Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC
Nie otrzymałeś odszkodowania lub wsparcia od ubezpieczyciela, a nie zgadzasz się z tą decyzją? A może wypłacono Ci za mało pieniędzy? Jeśli masz podstawy sądzić, że możesz ubiegać się o swoje prawa – musisz przedstawić odpowiedni dokument. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela jest możliwe, jednak trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ma się do tego pełne prawo, więc warto z niego skorzystać, a przede wszystkim – opłaca się. Wyjaśniamy, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela!

Chociaż towarzystwa mają gwarantować wsparcie w trudnych chwilach, zdarza się, że z różnych przyczyn odmawiają wypłaty pieniędzy lub udzielają zbyt niskiego odszkodowania. W sytuacji, gdy klient czuje się potraktowany niezgodnie z warunkami umowy, ma prawo się odwołać. Szczególnie dużo osób stara się np. dostać więcej za ubezpieczenie OC po wypadku. Jesteś w podobnej sytuacji? Dowiedz się, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela! To, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie jest zbyt skomplikowane, a firmy ubezpieczeniowe często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i są dość komunikatywne w tej kwestii. Mają jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej z tym nie zwlekać i od razu skontaktować się z ubezpieczycielem.

Kiedy i w jaki sposób można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Kiedy i w jaki sposób można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zgodnie z prawem (art. 819 § 1 kodeksu cywilnego), odwołanie można przedstawić w ciągu 3 lat od daty zaistnienia szkody. Jeśli powstała ona w wyniku czynu niedozwolonego, sprawa przedawnia się po 10 latach. Gdy zaś w grę wchodzi przestępstwo, okres ten wydłuża się nawet do 20 lat. W praktyce nie powinno się jednak aż tak długo zwlekać. Im szybciej się zareaguje, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Czas szczególnie liczy się w przypadku m.in. ubezpieczenia Assistance czy AC. Wszelkie sprawy związane z takimi polisami warto rozwiązywać na bieżąco, ponieważ później trudno jest udowodnić, jaka była prawda. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania warto więc napisać od razu, gdy tylko pojawi się do tego powód.

Mając problem z towarzystwem ubezpieczeniowym, warto też pamiętać, że na rynku panuje ogromna konkurencja, a porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne znalezienie ciekawych ofert. Jeśli więc już ma się jakikolwiek problem z ubezpieczycielem, nie warto trzymać się go na siłę i poszukać ofert innych towarzystw, zwłaszcza że dzięki porównywarce jest to bardzo łatwe. Jednocześnie można tu znaleźć ubezpieczenia OC i AC w lepszych cenach.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela musi być profesjonalnie przygotowanym dokumentem. Należy zadbać o konkretne dane, dowody oraz podstawy prawne. Solidnie sporządzony wniosek ma większą szansę na pozytywny odbiór. Dla osoby ubezpieczonej bardzo istotne jest zbieranie wszystkich dokumentów, faktur i paragonów, które są wynikiem zdarzenia ubezpieczeniowego. Jeśli jest taka konieczność, w chwili wystąpienia wypadku zawsze należy wezwać właściwe służby, lub udać się do szpitala na obdukcję. Notatki służbowe policji lub dokumenty wystawione przez lekarza mogą być bardzo istotne w procesie ubiegania się o odszkodowanie, szczególnie gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości.

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Są pewne dokumenty i informacje, które zawsze powinny się znaleźć w odwołaniu do ubezpieczyciela.

Dokument powinien zawierać:

  • dane pokrzywdzonego oraz towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • numer szkody, polisy oraz decyzji odmownej,
  • uzasadnienie odwołania wraz z załącznikami.

Wśród dodatków mogą znaleźć się np. faktury, ekspertyza rzeczoznawcy (szczególnie przydatna, jeśli chodzi o ubezpieczenie AC), ceny części zamiennych itp. W przypadku zaniżonego odszkodowania związanego ze szkodą na zdrowiu, ważne jest, by dołączyć opinię lekarską. Taki dokument na pewno przyda się np. w razie niesatysfakcjonującej wysokości kwoty wypłaconej z ubezpieczenia NNW. Cenne są także wszystkie inne dowody, jak np. zdjęcia, zeznania świadków, notatki policyjne itp.

