Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

5/5 - (Ocen: 8)

Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Holowanie auta może okazać się dość kosztowne, jednak mając świadomość konsumencką, może uniknąć zbyt dużych kosztów. Sprawdź, od czego zależy cennik holowania pojazdu oraz co jest ważne w czasie holowania pojazdu. Zapamiętaj te informacje na przyszłość.

Dlaczego cennik holowania pojazdu ma ogromne znaczenie?

Cennik holowania pojazdu to jeden z najważniejszych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając firmę, z której usług skorzystasz. Z cennikiem w dużej mierze wiąże się odległość, jaka dzieli Cię od warsztatu samochodowego. Są firmy, które mają stały cennik holowania pojazdu – znajdziesz go na stronie internetowej lub zapytasz o niego przez telefon. Zdarza się jednak, że firmy pobierają opłaty za pokonane kilometry. Wówczas wybranie takiej, która ma siedzibę daleko, automatycznie powiększy poniesione przez Ciebie koszty. Holowanie samochodu może w ten sposób wzrosnąć nawet o kilkaset procent, więc każdy, kto musi skorzystać z takiej usługi, powinien od razu dowiedzieć się, na jakiej podstawie nastąpi wycena usługi. Cena holowania auta jest trudna do określenia, gdyż w każdym regionie Polski będzie ona się różnić, a ponadto każda firma świadcząca takie usługi ma nieco odmienną politykę cenową. Warto pamiętać, że mając standardowe OC samochodu, nie można liczyć na pokrycie kosztów holowania, jeśli nie jest wynikiem zdarzenia, podczas którego inna osoba fizyczna okaże się winna i to z jej polisy będzie przysługiwało odszkodowanie. Warto więc mieć wykupione assistance, które pokryje pełne koszty holowania. Takie polisy mogą też uwzględniać holowanie za granicą. Na Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć porównania wielu ofert różnych polis ubezpieczeniowych, a w tym pokrywające holowanie samochodu, a nawet holowanie samochodu na autostradzie.

holowanie samochodu liną

Pamiętaj, że cennik holowania pojazdu obejmuje nie tylko samo holowanie, ale również dojazd, załadunek i rozładunek samochodu. Im bardziej skomplikowana sytuacja – np. Twój pojazd wpadł do rowu bądź rzeki – tym więcej zapłacisz, ponieważ wynajęta firma będzie musiała użyć dodatkowego sprzętu, np. rolek transportowych.

CO ZROBIĆ, BY NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ?

Przede wszystkim poproś o oszacowanie ceny usługi, zanim się na nią zdecydujesz. Jak tylko firma przyjedzie, podpiszcie dokumenty, aby warunki nie mogły ulec zmianie w trakcie holowania samochodu. Zadbaj też o to, żeby firma korzystała z GPS-a i wybrała najkrótszą trasę z miejsca zdarzenia do warsztatu.

Co jest ważne w czasie holowania pojazdu?

Nie wahaj się zadawać pytań na żadnym etapie holowania samochodu – w końcu chodzi o Twoją własność. Dopilnuj, aby załadunek pojazdu na lawetę był poprawny i nie doszło do dodatkowych uszkodzeń z winy firmy nieostrożnie wykonującej swoje zadanie.

Kiedy już samochód będzie na lawecie, sprawdź, czy jest właściwie zabezpieczony za pomocą pasów transportowych. Masz prawo jechać na lawecie wraz z kierowcą – w jego kabinie. Wówczas możesz patrzeć na stację GPS i kontrolować, czy pracownik wybiera najkorzystniejszą dla Ciebie drogę i nie próbuje sztucznie powiększyć liczby kilometrów.

Sprawdź ceny OC i AC

Jeżeli dysponujesz polisą assistance, prawdopodobnie możesz skorzystać z holowania w ramach tej ochrony – nawet za granicą! Przekonaj się, co jeszcze zyskujesz, wykupując dodatkowe ubezpieczenie assistance.

Holowanie auta przepisy

Kierowcy muszą pamiętać, że istnieją przepisy holowania auta. Holowanie samochodu na lince jest oczywiście dopuszczone polskim prawem, a szczegółowe przepisy znajdują się w kodeksie drogowym. Należy pamiętać, że holowanie auta musi przebiegać zgodnie z przepisami, gdyż w przeciwnym razie kierowcy narażają się na mandat.

holowanie samochodu na lawecie

Jak powinno przebiec holowanie samochodu liną?

Wynajmowanie firmy do holowania samochodu nie zawsze jest konieczne. Czasem wystarczy znajomy lub życzliwy kierowca, który pomoże Ci dotrzeć do najbliższego warsztatu lub domu.

Zapamiętaj, że przy „lekkim problemie” w czasie holowania pojazdu:

  • samochód, który doznał awarii i jest holowany, musi prowadzić doświadczony kierowca,
  • giętka linka musi mieć min. 4 m i być stale naprężona – inaczej holowanym pojazdem będzie szarpało, a wręcz może dojść do zerwania linki,
  • sztywne połączenie musi mieć min. 3 m,
  • na połączeniu powinny znaleźć się elementy ostrzegawcze, np. czerwone chorągiewki,
  • zanim rozpoczniecie holowanie samochodu, ustalcie sygnał „stop”. To ważne, by holujący Twoje auto kierowca natychmiast się zatrzymał, gdy zauważysz, że coś jest nie w porządku,
  • nie powinniście poruszać się szybciej niż 30 km/h na terenie zabudowanym oraz 60 km/h na niezabudowanym,
  • holujący samochód musi korzystać ze świateł mijania, a holowany pozycyjnych,
  • na holowanym aucie powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy – z tyłu.

Holowanie auta z automatem

Często pojawia się pytanie, czy możliwe jest holowanie auta w automacie. W wielu przypadkach odpowiedź brzmi, nie. Jest to związane z budową automatycznej skrzyni biegów, więc holowanie samochodu niestety jest zabraniane przez producentów i kierowcy dbający o swoje pojazdu zmuszani się do wezwania lawety. Nie oznacza to jednak, że auto z automatyczną skrzynią biegów nie da się holować. Wystarczy wrzucić neutralny bieg, a auto będzie można holować, jednak skrzynia nie będzie miała smarowania. Może to skończyć się jej awarią. Nie zawsze stanie się to od razu, jednak trzeba brać to pod uwagę. Jeśli zaś dojdzie do kolizji i będzie to szkoda całkowita AC, można podholować auto na przykład na parkingu lub na terenie prywatnym, o ile nie chce się demontować skrzyni na części.

Na Kioskpolis.pl można jednak łatwo znaleźć oferty polis zawierających pełny pakiet assistance, a nie jedynie OC i AC. Kupując całe pakiety polis ubezpieczeniowych, można liczyć na znalezienie lepszych cen.

Porównaj ceny ubezpieczeń

By uniknąć stresu natychmiastowego szukania firmy do holowania samochodu, podczas przedłużania ubezpieczenia OC rozszerz je o wspomniany wcześniej pakiet assistance. Skorzystaj ze zniżek, jakie przysługuje Ci branie kilku polis jednocześnie. Wylicz niską składkę w kalkulatorze OC AC KioskuPolis.pl. 

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinieneś zapoznać się z listą czynników, które wpływają na cenę OC lub pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC. Sprawdź też, ile kosztuje OC, ucząc się korzystać z internetowej porównywarki polis samochodowych. Jakie dane […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na 30 dni, jak i […]

więcej