Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże się nieświadome kupno kradzionego samochodu!
Kupiłeś właśnie auto, znalazłeś najtańsze OC i cieszysz się nowym nabytkiem. Tymczasem okazuje się, że sprzedawca nie był z Tobą szczery, a co gorsza – okazał się złodziejem/paserem. Czym grozi nieświadome kupno kradzionego samochodu? Dowiedz się, co należy zrobić w takiej sytuacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nieświadome kupno kradzionego samochodu – konsekwencje
Według statystyk Centralnej Ewidencji Pojazdów, w ubiegłym roku skradziono ok. 12 tys. samochodów. Wiele z nich zasiliło z pewnością rynek wtórny i trafiło do rąk nieświadomych nabywców. Z tego względu, zanim zdecyduje się na zakup używanego pojazdu, najrozsądniej jest gruntownie sprawdzić jego historię. Oczywiście, nie każdy zna się na takich transakcjach. Widząc korzystną cenę, wiele osób bez zastanowienia decyduje się na zakup. Tymczasem złodzieje często oferują właśnie bardzo promocyjne stawki, ponieważ chcą jak najszybciej pozbyć się dowodów. Jeśli w porę się tego nie wykryje, nieświadome kupno kradzionego samochodu może zostać potraktowane jako wykroczenie. Istnienie okoliczności budzących wątpliwości mogą wskazywać na tzw. paserstwo nieumyślne, które może zostać ukarane grzywną, a także karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności! Zgodnie z art. 292. Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?
W chwili oględzin używanego pojazdu warto poprosić właściciela o okazanie podstawowych dokumentów. Powinien posiadać: dowód rejestracyjny auta, książkę serwisową oraz dowód kupna (umowę, rachunek, faktury). Rozsądnie jest także zapytać o ubezpieczenie OC. Zarejestrowany, ubezpieczony samochód również jest bardziej wiarygodny. Uspokoić nas powinien też fakt, że na auto wykupiony był pakiet zawierający również dodatkowe świadczenia, np. w postaci ubezpieczenia Assistance.
Pełne dane auta można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Serwis ten jest połączony z bazą CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). W ten sposób można uzyskać informacje odnośnie:
- rejestracji oraz wyrejestrowania (co jest zawsze podejrzane),
- danych technicznych (niedawna wymiana szyb czy naprawa zamknięć powinny być niepokojące),
- stanie licznika (czy jest zgodny z informacjami podanymi przez sprzedawcę?),
- poprzednich właścicielach,
- ważności badań technicznych,
- polisy OC.
W bazie tej może być wprost określone, że auto zostało uprowadzone. Wejście na tę stronę może nas skutecznie ustrzec przed nieświadomym kupnem kradzionego samochodu. Często jednak przestępcy dość uważnie maskują dowody. Z tego względu każda niespójność powinna od razu wzbudzić podejrzenia. Przed podpisaniem umowy warto naprawdę dokładnie skontrolować dany pojazd.
Nieświadomie kupiłem kradziony samochód – co robić?
Niestety, nie każdy ma świadomość zagrożenia i nawet nie wie, że powinien sprawdzić kupowane auto. Fakt nieświadomego kupna kradzionego samochodu może wyjść przypadkiem, podczas rutynowej kontroli policji czy też po wypadku. Wtedy może to przysporzyć nam wielu kłopotów. Czeka nas wtedy nie tylko konieczność składania wyjaśnień na policji. Niektóre towarzystwa mogą nam w takich okolicznościach odmówić np. wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW.
Może się jednak zdarzyć, że sprawdzając zakupiony samochód, już po fakcie odkryjemy jego prawdziwą przeszłość. Co wtedy? Koniecznie zgłosić ten fakt na policję – w ten sposób dajemy dowód na to, że nie mieliśmy złych zamiarów. Ciekawostka – niezależnie od tego, czy sprzedawca działał świadomie czy nie, mamy prawo od umowy sprzedaży odstąpić.
Zgodnie z art. 556 (3) Kodeksu cywilnego:
“Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu; w razie sprzedaży prawa sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie prawa (wada prawna).”
Wady prawne rzeczy to de facto wady “towaru”, za które odpowiedzialność ponosi sprzedawca. Natomiast jeśli rzecz ma wadę, to zgodnie z art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży.
Czy da się jakoś zachować nieświadomie kradziony samochód?
Jeśli prawdziwy właściciel kradzionego samochodu zgłosił się na policję, wtedy odnaleziony pojazd zostanie mu zwrócony. Gdy w międzyczasie otrzymał już rekompensatę od ubezpieczyciela (jeśli posiadał ubezpieczenie AC), auto będzie należeć do towarzystwa.
Zdarza się jednak, że pierwotny właściciel nie jest znany. Wtedy samochód przechodzi we własność państwa. Kierowca nie uzyskuje wtedy żadnej rekompensaty, chyba że pozwie nieuczciwego sprzedawcę.
Co ciekawe, istnieją okoliczności, w których poszkodowany może zachować zakupione auto. Przede wszystkim należy udowodnić, że cała transakcja przebiegła w tzw. dobrej wierze, czyli że było to w pełni nieświadome kupno kradzionego samochodu. Od podpisania umowy kupna musi minąć także okres minimum 3 lat. Wtedy cała sprawa może zostać uznana za przedawnioną.
Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie używanego samochodu?
Jeśli udało Ci się kupić nowe auto i pochodzi ono z legalnego źródła, powinno być ubezpieczone. Po zmianie właściciela następuje jednak rekalkulacja ceny składki – wiek oraz historia kierowcy również mają wpływ na jej wysokość. Zdarza się, że może wypaść bardzo niekorzystnie. Wtedy najrozsądniej jest szybko zmienić umowę. Z pomocą naszej porównywarki można to zrobić nawet w kilkanaście minut! Wystarczy wypełnić krótki formularz, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC AC oblicza ceny składek, dlatego wygodnie można wybrać najtańszy wariant!
Nieświadome kupno kradzionego samochodu może wiązać się z poważnymi kłopotami. Zanim zdecydujesz się na używane auto, koniecznie sprawdź jego historię. Jeśli zaś po czasie odkryjesz ten fakt, jak najszybciej zgłoś się na policję!