Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

5/5 - (Ocen: 2)

Na kierowcach samochodów ciążą określone obowiązki, co dotyczy między innymi konieczności dbania o prawidłowy montaż tablic, ale niezbędne jest także obowiązkowe wyposażenie samochodu. Należy to brać pod uwagę, gdyż brak przestrzegania przepisów będzie skutkować karami. Zatem uniknięcie mandatów wymaga dysponowania w pojeździe odpowiednim wyposażeniem. 

Dbałość o bezpieczeństwo poruszania się po drodze ma spore znaczenie w kontekście możliwości znacznego ograniczenia wypadków, czy kolizji. Gdy pojazd nie znajduje się w odpowiednim stanie technicznym, czy nie ma potrzebnego wyposażenia, wówczas ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych rośnie. Zatem tak, jak dla bezpieczeństwa finansowego kupuje się ubezpieczenie ac, tak samo dla możliwości odpowiedniego zachowania się podczas kolizji, warto dysponować niezbędnym wyposażeniem. Nie wszystkie przedmioty to rzeczy obowiązkowe w samochodzie z punktu widzenia przepisów prawa.

Wyposażenie, które warto mieć w pojeździe, można podzielić na:

  • wymagane przepisami prawa,
  • wskazane dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Sprawdzając, co jest obowiązkowe w samochodzie, można unikać sytuacji, gdy nie ma się rzeczy, które są wymagane przepisami prawa. Pozwala to ograniczyć sytuacje, gdy trzeba będzie zapłacić karę. Jednak nie warto zapominać, także o wyposażeniu się w rzeczy, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania autem. Do takich przedmiotów można zaliczyć między innymi apteczkę.

Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Informacje o tym, co kierowca musi mieć w samochodzie, zawierają odpowiednie przepisy prawa. Należy brać pod uwagę, że mogą występować różnice pomiędzy różnymi krajami, co warto wziąć pod uwagę podczas wyjazdów poza granice kraju. Wówczas dobrze jest dowiedzieć się, jak uzyskać ubezpieczenie OC, które będzie obowiązywać w miejscu, gdzie używany jest samochód. Dodatkowo można sprawdzić obowiązkowe wyposażenie, które musi się znaleźć w aucie. Daje to pewność, że nie trzeba będzie liczyć się z wysokimi, zwłaszcza poza granicami kraju, mandatami. Oczywiście międzynarodowe przepisy wskazują, że pojazd wyposażony powinien być w takie elementy, które są wymagane w kraju rejestracji. Trzeba jednak brać pod uwagę, że lokalna policja często nie przestrzega takich przepisów. Zatem dla uniknięcia problemów, które mogą być szczególnie uciążliwe podczas wyjazdu wakacyjnego, warto mieć dodatkowe elementy obowiązkowe w samochodzie zgodnie z przepisami wybranego kraju. Podobnie przy decydowaniu się na polisy komunikacyjne, które obowiązują poza granicami kraju, warto wykorzystując narzędzia typu porównywarka OC AC, które pozwolą uzyskać kompleksową ochronę. 

wyposażenie samochodu w Europie

Co warto dodatkowo wozić w samochodzie?

Dla bezpieczeństwa istotne jest, aby mieć w samochodzie nie tylko obowiązkowe rzeczy w aucie, ale także dodatkowe przedmioty. Wpływają one bezpośrednio na możliwość udzielenia pomocy przy wypadku. Odpowiednie przedmioty są w stanie zapewnić, także oznakowanie samochodu, gdy dojdzie do awarii na drodze. Przydatnym przedmiotem jest między innymi kamizelka odblaskowa. Przyda się ona, szczególnie gdy do zdarzenia na drodze dojdzie nocą. Wówczas elementy odblaskowe ograniczają ryzyko uderzenia przez przejeżdżające auta. Będzie to również obowiązkowe, gdy kierowca będzie musiał poruszać się wzdłuż drogi, jako pieszy. Natomiast nie jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego z punktu widzenia przepisów prawa dotyczących tego, co trzeba przewozić w samochodzie. Podobnie jest z apteczką. Wprawdzie nie trzeba jej posiadać, ale podczas wypadku zdecydowanie się przyda. Warto zadbać także, aby była odpowiednio wyposażona.

Apteczka powinna zawierać:

  • bandaże,
  • opatrunki,
  • rękawiczki ochronne,
  • środki do dezynfekcji,
  • opaski uciskowe,
  • koce termoizolacyjne,
  • chusty trójkątne.

Takie elementy znajdujące się w apteczce będą w stanie zapewnić możliwość przeprowadzenia skutecznie pierwszej pomocy. Określając, co musi być w samochodzie, zawsze warto brać pod uwagę możliwość zwiększenia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce na drodze. W tym celu wykorzystuje się między innymi ranking ubezpieczeń samochodowych, aby wybrać bardziej kompleksowe, lepiej chroniące samochód, kierowcę i pasażerów produkty.

wyposażenie obowiązkowe samochodu – gaśnica typu ABC

Jakie dokumenty trzeba mieć w samochodzie?

Kierowca podróżujący autem musi dysponować nie tylko odpowiednim wyposażeniem. Znaczenie ma także, jakie dokumenty obowiązkowe w samochodzie trzeba mieć z punktu widzenia ograniczenia ryzyka mandatów podczas kontroli. Obecnie w Polsce można nie mieć przy sobie prawa jazdy, ale wówczas trzeba skorzystać z aplikacji rządowej i profilu zaufanego. Natomiast kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, czy papierowego potwierdzenia wykupienia OC. Policja podczas kontroli korzysta z dostępu do CEPiK. Natomiast zawsze można ze sobą przewozić niegdyś obowiązkowe dokumenty w samochodzie. Często pozwoli to przeprowadzić kontrolę drogową znacznie szybciej. Gdy kupiło się jakąkolwiek wersję polisy jak ubezpieczenie samochodu bez zniżek, można mając potwierdzenie OC, skrócić czas sprawdzania danych w ewidencji.

Jakie wyposażenie trzeba mieć do przeglądu?

Tak samo, jak przy kontroli drogowej, podobnie przy badaniu technicznym wyposażenie obowiązkowe samochodu jest niezbędne. Obejmuje to gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jednak to nie wszystko. Należy również zadbać o między innymi prawidłowe sygnalizowanie trójkąta, gdy zamierza się go użyć, aby nie narazić się na mandat.  

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Z przodu czy z tyłu? W foteliku samochodowym czy na podstawce? A może fotelik samochodowy wcale już nie jest potrzebny? Przewożenie dzieci w samochodzie obostrzone jest wieloma przepisami, które mają uchronić najmłodszych przed urazami w razie wypadków. Jednak […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Chociaż w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są samochody na benzynę, sporo kierowców posiada pojazdy elektryczne, na gaz lub z silnikiem typu diesel. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami napędu jest znaczna, dlatego kwestia ta jest oczywiście brana pod uwagę podczas obliczania […]

więcej