Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Jeśli jesteś kierowcą, z pewnością wiesz, że niektóre rzeczy trzeba zawsze wozić ze sobą. Czy wiesz jednak, co zalicza się do tego wymaganego wyposażenia samochodu w 2019 roku? Zobacz, co powinieneś ze sobą mieć, aby uniknąć mandatu, a co po prostu warto zabrać, gdyż z pewnością przyda Ci się na drodze!

Wymagane wyposażenie samochodu – minimum, którego nie może zabraknąć

Czego absolutnie nie może zabraknąć w Twoim aucie pod rygorem mandatu? Do wyposażenia obowiązkowego samochodu w 2019 roku zalicza się:

  • gaśnica typu ABC – koniecznie ze znakiem homologacji. Jej wielkość nie powinna być mniejsza niż 1 kg. Powinieneś również pamiętać o tym, aby co roku odnawiać jej badania techniczne, by mieć pewność, że wciąż jest sprawna. Brak gaśnicy spełniającej te wymagania może się równać mandatowi na kwotę od 20 do 500 zł,

wyposażenie samochodu w Europie

  • trójkąt ostrzegawczy – również posiadający homologację oraz odpowiednią wielkość. Jego brak grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Co więcej, mandat otrzymasz również wtedy, gdy posiadasz trójkąt, lecz go nie używasz – wtedy możesz liczyć na karę do 150 zł.

WARTO WIEDZIEĆ

Powyższe akcesoria są obowiązkowe na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku.

Opcjonalne wyposażenie samochodu, czyli co warto mieć przy sobie

Choć ustawa nie przewiduje obowiązku posiadania innych rzeczy, zdecydowanie warto to przemyśleć – mogą się bowiem okazać naprawdę przydatne na drodze i na pewno nie będziesz wtedy żałować, że masz je przy sobie. Do takiego wyposażenia samochodu należą chociażby:

  • kamizelka odblaskowa,

  • apteczka pierwszej pomocy,

  • zestaw podstawowych narzędzi naprawczych,

  • koło zapasowe,

  • linka holownicza,

  • kable rozruchowe,

  • lewarek,

  • zapasowe żarówki i bezpieczniki.

Porównaj ceny ubezpieczeń

wyposażenie obowiązkowe samochodu – gaśnica typu ABC

Wyposażenie samochodu w Europie – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że poza granicami naszego kraju obowiązują Cię przepisy działające w kraju, w którym się obecnie znajdujesz. Dotyczy to nie tylko zasad poruszania się po drogach, lecz również tego, co należy do wyposażenia obowiązkowego samochodu. Przykładowo u naszych zachodnich sąsiadów wymagane jest, by zawsze mieć przy sobie kamizelkę odblaskową w razie wypadku.

UWAGA!

Generalnie w większość państw europejskich obowiązuje Konwencja Wiedeńska z 1968 roku, zgodnie z którą każdy samochód powinien posiadać wymagane wyposażenie z kraju, w którym jest zarejestrowany. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kraje ją respektują. Wyjątek stanowi tutaj chociażby Austria, gdzie obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej spoczywa na wszystkich kierowcach – nie tylko na Austriakach.

Czy za brak wyposażenia samochodu wymaganego w innym kraju zostaniemy ukarani? W zasadzie wszystko sprowadza się do woli osoby sprawdzającej – może po prostu pouczyć Cię i zobowiązać do zakupu brakujących rzeczy przy najbliższej okazji lub też od razu dać Ci mandat. Przy czym mandaty otrzymane za granicą z pewnością zaskoczą Cię niemile swoją wysokością.

Sprawdź ceny OC i AC

Nie zapominaj również o tym, że za granicą obowiązują się także nieco inne przepisy dotyczące ubezpieczenia OC i AC. Co powinieneś o tym wiedzieć? Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą.

Więcej artykułów i porad

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Wybierasz się na samochodową podróż po Europie? Uważaj – w niektórych krajach obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce – stąd też nietrudno o mandat. Możesz tego jednak uniknąć, przygotowując się odpowiednio do podróży. Zobacz, co powinieneś sprawdzić […]

więcej
Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czeka Cię przegląd samochodu? Uważaj – w 2019 roku weszło w życie kilka zmian dotyczących tego procesu. Dowiedz się, ile kosztuje przegląd i co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do stacji kontroli pojazdów.

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej