OC dla nauczycieli

OC dla nauczycieli

2/5 - (Ocen: 1)

Praca nauczyciela nie jest łatwa i nakłada na taką osobę sporą odpowiedzialność. Każdy, kto pracuje w szkole, przedszkolu, czy ośrodku opiekuńczo-wykonawczym, może wykupić dobrowolne OC nauczyciela, które pokryje wszelkie szkody, jakie nauczyciel nieumyślnie wyrządzi, na skutek wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Podobnie, jak OC księgowego, również to dedykowane nauczycielom, można rozszerzać o wybrane przez siebie zakresy zabezpieczeń. Czy warto kupować OC nauczycieli i ile trzeba zapłacić za taką polisę?

Ubezpieczenie OC dla nauczycieli – kto powinien wykupić polisę?

Polskie prawo nie nakłada na nauczyciela konieczności wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej szkoła sama decyduje się na polisę, która chroni również zatrudnione w niej osoby. Wiele osób decyduje się jednak kupić ubezpieczenie nauczycieli od odpowiedzialności cywilnej, aby móc spokojnie wykonywać swój zawód, bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje. Wypadki zdarzają się nawet bardzo odpowiedzialnym osobom i najczęściej wynikają z chwili nieuwagi. Prowadząc lekcje z przedmiotów takich, jak wychowanie fizyczne, chemia, czy fizyka, trzeba brać pod uwagę różne ewentualności. Wykupione OC dla nauczycieli, zwalnia z odpowiedzialności finansowej. W zależności od rozmiaru szkody, wypłacana jest określona w umowie wysokość odszkodowania. Nie trzeba więc martwić się o brak stabilizacji finansowej.

Czy OC nauczycieli jest obowiązkowe?

Jak już wspominaliśmy, niektóre grupy zawodowe muszą wykupić polisę, ponieważ nakłada na nie taki obowiązek prawo. Przykładem może być OC dla fizjoterapeuty, który samodzielnie prowadzi działalność i zarejestrował ją w Izbie. Nauczyciele nie muszą jednak się ubezpieczać, jeśli nie chcą. Ubezpieczenie nauczycieli OC jest całkowicie dobrowolne, ale chroni przed przykrymi konsekwencjami wypadków. Nauczyciel powinien również rozważyć możliwość wykupienia ubezpieczenia NNW. Praca nauczyciela jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Dzieci, nad którymi nauczyciel sprawuje opiekę, zachowują się różnie i niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku.

Ubezpieczenie OC nauczycieli zwalnia z odpowiedzialności finansowej, ale zakład ubezpieczeń sam zajmuje się wszelkimi formalnościami, związanymi z wypłatą świadczenia osobie poszkodowanej, jak również prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zaistniałej szkody. W razie odmowy wypłaty sumy gwarantowanej, to ubezpieczyciel będzie występował przed sądem.

Jaka jest cena OC dla nauczyciela?

Osoby, które chcą wykupić OC dla nauczycieli cena może zdziwić. Taka polisa nie jest droga, a wysokość miesięcznej składki to często koszt w wysokości około kilkudziesięciu złotych, w zależności od wybranego pakietu. Jeśli nauczyciel chce rozszerzyć zakres swojego ubezpieczenia, wówczas musi się liczyć z kosztem wyższym o kilka lub kilkanaście złotych. Niekiedy warto zdecydować się na taki krok, ponieważ w ten sposób można zyskać znacznie wyższą sumę ubezpieczenia lub bardzo dobrą ochronę, uwzględniającą różnego rodzaju sytuacje.

Coraz częściej OC zawodowe nauczyciela można wykupić online. Wcześniej, można skorzystać z kalkulatora, który umożliwia wyliczenie miesięcznej składki, przy wybranych przez siebie opcjach. Ubezpieczenia online to bardzo wygodna usługa, pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o uiszczaniu składki, ponieważ tylko wtedy obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Chorwacja jest jedną z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wakacje Polaków. Stosunkowo korzystne ceny, urocze krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy, dogodna pogoda i smaczne jedzenie zachęcają do odwiedzin i wypoczynku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje dojazd do Chorwacji, a także ile […]

więcej
Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić i czym kierować się przy wyborze?

Na co dzień rzadko myślimy o tym, że nawet jeżeli jesteśmy jeszcze młodzi, może nam się niestety w każdej chwili przytrafić nieszczęśliwy wypadek lub choroba. Warto jednak zastanowić się, jak w takiej sytuacji zabezpieczyć siebie oraz swoich bliskich […]

więcej
Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Chorujesz przewlekle i wybierasz się na zagraniczny wyjazd? Uważaj – zwykłe ubezpieczenie turystyczne może okazać się niewystarczające, co zmusi Cię do zapłacenia za leczenie za granicą z własnej kieszeni. Jak się ubezpieczyć, by później nie żałować? Podpowiadamy!

więcej
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Zakup wycieczki związany jest z koniecznością wydania sporych pieniędzy, więc warto się zabezpieczyć kupując ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wakacji. Taki produkt będzie w stanie zapewnić, że nie straci się środków finansowych, gdy w określonych sytuacjach nie będzie […]

więcej