Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Jeśli jesteś kierowcą, z pewnością wiesz, że niektóre rzeczy trzeba zawsze wozić ze sobą. Czy wiesz jednak, co zalicza się do tego wymaganego wyposażenia samochodu w 2019 roku? Zobacz, co powinieneś ze sobą mieć, aby uniknąć mandatu, a co po prostu warto zabrać, gdyż z pewnością przyda Ci się na drodze!

Wymagane wyposażenie samochodu – minimum, którego nie może zabraknąć

Czego absolutnie nie może zabraknąć w Twoim aucie pod rygorem mandatu? Do wyposażenia obowiązkowego samochodu w 2019 roku zalicza się:

  • gaśnica typu ABC – koniecznie ze znakiem homologacji. Jej wielkość nie powinna być mniejsza niż 1 kg. Powinieneś również pamiętać o tym, aby co roku odnawiać jej badania techniczne, by mieć pewność, że wciąż jest sprawna. Brak gaśnicy spełniającej te wymagania może się równać mandatowi na kwotę od 20 do 500 zł,

wyposażenie samochodu w Europie

  • trójkąt ostrzegawczy – również posiadający homologację oraz odpowiednią wielkość. Jego brak grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Co więcej, mandat otrzymasz również wtedy, gdy posiadasz trójkąt, lecz go nie używasz – wtedy możesz liczyć na karę do 150 zł.

WARTO WIEDZIEĆ

Powyższe akcesoria są obowiązkowe na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku.

Opcjonalne wyposażenie samochodu, czyli co warto mieć przy sobie

Choć ustawa nie przewiduje obowiązku posiadania innych rzeczy, zdecydowanie warto to przemyśleć – mogą się bowiem okazać naprawdę przydatne na drodze i na pewno nie będziesz wtedy żałować, że masz je przy sobie. Do takiego wyposażenia samochodu należą chociażby:

  • kamizelka odblaskowa,

  • apteczka pierwszej pomocy,

  • zestaw podstawowych narzędzi naprawczych,

  • koło zapasowe,

  • linka holownicza,

  • kable rozruchowe,

  • lewarek,

  • zapasowe żarówki i bezpieczniki.

Porównaj ceny ubezpieczeń

wyposażenie obowiązkowe samochodu – gaśnica typu ABC

Wyposażenie samochodu w Europie – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że poza granicami naszego kraju obowiązują Cię przepisy działające w kraju, w którym się obecnie znajdujesz. Dotyczy to nie tylko zasad poruszania się po drogach, lecz również tego, co należy do wyposażenia obowiązkowego samochodu. Przykładowo u naszych zachodnich sąsiadów wymagane jest, by zawsze mieć przy sobie kamizelkę odblaskową w razie wypadku.

UWAGA!

Generalnie w większość państw europejskich obowiązuje Konwencja Wiedeńska z 1968 roku, zgodnie z którą każdy samochód powinien posiadać wymagane wyposażenie z kraju, w którym jest zarejestrowany. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kraje ją respektują. Wyjątek stanowi tutaj chociażby Austria, gdzie obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej spoczywa na wszystkich kierowcach – nie tylko na Austriakach.

Czy za brak wyposażenia samochodu wymaganego w innym kraju zostaniemy ukarani? W zasadzie wszystko sprowadza się do woli osoby sprawdzającej – może po prostu pouczyć Cię i zobowiązać do zakupu brakujących rzeczy przy najbliższej okazji lub też od razu dać Ci mandat. Przy czym mandaty otrzymane za granicą z pewnością zaskoczą Cię niemile swoją wysokością.

Sprawdź ceny OC i AC

Nie zapominaj również o tym, że za granicą obowiązują się także nieco inne przepisy dotyczące ubezpieczenia OC i AC. Co powinieneś o tym wiedzieć? Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Kierowco, sprawdź, jakie są ceny paliw w Polsce na początku 2019 roku. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ceny obowiązywały w ostatnich dniach grudnia 2018 roku i poznasz najnowsze rokowania. Czy wiesz już, dlaczego prognozowana jest podwyżka cen […]

więcej
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Chociaż kupno pojazdu z drugiej ręki często jest bardzo opłacalne, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie można w pełni ufać sprzedawcy – wielu kierowców zataja ważne szczegóły dotyczące przeszłości auta. Chcesz mieć pewność, co naprawdę kupujesz? […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

W 2019 roku odnotowano znaczący wzrost sprzedaży samochodów używanych przy jednoczesnym spowolnieniu sprzedaży nowych aut. Decydując się na pojazd z drugiej ręki, warto go przed zakupem odpowiednio skontrolować. Podpowiadamy więc, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem i na co […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej