Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu może zdarzyć się wszędzie – nie zawsze jesteś w stanie to przewidzieć, a złodzieje czają się nawet na osiedlach strzeżonych czy w zatłoczonych miejscach publicznych. Czy jest jednak coś, co możesz zrobić, aby nie stracić i auta i pieniędzy? Sprawdź sposoby na kradzież samochodu.

Uniknięcie kradzieży samochodu – czy to możliwe?

Nowoczesne sposoby na włamanie do samochodu i uruchomienie silnika bez posiadania kluczyka są niemal niemożliwe do przewidzenia i niełatwo się przed nimi zabezpieczyć. Sam alarm czy pozostawianie auta wyłącznie na parkingach strzeżonych mogą być zupełnie bezużyteczne. Możesz jednak w pewien sposób zwiększyć swoje szanse na uniknięcie kradzieży samochodu. Warto np.:

 • chować auto do garażu, jeśli tylko to możliwe,

 • nie zostawiać samochodu w miejscach mniej bezpiecznych,

 • zawsze zamykać i zabezpieczać auto,

 • zamykać okna nawet, jeśli auto zostawiasz na czyimś podjeździe czy na ogrodzonej posesji,

 • chować to, co przewozisz czy przechowujesz w samochodzie.

Sprytni złodzieje

Sposoby na kradzież samochodu wciąż się rozwijają. Niektóre z najnowszych złodziejskich trików, to np., podkładanie butelki czy puszki w nadwozie przy kole, co powoduje wydawanie dźwięków w czasie ruszania. Kiedy wyjdziesz z auta, żeby sprawdzić, co się stało, złodziej szybko wsiada do niego i odjeżdża, pozostawiając Cię zapewne nawet bez telefonu i portfela.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Zabezpiecz się przed kradzieżą samochodu

Oprócz minimalizowania ryzyka kradzieży, możesz także postarać się jak najbardziej utrudnić złodziejowi włamanie się do pojazdu i jego uruchomienie. Nowoczesne systemy alarmowe są wyposażone w szereg zabezpieczeń mechanicznych, które w trakcie uruchomienia blokują poszczególne części samochodu, uniemożliwiając jego ruszenie. Jednym z takich podzespołów jest immobilizer, który znajduje się już w wielu autach. Niestety jednak, tego rodzaju systemy elektroniczne mogą łatwo ulec albo awarii albo złamaniu przez złodzieja. Alarm alarmowi nierówny – wybierz zatem taki, który będzie najbardziej niezawodny.

Kradzież samochodu „na walizkę”

Ten sposób polega na tym, że złodziej za pomocą specjalnej walizki po prostu przechwytuje sygnał kluczyka i bez problemu uruchamia pojazd. W praktyce potrzebne są do tego zadania dwie osoby – jedna podchodzi jak najbliżej kluczyka ze wzmacniaczem antenowym (po prostu pod ścianę czy okno), a druga stoi przy aucie i dotyka klamki. W ten sposób samochód domaga się sygnału odblokowania. Normalnie zareagowałby jedynie na bliską obecność kluczyka, ale obecny w walizce drugi wzmacniacz łamie to zabezpieczenie.
Obecnie znajdziesz już zabezpieczenia przed takimi praktykami, np. specjalne czujniki ruchu, które są wmontowywane w kluczyki.

Jak jeszcze możesz się zabezpieczyć przed kradzieżą samochodu? Postaraj się:

 • zainstalować mechaniczną blokadę skrzyni biegów,

 • zamontować przełącznik, który nie doprowadzi do zapłonu.

Te zabezpieczenia również ominie sprytny złodziej, jednak nie zrobi tego w tak krótkim czasie.

Sprawdź ceny OC i AC

Ubezpiecz samochód od kradzieży

Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą nie uchronić Cię od kradzieży, a ich instalacja nie zawsze się po prostu opłaca. Najlepszą ochroną przed utratą pojazdu jest jego odpowiednie ubezpieczenie. Nawet, jeśli ktoś ukradnie samochód, nie zostaniesz z niczym. W takiej sytuacji otrzymasz stosowne odszkodowanie, które skutecznie zrekompensuje Ci utratę pojazdu i umożliwi np. szybkie kupno nowego.

