OC projektanta

OC projektanta

5/5 - (Ocen: 1)

W niektórych zawodach konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Przykładem może być OC architekta, lekarza, fizjoterapeuty, czy księgowego. Możliwości, jeśli chodzi o to zabezpieczenie jest naprawdę wiele. Również projektant, który zostanie członkiem Polskiej Izby Architektów lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zobowiązany jest ustawą do wykupienia OC zawodowego. OC projektanta trzeba kupić na 30 dni od momentu wpisania się na jedną z powyższych list. Wielu projektantów działa jednak na rynku bez członkostwa w izbach. Oni również powinni rozważyć możliwość zakupu takiego ubezpieczenia, aby chronić swoich interesów i zyskać na renomie.

Ubezpieczenie OC projektanta – co można zyskać?

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie projektanta chroni go jako osobę fizyczną, a nie jego firmę. To niezwykle istotna informacja, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych i działających w tym zakresie. Ochroną ubezpieczeniową nie są więc objęci pracownicy. Firma ubezpieczeniowa musi wypłacić odszkodowanie osobie, która zgłosi szkodę, powstałą na skutek działań projektanta, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Praca projektanta nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim, związana jest z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ nawet niewielka pomyłka, może się okazać niezwykle kosztowna i niebezpieczna dla zdrowia i życia. Posiadając OC projektanta, nie trzeba się obawiać ponoszenia poważnych konsekwencji finansowych swoich błędów. Ubezpieczyciel będzie bowiem ponosił wszystkie koszty, związane z powstałą szkodą. Wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej można oczywiście rozszerzyć o dodatkowe pakiety, podobnie jak ubezpieczenie OC pracodawcy, w życiu prywatnym, czy zdrowotne. Każdy projektant zna ryzyko związane z prowadzeniem działalności i jest w stanie samodzielnie ocenić, jak duże ponosi i na jaki pakiet ubezpieczeń się zdecyduje. 

Dla kogo OC projektanta jest obowiązkowe?

Przepisy precyzują, że każdy projektant i architekt, który zostanie członkiem jednej ze wspomnianych izb, zobowiązany jest do podpisania umowy ubezpieczenia OC. Taka polisa chroni go jako osobę fizyczną i zapewnia bezpieczeństwo jego interesów. Jedna osoba nie jest bowiem w stanie ponieść odpowiedzialności finansowej, w przypadku dużej szkody, a taka może zdarzyć się właśnie w pracy projektanta. OC projektanta jest sposobem na to, aby jego działalność była wiarygodna dla innych osób – kontrahentów i klientów. Wiedząc o takim zabezpieczeniu, znacznie łatwiej podejmują decyzje o podpisaniu umowy. Obowiązkowe OC projektanta to podstawowy pakiet, który można rozszerzać o kolejne klauzule, które wydają się być potrzebne i korzystne. Wówczas cena polisy stopniowo rośnie. Jej koszt jest jednak niewielki, w stosunku do gwarantowanej sumy świadczenia.

Ubezpieczenie od błędów projektowych

Podobnie jak ubezpieczenie OC pracodawcy, to kupowane przez architekta lub projektanta, warto rozszerzać. Opcji na tego typu działanie jest bardzo wiele – ubezpieczyciele dają bardzo dużo ciekawych możliwości. Posiadając podstawowe ubezpieczenie od błędów projektowych, nie trzeba obawiać się, że nieumyślna pomyłka okaże się bardzo kosztowna. Wybierając opcję dodatkowej ochrony, można jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo swojej działalności. Takie rozwiązanie jest chętnie wybierane podczas kupowania OC adwokata, który także prowadzi ryzykowną działalność. Ubezpieczenie projektanta pokryje wszystkie szkody, wynikające z pomyłki w projekcie, a może również opłacić koszty związane z prowadzeniem postępowania wyjaśniającego, czy koniecznych prac naprawczych. Sam projektant może przy tym spać spokojnie, ponieważ jego majątek osobisty nie jest niczym zagrożony.

Ile kosztuje OC projektanta?

Wybierając ubezpieczenie, warto skorzystać z ofert dostępnych od ręki w Internecie. Każdy ubezpieczyciel przedstawia klientom dostępne warianty ubezpieczeń i umożliwia wyliczenie składki OC przy pomocy kalkulatora. Zamawiając OC członków zarządu czy właśnie obowiązkowe OC projektanta, wystarczy wybrać, sumę gwarantowaną ubezpieczenia i zaznaczyć, na jakie dodatkowe opcje ubezpieczenia się decydujemy. Często system ocenia również historię ubezpieczeniową osoby wnioskującej, aby móc przedstawić jak najbardziej rzetelną ofertę. Osoby, które nie zgłaszały ostatnio szkód mogą liczyć na lepszą cenę OC, niż te, którym szczęście nie dopisywało. OC projektanta kosztuje od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych na rok. Wiele zależy tu od wybranych świadczeń dodatkowych, które wybierzemy podczas podpisywania umowy. Zdaniem ekspertów warto decydować się na szeroki zakres ubezpieczenia w takim zawodzie, ponieważ wiążą się z nim różnego rodzaju ryzyka. Nawet doświadczony projektant ma prawo się pomylić i popełnić błąd w sztuce. Dzięki polisie, taka osoba nie ponosi poważnych konsekwencji finansowych, które mogłyby się okazać zbyt uciążliwe i kosztować projektanta jego pozycję zawodową.

Wielu ubezpieczycieli zapewnia korzystniejsze oferty ubezpieczeń, jeśli klient podpisze dodatkowo umowę polisy OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu, można nawet zaoszczędzić i zyskać dodatkowe zabezpieczenie. Kupowanie kilku ubezpieczeń na raz to zawsze znacznie lepsze warunki – nie tylko finansowe, ale przede wszystkim, jeśli chodzi o warunki samego ubezpieczenia. Koszty oczywiście grają tutaj największą rolę, ale warto zwrócić uwagę też na inne aspekty.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

Kierowcę w trasie może spotkać wiele nieprzyjemnych przygód. Nie tylko wypadki są ryzykowne. Sam pojazd może nagle ulec awarii lub zostać uszkodzony przez jakieś czynniki zewnętrzne. Warto być przygotowanym na takie okoliczności. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których warto […]

więcej
7 zalet wykupienia polisy turystycznej

7 zalet wykupienia polisy turystycznej

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, czy na pewno będzie Ci potrzebne dodatkowe ubezpieczenie? Wiele osób rezygnuje z tego świadczenia, ale nie jest to rozsądne podejście. Przedstawiamy 7 zalet wykupienia polisy turystycznej! Urlop czy wyjazd służbowy może zostać zakłócony […]

więcej
Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Tegoroczny urlop zamierzasz spędzić w pięknej Argentynie? Ameryka Południowa zachwyca przyrodą, niesamowitymi krajobrazami i barwną kulturą. Turyści muszą jednak mieć na względzie nie tylko przyjemności, ale też potencjalne zagrożenia. Do tak dalekiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, […]

więcej
Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Jak pozbyć się samochodu bez OC?

Przepisy prawne panujące w Polsce warunkują między innymi zasady eksploatacji samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Jednym z obowiązków właścicieli aut, jest posiadanie ważnej polisy OC, choć od tej zasady panują pewne wyjątki. Zrozumienie stanu faktycznego w kontekście przepisów […]

więcej