Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

5/5 - (Ocen: 10)

Zakup polisy komunikacyjnej, która nie jest nadmiernie kosztowna to sposób, aby ograniczyć koszty użytkowania samochodu, więc warto sprawdzić, od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu. Na wydatki będzie wpływać wiele czynników, które na dodatek są bezpośrednio zależne od zakresu ochrony, którą zapewnia polisa. Jednak zawsze dobrym rozwiązaniem jest dokonanie dokładnej analizy rynku ubezpieczeniowej, co pozwala znacznie lepiej wybrać mający odpowiednie parametry produkt.

Realizacja analizy rynku ubezpieczeniowego jest obecnie dużo łatwiejsza. Wykorzystać można wiele przydatnych informacji, które znaleźć można na specjalistycznych serwisach, które są w pełni poświęcone rynkowi ubezpieczeniowemu. Wiele przydatnych informacji o konkretnych produktach można znaleźć na stronach poszczególnych towarzystw. Skorzystać można, także z wielu przydatnych narzędzi jak porównywarka OC AC. Taki serwis internetowy pozwala na wygodne sprawdzenie i porównanie różnych ofert w jednym miejscu. Pozwala to sprawdzić, jaka będzie wysokość ubezpieczenia samochodu, co będzie wpływać na długoterminowy koszty związane z opłacaniem składek.

Dlaczego koszt ubezpieczenia ma znaczenie?

Korzystanie z ochrony finansowej przyda się szczególnie tym kierowcom, którzy często podróżują. Wówczas rozbudowana polisa składająca z różnego zakresu ochrony jak ubezpieczenie ac, będzie w stanie znacznie lepiej zabezpieczyć się przed kosztami związanymi z wystąpieniem konkretnej szkody. Natomiast każdy samochód musi mieć zgodnie z przepisami polisę OC. Ma one na celu zabezpieczyć poszkodowanych w wypadkach, którzy ucierpieli podczas wypadku. W związku z tym, że jest to polisa, którą trzeba wykupić, sprawdzenie tego, jaka jest wysokość ubezpieczenia OC samochodu, pozwala wybrać lepszy produkt pod kątem finansowym. Poszczególne towarzystwa biorą pod uwagę nieco inne kryteria, które wpływają na wysokość składki. Zatem selekcjonując różne produkty, można wybrać takie, który jest dostępny na lepszych warunkach cenowych. Obejmować to może wyższe zniżki, czy niższą składkę za typ samochodu, który ma podlegać ubezpieczeniu.

jak parametry samochodów wpływają na stawkę ubezpieczenia?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?

Na wysokość ubezpieczenia OC samochodu wpływ ma między innymi to, w jakim wieku jest kierowca, który jest właścicielem auta. Towarzystwo preferuje takich, którzy są starsi, a także dłużej mają prawo jazdy. Dodatkowo bezkolizyjna jazda pozwala na dodatkowe skorzystanie ze zniżek, które mogą obniżyć wysokość składki nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli z powodu wieku nie można liczyć na zakup produktu dostępnego na korzystnych warunkach cenowych, wówczas można spróbować zarejestrować auto z drugą osobą. Gdy taka osoba należy do preferowanej przez towarzystwo grupy, wówczas można ograniczyć wydatki na ubezpieczenie OC.

Cechy samochodu, a koszt ubezpieczenia?

Na cenę polisy OC wpłynie również to, jaki pojazd ma być ubezpieczony.

Znaczenie ma między innymi:

  • marka samochodu,
  • model auta,
  • pojemność silnika.

Towarzystwa określają wysokość ubezpieczenia OC, biorą pod uwagę, jak często dana marka pojazdu uczestniczy w wypadkach. Im jest to częściej, tym ryzyko dla towarzystwa jest wyższe. Z tego powodu trzeba zapłacić większe pieniądze za polisę. Wiedząc od czego, zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu, można wybierać lepsze produkty. Gdy planuje się skorzystać z szerszego zakresu ochrony, wówczas można zdecydować się na polisę OC połączoną z AC. Wówczas wysokość ubezpieczenia autocasco może być niższa.   

zależność między parametrami technicznymi aut a wysokością OC

Jak na ubezpieczenie wpłynie pojemność silnika?

Ubezpieczyciele, biorąc pod uwagę pojemność silnika a OC, ustalają wyższe składki. Wynika to z faktu, że takie auto pozwalają poruszać się po drogach znacznie szybciej. W ten sposób znacznie częściej uczestniczą w kolizjach i wypadkach. Zatem ryzyko powiązane z ubezpieczeniem takiego samochodu jest dla towarzystwa dużo większe. Zatem wysokość ubezpieczenia OC od pojemności silnika, także zależy. Warto to brać pod uwagę już na etapie kupowania pojazdu. Często można w ten sposób zdecydować się na taki model auta, którego łączny koszt utrzymania będzie mniejszy. Pozwala to ograniczyć stałe koszty, które są związane z użytkowaniem auta. 

Kiedy zdecydować się na pakiety ubezpieczeń?

Sprawdzając, od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu, można zorientować się, że lepsze warunki cenowe uzyska się przy wybieraniu pakietowych rozwiązań. Oczywiście każdy rodzaj typ polisy powinien być odpowiednio dopasowany do tego, jak użytkuje się auto, a także, z jakiego zakresu ochrony chce się korzystać. Jednak przy decydowaniu się na szerszy zakres ochrony, można postawić na bardziej rozbudowany produkt. Wówczas przy większej liczbie zdarzeń będzie można liczyć na uzyskanie odszkodowania. Przy AC dotyczy to między innymi takich zdarzeń jak kradzież auta, czy uszkodzenie pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Oczywiście zakres konkretnego ubezpieczenia zależy bezpośrednio od produktu, który się wybrało. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na takie polisy, które w większym stopniu są dopasowane do potrzeb. 

Ubezpieczenia na dopasowanych warunkach?

Na rynku ubezpieczeń można korzystać, także z takich polis, które są dostępne na indywidualnie dopasowanych warunkach. O ile standardowy produkt będzie w stanie zapewnić samochód zastępczy z OC sprawcy, o tyle polisy na specjalnych warunkach zapewniają znacznie lepszą pomoc podczas dłuższej podróży. Wiedząc, od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu, będzie można zdecydować się na takie, którego ochrona spełni oczekiwania. W ten sposób można między innymi liczyć na możliwość korzystania z wyższych sum ubezpieczenia przy produktach nieobowiązkowych. Pozwala to po wystąpieniu konkretnego zdarzenia, które przełożyło się na szkodę, uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie od towarzystwa. 

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinieneś zapoznać się z listą czynników, które wpływają na cenę OC lub pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC. Sprawdź też, ile kosztuje OC, ucząc się korzystać z internetowej porównywarki polis samochodowych. Jakie dane […]

więcej
Winiety Słowenia

Winiety Słowenia

Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek wykupienia winiet. Nie inaczej jest w Słowenii. W 2013 roku weszło w życie rozporządzenie, które zmieniło to obowiązujące dotychczas i dotyczące dróg płatnych oraz opłat. Zgodnie z nim na terenie Słowenii zaczęła obowiązywać […]

więcej
Ubezpieczenie podróżne dla osób starszych

Ubezpieczenie podróżne dla osób starszych

Przygotowania do wakacyjnych wyjazdów zaczynają się od wybrania celu podróży i środka transportu oraz rezerwacji noclegu. W trakcie wyjazdu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, które są w stanie skutecznie zepsuć wypoczynek, a do tego mocno nadwyrężyć Twój […]

więcej
Ranking prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Ranking prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Korzystanie z Państwowej opieki zdrowotnej to dla wielu Polaków tylko dodatek do usług medyczny, na których bazują. Coraz popularniejsze stają się prywatne firmy świadczące usługi medyczne, które są w stanie zaoferować bardzo wysoki poziom usług przy zachowaniu bardzo […]

więcej