Gotowe odwołanie od decyzji ubezpieczyciela można wysłać drogą pocztową lub mailową. Niektóre towarzystwa posiadają na swoich stronach specjalne formularze online. Sprawę da się też zgłosić ustnie, ale – mimo wszystko–  lepiej jest przygotować stosowny dokument.

Ile czasu jest na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Pytanie o to, ile dni na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela ma klient oraz jaka jest podstawa prawna są bardzo częste. Oczywiście tego typu kwestie są precyzyjnie regulowane, a maksymalny termin wynosi aż 20 lat w przypadku przestępstwa, podczas gdy standardowy termin to aż 3 lata. Nie warto jednak czekać aż tak długo i mając jakiekolwiek zastrzeżenia należy od razu rozpocząć dochodzenie swoich racji – wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że wszystko skończy się po myśli osoby ubezpieczonej.

Gdzie wysłać odwołanie do ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC i w innych ubezpieczeniach wysyła się w pierwszej kolejności do towarzystwa ubezpieczeniowego. Większość z nich udostępnia specjalne drogi, by to zrobić. Sprawę kieruje się do sądu dopiero wtedy, gdy ubezpieczyciel odrzuci odwołanie po uprzednim zapoznaniu się z nim.

Co należy zawrzeć w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela?

Poprawnie napisane odwołanie powinno zawierać:

  • dane osoby poszkodowanej (imię, nazwisko, adres korepondencyjny) oraz towarzystwa ubezpieczeniowego (nazwa towarzystwa + adres),
  • numer polisy, numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela (czyli tej, od której się odwołujemy) i numer szkody,
  • uzasadnienie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Jak znaleźć lepszą ofertę?

Jak znaleźć lepszą ofertę?

Po kłopotach z uzyskaniem odpowiedniego odszkodowania lub wsparcia podjąłeś decyzję o zmianie ubezpieczyciela? Postaraj się wybrać korzystną ofertę w towarzystwie z dobrymi opiniami! Na naszej stronie możesz szybko i wygodnie porównać dostępne propozycje od znanych ubezpieczalni. Pomocny w tym jest prosty formularz online. Wystarczy wypełnić go podstawowymi danymi. Kalkulator OC/AC na ich podstawie od razu wyliczy ceny składek, więc możesz wybierać spośród najbardziej opłacalnych wariantów. W ten sposób znajdziesz najtańsze OC , AC, NNW oraz inne ubezpieczenia!

Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na szybkie znalezienie ciekawych i tanich ofert, a mając problemy z obecnym ubezpieczycielem, nie warto zwlekać. Ubezpieczenie nowego samochodu można w ten sposób kupić nawet kilkadziesiąt procent taniej. Na Kioskpolis.pl można porównać także polisy, takie jak OC krótkoterminowe.

Dobrze przygotowane odwołanie od decyzji ubezpieczyciela sprawi, że uzyskasz stosowne wsparcie. Jeśli tylko zauważyć jakieś nieprawidłowości, możesz dochodzić swoich praw. Sporządź odpowiedni dokument, wyślij go do ubezpieczalni i zaczekaj na odpowiedź!

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Wiele osób narzeka na tak zwany fiskalizm, czyli skłonność naszego fiskusa do opodatkowywania bardzo dużej liczby transakcji i umów. Podatek od kupna samochodu to jeden z przykrych obowiązków, z których musi wywiązać się nowy właściciel auta. Takie narzekanie […]

więcej
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. Takie rozwiązanie okazuje się […]

więcej
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na […]

więcej
Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów mechanicznych to z całą pewnością najpopularniejsze polisy w naszym kraju. Ich aktualną liczbę można szacować na 25 milionów. Wspomniane ubezpieczenia ze względu na swój obowiązkowy charakter zostały bardzo mocno uregulowane […]

więcej