Wielu klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest zainteresowanych podzieleniem ubezpieczenia OC na raty. Szczególnie dotyczy to młodych kierowców, dla których wysokość składki jest wyjątkowo wysoka, a Ci nie mają możliwości zapłaty jednorazowo całej kwoty. Coraz więcej firm wprowadza opcję ubezpieczenia auta na raty. Sprawdź, z czym się to wiąże!
Z tego artykułu dowiesz się:
OC na raty – czy jest opłacalne dla ubezpieczyciela?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie wprowadzają możliwość rozłożenia płatności za OC na raty, jednak duże zainteresowanie taką formą płatności sprawia, że mimo wszystko to robią. Z jednej strony firma może sporo zyskać dzięki odsetkom – nieraz wartość takiej polisy wzrasta nawet o kilkadziesiąt procent. Druga strona medalu nie jest jednak dla ubezpieczyciela taka kolorowa.
Ubezpieczenie OC na raty wiąże się bowiem z dużym ryzykiem finansowym dla towarzystwa ubezpieczeniowego. OC jest polisą obowiązkową, a zgodnie z ustawą o takich ubezpieczeniach właściciel jest objęty ochroną nawet jeśli nie uiści kolejnej części zapłaty. Oznacza to, że w przypadku spowodowania szkody przez takiego kierowcę, firma jest zobowiązana do pokrycia jej kosztów.
Konkurencja na rynku spowodowała jednak, że mimo wszystko towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały się w większości na wprowadzenie OC w ratach. Dla wielu kierowców właśnie ten czynnik jest decydujący podczas wybierania firmy, w której ubezpieczy auto, nawet jeśli wiąże się to koniecznością zapłacenia wyższej kwoty finalnej.
Czy OC na raty opłaca się kierowcy?
Ubezpieczenie OC na raty z pewnością dla niektórych będzie koniecznością. Jednorazowe wydanie dużej kwoty przekracza często możliwości finansowe młodych lub doświadczonych kierowców z różnych przyczyn i jedynym sposobem na przedłużenie polisy jest rozłożenie płatności za nią na kilka części. Nie jest to jednak opłacalne rozwiązanie. Firmy ubezpieczeniowe wysokością odsetek rekompensują sobie ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością klienta, dlatego też kwota finalna za OC na raty może być o kilkaset złotych wyższa, niż początkowa suma.
Od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego będzie również zależało, na ile rat rozłożysz swoje płatności. Dla przykładu – ubezpieczyciel AXA Direct OC raty pozwala podzielić na 2 lub 4 części, ale zdarzają się także firmy, w których płatności ubezpieczenia OC w ratach można realizować raz w miesiącu.
WSKAZÓWKA
Decydując się na OC na raty, pamiętaj o kilku kwestiach. Im więcej rat weźmiesz, tym droższe będzie Twoje ubezpieczenie. Najtańsze OC na raty będzie przy dwóch płatnościach. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie ubezpieczyciela, który zaoferuje najniższą cenę za polisę OC, nawet jeśli nie rozłoży płatności – wówczas warto się zastanowić, czy nie bardziej opłaca się wybrać taką opcję.
Co grozi za nieopłacenie rat OC?
To, że firma ubezpieczeniowa jest zobligowana do zapewnienia OC, nawet jeśli raty nie zostały spłacone, nie oznacza, że kierowca takiego pojazdu może bezkarnie zlekceważyć zobowiązania finansowe, które na siebie przyjął. Wręcz przeciwnie – za nieprzestrzeganie warunków umowy grożą mu odpowiednie sankcje:
odsetki karne – nie dość, że kierowca musi zapłacić wyższą cenę za ubezpieczenie OC w ratach, to jeszcze zostanie obciążony dodatkowymi kosztami naliczonymi za niewywiązanie się z umowy w ustalonym terminie,
egzekucja należności – firma ubezpieczeniowa może przekazać sprawę do windykacji, która ściągnie od Ciebie zaległości. Przekazanie długu do wyspecjalizowanej firmy będzie się rzecz jasna wiązało z jeszcze wyższą kwotą do zapłaty,
wpisanie do KRD – zaległość w spłacaniu rat za OC może też skutkować wpisaniem do Krajowego Rejestru Dłużników,
nieprzedłużenie OC – ubezpieczenie OC na raty, które nie zostało spłacone w terminie, nie zostanie przedłużone automatycznie na kolejny rok, jak ma to miejsce w przypadku OC płaconego jednorazowo. Należy pamiętać, że nawet za jeden dzień braku ciągłości ubezpieczenia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wyznaczyć karę finansową.
Jak widać unikanie płatności rat za OC może skutkować jeszcze większymi wydatkami. Dlatego nie warto decydować się na taki krok. Bądź świadom ryzyka związanego z zaprzestaniem wykonywania opłat. Sprawdź również Jakie zniżki przysługują Ci w OC i wybierz dla siebie najtańsze OC na raty!
Sprawdź również: