Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Kalkulator OC

Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże się nieświadome kupno kradzionego samochodu!

Kupiłeś właśnie auto, znalazłeś najtańsze OC i cieszysz się nowym nabytkiem. Tymczasem okazuje się, że sprzedawca nie był z Tobą szczery, a co gorsza – okazał się złodziejem/paserem. Czym grozi nieświadome kupno kradzionego samochodu? Dowiedz się, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – konsekwencje

Według statystyk Centralnej Ewidencji Pojazdów, w ubiegłym roku skradziono ok. 12 tys. samochodów. Wiele z nich zasiliło z pewnością rynek wtórny i trafiło do rąk nieświadomych nabywców. Z tego względu, zanim zdecyduje się na zakup używanego pojazdu, najrozsądniej jest gruntownie sprawdzić jego historię. Oczywiście, nie każdy zna się na takich transakcjach. Widząc korzystną cenę, wiele osób bez zastanowienia decyduje się na zakup. Tymczasem złodzieje często oferują właśnie bardzo promocyjne stawki, ponieważ chcą jak najszybciej pozbyć się dowodów. Jeśli w porę się tego nie wykryje, nieświadome kupno kradzionego samochodu może zostać potraktowane jako wykroczenie. Istnienie okoliczności budzących wątpliwości mogą wskazywać na tzw. paserstwo nieumyślne, które może zostać ukarane grzywną, a także karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat!

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

W chwili oględzin używanego pojazdu warto poprosić właściciela o okazanie podstawowych dokumentów. Powinien posiadać: dowód rejestracyjny auta, książkę serwisową oraz dowód kupna (umowę, rachunek, faktury). Rozsądnie jest także zapytać o ubezpieczenie OC. Zarejestrowany, ubezpieczony samochód również jest bardziej wiarygodny. Uspokoić nas powinien też fakt, że na auto wykupiony był pakiet zawierający również dodatkowe świadczenia, np. w postaci ubezpieczenia Assistance.

Pełne dane auta można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Serwis ten jest połączony z bazą CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). W ten sposób można uzyskać informacje odnośnie:

  • rejestracji oraz wyrejestrowania (co jest zawsze podejrzane),
  • danych technicznych (niedawna wymiana szyb czy naprawa zamknięć powinny być niepokojące),
  • stanie licznika (czy jest zgodny z informacjami podanymi przez sprzedawcę?),
  • poprzednich właścicielach,
  • ważności badań technicznych,
  • polisy OC.

W bazie tej może być wprost określone, że auto zostało uprowadzone. Wejście na tę stronę może nas skutecznie ustrzec przed nieświadomym kupnem kradzionego samochodu. Często jednak przestępcy dość uważnie maskują dowody. Z tego względu każda niespójność powinna od razu wzbudzić podejrzenia. Przed podpisaniem umowy warto naprawdę dokładnie skontrolować dany pojazd.

Nieświadomie kupiłem kradziony samochód – co robić?

Niestety, nie każdy ma świadomość zagrożenia i nawet nie wie, że powinien sprawdzić kupowane auto. Fakt nieświadomego kupna kradzionego samochodu może wyjść przypadkiem, podczas rutynowej kontroli czy też po wypadku. Wtedy może to przysporzyć nam wielu kłopotów. Czeka nas wtedy nie tylko konieczność składania wyjaśnień na policji. Niektóre towarzystwa mogą nam w takich okolicznościach odmówić np. wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW.

Może się jednak zdarzyć, że sprawdzając zakupiony samochód, już po fakcie odkryjemy jego prawdziwą przeszłość. Wtedy należy natychmiast zgłosić ten fakt na policję. W ten sposób daje się dowód na to, że nie miało się złych zamiarów.

Czy da się jakoś zachować nieświadomie kradziony samochód?

Jeśli prawdziwy właściciel kradzionego samochodu zgłosił się na policję, wtedy odnaleziony pojazd zostanie mu zwrócony. Gdy w międzyczasie otrzymał już rekompensatę od ubezpieczyciela (jeśli posiadał ubezpieczenie AC), auto będzie należeć do towarzystwa.

Zdarza się jednak, że pierwotny właściciel nie jest znany. Wtedy samochód przechodzi we własność państwa. Kierowca nie uzyskuje wtedy żadnej rekompensaty, chyba że pozwie nieuczciwego sprzedawcę.

Co ciekawe, istnieją okoliczności, w których poszkodowany może zachować zakupione auto. Przede wszystkim należy udowodnić, że cała transakcja przebiegła w tzw. dobrej wierze, czyli że było to w pełni nieświadome kupno kradzionego samochodu. Od podpisania umowy kupna musi minąć także okres minimum 3 lat. Wtedy cała sprawa może zostać uznana za przedawnioną.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie używanego samochodu?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie używanego samochodu?

Jeśli udało Ci się kupić nowe auto i pochodzi ono z legalnego źródła, powinno być ubezpieczone. Po zmianie właściciela następuje jednak rekalkulacja ceny składki – wiek oraz historia kierowcy również mają wpływ na jej wysokość. Zdarza się, że może wypaść bardzo niekorzystnie. Wtedy najrozsądniej jest szybko zmienić umowę. Z pomocą naszej porównywarki można to zrobić nawet w kilkanaście minut! Wystarczy wypełnić krótki formularz, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC/AC oblicza ceny składek, dlatego wygodnie można wybrać najtańszy wariant!

Nieświadome kupno kradzionego samochodu może wiązać się z poważnymi kłopotami. Zanim zdecydujesz się na używane auto, koniecznie sprawdź jego historię. Jeśli zaś po czasie odkryjesz ten fakt, jak najszybciej zgłoś się na policję!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ceny winiet w 2020 roku – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż!

Ceny winiet w 2020 roku – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż!

Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty rejestracyjnej, drogowej, ubezpieczeniowej, autostradowej lub tym podobnej. Jest niezbędna, jeśli chce się jeździć po ulicach obcego kraju. Planujesz wyjazd za granicę? Przedstawiamy ceny winiet w 2020 roku! Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: W […]

więcej
Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czeka Cię przegląd samochodu? Uważaj – w 2019 roku weszło w życie kilka zmian dotyczących tego procesu. Dowiedz się, ile kosztuje przegląd i co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do stacji kontroli pojazdów.

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Na parkingach osiedlowych czy nawet prywatnych posesjach można czasami zauważyć niszczejące wraki, które tylko oszpecają okolicę. Często są to auta, które się zepsuły i ktoś nie ma pieniędzy na ich naprawę. Kto za nie odpowiada? Wyjaśniamy, jak można […]

więcej