OC medyczne

OC medyczne

4/5 - (Ocen: 1)

W przypadku ubezpieczenia OC dla osób świadczących konkretne usługi, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia dla drogiego pojazdu – istotne powinno być nie tylko samo nabycie polisy, ale wykupienie jej w odpowiednim pakiecie i z właściwymi klauzulami. Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest tym ważniejszy, im większa może być szkoda spowodowana niewłaściwym wykonaniem usługi, a w przypadku zawodów medycznych i działalności gospodarczej opierającej się na zabiegach lekarskich – mowa o ogromnych sumach. Ubezpieczenie oc medyczne występuje oczywiście w wariancie podstawowym i taką polisę nabyć można w absolutnie każdej firmie ubezpieczeniowej w Polsce. 

Nie wszystkie zawody medyczne i okołomedyczne są zobowiązane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych do zawierania umów – takie oc medyczne obowiązkowe jest przede wszystkim dla lekarzy, również pierwszego kontaktu i lekarzy rodzinnych. Jeśli jednak ktoś prowadzi działalność gospodarczą jako np. farmaceuta, fizjoterapeuta, okulista albo dentysta – również powinien zdecydować się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej od rozmaitych ryzyk związanych z wykonywanym zawodem. 

Im częściej dany pracownik służby zdrowia ma kontakt z wymagającymi pomocy pacjentami, tym bardziej rozważyć powinien rozszerzenie swojej ochrony – oc ratownika medycznego czy oc pielęgniarki wydaje się również absolutnym minimum w dzisiejszych czasach. Ewentualne pozwy o odszkodowania od niezadowolonych klientów czy pacjentów będą wtedy w pełni pokrywane i chronione z polisy OC dla lekarza, a jeśli taki lekarz prowadzi własną działalność gospodarczą, może także ubezpieczyć się od utraconego dochodu.

Ubezpieczenie oc medyczne

Ponieważ ubezpieczenie oc medyczne jest obowiązkowe dla lekarzy rozmaitych specjalizacji, każdy rozpoczynający swoją przygodę lekarz powinien obowiązkowo posiadać taką polisę. Cena podstawowej oferty u różnych ubezpieczycieli jest więc bardzo zbliżona, ponieważ zakres ochrony jest identyczny dla każdego podstawowego pakietu i wynika bezpośrednio z ustawy. Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczeniowej w najniższym i najbardziej podstawowym wymiarze, medyk otrzymuje następujące zabezpieczenie finansowe:

  • 75 tysięcy euro – tyle wynosi maksymalna ochrona ubezpieczeniowa dla jednego zdarzenia,
  • 350 tysięcy euro – tyle wynosi maksymalna ochrona dla wszystkich zdarzeń.

 

Oczywiście lekarze, którzy nie korzystają w danym roku z żadnej ochrony OC mogą liczyć na to, że w kolejnym roku ich ubezpieczenie oc medyczne zostanie objęte automatycznymi zniżkami, obniżając wysokość rocznej składki. Natomiast ci ubezpieczeni, którzy okazjonalnie popełniają szkody objęte ubezpieczeniem i z ich polisy wypłacane są odszkodowania, liczyć mogą na podniesienie swojej składki. 

OC medyczne obowiązkowe

Podstawowe oc dla pielęgniarek, stomatologów czy ratowników również obejmuje ten sam zakres ochrony finansowej na wypadek szkody wyrządzonej choremu, pacjentowi albo klientowi. Przy określeniu ostatecznej wysokości konkretnych klauzul ochronnych, ubezpieczyciel bierze pod uwagę również specjalizację lekarza. Ubezpieczenie oc medyczne jest najtańsze dla osób wykonujących takie specjalizacje jak interna czy lekarz pierwszego kontaktu w przychodni rodzinnej. Średni stopień ryzyka dotyczy takich specjalizacji medycznych jak ortodoncja czy stomatologia, radiologia itp. 

Do najwyższego stopnia ryzyk zalicza się oczywiście te typowo zabiegowe specjalizacje jak różnego rodzaju chirurgie, położnictwo i ginekologię albo anestezjologia. Osoby wykonujące np. zabiegi chirurgiczne na OIOM-ach powinny z uwagi na charakterystykę podejmowanych decyzji i ewentualnych konsekwencji dla pacjenta, decydować się na poszerzenie zakresu ochrony i wykupienie oprócz podstawowego OC, również OC w rozszerzonym zakresie. Właściciele przychodni i osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny także rozważyć ochronę na wypadek utraty zysków czy dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zarażenia pacjenta HPV, HIV oraz pakiet profesjonalnej pomocy prawnej.

Podniesienie kwoty ochrony od zdarzenia jednorazowego do dużo wyższego poziomu aniżeli podstawowe 75 tysięcy euro także wydaje się być bardzo uzasadnione. Przed zdecydowaniem się na konkretne ubezpieczenie OC lekarzy warto najpierw zadać pytanie do konsultanta lub doradcy ubezpieczeniowego albo chociażby skorzystać z ogólnodostępnych zestawień i porównań oferty rynkowej. Najniższa składka ubezpieczeniowa nie powinna jednak decydować o podpisaniu umowy z konkretnym ofertę – zawsze wybierać trzeba zaufanych i dobrze znanych ubezpieczycieli, obecnych na rynku od lat. 

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Citroen

Citroen

Jeśli chce się szybciej znaleźć ubezpieczenie motoryzacyjne na korzystnych warunkach, warto korzystać z dostępu do narzędzi internetowych. Do takich można zaliczyć między innymi strony pozwalające na porównanie różnych ofert. W ten sposób można wygodnie sprawdzić konkretne OC Citroena […]

więcej
Pierwszy wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

Pierwszy wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

Sporty zimowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Planujesz dołączyć do tego grona? Zanim pojawisz się na stoku, powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować swój pierwszy wyjazd na narty! Dobrze zaplanowany aktywny […]

więcej
Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym świadczeniem komunikacyjnym. Wysokość jej składki nie jest jednak uśredniona – towarzystwa obliczają ją indywidualnie dla każdego klienta. Często cena okazuje się dość wysoka, ale istnieje kilka skutecznych metod na to, by płacić mniej. […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej