OC ratownika medycznego

OC ratownika medycznego

2.3/5 - (Ocen: 3)

Ratownicy medyczni często narażeni są na pracę w ekstremalnych warunkach. Ciągły stres, zmęczenie i kontakt z niekiedy bardzo agresywnymi pacjentami sprawiają, że ratownicy coraz chętniej sięgają po OC ratownika medycznego. Ponoszą bowiem odpowiedzialność za zdrowie pacjentów, ale również wyposażenie całej karetki i sprzęt, którym dysponują. Podobnie, jak ubezpieczenie OC lekarzy, to przeznaczone dla ratowników, zdejmuje z nich odpowiedzialność finansową za ewentualne szkody, które będą wynikały z wykonywania obowiązków zawodowych.

Ubezpieczenie dla ratownika medycznego – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Obecnie OC dla ratowników medycznych oferuje prawie każda firma zajmująca się ubezpieczeniami. Można więc przebierać pośród różnymi pakietami, nie tylko polisy od odpowiedzialności cywilnej, ale również od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki dobrze dopasowanemu ubezpieczeniu, ratownik medyczny nie musi się obawiać konsekwencji finansowych niedopatrzenia, czy nieumyślnie wyrządzonej szkody, na przykład w mieniu szpitala. Polisa OC dla ratowników medycznych zapewnia wypłatę odszkodowania w sytuacjach, które objęte są ubezpieczeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dopasować rodzaj ewentualnych szkód do prowadzonej działalności. Dzisiaj większość ratowników medycznych, to osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Są one zmuszone polskim prawem do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia, podobnie jak OC fizjoterapeuty, czy lekarza.

Obowiązkowe OC ratownika medycznego

Przedstawiciele zawodów medycznych, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale prowadzą działalność gospodarczą są ustawowo zobligowani do tego, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie ratowników medycznych, które chroni ich w różnych sytuacjach, jakie mogą się wydarzyć podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Również pielęgniarki pracujące na kontraktach kupują OC dla pielęgniarek, ponieważ wymaga tego od nich prawo. Osoby zatrudnione w szpitalach na podstawie umowy o pracę objęte są polisą OC wykupioną przez pracodawcę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla ratownika medycznego?

Koszt polisy OC dla ratownika uzależniony jest od różnych kwestii. Przede wszystkim, należy ustalić gwarantowaną sumę do wypłaty, w przypadku zgłoszenia szkody. Im wyższa suma gwarantowana, tym wyższej składki rocznej trzeba się spodziewać. Kolejną kwestią, która wpływa na koszt ubezpieczenia, jest również historia ubezpieczeniowa osoby podpisującej umowę. Jeśli nie zgłaszała ona przy poprzedniej umowie szkód, może liczyć na bardzo dogodne warunki. Ubezpieczenie OC dla ratowników medycznych to koszt wynoszący około kilkuset złotych w skali roku. Jeśli ubezpieczający zdecyduje się na dodatkowe klauzule ochronne, suma ta wzrośnie.

Specjaliści doradzają, aby ubezpieczenie OC ratownika medycznego dopasować do indywidualnych potrzeb i zastanowić się nad rozszerzeniem podstawowego pakietu, również o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Można wówczas poczuć się bezpiecznie i nie martwić. Polisa OC stanowi swego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa. Osoby prowadzące jednoosobową działalność muszą pamiętać o tym, że wypłata odszkodowania może się dla nich okazać bardzo obciążająca. Kupując OC ratownik medyczny przenosi odpowiedzialność za ewentualne szkody na firmę, która sama zajmuje się całym postępowaniem wyjaśniającym i wypłaca świadczenie.

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Cena ubezpieczenia AC może być wysoka, co nie zachęca do zakupu. Jednocześnie autocasco gwarantuje ochronę, która jest bardzo korzystna, zwłaszcza gdy jeździsz i parkujesz w dużym mieście. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak znaleźć ofertę ubezpieczenia AC atrakcyjną […]

więcej
Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. Warto wiedzieć, jak formalnie wygląda ubezpieczenia mieszkania z cesją […]

więcej
як знайти найдешевший OC?

як знайти найдешевший OC?

Здавалося б, оскільки поліс страхування відповідальності третьої сторони є обов’язковим, його ціна однакова у всіх страхових компаніях. Однак реальність зовсім інша. Різниці в тарифах на одного і того ж водія можуть становити навіть кілька сотень злотих. Ми пояснюємо, […]

więcej
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej