Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy?

Z pewnością wiesz, że na wysokość składki OC wpływają zniżki oraz wiek kierowcy. Czy jesteś jednak świadomy tego, że same parametry techniczne auta również partycypują w wyliczeniach? Zobacz, za ubezpieczenie jakiego auta zapłacisz najwięcej!

Rodzaj, marka i model – podstawowe parametry samochodu a OC

W jaki sposób marka i model samochodu wpływają na wysokość składki ubezpieczenia OC? Wszystko zależy od możliwości pojazdu i od tego, do czego będziesz je wykorzystywać. Jeśli kupujesz wygodne kombi z pojemnym bagażnikiem, z pewnością jest to zakup dla rodziny – tylne kanapy będą królestwem dzieci, a bagażnik pomieści wózek i milion innych niezbędnych akcesoriów. W takiej sytuacji można od razu przypuszczać, że będziesz jeździć bardzo ostrożnie – w końcu w aucie znajdują się Twoje pociechy. W oczach ubezpieczyciela stanowisz zatem małe zagrożenie.

Co z kierowcami, którzy chcą ubezpieczyć sportowy samochód? Tutaj niestety model działa na Twoją niekorzyść. „Sportowe cacka” mogą się nieźle rozpędzić, a ich właściciele to zazwyczaj młode i brawurowe osoby, czyli grupa podwyższonego ryzyka dla towarzystw ubezpieczeniowych. W tej sytuacji zwyżka na OC jest niemalże pewna.

jak parametry samochodów wpływają na stawkę ubezpieczenia?

Pojemność silnika a wysokość składki OC – jak wygląda ta zależność?

Pojemność silnika to jeden z tych parametrów technicznych samochodu, który w największym stopniu wpływa na stawkę OC. Dlaczego? To od niego zależy bowiem maksymalna prędkość auta, a wraz z nią skłonność do ryzykownych zachować na drodze. Nie bez kozery auta z większymi silnikami są raczej domeną młodych kierowców stawiających na sportowe modele. O tym, jak wykorzystać ten parametr, by zapłacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, przeczytasz tutaj: Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić.

zależność między parametrami technicznymi aut a wysokością OC

Pozostałe parametry techniczne aut – co jeszcze może podbić cenę OC?

Jakie inne parametry techniczne samochodów sprawią, że zapłacisz więcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne? Oto kilka z nich:

  • najróżniejsze tuningi i ingerowanie w budowę pojazdu – wszelkie modyfikacje w konstrukcji samochodu – mechaniczne czy optyczne – zazwyczaj należą do dość drogich. Wykupując polisę, musisz się zatem upewnić, że w razie ewentualnej stłuczki otrzymasz odszkodowanie, które naprawdę pokryje straty,

  • przełożenie kierownicy w „anglikach” – dokonując przełożenia kierownicy w samochodzie sprowadzonym z Anglii, w dużym stopniu naruszasz jego konstrukcję. Nawet jeśli wykonasz usługę w renomowanym warsztacie, może się okazać, że coś pójdzie źle – w efekcie taki pojazd może być uważany za bardziej awaryjny. Stąd wyższa kwota składki OC,

  • rodzaje nadwozia aut – parametr ten wiąże się z wiekiem kierowcy. Młodsi, bardziej brawurowi, sięgają częściej po coupe lub kabriolety. Pozostałe rodzaje nadwozia są raczej domeną starszych, doświadczonych i bardziej statecznych kierowców.

WARTO WIEDZIEĆ

Z szacunkowych danych towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że najmniej płacą za OC właściciele pickupów i vanów. Nieco więcej może to kosztować posiadaczy kabrioletów. Najwyższe stawki ubezpieczenia komunikacyjnego czekają z kolei na osoby jeżdżące coupe.

Od czego jeszcze zależy wysokość składki OC? O innych czynnikach, które mają na nią wpływ, przeczytasz w naszym artykule: Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC? Zobacz także, w jaki sposób nieco obniżyć cenę polisy: Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Brak powiązanych wpisów. Przepraszamy!