Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Kalkulator OC
Ceny używanych pojazdów w Wielkiej Brytanii często okazują się bardzo korzystne, a przy tym same auta są dobrej kondycji. Z tego względu wielu Polaków decyduje się na zakupy na angielskim rynku. Czy taka transakcja rzeczywiście się opłaca? Sprawdziliśmy, ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii!

W Polsce bez problemu można zarejestrować oraz wykupić ubezpieczenie OC na samochód z kierownicą po prawej stronie. W UK da się też znaleźć tzw. auta dla leworęcznych (ang. LHD – Left Hand Drive). Szeroki wybór pojazdów w świetnym stanie każdego roku skutecznie zachęca kupców z naszego kraju. Znalazłeś ciekawą ofertę? Dowiedz się, ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii!

Czego musisz dopilnować, zanim zarejestrujesz auto z Wielkiej Brytanii

Czego musisz dopilnować, zanim zarejestrujesz auto z Wielkiej Brytanii

Jeśli już kupiło się i przerejestrowało samochód na Wyspach Brytyjskich oraz planuje się go wyeksportować, należy powiadomić o tym DVLA (ang. Driver and Vehicle Licensing Agency – Agencja Rejestracji Kierowców i Pojazdów). W tym celu wypełnia się specjalną, czwartą sekcję dowodu rejestracyjnego, po czym odrywa się ten fragment i wysyła na adres instytucji.

Zanim zarejestruje się pojazd z Wielkiej Brytanii w Polsce, trzeba wykonać kilka modyfikacji. Najczęściej wymienia się przednie lampy, tylne światło przeciwmgielne (by znajdowało się z lewej strony), a także licznik (by wskazywał prędkość w kilometrach, a nie milach na godzinę). Na takie przeróbki trzeba przeznaczyć ok. kilkaset złotych. Jeśli planuje się powrót kupionym pojazdem, kupując angielską polisę warto dopłacić do ubezpieczenia Assistance, by uzyskać pomoc w razie jakichś kłopotów w trasie.

Następnie należy pamiętać o przetłumaczeniu brytyjskiego dowodu rejestracyjnego przez tłumacza przysięgłego. Koszt tej usługi to ok. 50-100 zł. Przy okazji można zlecić przełożenie treści faktury lub umowy kupna-sprzedaży. Wielu kierowców przed wyjazdem przygotowuje wersje dwujęzyczne. Czasem może jednak się zdarzyć, że urząd będzie wymagał kontroli zgodności przedstawionego tłumaczenia.

Ostatnim krokiem przygotowawczym jest udanie się na przegląd, który kosztuje ok. 200 zł. Wtedy można dokładnie sprawdzić stan oraz historię pojazdu, a także skontrolować, czy był chroniony przez ubezpieczenie AC lub inne dodatkowe polisy.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Brytyjskie samochody, które zostały nabyte przez Polaka więcej niż 6 miesięcy przed datą eksportu, są zwolnione z akcyzy. Wtedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Skarbowym. Jeśli jednak chce się szybciej sprowadzić auto, trzeba uiścić tę opłatę. Należy wypełnić formularz AKC–4/E, wskazując odpowiednią stawkę – 3,1% za pojemność silnika do 2000 cm3 albo 18,6% za pojemność silnika powyżej 2000 cm3.

Ostatnim etapem jest rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii w Urzędzie Gminy lub lokalnym starostwie powiatowym.

Należy zabrać ze sobą:

  • brytyjski dowód rejestracyjny V5C oraz tłumaczenie przysięgłe;
  • potwierdzenie przelewu za akcyzę lub też dokument potwierdzający zwolnienie z opłaty;
  • dowód zakupu oraz tłumaczenie przysięgłe lub umowę dwujęzyczną;
  • badanie techniczne i diagnostykę;
  • tablice rejestracyjne;
  • wniosek o rejestrację;
  • dowód tożsamości.

Cały proces to koszt ok. 260 zł. W dniu rejestracji kierowca jest też zobowiązany do wykupienia polisy komunikacyjnej. Wymagane jest tylko OC, ale rozsądnie jest znaleźć polisę zawierającą dodatkowe ubezpieczenia NNW, AC, Assistance itp.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie na samochód z UK?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie na samochód z UK?

Po zarejestrowaniu samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii należy je od razu ubezpieczyć. Po tylu wydatkach kierowcy chcą zwykle znaleźć najtańsze OC. Używany, przerabiany, zagraniczny pojazd może wiązać się z wysoką składką. Najrozsądniej jest porównać wszystkie dostępne oferty, by móc znaleźć najbardziej opłacalną z nich. Pomocny w tym będzie formularz dostępny na naszej stronie. Wpisz swoje dane oraz informacje o pojeździe, a w kilka chwil uzyskasz listę najlepszych ofert. Kalkulator OC/AC oblicza ceny składek, dlatego od razu wiesz, które opcje są najkorzystniejsze. Po wybraniu polisy możesz od razu ją wykupić przez Internet!

Wiedząc już, ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii, możesz obliczyć pełne koszty tej transakcji. Pamiętaj, by w szacunkach uwzględnić cenę ubezpieczenia. Postaraj się znaleźć korzystną ofertę, a zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku – co dokładnie Ci za to grozi?

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku – co dokładnie Ci za to grozi?

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują przepisy przewidujące kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni. Co jeśli nie złożymy w tym czasie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie auta? Jakie są kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku? […]

więcej
Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona. Warto jednak wcześniej […]

więcej
Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Poznaj również koszty rejestracji auta: ceny tablic rejestracyjnych, dowodu, pozwolenia i nalepek. Zadbaj o […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej