Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

5/5 - (Ocen: 4)

Kradzież samochodu, bez względu na jego wartość, jest bardzo poważną stratą dla właściciela. Dodatkowo – jeśli jest to jedyny samochód rodziny lub jedyny samochód do prowadzenia działalności gospodarczej – wiązać mogą się z tym bardzo przykre konsekwencje w codziennym życiu i pracy, również finansowe. Skuteczność Policji w odnajdywaniu skradzionych samochodów statystycznie jest niska, więc zamiast liczyć na odnalezienie swojego auta i jego odzyskanie w dobrym stanie, lepiej rozważyć najpierw ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Ponieważ problem ten dotyka nawet kilkudziesięciu tysięcy właścicieli pojazdów w ciągu roku – warto porównać oferty ubezpieczeniowe na rynku, ponieważ różni świadczeniodawcy mają różne przedziały cenowe za polisy oraz różny zakres ochrony. Na szczęście regularnie publikowane i aktualizowane są takie publikacje jak ranking ubezpieczeń samochodowych, więc zainteresowany zawsze może sprawdzić przed zakupem, czy na rynku nie ma atrakcyjniejszej propozycji od konkurencyjnych firm.

Przeważnie w ramach tego samego pakietu ubezpieczeniowego, który można nabyć w dowolnej firmie ubezpieczeniowej na rynku, klient zyskuje nie tylko ochronę na wypadek kradzieży, albowiem AC od kradzieży samochodu przeważnie uwzględnia również jego pożar, skutkujący częściowym lub całkowitym zniszczeniem. Podpisując jedną polisę ubezpieczeniową można się więc zabezpieczyć na wypadek dwóch różnych sytuacji losowych. Naturalnie są firmy ubezpieczeniowe, które oferują zainteresowanym ubezpieczenie samochodu tylko od kradzieży lub tylko od pożaru, ale składka roczna w obydwu tych przypadkach będzie nieznacznie tylko niższa od polisy łączonej, więc warto rozważyć dołożenie kilkudziesięciu złotych w skali roku za rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej dla swojego pojazdu.

Kto powinien rozważyć ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Według statystyk policyjnych i ubezpieczeniowych, największym zainteresowaniem wśród złodziei i paserów samochodowych, cieszą się oczywiście auta nowe i luksusowe. Ze względu na koszty zakupu takich aut, niekiedy przekraczające milion złotych, ich właściciele nie szczędzą wydatków na poszerzone ubezpieczenie i chętnie wybierają taką polisę, która da im pełne zabezpieczenie. Ubezpieczenie samochodu od kradzieży nie powinno jednak być rozważane tylko i wyłącznie przez posiadaczy najdroższych pojazdów, ale również przez tych, którzy kupili niedawno nowe auto lub ich auto przekracza wartością 100 tysięcy złotych. Składka za ubezpieczenie NNW samochodu na tego typu okazję rzadko kiedy przekracza 200 złotych rocznie, więc nie jest to koszt, który mógłby zrujnować domowy budżet.

Wprawdzie najnowocześniejsze samochody są przez ich producentów bardzo często wyposażone w dodatkowe systemy antykradzieżowe oraz chociażby nadajniki GPS, które pozwalają śledzić położenie auta nawet po kradzieży. Teoretycznie odzyskanie nowoczesnego samochodu jest łatwiejsze, ale w praktyce złodzieje specjalizujący się w takich rabunkach doskonale wiedzą, jak radzić sobie z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Oczywiście wypłata odszkodowania po kradzieży samochodu rzadko kiedy obejmowała będzie aż 100% wartości skradzionego pojazdu, jednak odzyskanie chociaż połowy środków finansowych zainwestowanych w zakup samochodu, może uratować gospodarstwo domowe czy firmę przed całkowitym bankructwem. Takie rozszerzone o sytuację kradzieży ubezpieczenie AC rozważyć powinni również w pierwszej kolejności właściciele, którzy nie dysponują własnym garażem ani nie parkują samochodu na strzeżonym parkingu. Użytkując na co dzień miejsc postojowych, które w żaden sposób nie są chronione, zabezpieczone ani monitorowane – ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu może okazać się jedynym racjonalnym wyborem na przyszłość.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Kradzież samochodu – co zrobić?

Niestety kradzież samochodu a OC na dany pojazd nie daje niemal żadnych przywilejów w przypadku kradzieży samochodu – jest to podstawowe ubezpieczenie, wymagane ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie istnieje, więc w przypadku nie wykupienia takiej ochrony, właściciel auta może otrzymać karę finansową. Na szczęście większość polis OC skonstruowanych jest tak, że ulegają automatycznemu przedłużeniu po dacie wygaśnięcia. Każdy samochód poruszający się po drodze musi posiadać ubezpieczenie OC na wypadek np. zderzenia z innym pojazdem lub wyrządzenia szkód zdrowotnych i majątkowych na uczestnikach ruchu.

Ponieważ kradzież samochodu a OC nie daje żadnych gwarancji odzyskania środków wydanych na zakup, posiadacze takiego podstawowego ubezpieczenia na swój samochód powinni koniecznie rozważyć także mechaniczne metody zabezpieczania rozruchu czy nawet wejścia do auta. Istnieje wiele mechanizmów blokujących zapłon silnika czy też blokujących układ kierowniczy, które uniemożliwiają lub przynajmniej znacząco utrudniają włamanie do samochodu. Są również inne zabezpieczenia przeciw kradzieży samochody, które odcinają zapłon od silnika po przejechaniu kilkuset metrów, bez podania specjalnego kodu blokady.

Rozwiązania te mogą skutecznie zniechęcić złodziejów, którzy widząc dodatkowe zabezpieczenia, będą woleli poszukać auta mniej chronionego. Posiadane ubezpieczenie AC a kradzież samochodu nie oznacza jednak, że na właścicielu nie spoczywają żadne obowiązki. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe wraz z podpisaniem takiej polisy nakładają na właściciela obowiązek zastosowania takich mechanizmów antykradzieżowych. Jeśli okaże się, że samochód mający takie ubezpieczenie nie został zabezpieczony przez kierującego w sposób wymagany umową – wtedy można liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania.

nowoczesne sposoby na kradzież samochodu

Cena ubezpieczenia od kradzieży samochodu

Bardzo zróżnicowana może być cena takich ubezpieczeń od kradzieży – wiele zależy od tego, czy jest to pojazd kupiony na własność czy też może wzięty w leasing albo za środki z kredytu. W tym ostatnim przypadku warto rozważyć ubezpieczenie GAP, które ochrania nawet do 70% wartości rynkowej pojazdu, który pozostaje w zasobach firmy leasingującej albo kredytodawcy. Jednak w tym konkretnym przypadku to rzadko sam klient będzie wybierał wariant ubezpieczenia – często jest on narzucony z góry przez firmę oferującą leasing lub pożyczkę samochodową.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży bez AC spotyka się bardzo rzadko i co do zasady, każda firma oferująca tego typu zabezpieczenie, sprzedaje je w pakiecie AC. Oczywiście w ramach ochrony ubezpieczeniowej, jaka przysługuje właścicielowi polisy AC, można negocjować warunki cenowe i wysokość składki poprzez włączanie i wyłączanie niektórych dodatkowych funkcji i usług jak ochrona przed pożarem czy zwrot składki AC po kradzieży samochodu. Cena uzależniona może być także od innych parametrów samochodu jak rok produkcji, marka czy miejsce jego parkowania. Warto skorzystać z pomocy zaufanego agenta ubezpieczeniowego, ale również Internet oferuje dzisiaj całkiem sporo rankingów i porównywarek, dzięki którym można znaleźć ubezpieczenie AC od kradzieży samochodu w dobrej cenie. Wystarczy chwilę poszukać i porównać ze sobą najatrakcyjniejsze oferty. 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym […]

więcej
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej
Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym […]

więcej