsca na narty w Europie

Wyjeżdżając na narty w Europie, za kierunek docelowy należy wybrać zachód. Właściwie to najlepsze pod tym kątem regiony leżą w centrum Europy w Alpach. Popularne ośrodki narciarskie położone w idealnych do tego warunkach oddalone są od Polski o jeden dzień jazdy samochodem, więc stosunkowo blisko. Najpopularniejsze kierunki to wyjazd na narty Włochy, a także narty w Szwajcarii. To właśnie tam wybierają się Polacy oczekujący wysokich standardów, jeśli chodzi o infrastrukturę, ale zwracający też uwagę, by były to wyjazdy na tanie narty w Europie. Ceny na zachodzie są co prawda nieco wyższe, niż w kraju, jednak różnica nie jest aż tak duża, jak mogłoby się wydawać, a różnica pod względem długości i jakości stoków – ogromna.

gdzie na narty za granicę

Narty samolotem – czy jest sens?

Pytanie o to, gdzie w Europie na narty można wyjechać, jest nieodzownie powiązanie z pytaniem, jak się tam dostać. Wiele osób decyduje się na własny samochód, który niewątpliwie daje większe możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że Szwajcarskie, Włoskie, Austriackie, czy Francuskie kurorty narciarskie są świetnie skomunikowane, więc poruszanie się na miejscu bez własnego auta jest możliwe.

Warto zaznaczyć, że Alpejskie stoki ciągną się przez dziesiątki kilometrów, więc wyjeżdżając do kurortów opisanych w pierwszej części artykułu, nie trzeba obawiać się o to, że na miejscu będzie trzeba dużo podróżować i się przemieszczać. W dobrze zaplanowanych ośrodkach w Alpach wszystko jest na miejscu.

Zwykle narciarski wyjazd w Alpy odbywa się za pomocą samochodu lub autokaru, jednak taka podróż potrafi być niezwykle męcząca. Alternatywną opcją są narty samolotem, wiąże się to jednak z koniecznością albo wykupienia dodatkowego bagażu sportowego na sprzęt, albo wypożyczeniem nart czy deski snowboardowej w ośrodku.

Z pewnością oszczędzisz dużo czasu (lot może trwać jedynie 1,5 godziny, podczas gdy jechać będziesz nawet 12-15). Jest to opcja lepsza, gdy podróżujesz z dziećmi oraz ze względu na zdrowie – długotrwałe siedzenie w jednej pozycji nie jest dobre dla kręgosłupa.

narty Włochy

Wyjazd w Alpy na narty – co musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, gdzie na narty ruszasz, powinieneś się ubezpieczyć. Wyjazd w Alpy może być świetną zabawą pełną ruchu i wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i górskim klimacie, jednak musisz pamiętać, że każde sporty zimowe oraz podróże są naznaczone pewną dozą ryzyka. Sprawdź swoje opcje w specjalnym kalkulatorze polis turystycznych i miej poczucie bezpieczeństwa na wyjeździe w Alpy czy podczas wycieczki na narty samolotem.

Sprawdź jeszcze, gdzie jechać na narty do Francji.

Gdzie tanio na narty w Europie?

Sam wyjazd na narty nie zawsze jest jedynym kosztem. Jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku, niezbędne będzie skorzystanie z lokalnych placówek medycznych, co może okazać się niezwykle kosztowne. Koszty leczenia w krajach alpejskich są nawet kilkukrotnie wyższe, niż w Polsce, więc warto kupić ubezpieczenie w góry. Standardowe ubezpieczenie na narty jest w stanie pokryć wszystkie koszty leczenia w przypadku takich kontuzji, jak złamania, skręcenia, czy też leczenie chorób wirusowych lub zaawansowanego przeziębienia, o które w górach nie trudno. Szukając miejsca na najtańsze narty w Europie, warto więc pomyśleć też o ewentualnych nieprzewidzianych kosztach, które na zachodzie mogą być niezwykle wysokie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Narty w sezonie 2022/2023 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Narty w sezonie 2022/2023 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Sytuacja na świecie wydaje się poprawiać, dlatego miłośnicy zimowych sportów, zmęczeni ograniczeniami, planują aktywny urlop. Każdy wyjazd wiąże się z różnymi zagrożeniami, ale w tym roku ryzyko jest wyjątkowo duże. Pytanie o to, gdzie na narty w Polsce […]

więcej
Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

W 2020 roku odwołano chyba rekordową liczbę wyjazdów na wakacje. Sytuacja w wielu krajach wygląda już na opanowaną i często okazuje się, że mimo wszystko można zaplanować ferie z rodziną czy znajomymi. To, gdzie w zimie na wakacje […]

więcej
Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Jazda na nartach to wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jeśli planujesz po raz pierwszy spróbować swoich sił na stoku, musisz odpowiednio przygotować się do takiego urlopu. Radzimy, jak najlepiej zorganizować sobie pierwszy wyjazd na narty! By […]

więcej
Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego […]

więcej