OC w życiu prywatnym – co to jest, przed czym chroni i co obejmuje?

OC w życiu prywatnym – co to jest, przed czym chroni i co obejmuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Warto się ubezpieczać, aby nie ponosić konsekwencji finansowych, w razie wyrządzenia nieumyślnych szkód. Prawo polskie obliguje niektóre osoby do wykupienia polisy, na przykład OC księgowego, czy lekarza lub OC pojazdu. Dobrym pomysłem jest również kupienie dodatkowych ubezpieczeń, na życie, od następstw nieszczęśliwych wypadków, czy dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Coraz więcej osób wybiera ubezpieczenie w życiu prywatnym od odpowiedzialności cywilnej. Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia i na jakie koszty trzeba się przygotować?

Co to jest OC w życiu prywatnym?

Takie ubezpieczenie to dodatkowa ochrona, która zabezpiecza ewentualne szkody rzeczowe w mieniu i nieruchomościach, które zdarza się nam wyrządzić. Ubezpieczeniem można objąć również szkody wyrządzone przez dzieci, czy domowego pupila. Ubezpieczenie w życiu prywatnym sprawia, że możemy czuć się spokojnie w każdej chwili. Wybita szyba, zalane mieszkanie, czy nawet potłuczone słoiki w sklepie nie stanowią już żadnego problemu. Wystarczy podać swój numer polisy osobie poszkodowanej i firma ubezpieczeniowa musi zająć się wszelkimi dalszymi formalnościami, dotyczącymi zdarzenia. Ważne jest jednak to, że polisa OC w życiu prywatnym nie pokryje szkód, które wyrządziliśmy bliskiej osobie. Musi być to osoba trzecia, a nie członek rodziny.

Podpisując umowę z konkretną firmą, trzeba sprawdzić, co obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, aby mieć świadomość tego, jakie szkody będzie można zgłosić ubezpieczycielowi. Podobnie, jak OC działalności gospodarczej, ubezpieczenie w życiu prywatnym może mieć bardzo szeroki zakres. Trzeba zastanowić się nad tym, które ryzyka włączyć do umowy, a z których można świadomie zrezygnować. Każda opcja będzie miała realny wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Przed czym chroni OC w życiu prywatnym?

Wiele osób zastanawia się nad tym OC w życiu prywatnym co to jest i w jakich sytuacjach obowiązuje. Zakres ubezpieczenia zależy tylko i wyłącznie od ubezpieczającego, ponieważ jest to dobrowolna polisa. Bardzo często wybierana jest jako pakiet dodatkowy do polisy mieszkania lub zdrowotnej, ale można ją wykupić również osobno. Wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym osobom, na przykład sąsiadom, przechodniom, czy sprzedawcy w sklepie. Posiadając ubezpieczenie w życiu prywatnym, nie trzeba też obawiać się, jeśli dziecko uszkodzi rower kolegi, czy pies pogryzie płot sąsiada. Ważne jest jednak, aby taka klauzula znalazła się w umowie, którą się podpisuje. Na szczęście z potencjalnym zakresem umowy można zapoznać się przez Internet. Różne ubezpieczenia, jak OC adwokata, pojazdu, czy nieruchomości, można też zamówić przez Internet, bez dodatkowych formalności. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się natychmiast. Wiele firm umożliwia podpisanie umowy za pomocą aplikacji na telefon.

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

W zależności od tego, na jaki zakres ubezpieczenia, można spodziewać się ochrony w różnych sytuacjach, które zdarzają się w życiu. Co obejmuje OC w życiu prywatnym na przykład?

  • wybitą szybę w czyimś domu,
  • uszkodzenie wypożyczonego sprzętu,
  • zepsucie hotelowego telewizora,
  • uszkodzenie w klatce schodowej.

Przykłady szkód, które zgłaszają właściciele polis, można by mnożyć. Każde ubezpieczenie, takie jak OC członków zarządu i właśnie ubezpieczenie w życiu prywatnym obejmuje wiele zdarzeń, które są odpowiednio klasyfikowane i opisywane.

Bardzo ważną kwestią jest suma gwarantowana ubezpieczeni. Jest to bowiem maksymalna suma, jaką zakład ubezpieczeń wypłaci, w przypadku zgłoszenia danego rodzaju szkody. Warto zwrócić uwagę na to, czy suma gwarantowana nie maleje, w przypadku zgłaszania kolejnych szkód. Jest to bowiem rozwiązanie niekorzystne i znacznie lepiej będzie dopłacić niewielką sumę i zyskać pełne zabezpieczenie.

Jak zamówić polisę OC przez Internet?

Ubezpieczyciele oferują dziś wszystkie rodzaje polis, jak OC pojazdu, OC dla lekarzy i fizjoterapeutów, ubezpieczenie OC pracodawcy i wiele innych, z możliwością zamówienia przez Internet. Przed podpisaniem umowy z daną firmą, warto dobrze zapoznać się z obowiązującymi na rynku stawkami. Może się zdarzyć, że któryś z nich zaproponuje znacznie niższą stawkę przy podobnym zakresie wybranego ubezpieczenia. Wybierając ubezpieczenie w życiu prywatnym można skorzystać z bardzo funkcjonalnych kalkulatorów, które umożliwiają szybkie wyliczenie składki. Wystarczy podać najważniejsze informacje, takie jak suma gwarantowana, ilość osób w rodzinie objętych polisą, czy jej dodatkowe zakresy i można uzyskać informację o proponowanej składce. Zwykle, decydując się na płatność z góry za cały rok, można uzyskać rabat od firmy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie w życiu prywatnym?

Jak wskazano powyżej, wysokość składki ubezpieczenia, uzależniona jest od różnych czynników. Najczęściej OC w życiu prywatnym proponowane jest jako dodatkowa oferta, ale można je wykupić też samodzielnie. Osoby chcące się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej powinny się przygotować na kosz około trzystu złotych w skali roku. Oczywiście, można również wybrać tańsze ubezpieczenie o mniejszym zakresie lub rozszerzyć zapisy umowy i zapłacić więcej. Osoby korzystające z OC w życiu prywatnym przyznają, że czują się bezpieczniej. Przede wszystkim dotyczy to rodziców małych dzieci i właścicieli domowych pupili, którym zdarzają się nieumyślne wypadki. Szkodę w mieniu wyrządzić może każdy z nas i warto o tym pamiętać. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej
Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?

Kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków, więc warto dowiedzieć się, kiedy ubezpieczyć mieszkanie od dewelopera. Pozwala to korzystać z ochrony, która może okazać się bardzo przydatna. Zatem warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi możliwości skorzystania […]

więcej
Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Ceny używanych pojazdów w Wielkiej Brytanii często okazują się bardzo korzystne, a przy tym same auta są dobrej kondycji. Z tego względu wielu Polaków decyduje się na zakupy na angielskim rynku. Czy taka transakcja rzeczywiście się opłaca? Sprawdziliśmy, […]

więcej