Musisz wiedzieć, że każde auto można ukraść, jednak największe ryzyko kradzieży samochodu istnieje w przypadku modeli nowych i drogich. Jeśli poruszasz się kosztownym pojazdem, koniecznie ubezpiecz go – w takim wypadku roczna składka polisy AC będzie się po prostu opłacać. Czy warto ubezpieczać starszy samochód? Jeśli jesteś pewien, że maksymalnie go zabezpieczasz, a jego utrata nie będzie dla Ciebie bardzo bolesna, możesz poprzestać na wykupieniu OC. Jednak są również tańsze opcje na odszkodowanie na wypadek kradzieży samochodu. Nie musisz wykupywać pełnego AC, a skorzystać z tzw. AC mini. Sprawdź jakie masz opcje na ubezpieczenie samochodu od kradzieży i co dzięki temu zyskasz.

Które auta są najchętniej kradzione? Statystyki z roku 2017 wskazują na: Audi, Hondę, Mazdę, BMW i Volskwagena.

Jak działa ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci Ci odszkodowanie. Musisz najpierw udowodnić, że w odpowiedni sposób ochroniłeś się przed kradzieżą samochodu. To, o czym musisz pamiętać w szczególności, a co może stać się podstawą do niewypłacenia odszkodowania, to:

 • wszystkie drzwi i okna muszą być zamknięte,

 • nie zostawiaj samochodu bez włączonych wszystkich systemów zabezpieczających, w które jest wyposażony,

 • musisz posiadać kluczyk i dowód rejestracyjny – jeśli zostawiłeś je w ukradzionym samochodzie ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania,

 • jeśli kradzież ma miejsce w krajach podwyższonego ryzyka, również możesz pozostać z niczym.

Rozsądek za granicą

Do krajów podwyższonego ryzyka ubezpieczyciele zaliczają przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Rosję i Mołdawię. Uważaj zatem szczególnie, gdy podróżujesz swoim samochodem w tych rejonach.

Cena polisy w głównej mierze będzie zależała od wartości pojazdu, jednak uważaj – jeśli ją zaniżysz, będziesz owszem płacił niższe składki, jednak kwota odszkodowania będzie również, proporcjonalnie, mniejsza.

nowoczesne sposoby na kradzież samochodu

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży czy systemy zabezpieczeń

Ubezpieczenie auta od kradzieży jest oczywiście nieobligatoryjne – jedynie OC jest obowiązkowe i musisz je posiadać. Nie wiesz, czy warto wykupić AC lub AC mini? Zastanów się, ile znaczy dla Ciebie Twój samochód, ale też przeanalizuj to, gdzie i w jaki sposób z niego korzystasz. Jeśli zostawiasz go na ulicy, w ciemnym miejscu, gdzie nie ma dużego ruchu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą złodzieja. Jednak nowoczesne sposoby na kradzież samochodu pozwalają złoczyńcom już na przeprowadzanie cichej i szybkiej akcji nawet na Twoim własnym podjeździe.

Zatem to, czy wykupisz ubezpieczenie samochodu od kradzieży zależy wyłącznie od Ciebie – jeśli wierzysz w to, że nic się nie stanie i pilnujesz, aby auto było odpowiednio zabezpieczone, to możesz zaoszczędzić paręset złotych rocznie. Pamiętaj jednak, że przezorny, to ubezpieczony. Szczególnie, jeśli Twój samochód jest wart znacznie więcej.

Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto wykupić AC.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Z czego wynikają różnice w cenie OC, co wpływa na wysokość składki? Ile zapłacisz w zależności od zakresu ubezpieczenia i czy warto decydować się na opcje dodatkowe? Rynek jest pełen propozycji – sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę […]

więcej
Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Sprawdź, od czego zależy cennik holowania pojazdu oraz co jest […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia NNW?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia NNW?

Dzięki ubezpieczeniu NNW otrzymasz pieniądze, gdy doznasz urazu ciała lub rozstroju zdrowia. W zależności od obszaru życia, na który wykupisz NNW, polisa będzie Cię chroniła w innych sytuacjach. W artykule skupiliśmy się na NNW samochodowym. Przekonaj się, jakich […]

więcej
Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy […]

więcej