Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

5/5 - (Ocen: 2)

Na kierowcach samochodów ciążą określone obowiązki, co dotyczy między innymi konieczności dbania o prawidłowy montaż tablic, ale niezbędne jest także obowiązkowe wyposażenie samochodu. Należy to brać pod uwagę, gdyż brak przestrzegania przepisów będzie skutkować karami. Zatem uniknięcie mandatów wymaga dysponowania w pojeździe odpowiednim wyposażeniem. 

Dbałość o bezpieczeństwo poruszania się po drodze ma spore znaczenie w kontekście możliwości znacznego ograniczenia wypadków, czy kolizji. Gdy pojazd nie znajduje się w odpowiednim stanie technicznym, czy nie ma potrzebnego wyposażenia, wówczas ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych rośnie. Zatem tak, jak dla bezpieczeństwa finansowego kupuje się ubezpieczenie ac, tak samo dla możliwości odpowiedniego zachowania się podczas kolizji, warto dysponować niezbędnym wyposażeniem. Nie wszystkie przedmioty to rzeczy obowiązkowe w samochodzie z punktu widzenia przepisów prawa.

Wyposażenie, które warto mieć w pojeździe, można podzielić na:

  • wymagane przepisami prawa,
  • wskazane dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Sprawdzając, co jest obowiązkowe w samochodzie, można unikać sytuacji, gdy nie ma się rzeczy, które są wymagane przepisami prawa. Pozwala to ograniczyć sytuacje, gdy trzeba będzie zapłacić karę. Jednak nie warto zapominać, także o wyposażeniu się w rzeczy, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania autem. Do takich przedmiotów można zaliczyć między innymi apteczkę.

Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Informacje o tym, co kierowca musi mieć w samochodzie, zawierają odpowiednie przepisy prawa. Należy brać pod uwagę, że mogą występować różnice pomiędzy różnymi krajami, co warto wziąć pod uwagę podczas wyjazdów poza granice kraju. Wówczas dobrze jest dowiedzieć się, jak uzyskać ubezpieczenie OC, które będzie obowiązywać w miejscu, gdzie używany jest samochód. Dodatkowo można sprawdzić obowiązkowe wyposażenie, które musi się znaleźć w aucie. Daje to pewność, że nie trzeba będzie liczyć się z wysokimi, zwłaszcza poza granicami kraju, mandatami. Oczywiście międzynarodowe przepisy wskazują, że pojazd wyposażony powinien być w takie elementy, które są wymagane w kraju rejestracji. Trzeba jednak brać pod uwagę, że lokalna policja często nie przestrzega takich przepisów. Zatem dla uniknięcia problemów, które mogą być szczególnie uciążliwe podczas wyjazdu wakacyjnego, warto mieć dodatkowe elementy obowiązkowe w samochodzie zgodnie z przepisami wybranego kraju. Podobnie przy decydowaniu się na polisy komunikacyjne, które obowiązują poza granicami kraju, warto wykorzystując narzędzia typu porównywarka OC AC, które pozwolą uzyskać kompleksową ochronę. 

wyposażenie samochodu w Europie

Co warto dodatkowo wozić w samochodzie?

Dla bezpieczeństwa istotne jest, aby mieć w samochodzie nie tylko obowiązkowe rzeczy w aucie, ale także dodatkowe przedmioty. Wpływają one bezpośrednio na możliwość udzielenia pomocy przy wypadku. Odpowiednie przedmioty są w stanie zapewnić, także oznakowanie samochodu, gdy dojdzie do awarii na drodze. Przydatnym przedmiotem jest między innymi kamizelka odblaskowa. Przyda się ona, szczególnie gdy do zdarzenia na drodze dojdzie nocą. Wówczas elementy odblaskowe ograniczają ryzyko uderzenia przez przejeżdżające auta. Będzie to również obowiązkowe, gdy kierowca będzie musiał poruszać się wzdłuż drogi, jako pieszy. Natomiast nie jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego z punktu widzenia przepisów prawa dotyczących tego, co trzeba przewozić w samochodzie. Podobnie jest z apteczką. Wprawdzie nie trzeba jej posiadać, ale podczas wypadku zdecydowanie się przyda. Warto zadbać także, aby była odpowiednio wyposażona.

Apteczka powinna zawierać:

  • bandaże,
  • opatrunki,
  • rękawiczki ochronne,
  • środki do dezynfekcji,
  • opaski uciskowe,
  • koce termoizolacyjne,
  • chusty trójkątne.

Takie elementy znajdujące się w apteczce będą w stanie zapewnić możliwość przeprowadzenia skutecznie pierwszej pomocy. Określając, co musi być w samochodzie, zawsze warto brać pod uwagę możliwość zwiększenia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce na drodze. W tym celu wykorzystuje się między innymi ranking ubezpieczeń samochodowych, aby wybrać bardziej kompleksowe, lepiej chroniące samochód, kierowcę i pasażerów produkty.

wyposażenie obowiązkowe samochodu – gaśnica typu ABC

Jakie dokumenty trzeba mieć w samochodzie?

Kierowca podróżujący autem musi dysponować nie tylko odpowiednim wyposażeniem. Znaczenie ma także, jakie dokumenty obowiązkowe w samochodzie trzeba mieć z punktu widzenia ograniczenia ryzyka mandatów podczas kontroli. Obecnie w Polsce można nie mieć przy sobie prawa jazdy, ale wówczas trzeba skorzystać z aplikacji rządowej i profilu zaufanego. Natomiast kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, czy papierowego potwierdzenia wykupienia OC. Policja podczas kontroli korzysta z dostępu do CEPiK. Natomiast zawsze można ze sobą przewozić niegdyś obowiązkowe dokumenty w samochodzie. Często pozwoli to przeprowadzić kontrolę drogową znacznie szybciej. Gdy kupiło się jakąkolwiek wersję polisy jak ubezpieczenie samochodu bez zniżek, można mając potwierdzenie OC, skrócić czas sprawdzania danych w ewidencji.

Jakie wyposażenie trzeba mieć do przeglądu?

Tak samo, jak przy kontroli drogowej, podobnie przy badaniu technicznym wyposażenie obowiązkowe samochodu jest niezbędne. Obejmuje to gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jednak to nie wszystko. Należy również zadbać o między innymi prawidłowe sygnalizowanie trójkąta, gdy zamierza się go użyć, aby nie narazić się na mandat.  

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej
Ubezpieczenie szyb w OC

Ubezpieczenie szyb w OC

Chociaż właściciel samochodu ma obowiązek zakupu tylko OC, do jego dyspozycji pozostają również dodatkowe ubezpieczenia, takie jak np. ubezpieczenie szyb. Produkt ten pozwala oszczędzić sobie kosztów związanych z naprawą szkód szybowych na własną rękę, jak również konsekwencji karnych […]

więcej
Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi […]

więcej
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej