Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu może zdarzyć się wszędzie – nie zawsze jesteś w stanie to przewidzieć, a złodzieje czają się nawet na osiedlach strzeżonych czy w zatłoczonych miejscach publicznych. Czy jest jednak coś, co możesz zrobić, aby nie stracić i auta i pieniędzy? Sprawdź sposoby na kradzież samochodu.

Uniknięcie kradzieży samochodu – czy to możliwe?

Nowoczesne sposoby na włamanie do samochodu i uruchomienie silnika bez posiadania kluczyka są niemal niemożliwe do przewidzenia i niełatwo się przed nimi zabezpieczyć. Sam alarm czy pozostawianie auta wyłącznie na parkingach strzeżonych mogą być zupełnie bezużyteczne. Możesz jednak w pewien sposób zwiększyć swoje szanse na uniknięcie kradzieży samochodu. Warto np.:

 • chować auto do garażu, jeśli tylko to możliwe,

 • nie zostawiać samochodu w miejscach mniej bezpiecznych,

 • zawsze zamykać i zabezpieczać auto,

 • zamykać okna nawet, jeśli auto zostawiasz na czyimś podjeździe czy na ogrodzonej posesji,

 • chować to, co przewozisz czy przechowujesz w samochodzie.

Sprytni złodzieje

Sposoby na kradzież samochodu wciąż się rozwijają. Niektóre z najnowszych złodziejskich trików, to np., podkładanie butelki czy puszki w nadwozie przy kole, co powoduje wydawanie dźwięków w czasie ruszania. Kiedy wyjdziesz z auta, żeby sprawdzić, co się stało, złodziej szybko wsiada do niego i odjeżdża, pozostawiając Cię zapewne nawet bez telefonu i portfela.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Zabezpiecz się przed kradzieżą samochodu

Oprócz minimalizowania ryzyka kradzieży, możesz także postarać się jak najbardziej utrudnić złodziejowi włamanie się do pojazdu i jego uruchomienie. Nowoczesne systemy alarmowe są wyposażone w szereg zabezpieczeń mechanicznych, które w trakcie uruchomienia blokują poszczególne części samochodu, uniemożliwiając jego ruszenie. Jednym z takich podzespołów jest immobilizer, który znajduje się już w wielu autach. Niestety jednak, tego rodzaju systemy elektroniczne mogą łatwo ulec albo awarii albo złamaniu przez złodzieja. Alarm alarmowi nierówny – wybierz zatem taki, który będzie najbardziej niezawodny.

Kradzież samochodu „na walizkę”

Ten sposób polega na tym, że złodziej za pomocą specjalnej walizki po prostu przechwytuje sygnał kluczyka i bez problemu uruchamia pojazd. W praktyce potrzebne są do tego zadania dwie osoby – jedna podchodzi jak najbliżej kluczyka ze wzmacniaczem antenowym (po prostu pod ścianę czy okno), a druga stoi przy aucie i dotyka klamki. W ten sposób samochód domaga się sygnału odblokowania. Normalnie zareagowałby jedynie na bliską obecność kluczyka, ale obecny w walizce drugi wzmacniacz łamie to zabezpieczenie.
Obecnie znajdziesz już zabezpieczenia przed takimi praktykami, np. specjalne czujniki ruchu, które są wmontowywane w kluczyki.

Jak jeszcze możesz się zabezpieczyć przed kradzieżą samochodu? Postaraj się:

 • zainstalować mechaniczną blokadę skrzyni biegów,

 • zamontować przełącznik, który nie doprowadzi do zapłonu.

Te zabezpieczenia również ominie sprytny złodziej, jednak nie zrobi tego w tak krótkim czasie.

Sprawdź ceny OC i AC

Ubezpiecz samochód od kradzieży

Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą nie uchronić Cię od kradzieży, a ich instalacja nie zawsze się po prostu opłaca. Najlepszą ochroną przed utratą pojazdu jest jego odpowiednie ubezpieczenie. Nawet, jeśli ktoś ukradnie samochód, nie zostaniesz z niczym. W takiej sytuacji otrzymasz stosowne odszkodowanie, które skutecznie zrekompensuje Ci utratę pojazdu i umożliwi np. szybkie kupno nowego.

Musisz wiedzieć, że każde auto można ukraść, jednak największe ryzyko kradzieży samochodu istnieje w przypadku modeli nowych i drogich. Jeśli poruszasz się kosztownym pojazdem, koniecznie ubezpiecz go – w takim wypadku roczna składka polisy AC będzie się po prostu opłacać. Czy warto ubezpieczać starszy samochód? Jeśli jesteś pewien, że maksymalnie go zabezpieczasz, a jego utrata nie będzie dla Ciebie bardzo bolesna, możesz poprzestać na wykupieniu OC. Jednak są również tańsze opcje na odszkodowanie na wypadek kradzieży samochodu. Nie musisz wykupywać pełnego AC, a skorzystać z tzw. AC mini. Sprawdź jakie masz opcje na ubezpieczenie samochodu od kradzieży i co dzięki temu zyskasz.

Które auta są najchętniej kradzione? Statystyki z roku 2017 wskazują na: Audi, Hondę, Mazdę, BMW i Volskwagena.

Jak działa ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci Ci odszkodowanie. Musisz najpierw udowodnić, że w odpowiedni sposób ochroniłeś się przed kradzieżą samochodu. To, o czym musisz pamiętać w szczególności, a co może stać się podstawą do niewypłacenia odszkodowania, to:

 • wszystkie drzwi i okna muszą być zamknięte,

 • nie zostawiaj samochodu bez włączonych wszystkich systemów zabezpieczających, w które jest wyposażony,

 • musisz posiadać kluczyk i dowód rejestracyjny – jeśli zostawiłeś je w ukradzionym samochodzie ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania,

 • jeśli kradzież ma miejsce w krajach podwyższonego ryzyka, również możesz pozostać z niczym.

Rozsądek za granicą

Do krajów podwyższonego ryzyka ubezpieczyciele zaliczają przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Rosję i Mołdawię. Uważaj zatem szczególnie, gdy podróżujesz swoim samochodem w tych rejonach.

Cena polisy w głównej mierze będzie zależała od wartości pojazdu, jednak uważaj – jeśli ją zaniżysz, będziesz owszem płacił niższe składki, jednak kwota odszkodowania będzie również, proporcjonalnie, mniejsza.

nowoczesne sposoby na kradzież samochodu

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży czy systemy zabezpieczeń

Ubezpieczenie auta od kradzieży jest oczywiście nieobligatoryjne – jedynie OC jest obowiązkowe i musisz je posiadać. Nie wiesz, czy warto wykupić AC lub AC mini? Zastanów się, ile znaczy dla Ciebie Twój samochód, ale też przeanalizuj to, gdzie i w jaki sposób z niego korzystasz. Jeśli zostawiasz go na ulicy, w ciemnym miejscu, gdzie nie ma dużego ruchu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą złodzieja. Jednak nowoczesne sposoby na kradzież samochodu pozwalają złoczyńcom już na przeprowadzanie cichej i szybkiej akcji nawet na Twoim własnym podjeździe.

Zatem to, czy wykupisz ubezpieczenie samochodu od kradzieży zależy wyłącznie od Ciebie – jeśli wierzysz w to, że nic się nie stanie i pilnujesz, aby auto było odpowiednio zabezpieczone, to możesz zaoszczędzić paręset złotych rocznie. Pamiętaj jednak, że przezorny, to ubezpieczony. Szczególnie, jeśli Twój samochód jest wart znacznie więcej.

Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto wykupić AC.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce […]

więcej
Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy […]

więcej